چرا افزایش قیمت گندم اوضاع کشاورزان را بهتر نخواهد کرد؟

 


عباس کشاورز؛ سرپرست سابق وزارت جهاد کشاورزی: تنها با افزایش قیمت مصوب گندم نمی توان انتظار بهتر شدن شرایط معیشتی کشاورزان را داشت.

دو روزی می شود که میزان زکات فطریه و کفاره امسال از سوی مراجع تقلید اعلام شده است؛ گفته می شود عموم آیات عظام میزان زکات را چیزی معادل تقریبا سه کیلوگرم از هرآنچه که قوت غالب افراد در ماه مبارک بوده، تعیین کردند. حال  اگر قوت غالب اکثر افراد را گندم درنظر بگیریم، به موضوع قابل توجهی در رابطه با قیمت آن برخورد می کنیم؛ نرخ خرید تضمیمی گندم از سوی دولت در سال جاری، به ازای هر کیلوگرم محصول، 5 هزار تومان معین شده درصورتیکه این میزان فطریه، حاکی از درنظر گرفته شدن مبلغی حدود 6 هزار تومان به ازای یک کیلوگرم گندم است. این اختلاف قیمت چگونه باید توسط جامعه کشاورزان جبران شود؟

هرکدام از آیات عظام فطریه را چه میزان اعلام کردند؟

  • آیت الله مکارم شیرازی:هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۲۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۷۰ هزار تومان
  • آیت الله نوری همدانی: هر نفر به حساب گندم تقریباً ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان
  • آیت الله علوی گرگانی: هر نفر براساس قوت گندم حداقل ۲۰ هزار تومان و بر اساس قوت برنج، متوسط ۱۰۰ هزار تومان
  • آیت الله وحید خراسانی: مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (سه کیلوگرم) گندم یا برنج را به‌عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.
  • آیت الله صافی گلپایگانی: هر نفر به حساب گندم تقریبا ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان
  • آیت الله سیستانی: مبلغ  ۲۱ هزار تومان برای گندم و ۱۰۰ هزار تومان برای برنج ایرانی و ۷۵ هزار تومان برای برنج غیر ایرانی

طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1393، تعداد 4 میلیون و 43 هزار نفر بهره بردار کشاورزی در کشور وجود دارد که اگر تعداد خانوار این افراد را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم، می توان به برآوری حدود 16 میلیون نفری از جمعیت این قشر رسید؛ قشری که عمده درآمدشان از زراعت و باغداری است و هرساله به دلیل شیوه قیمت گذاری محصولات کشاورزی، با مشکلات عدیده معیشتی دست و پنجه نرم می کنند.

صرفا افزایش قیمت شرایط معیشتی کشاورزان را بهتر نخواهد کرد!

عباس کشاورز؛ سرپرست پیشین وزارت جهادکشاورزی و در مصاحبه ای با سامانه میدون، ضمن تاکید بر شیوه قیمت گذاری بعنوان یک سیگنال اقتصادی برای تولیدکننده و مصرف کننده، تصریح کرد: اینطور نیست که ما با افزایش قیمت گندم بتوانیم انتظار بهتر شدن شرایط کشاورزان را داشته باشیم. درست است که قیمت مولفه مهمی برای ایجاد انگیزه برای کشاورزان است؛ اما توجه کنید که دولت نیز بیش از این نمی تواند به محصولات کشاورزی سوبسید دهد، درحقیقت اگر این سیاست را هم اتخاذ کند، وضع بهتری برای کشاورزان ایجاد نخواهد شد چراکه مشکلاتی همچون تورم همچنان گریبان جامعه خواهد بود.

نباید با مسئله قیمت گذاری با سهل انگاری نگاه کرد...

وی با اشاره به حمایت از کشاورزان تاکید کرد: ما از جانب کشاورزان همواره در این 35 سال خواهان افزایش قیمت هستیم، قیمتی واقعی که شامل قیمت تمام شده و سودی عادلانه برای افراد باشد؛ اما باید مشکلات و معذوریت های مالی، سیاسی و اجتماعی دولت را نیز درنظر گرفت. این جدال تاریخی است و به همین راحتی ها و با ساده انگاری، نمی توان آنرا حل کرد بلکه نیاز به مطالعه و بررسی بسیار اقتصادی و اجتماعی در راستای منافع ملی و حمایت از تولید است.

عباس کشاورز: دولت از راه های دیگری رفاه کشاورزان را افزایش دهد.

سرپرست اسبق وزارت جهادکشاورزی در پایان سخنان خود، با اشاره به لزوم توجه به تمام جنبه های اقتصادی کشاورزی و معیشت کشاورزان گفت: در شرایط غیر قابل کنترل امروز کشور نمی توان صرفا با ابزار قیمت پیش رفت چراکه کارایی آن محدود است. دولت بجای افزایش قیمت باید بتواند از جنبه های دیگری، زندگی را برای کشاورزان راحت تر کرده، رفاهشان را افزایش و هزینه هایشان را کاهش دهد؛ با اقداماتی همچون صنعتی کردن و افزایش بهره وری، جلوگیری از خام فروشی، تلاش برای فعالیت بصورت تشکلی، ایجاد یک نظام بازار با مسئولیت خود کشاورزان (به حداقل رساندن واسطه ها)

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

فاطمه

یکشنبه 2 خرداد 1400

احسنت به این داور میدون. من بعنوان یک کارآفرین خیلی از پیشنهادات و نظرات ایشون در کسب و کارم استفاده کردم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 3 خرداد 1400

سلام دوست عزیز

ممنون از توجه شما به مسابقه میدون

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi