دوره آموزش متنی کاشت گندم
مدرس:علیقلی ایمانی
مدت زمان دوره:ندارد مدرک پایان دوره:ندارد
492000 تومان
خرید دوره

دوره آموزش متنی کاشت گندم

5 از 5
23 نفر امتیاز داده اند
آنچه در اين دوره خواهيد آموخت
 • آشنایی با شرایط اقلیمی و ارتباطی محل کسب و کار
 • شناخت تجهیزات، مواد اولیه و میزان نیروی انسانی مورد نیاز
 • نحوه محاسبه دوره بازگشت و نقطه سر به سر کسب و کار مورد نظر
 • شرایط بازار فروش محصول تولیدی
 • مساحت مورد نیاز برای شروع کسب و کار با ظرفیت مشخص
 • مجوزهای مورد نیاز و نحوه دریافت آن‌ها از سازمان‌های مختلف
 • آشنایی با تمامی مراحل تولید محصول
 • شناخت ریسک‌های کسب وکار
اين دوره شامل ...
 • شناخت کلیات کسب و کار مورد نظر
 • جداول ضروریات مورد نیاز جهت شروع کسب و کار
 • محل‌های مناسب جهت شروع کسب و کار
 • جداول تخمین مالی شروع کسب و کار
 • جداول تخمین فروش و نرخ سوددهی کسب و کار
 • آمار صادرات و واردات محصول تولیدی
 • بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و واردکنندگان محصول مورد نظر در جهان
توضيحات

گندم به عنوان محصولی استراتژیک برای بسیاری از کشورها از جمله کشور ما به حساب می آید و بسیاری از کشورها سعی دارند که در تولید این محصول خودکفا شوند. کاشت گندم از جمله کسب و کارهایی است که اکثر کشاورزان ما در کشور به آن اشتغال دارند و بازار تضمینی آن نیز باعث افزایش رغبت کشاورزان به کاشت این محصول استراتژیک در کشور شده است. قیمت تضمینی گندم هر ساله توسط دولت اعلام می‌شود و خوشبختانه چندین سال است که کشورمان در زمینه تولید گندم به خودکفایی رسیده است.

سطح زیر کشت گندم در کشور در سال 97 بر اساس آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی برابر با 5400310 هکتار بوده است که از این سطح معادل 13300000 تن محصول برداشت شده است.  

از آنجا که گندم از سوی دولت شامل خرید تضمینی می‌شود، از لحاظ بازار فروش در این حوزه مشکلی وجود ندارد. علاوه بر خرید تضمینی دولت، نانوایی‌های آزادپَز نیز که در اکثر شهرها وجود دارند، خریدار گندم کشاورزان هستند. در جاهایی که تولید و فروش نان محلی نیز وجود دارد تولیدکنندگان نان محلی، خریداران بومی گندم کشاورزان همان مناطق هستند. مشتریان گندم‌های با درجه‌ی مرغوبیت پایین نیز مرغداری‌ها و دارندگان طیور می‌باشند. 

دوره آموزشی حاضر به تمامی جنبه های مورد نیاز برای کاشت یک هکتار گندم پرداخته است و به دلیل ارتباط گسترده میدون با کارآفرینان کشور، در تدوین آن از تخصص و نظرات تولیدکنندگان بزرگ گندم در کشور بهره گرفته شده است. مدرسه میدون و کلینیک مشاوره نیز آماده ارائه کلاس­های حضوری و مشاوران متخصص در این حوزه هستند.

توجه: این دوره آموزشی مجازی (غیر حضوری) است و صرفاً در حساب کاربری شخص در سایت نمایش داده می شود.

آشنایی با سرفصل ها

در این گام، موارد زیر را آورده ایم:

1. آشنایی کلی با گندم و انواع آن

2. تاریخچه تولید گندم

3. مزیت های کاشت گندم از منظر اقتصادی

4. جذابیت های مالی این طرح

5. شناخت روند کلی کاشت، داشت و برداشت گندم

در این گام خصوصیات محل کاشت گندم را از چهار جهت بررسی می کنیم:

1. آب

2. هوا و مسائل جوی

3. زمین و خاک

4. حمل و نقل و ارتباطات

در این قسمت موارد زیر را بررسی شده است:

1. ظرفیت تولید گندم

2. بستر کاشت گندم

3. تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز

4. مواد اولیه و مواد مصرفی

5. قوانین و روند اداری برای شروع 

در این گام موارد زیر را ذکر می کنیم:

1. جدول هزینه های ثابت و جاری

2. جدول درآمدی

3. جدول سرمایه

4. نحوه دست یابی به سرمایه

در این گام نکات زیر آورده شده است:

1. بازار هدف 

2. میزان تقاضا و مصرف گندم

3. وضعیت رقابت در زمان فروش محصول

4. فرهنگ مصرف محصول

در این پلن، موارد زیر را گام به گام توضیح می دهیم:

1. مرحله آماده سازی زمین

2. مرحله اول (کاشت)

3. مشخصات ارقام مختلف گندم بر اساس اقلیم های کشور

4. مرحله دوم (داشت)

5. مرحله سوم (برداشت)

6. فروش محصول

در این گام ریسک هایی که ممکن است در زمینه های زیر با آن ها مواجه شوید را معرفی می کنیم:

1. ملزومات

2. عملیات تولید

3. مالی

4. بازار     

در این گام پیشنهاداتی برای موفقیت بیشتر در این حرفه آورده ایم.

در این قسمت ، برای آشنایی بیشتر، مصاحبه با افراد موفق آورده شده است.

در این مرحله، مسائل اخلاقی و احکام مربوط به برداشت و فروش محصول آورده شده است.

مدرس دوره

علیقلی ایمانی

کارشناس علوم تجربی
آقای ایمانی فردی با تجربه و ماهر در حوزه کاشت گندم و نائب رییس بنیاد ملی گندم کاران ایران هستند.
ارزیابی دوره
5 از 5
23 نفر امتیاز داده اند
94
89
90
92
89
عضویت/ورود سریع جهت خرید دوره
پرسش و پاسخ
پاسخ به این پرسش
احد احدیان

با سلام میخواستم بدونم در مشهد ، در چه تاریخ هوایی میتوان گندم کشت کرد ؟؟

رخساره بداغی

سلام، وقتتون بخیر

با توجه به میزان بارش کم در این استان، شناسایی مناطق مستعد و زمان کشت مناسب بهره وری زمین شما را افزایش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده در این حوزه مناطق مستعد را با توجه به میزان بارندگی معرفی میکنند که در سال های گذشته طبق میزان بارش و زمان کشت مناسب شهرستان های نیشابور و  قوچان بهترین استان های مخصوص کشت دیم  گندم بوده اند. البته بجز گناباد و سرخس بقیه شهرستانها هم شرایط نیمه مستعد برای کشت دیم خواهند بود. اما به طور کلی امکان کشت در اکثر شهرستانهای این استان وجود دارد.


پاسخ به این پرسش
محسن

باسلام من یک زمین چهل هکتاری در تبریز درشهرستان چارایماق دارم ومیخوام در این زمین گندم دیم بکارم باید چه میزان هزینه کنم که حداکثر تولید گندم درهکتارو برداشت کنم.

حدیثه دیده خانی

با سلام با توجه به شرایط اقتصادی و اینکه لحظه به لحظه قیمت ها در حال نوسان می باشند، متاسفانه ما نمی توانیم رقمی را به صورت دقیق به شما بگوییم وبهتر است که خودتان با توجه به شرایط  بازار هزینه ها را برآورد کنید و همچنین می توانید در واحد کلینیک مشاوره سامانه میدون ثبت درخواست نمایید تا بتوانید با کارآفرینانی که در این حوزه فعال هستند، ارتباط بگیرید و سوالات خود را بپرسید.


پاسخ به این پرسش
نوایی

درود خسته نباشید خانمی هستم ساکن تهران درشرف بازنشتگی زمینی دارم درروستایی نزدیک بهفیروزکوه متراژ حدود1500متر میخوام گندم یاسیرویا یونجه در آنجاکشت کنم که هم جنبه سرگرمی وهم درآمدی داشته باشد لطفا راهنمایی بفرمایید

وحید حسین زاده

سلام. لطفا از مشاوره تخحصصی استفاده بفرمایید.


پاسخ به این پرسش
امیر

سلام. گفته میشه ک هر هکتار ۲۵میلیون هزینه برای کاشت گندم لازمست. بعداز گذشت ۸ماه هرهکتار چقدر سوددهی دارد.

وحید حسین زاده

سلام. از هر هکتار حداقل 6 میلیون تومان سود می توان کسب نمود.


پاسخ به این پرسش
نازنین

سلام من 1هکتار زمین حاصلخیز دارم و قصد دارم که توش گندم بکارم میخواستم بون که 1هکتار زمین حاصلخیز چند کیلو گندم می دهد؟ ممنون🌺

وحید حسین زاده

سلام. اگر دیم باشد حدود یک تن و اگر آبی باشد تا 6 تن در هکتار می توان برداشت کرد.


پاسخ به این پرسش
عامر سلمان نژاد

باسلام خدمت تمامی دوستان بنده 26 الی 30 هکتار زمین در خوزستان اتوبان اهواز مسجد سلیمان بخش شهید مدرس روستای ظهیریه دارم روستای ما 1800 هکتار زمین داره که نزدیک به 900 هکتار اون آبی خط مکش آب از رود خانه 80 اینچ خط ارسال اصلی آب به زمین 40 اینچ دارای چهار موتور برقی 2،5 تنی هست من به عنوان نماینده مردم اون روستا بدنبال کسی هستم که بتونه زمین های مارو اجاره کنه ویا میتونه بطوری شریک مردم باشه امیدوارم کسی بتونه این کار رو بکنه شماره تماسم رو این زیر میزارم اگر کسی خواست تماس بگیره 09027041079 سلمان نژاد

وحید حسین زاده

سلام. شما می توانید درخواست خود را در بخش نیازمندی ها ثبت کنید.


