>

تهران

شهر تهران، پایتخت ایران است و مرکز استان تهران است. مساحت این شهر ۷۳۰ کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود استان، جمعیتی برابر ۱۳،۲۷۳،۰۰۹ نفر دارد. استان تهران امروزه دارای 16 شهرستان، 45 شهر و 78 دهستان است.

تهران در آغاز روستایی نسبتاً بزرگ بود که میان شهر بزرگ و نام آور آن زمان، شهر ری و کوهپایه های البرز جای گرفته بود. تهران از شمال به نواحی کوهستانی، و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده، در نتیجه در نواحی شمالی آب و هوای سرد و خشک و در نواحی جنوبی آب و هوای گرم و خشک دارند. ساختار اداری ایران در تهران متمرکز شده‌است. تهران میزبان نزدیک به نیمی از فعّالیّت‌های صنعتی ایران است. کارخانجاتی که در زمینه های مختلف در استان تهران احداث شده اند به شرح زیر می باشد:

 • تجهیزات خودرو
 • برق و الکترونیک
 • منسوجات
 • شکر
 • سیمان
 • مواد شیمیایی

این شهر همچنین بازار بزرگ فرش و محصولات مبلمان در سراسر ایران است. در جنوب حومه ی تهران یک پالایشگاه نفت به نام پالایشگاه نفت تهران وجود دارد. در تهران و حومه، اماکن تاریخی مذهبی نظیر مساجد، کلیساها، کنیسه‌ها، و آتشکده‌های زرتشتیان قرار گرفته‌است. 

مزیت های منطقه

مزیت های منطقه

مزیت های استان​​
مزیت های استان تهران با در نظرگرفتن شرایط و اوضاع اقلیمی و جغرافیایی در 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات به شرح زیر می باشد:

صنعت و معدن در استان تهران

 1. استقرار شهرک های صنعتی بسیاری در تهران
 2. مزیت نسبی در حوزه خودرو سازی به دلیل استقرار کارخانه های خودروسازی در تهران
 3. مزیت در ایجاد صنایع وابسته و تبدیلی
 4. پتانسیل بالای استان به استفاده از پساب های صنعتی و غیرصنعتی برای تامین آب صنعت و سایر بخش ها
 5. ​​استقرار واحدهای بزرگ صنعتی دارای اهمیت ملی
 6. وجود صنایع تبدیلی غذایی و بسته بندی با توان و رتبه بالا در سطح استان

کشاورزی در استان تهران

 1. ​​​​​مزیت نسبی در تولید گندم 
 2. مزیت نسبی در تولید محصولات باغی نظیر سیب
 3. مزیت نسبی در ایجاد گلخانه های توت فرنگی  

خدمات​​​​ در استان تهران

 1. ​​مزیت نسبی پر استفاده از بازار بزرگ مصرف تهران به دلیل تمکز جمعیت بالا و پایتخت بودن
 2. مزیت نسبی در صادرات به دلیل استقرار فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)
 3. مزیت نسبی در هتلداری و جاذبه های گردشگری مثل کاخ نیاوران و کاخ گلستان و... .

​اولویت سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع کوچک تبدیلی در استان تهران

 1. تبدیل ضایعات و زائدات کشتارگاهی (پودر استخوان و ...)
 2. بسته بندی انواع محصولات کشاورزی
 3. پالایش موم کندوی زنبورعسل
 4. تولید غذاهای آماده و ساندویج سرد
 5. انواع فرآورده های لبنی نوین یا بسته بندی های جدید با نگاه صادرات
 6. کشتارگاه صنعتی دام
 7. قطعه بندی و بسته بندی انواع گوشت قرمز و مرغ
 8. فرآوری انواع میوه جات و سبزیجات (بویژه محصولات خشک شده، اسلایس شده)
 9. درجه بندی و بسته بندی گل و گیاه
 10. احداث سردخانه کنترل اتمسفریک C.A و زیر صفر
 11. انبار سرد نگهداری محصولات کشاورزی به ویژه سیب زمینی
 12. در خصوص کود زیستی (بیولوژیک) استعلام و هماهنگی با دفتر امور صنایع کشاورزی ضروری می باشد.
 13. در خصوص کود های آلی (بجز ورمی کمپوست) بر اساس نیاز استان و با در نظر گرفتن واحدهای در دست احداث و میزان مواد اولیه در استان جزء اولویت ها است.
 14. طرح های صنایع تبدیلی در مناطق ویژه اقتصادی با تاکید بر صادرات (در صورت فعال بودن منطقه ویژه ری، پرند و فرهاد و کل 22 منطقه ی شهرداری)
 15. طرح های صنایع تبدیلی در شهرستان هایی که بیش از 60% پیشرفت فیزیکی دارند
 16. توسعه و تکمیل زنجیره های تولید صنعت طیور با هماهنگی کارگروه زنجیره مذکور

در تحقیقات انجام شده توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی استان تهران در بین 31 استان کشور با عدد شاخص 60/6 دارای رتبه اول امنیت سرمایه گذاری می باشد.