پاسخ به این پرسش
علیرضا

سلام.ایا در مناطق اطراف اصفهان که بیابونه و بارش بارون هم کم هست و چاه اب هم وجود نداره .با همین بارش کمه بارونی که میزنه میشه گندم دیم کاشت . خاک مناسبه ولی اب وجود نداره فقط مگر بارونی بزنه. بذر گندمی وجود داره که با این شرایط باشه .خیلی ممنون راهنمایی کنید

وحید حسین زاده

سلام. گندم را بصورت دیم میکارند و ارقام دیم در هر منطقه ای وجود دارد و شما می توانید از کارشناسان جهاد کشاورزی محل خود مشورت بگیرید.


پاسخ به این پرسش
محسن قریبی

سلام وقت شما بخیر در رابطه با کاشت گندم دیم چند سوال داشتم اولا اینکه هزینه کاشت ، داشت و برداشت بجز هزینه اجاره زمین بطور میانگین در هر هکتار چقدر است؟ دوما اینکه میزان تولید گندم دیم در هر هکتار چه مقداری باشد، طرح توجیه اقتصادی دارد؟ سوما تفاوتی از نظر کیفیت نوع محصول گندمِ آبی و دیمی وجود دارد؟ و اینکه دولت گندم دیم را هم بصورت تضمینی خریداری میکند؟

وحید سوادی جهانگیری

سلام

حدودا 2 میلیون تومان سرمایه لازم برای این کسب و کار می باشد که بدون احتساب هزینه زمین در نظر گرفته شده است. میانگین عملکرد گندم دیم در سال زراعی 95-96 درکشور حدود 1 تن در هکتارو در سال زراعی قبل از آن 1.5 تن در هکتار بوده است. معمولا تفاوت زیادی در کیفیت محصول وجود ندارد. قیمت خرید تضمینی گندم مربوط به هر دو گندم دیم و آبی می شود.


پاسخ به این پرسش
محمد امین

سلام وقت بخیر من ۱۵ هکتار زمین دارم ک گندم بصورت دیم کشت میشه میخوام از دیم به آبی تبدیل کنم منطقه ما هم آب نداره چاه هم زدیم تا ۱۵ متری به آب می رسه منتها آب شوره میخواستم دستگاه آب شیرین کن صنعتی بگیرم ک دیم رو تبدیل به کشت ابی کنم اجاره زمین هم تو منطقه ما چون آب نداره و دیم هست پایینه دستگاه هم از ۲۵ میلیون ب بالا هست بنظر شما توجیه داره تو دراز مدت یا کوتاه مدت

وحید سوادی جهانگیری

سلام

با تبدیل زمین دیم به آبی میزان برداشت محصول نسبت به قبل افزایش می یابد. میزان افزایش محصول و در نتیجه افزایش سود شما نمایانگر توجیه داشتن یا نداشتن این فعالیت می باشد.به عنوان مثال اگر سالانه 5 میلیون تومان سود شما افزایش یابد بعد از 5 سال هزینه دستگاه جبران می شود.پیشنهاد می کنیم با متخصصان این حوزه در بخش کلینیک مشاوره صحبت نمایید تا به طور دقیق این تفاوت سوددهی را به شما بیان کنند و پیشنهادات لازم را به شما داشته باشند.همکاران ما در بخش مشاوره نیز می توانند با توجه به شرایط شما پیشنهادات لازم را به شما داشته باشند.


پاسخ به این پرسش
negar

سلام من یک زمین کشاورزی پنج هکتاری دارم امسال قصد داشتم کار زراعت رو شروع کنم چون برای بار اول اینکارو انجام میدم در این زمینه اطلاعات چندان زیادی ندارم ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید چند سوال دارم از کاشت زمین سوال اولم هر هکتار زمین چند کیلوگرم بذر لازم است؟و برای پنج هکتار درکل چقد بذر پیشنهاد میشود که بالای ۱۱تن برداشت داشته باشیم؟سوال بعدی با توجه ب شرایط اقلیمی خوزستان چه نوع بذری برای مناطق گرمسیری پیشنهاد میدهید که درصد افت کمتر و بذر سالم تر باشد و سوال دیگرم ایا سم خاصی و کود خاصی برای گندم و بدز در خوزستان استفاده میشود لطفا بهترین سم افت کش و کود را معرفی کنید و سوال اخرم ایا فصل ابان ماه گندم مورد نظر را خریداری میکنیم ؟و اینکه کود و سم را دولت به صورت یارانه ای در اختیار ما میگذارد و از کجا تهیه کنیم؟ممنون از شما خوبان

وحید سوادی جهانگیری

سلام

جهت پاسخگویی مفصل به سوالات حود پیشنهاد می کنیم در بخش کلینیک مشاوره سامانه میدون اقدام به ثبت درخواست مشاوره نمایید تا مشاوران ما به طور تخصصی شما را راهنمایی نمایند.


پاسخ به این پرسش
حسن حسینی

با سلام تشکر از میدون ،می خواستم بدؤنم گندم آبی در سال چند بار کشت میشه ؟خراسان رضوی نیشابور

وحید حسین زاده

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی، یکبار در سال به عنوان کاشت اول زراعت می شود.


پاسخ به این پرسش
امیرعلی

با سلام دوهکتار زمین در منطقه اسلامشهر دارم می خواستم بدونم کشت گندم با آب اندک میشه محصول مطلوبی به دست آورد؟

وحید حسین زاده

سلام. منظورتان از آب اندک را باید دقیقتر بیان می کردید ولی در کل با کاهش دور آبیاری، میزان محصول نیز کاهش خواهد یافت.


پاسخ به این پرسش
محمود فخاریان

با سلام و عرض تشکر ایا اگه من یه زمینی رو اجاره کنم میتونم توش کار کشت گندم انجام بدم و ایا توجیه اقتصادی داره و خوبه که قرارداد زمین چند ساله ببندیم که صرفه اقتصادی داشته باشه

وحید حسین زاده

سلام. برای کاشت گندم اجاره زمین توجیه پذیر نیست مگر تحت شرایط خاصی.


پاسخ به این پرسش
مصطفی

با سلام بنده کشاورز منطقه چهارمحال هستم ۳۰ هکتار زمین دارای آب که ابیاری بروش بارانی و استخر سیمانی هم دارد هر ساله نزدیک به نیمی از مزرعه زیرکشت گندم میرود خواستم سرفصل دوره رابدانم که بدرد ما اصلا می خوره با توجه به اینکه سالیان سال گندمکار هستیم

وحید حسین زاده

سلام. سرفصل دوره آموزشی در همین صفحه قابل رویت است:


پاسخ به این پرسش
قاسمی

سلام میخواستم بدونم در روستاهای اراک هم میتوان این کار را کرد بعد اینکه برای شروع با ۱هکتار زمین چقدر آب نیاز داریم

رضا شکری

سلام، میزان نیاز آبی بستگی به عوامل مختلفی دارد. بافت خاک و شرایط آب و هوایی از جمله آنها هستند. گندم به 4 الی 6 دور آبیاری نیاز دارد.


پاسخ به این پرسش
ابوالفضل زلیخایی

باسلام.بنده ۷هکتار زمین با آب موردنیاز دارم و گندم میکارم منتها برداشت مطلوبی متاسفانه ندارم مخصوصا امسال ک هکتاری حدودا ۵تن برداشت شد با توجه ب زمین مرغوب و اب مناسب بنظرشما این مقدار معقول است اگه ن لطفا راهنمایی فرمایید. ممنونم

رضا شکری

سلام، عملکرد محصولات زراعی مانند گندم فقط به مرغوبیت زمین و آب بستگی ندارد. اولا سعی کنید یک برنامه تناوبی برا زمین خود داشته باشید. چرا که کشت پشت سر هم یک محصول، به مرور باعث تخلیه شدن مواد غذایی خاک از عمق معین از خاک خواهد شد. دوما سایر عوامل مهم مانند شرایط آب و هوایی، رقم، عملیات داشتی و ... را نیز در نظر داشته باشید. اگر شرایط خوب مدیریت شود، میزان برداشت بیشتر از این ها خواهد بود.


پاسخ به این پرسش
علیرضا

سلام خسته نباشید، زمینی به مساحت ۲هکتار دارم اب نداره و تو یکی از سهرستان های زنجانه (ابهر) و بار اوله میخوام اینکار رو کنم چه کنم؟

رضا شکری

سلام، کشت گندم در ابهر صورت می گیرد و مشکلی ندارد اما میزان بارندگی منطقه را باید در نظر داشته باشید. اگر میزان بارندگی پایین باشد، میزان برداشت ممکن است در حد مطلوبی نباشد.


پاسخ به این پرسش
مجید

سلام برای مبارزه با آفت سن گندم چه پیشنهاد یا توصیه ای دارید. ممنون میشم پاسخ بدین.

وحید حسین زاده

با سلام. روش های کنترل متععدی همچون زراعی(مثل کاشت واریته مقاوم)، شیمیایی(مثل استفاده از سم دلتامترین) و بیولوژیکی (مثل زنبور پارازیتوئید) برای این آفت وجود دارد.


پاسخ به این پرسش
مرتضی همدانی

سلام وقت بخیر خواستم بدونم در 10هزار متر کاشت گندم .بذرش چقد هزینه برمیداره و چقد 10هزار متر بطور میانگین سود داره

وحید حسین زاده

با سلام. لطفا پاسخ های قبلی را مطالعه بفرمایید.


پاسخ به این پرسش
محمد ش

سلام میخواستم کشت گندم انجام بدم ولی زمین باید اجاره کنم میخواستم بدونم صرفه اقتصادی داره؟

پشتیبانی

سلام، بستگی به هزینه اجاره زمین داره. بدون احتساب هزینه زمین از هر هکتار با عملکرد 6 تن در هکتار می توان 3 الی 5 میلیون تومان سود داشت. حال ببینید که پرداخت اجاره بها برای شما چقدر هزینه در بر خواهد داشت.