چکیده اطلاعات بخش های اقتصادی استان تهران

 کشاورزی در استان تهران

استان تهران یکی از قطب های اصلی اقتصاد کشور است. تجمع کانون های عمده اقتصادی در این استان و موقعیت سیاسی- اداری و از همه مهم تر پایتخت بودن آن باعث شده است بخش عمده امکانات صنعتی و خدماتی در محدوده آن متمرکز شود. کمی بارش باران و برف، نزدیکی به کویرها و بیابان ها، کمبود آب مورد نیاز کشاورزی و تبدیل زمین های کشاورزی به مناطق مسکونی و تولیدی– صنعتی از مهم ترین دلایل رکود کشاورزی در استان است.

از نظر موقعیت طبیعی و کشاورزی منطقه تهران را می توان به دو ناحیه های زیر تقسیم می شوند:

 1. کوهستانی معتدل: مردم نواحی کوهستانی معتدل که در بخش شمالی استان ساکن هستند مانند بخش های فیروزکوه، دماوند و لواسانات به علت ناهمواری های شدید سطح زمین، وضعیت نامساعد جوی و اقلیم سرد بیش تر به فعالیت های باغداری و دامداری می پردازند و باغ های سیب، گوجه سبز، گیلاس، زرد آلو و هلو از مهم ترین فرآورده های این ناحیه به شمار می رود.
 2. دشت و کوهپایه های جنوب البرز: ساکنین این ناحیه که مشتمل بر ورامین، ری، شهریار و رباط کریم به دلیل شرایط مساعد طبیعی بیشتر در بخش کشاورزی فعالیت دارند. محصولات عمده این ناحیه را گندم، جو، یونجه، ذرت، گوجه فرنگی، خیار، سبزی ها، سیب زمینی، گیاهان علوفه ای، انگور، چغندر قند و پنبه تشکیل می دهد. 

 صنعتی و تولیدی در استان تهران

استان تهران یکی از کانون های عمده صنایع کشور است بیش تر این صنایع در امتداد سه محورغربی، جنوبی و شرقی متراکم شده است. هم چنین 44 درصد کارگران کارگاه های صنعتی کل کشور در استان تهران کار می کنند. یکی از ارکان اصلی اقتصاد استان تهران صنایع ماشینی وابسته است که بیش تر آن ها به مونتاژ و تولید کالاهای مصرفی اشتغال دارند. توسعه این صنایع بیش تر در امتداد راه های ورودی به تهران به ویژه در مسیر تهران-کرج، تهران-دماوند، تهران-ساوه و تهران-قم است.

صنایع استان را برحسب نوع تولیدات می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

صنایع غذایی: شامل کارخانه قندسازی، روغن نباتی، لبنیات پاستوریزه، فرآورده های گوشتی، تصفیه قند، بیسکویت سازی، نان ماشینی، نوشابه سازی، کنسرو و مرباسازی و ... سهم این صنایع از کل صنایع مشابه آن ها در سطح کشور نزدیک به 30 درصد است.

صنایع نساجی و چرم: شامل ریسندگی و بافندگی پنبه ای و پشم، تریکو، کف پوش، فرش ماشینی، موکت، پتو، حوله، تهیه انواع پوشاک، کفش، چرم، کیف و چمدان که به تازگی تولید برزنت و الیاف نیز جزء این رشته از صنایع درآمده است. سهم این رشته از کل صنایع هم رشته خود در کشور نزدیک به 50 درصد است. 

صنایع کانی غیرفلزی: این رشته از صنایع، مصالح ساختمانی و لوازم بهداشتی خانه ها و شیشه، تهیه و تولید می کنند که کارخانه سیمان از جمله آن هاست. این صنایع 28 درصد صنایع کانی غیرفلزی کشور هستند.

صنایع فلزی: این رشته از صنایع، اتومبیل و مینی بوس، وانت، لوازم خانگی مانند بخاری، کولر، اجاق گاز، یخچال، ماشین لباس شویی و مانند آن ها و هم چنین مخازن تحت فشار، لوله پروفیل و پنجره و بسیاری دیگر از فرآورده های فلزی را تولید می کنند و در غرب تهران (دو سوی مسیر تهران-کرج) و شرق تهران (به سوی جاده تهران-آبعلی) قرار دارند. 

صنایع سلولزی: شامل مؤسسه هایی است که به تولید کاغذ، مقوا، کارتن، کیسه و پاکت کاغذی، کاغذهای بهداشتی و تولیدات چوبی مانند نئوپان، فیبر، کبریت و مداد اشتغال دارند.

صنایع شیمیایی و دارویی: شامل کارخانه ها و کارگاه هایی است که به تولید دارو، مواد بهداشتی، مواد ضدعفونی کننده، لاستیک و پلاستیک، رنگ های ساختمانی و صنعتی، پاک کننده های جامد و مایع، فرآورده های نفتی، روغن موتور و سموم دفع آفات نباتی اشتغال دارند.

صنایع برق و الکترونیک: شامل مؤسسه هایی است که به مونتاژ وسایل برقی و الکتریکی، تولید کابل، باطری و لامپ اشتغال دارند. تولیدات این صنایع در سطح استان، نسبت به دیگر گروه های صنعتی چشم گیر نیست، اما در مجموع کل کشور سهمی بسیار بالاتر از صنایع مشابه خود را در بر می گیرد.


نیازمندی های موجود در تهران

مشاهده تمامی نیازمندی ها

پست های مرتبط