پاسخ به این پرسش
جابر صالحی

سلام وقت همگی به خیر .من سی هکتار زمین برای کشت دیم دارم. سالی ۱۵ هکتار میتونم بکارم .چه راهکاری برای افزایش بازدهی میکنید بهم پیشنهاد کنید .آیا تو دوره آموزشی راهکاری برای افزایش بهره وری کشت دیم هست .یا یه کلی گویی داره

پشتیبانی

با سلام. برای افزایش بهره وری رعایت کلیه اصول به زراعی لازم می باشد. رعایت تراکم مناسب کاشت، استفاده از ارقام پربازده، پیشگیری و کنترل به موقع آفات و بیماری ها و... خود باعث افزایش عملکرد می شود. استفاده از کودها براساس آزمون خاک و به کارگیری کود دامی باعث تقویت خاک و افزایش بهره وری خواهند شد.

طرح حاضر برای گندم آبی نوشته شده است.


پاسخ به این پرسش
مقدسی

سلام ببخشید ممکنه در مورد کاشت گندم و هزینه ها بیشتر توضیح بدید سرمایه نقدی اجاره زمین خرید زمین بقیه هزینه ها با تشکر

پشتیبانی

با سلام. خرید زمین برای کاشت گندم توجیه اقتصادی مناسبی ندارد  مگر اینکه ارزش زمین رفته رفته افزایش یابد. هر متر مربع زمین زراعی حداقل10 هزار تومان قیمت دارد. اجاره زمین زراعی از 2 تا 15 میلیون تومان برای هر هکتار متغیر می باشد. هزینه کاشت تا برداشت یک هکتار حدود 2.3 میلیون تومان می باشد.


پاسخ به این پرسش
جابر

سلام. میخواستم بدونم برای کشت گندم میشه زمین اجاره کرد چون من زمینی ندارم واهل یزد هستم در منطقه یزد میشه این کار را کرد. ممنون

پشتیبانی

با سلام. در صورتی که اجاره یکساله بسیار پایین  و کمتر از 3 میلیون باشد میتوان اجاره نمود.


پاسخ به این پرسش
فرید جهانگیری

سلام.پدر من 20 هکتار زمین زراعی داره خواستم بدونم بخوام گندم دیم بکارم از لحاظ اقتصادی به صرفه هست.با توجه به اینکه نه تجربه دارم نه ماشین آلات

پشتیبانی

با سلام. بستگی به وضعیت زمین دارد. اگر قرار است زمین زراعی بلا استفاده بماند و تنها یک شخم بزنید و درو کنید صرفه اقتصادی خواهد داشت. 


پاسخ به این پرسش
محمدحسین

سلام 1.ایا زمین نزدیک تهران سراغ دارید جهت کاشت؟ ۲.هزینه شخم زدن تا برداشت در هکتار چقدر است یعنی۰ تا۱۰۰ چقدره؟ _ با تشکر

پشتیبانی

با سلام. جهت تهیه زمین در قسمت نیازمندی های سایت میدون درخواست خود را ثبت کنید.

معمولا هزینه کاشت تا برداشت حدود دومیلیون تومان در هکتار می باشد.


پاسخ به این پرسش
سعید

عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما. میخواستم ببینم اجاره کردن زمین وکاشت گندم میتونه سودآور باشه یانه، ممنون ازشما

پشتیبانی

با سلام، بستگی به محل کشت دارد. در برخی نواحی اجاره زمین گران است و ممکن است اجاره و کاشت توجیه اقتصادی نداشته باشد. اما در محل های که امکان کشت دوم نیز هست با قرار دادن محصول مناسب در کشت دوم می توان سود قابل قبولی بدست آورد. 


پاسخ به این پرسش
هادی

سلام برای زمین های خاک سنگین رسی چه نوع گندمی پیشنهاد میکنید؟

پشتیبانی

با سلام. در اثر آب ماندگی و حالت اشباع از رطوبت در مناطق پر باران، فشرده شدن خاک رسی, ریشه های گندم را در خاک های سنگین بیشتر سطحی گسترش می دهد و گندم قادر نیست به عمق بیشتر خاک ریشه های خود را گسترش دهد و در نتیحه به علت کم بودن گسترش سیستم ریشه در خاک، بوته های گندم به خوابیدگی، سرمازدگی و گرمازدگی حساس تر می شوند. این خاکها معمولا در اقلیم گرم و مرطوب مثل مناطق جلگه ای دریای خزر وجود دارد و معمولا در این مناطق معمولا ارقارم تجن، شیرودی و اترک و ... استفاده می شود. بهتر است اقلیم منطقه ای خود را دقیق بفرمایید تا مناسب تر راهنمایی شود.


پاسخ به این پرسش
محمدسعیدایزدی

باسلام وعرض تشکرازبرنامه مفیدتون،درموردکشت گندم،بنده زمینی به مساحت هزارهکتار(1000)درشهرگیلان دارم که ده حلقه چاه آب فعال داره ومیزان سرمایه 5میلیاردتومان دارن،بنظرکارشناس عزیزکشت گندم برای من باتوجه به شرایط مذکورسودآوراست؟واینکه آیاگونه ها و واریته های جهادکشاورزی تاده تن درهکتارمحصول دهی دارد؟ متشکرم

پشتیبانی

با سلام. در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت کنید و برای زمین مورد نظر، کارشناسان علاوه بر گندم، کشت های مناسب تری را نیز برای شما پیشنهاد خواهند نمود.


پاسخ به این پرسش
مرتضی پرنداخ

سلام وقت بخیر من 20 هکتار زمین کشاورزی ابی دارم که هر ساله گندم میکارم اما متاسفانه چندساله که سود قابل پیش بینی را بدست نمیارم برای استفاده تخصصی چه راهکاری دارید ؟؟؟؟؟؟؟؟ مرسی

پشتیبانی

با سلام. توجه داشته باشید کشت تک محصولی بویژه در کشت آبی استراتژی مناسبی نمی تواند باشد. با توجه به شرایط اقلیمی محل کشت پیشنهاد می شود که شما از سیستم های کشت مناسب گندم استفاده کنید تا باروری لازم به زمین برگردد و جمعیت آفات و علف های هرز هم دچار تغییرات بشود. معمولا سیستم کشت گندم-برنج، گندم-ذرت و یا گندم-پنبه را می توانید مد نظر داشته باشید. لطفا در انتخاب تیپ و واریته مناسب نیز دقت بفرمائید. همچنین اگر شما مدت زمان زیادی است که در یک قطعه زمین  گندم کشت نموده اید پیشنهاد می شود از سیستم کشت گندم-لگوم استفاده کنید هر چند که این سیستم بیشتر برای زمین دیم کاربرد دارد اما بطور قابل ملاحظه ی می تواند زمین را از لحاظ نیتروژن غنی کند. موفق باشید.


پاسخ به این پرسش
نوری زاده فراشبند فارس

یک نفر مهمان برنامه پایش بود از قزوین درباره گندم توضیح میداد مجری محترم یک سوال بدرد خور از ایشون نپرسید آخه چگونه میشه یک نفر 200هکتار گندم آبی بکاره مگه هر چاه کشاورزی مجاز هست چند هکتار کشت انجام بده و دبی برداشت آب از چاه چند متر برثانیه هست که یک نفر میتونه 200هکتار کشت انجام بده

پشتیبانی

با سلام. برای کشت گندم معمولا زمین کشت به قطعات کوچکتر تقسیم شده و از ارقام مختلف جهت کشت استفاده می شود. دوره های آبیاری برای هر قطعه جداگانه در نظر گرفته می شود. در جاهایی که از لحاظ آب آبیاری با محدودیت روبرو هستیم معمولا در بین قطعات دو یا سه رقم دیم کشت می شود و تنها یکبار آبیاری صورت می گیرد. در صورت اینکه سال پرباران باشد نهایت دو بار آبیاری برای این قطعات صورت می گیرد. در کل مدیریت به طوری است که از میزان آب موجود حداکثر استفاده برده شود و از یک فصل رشد به فصل رشد دیگر این موارد متغییر می باشد.


پاسخ به این پرسش
داودحسینی

حدود۲هکتار باغ پسته واناروانگور۳ساله درجوادآبادورامین احداث کردم ولی جهت ادامه وتوسعه آن نیاز به نیروی کمکی وسرمایه گذار دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

پشتیبانی

با سلام. به قسمت نیازمندی های سامانه میدون مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.


پاسخ به این پرسش
رحمان رزمخواه

سلام وخسته نباشید به شما،میخواستم اگر لطف کنید نام ونشانی ویا شماره تماسی از اقای بهنام آف که دربرنامه شما مورخ اول ابان ماه شرکت کرده ودر مورد پرورش گل نسترن توضیحاتی میداد داشته باشم ،چون میخواستم یک کار کوچلو راه بیاندازم وبه راهنمایی ایشان نیازمندم،باسپاس فراوان از شما

پشتیبانی

با سلام و عرض ادب.جهت ارتباط با ایشان به قسمت مشاوره تخصصی سامانه میدون مراجعه و ثبت درخواست نمایید.


پاسخ به این پرسش
Soosan Pashaei

میخواستم درمورد راه اندازی خط تولید ذغال راهنماییم کنید

پشتیبانی

با سلام و وقت بخیر. به قسمت مشاوره سامانه میدون مراجعه و درخواست خود جهت مشاوره با جناب دژکانی رو ثبت کنید.


پاسخ به این پرسش
Majid tavakol

با سلام و عرض ادب و تشکر بابت زحمات شما من میخواستم اگر بشه یه اپلیکیشن معرفی کسب و کار محلی راه بندازم ولی حقیقتش اصلا نمیدونم که این ایده مشابهی داره توی ایران یا نه؟ البته من سراغ ندارم، ضمن اینکه نمی‌دونم از کجا باید شروع کنم برای درست کردن اپلیکیشن و اینکه آیا اصلا صرفه اقتصادی داره یا نه؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید باتشکر از لطف شما

پشتیبانی

با سلام. برای شروع کسب و کار مناسب است  (1): درباره بازار کسب و کاری که میخواهید وارد شوید، تحقیق کنید  (2): مالکیت مادی و معنوی کسب و کار نوپا خود را محفوظ کنید  (3): درباره برند خود تصمیم گیری کنید (4): کسب و کار نوپا خود را ثبت قانونی کنید  (5): در صورت نیاز یک تیم کارآمد از بنیانگذاران تشکیل دهید  (6): طرح مدل کسب و کار نوپا خود را بنویسید  (7): محل کار مناسب انتخاب کنید  (8): یک مربی یا راهنما پیدا کنید  (9): در صورت نیاز از شرکتهای شتاب دهنده کسب و کارهای نوپا کمک بگیرید و.... سوالات بیشتر. برای آشنایی با فرایند، دوره استارت آپ را مطالعه کنید.


پاسخ به این پرسش
زینب رجبی

سلام وقتتون بخیر.برای راه اندازی پرورش شتر ،خرید حره رو پیشنهاد میکنید؟ درغیر این صورت شتر چندساله خریداری بشه؟ چه نژادی مناسبه برای گوشتی؟ قیمت روز چند هست؟ ممنون میشم به همشون جواب بدین.

پشتیبانی

با سلام. در دوره پرورش شتر به تمام سوالات شما پاسخ شده است و اما به صورت اختصار باید گفت که: اگر با هدف پروار می خواهید دوره را شروع کنید بهترين‌ سن‌ و وزن‌ پرواربندي‌، پروار شتر‌ کمتر از دوساله‌ مي‌باشد كه‌ داراي‌ وزن‌ زنده‌ 120 تا 230 كيلوگرم‌ مي‌باشند و‌ بهتر است‌ در وزن‌ 220 تا 300 كيلوگرم‌ به‌ فروش‌ برسند. زيرا در اين‌ سنين‌، شتران‌ از توانايي‌ خوبي ‌براي‌ افزايش‌ وزن‌ و درصد لاشه ‌54 درصد برخوردار مي‌باشند. نژادهاي مهم شتر شيري: هور در سومالي- سرتاوي و فخريا در ليبي- اولاد سيدي شيخ در الجزيره - شلاجي در سودان.    نژادهاي مهم شتر گوشتي: جندويل در موريتاني - نابل در تونس - قصبات در شمال غرب ليبي - فلاحي در جنوب مصر و دلتاي نيل -عربي در سودان.


پاسخ به این پرسش
بهنام کربلائی

سلام من در شهر کرج زندگی میکنم سرمایه ای که برای کار میخوام بزارم حدود 60 تا 70 میلیونه چه کاری میتونم انجام بدم ممنون

پشتیبانی

با سلام. جهت انجام مشاوره دقیق نخست باید خصوصیات اخلاقی و علایق خودتون رو مطرح نمایید و بفرمایید در چه حرفه ای تخصص یا تجربه دارید و هر آنچه که فکر میکنید نیاز می باشد، در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون بیان نمایید.


پاسخ به این پرسش
میثم

باسلام بیکارم دوست دارم ی شغل که از انجام دادنش لذت ببرم انجام بدم

پشتیبانی

با سلام.در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت نمایید.


پاسخ به این پرسش
فردوس فلاحتی

درخواست راهمنایی برای توسعه کارم

پشتیبانی

با سلام. در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت نمایید.


پاسخ به این پرسش
زراعت

باسلام..زمینی حدود۳۰۰۰متردرشمال کشور مازندران می خوام بخرم..می خوام بدونم به نظرشماچه کشتی درآن انجام بدم خوبه؟یعنی بازارش خوب باشه وسرمایه ی گزاف هم نخواد..متشکرم

پشتیبانی

در زمین 3000 متری کشت های گسترده مانند گندم و .... سود ده نمی باشد. بنده از شرایط دقیق زمین و بازرهای منطقه ای اطلاع ندارم. بهتر است اول بررسی نمایید سپس محصول رو انتخاب کنید. در این فضا تنها گزینه معقول احداث گلخانه و تولید گیاهان زینتی و آپارتمانی می باشد.


پاسخ به این پرسش
حسن

سلام . میخواستم کسب و کار کشت گندم راه اندازی کنم ، اما هیچ تجربه و تخصصی ندارم . لطفا راهنمایی کنید . در ضمن بفرمایید از چه مناطقی میتوانم زمین کشاورزی با قیمت خوب خریداری کنم ؟

پشتیبانی

با سلام. این کسب برای دوستانی که زمین کشاورزی دارند و جهت رعایت تناوب کشت مناسب هست. اگه زمین ندارید و کشاورز نیستید به دنبال کارهای دیگر باشید. حاشیه سود این کسب به اندازه ای نیست که بخواهید صرفا برای این کار زمین بخرید.


پاسخ به این پرسش
کتایون رضایی

با سلام بنده فارغ التحصیل دکترای مهندسی صنایع غذایی هستم و تصمیم دارم در منطقه پادگان استان اصفهان اقدام به راه اندازی کارگاه فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی نمایم لطفا ابتدا در مورد امکان موفقیت یا عدم موفقیت بنده را راهنمایی بفرمائید و در مرحله بعد از کجا باید شروع کنم.

پشتیبانی

با سلام. برای شروع هر کسب و کاری جمع آوری اطلاعات و مطالعه پیرامون آن باید صورت گیرد. نخست باید با انواع گیاهان دارویی قابل عرضه به بازار آشنا شوید. اگر تجربه ای ندارید بهتر است مدتی در یک مغازه عطاری مشغول به کار شوید همزمان با کار با محصولات پرفروش و فصل فروش آنها آشنا خواهید شد. سپس باید با رقبا آشنا شوید و انواع روشهایی که انها برای ارائه محصولاتشان به بازار استفاده می کنند رو بررسی کنید. بدون ورود به کار نمیتوانید تخمین درستی از کار داشته باشید. جهت راهنمایی مناسب تر و آشنایی با فرایند ایده پروری، دوره استارت آپ رو مطالعه نمایید.


پاسخ به این پرسش
محمد

میخواستم بایک تولید کننده مواد غذایی ارتباط پیداکنم.دراستان گلستان.جهت راهنمایی بیشتر

پشتیبانی

با سلام. در قسمت شبکه همکاران سامانه میدون اطلاعات شرکت ها موجود می باشد.


پاسخ به این پرسش
محمد

من درفکر تولید وبسته بندی یک خوراکی خاص هستم.درشهرستان باچقدر سرمایه قابل اجرا هست؟ چه مراحلی رابرای اخذ مجوز باید طی کرد؟ ایا میشود با کمک یک شرکت بسته بندی کارو. شروع کرد؟راهش چیه؟ درانصورت چه مجوزاتی میخاد؟

پشتیبانی

با سلام. در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت نمایید.


پاسخ به این پرسش
سیدمحمدعلی شکری نژاد

در مورد کشت در زمینهای شور مثلا خرمشهر چه توصیه ایی میکنید.تشکر

پشتیبانی

با سلام. در زمین های شور گزینه های محدود می شود. مسلما باید از گونه های مقاوم به شوری استفاده نمایید مانند سالیکورنیا. در بین غلات هم گیاه جو مقاوت نسبی به شوری دارد.


پاسخ به این پرسش
احد بیگی

با سلام برای افزایش راندمان محصول گندم با آب نسبتا قلیایی چه نوع برنامه کودی را از اول کشت تا برداشت در منطقه شهر خوی توصیه می کنید با تشکر

پشتیبانی

با سلام. اگر منبع آب استخر می باشد می توانید به اصلاح آب درون استخر بپردازید در غیر این صورت سعی کنید قبل از کشت گندم از کودهای گوگرد دار و بعد کشت آن نیز از کودهای سولفاته استفاده نمایید. جهت بهبود فرابند جذب عناصر و حاصلخیزی خاک، کودهای هیومیک دار مصرف کنید. با توجه به کم بودن قیمت و تناژ محصول گندم، اقدامات بیش از این معمولا مقرون به صرفه نخواهد بود.


پاسخ به این پرسش
امین

با سلام و ممنون از سایت خوبتون، برای کنترل جودره در مزارع گندم از چه نوع سمی استفاده شود، من مزرعم جودره زیاد داره و علفکش تاپیک و گرانستار استفاده کردم که خوب کنترل نمیکنه لطفا راهنمایی بکنید، استان ایلام شهرستان آبدانان

پشتیبانی

با سلام. نتایج آزمایشی نشان داده که با در نظر گرفتن عملکرد اقتصادی گندم و ملاحظات زیست محیطی، تلفیق مصرف ۲۷۵ کیلوگرم بذر گندم در هکتار و کاربرد علفکش سولفوسولفورون به میزان ۲۷ گرم در هکتار به همراه سیتوگیت به میزان ۲ درصد در مرحله چهار برگی علف هرز جودره بیشترین تأثیر را بر کاهش خسارت جودره داشت. مرحله 2 برگي شدن اين علف هرز با هم و همزمان با 2 برگي شدن گندم در منطقه ورامين گزارش شده است. فایل را دانلود و مطالعه نمایید.


نظرات

سلام من تو استان قزوین زندگی می کنم و سالانه حدود ۳۵۰ هکتار گندم کشت می کنم آمد به دلیل بارش کم در بهار برداشت مطلوبی نداشتیم مو خواستم راهنمایی کنید بگید از چه بذری استفاده کنم با تشکر

دیده خانی

سلام وقت شما بخیر؛ دوست عزیز سوال شما تخصصی بوده و نیاز هست که با کارشناسان متخصص این حوزه صحبت کنید. پیشنهاد می شود از طریق بخش کلینیک مشاوره سامانه میدون با آقای علیقلی ایمانی درخواست مشاوره تخصصی ثبت نمایید.


با سلام من دوره خریداری کردم ولی فقط سر تیتر ۱۴ گام میاد برام و کامل توضیحاتش برام نمیاد !!

کارشناس دوره های آموزشی

سلام وقت بخیر 

لطفا با شماره 62863000-021 با قسمت |آموزش تماس بگیرید. 


اگه قیمت ها و ارقام بروز می شدن خوب بود. ادم می تونست تصمیم گیری کنه .

مهندس حسین زاده

سلام. قیمت های ذکر شده مربوط به سال 1398 می باشد.