دوره آموزش متنی کاشت گوجه فرنگی
مدرس:میثاق غلامی
مدت زمان دوره:ندارد مدرک پایان دوره:ندارد
492000 تومان
خرید دوره

دوره آموزش متنی کاشت گوجه فرنگی

3 از 5
15 نفر امتیاز داده اند
آنچه در اين دوره خواهيد آموخت
 • آشنایی با شرایط اقلیمی و ارتباطی محل کسب و کار
 • شناخت تجهیزات، مواد اولیه و میزان نیروی انسانی مورد نیاز
 • نحوه محاسبه دوره بازگشت و نقطه سر به سر کسب و کار مورد نظر
 • شرایط بازار فروش محصول تولیدی
 • مساحت مورد نیاز برای شروع کسب و کار با ظرفیت مشخص
 • مجوزهای مورد نیاز و نحوه دریافت آن‌ها از سازمان‌های مختلف
 • آشنایی با تمامی مراحل تولید محصول
 • شناخت ریسک‌های کسب وکار
اين دوره شامل ...
 • شناخت کلیات کسب و کار مورد نظر
 • جداول ضروریات مورد نیاز جهت شروع کسب و کار
 • محل‌های مناسب جهت شروع کسب و کار
 • جداول تخمین مالی شروع کسب و کار
 • جداول تخمین فروش و نرخ سوددهی کسب و کار
 • آمار صادرات و واردات محصول تولیدی
 • بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و واردکنندگان محصول مورد نظر در جهان
توضيحات

گوجه فرنگی یکی از سبزیجات مفید است که در مصرف روزانه خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین این محصول قابلیت فرآوری داشته و محصولاتی مانند رب، سس و گوجه خشک از آن تولید می شود. تولید این محصول با قیمت مناسب تر حجم فروش این محصول را بیشتر خواهد کرد.

در فصولی که امکان کشت گوجه در فضای باز وجود دارد هزینه های تولید آن نسبت به تولید در شرایط گلخانه پایین آمده و قیمت مناسب تری خواهد داشت، در شرایطی که در این روش امکان پیش رس کردن گوجه با روش های کشت نشاء زیر پلاستیک و انتقال نشاء به زمین اصلی در فصل مناسب امکان پذیر بوده و در فصول پرمصرف امکان رساندن محصول با قیمت مناسب به بازار وجود خواهد داشت.

با سرمایه گذاری کمتر از 12 میلیون تومان در مدت شش ماه می توان به سود ماهانه بالغ بر 3 میلیون تومان رسید. معمولا از کاشت تا برداشت مدت شش تا هفت ماه طول می کشد.

دوره آموزشی حاضر به تمامی جنبه های مورد نیاز برای  کشت و تولید گوجه فرنگی پرداخته است و به دلیل ارتباط گسترده میدون با کارآفرینان کشور، در تدوین آن از تخصص و نظرات تولیدکنندگان بزرگ در کشور بهره گرفته شده است. مدرسه میدون و کلینیک مشاوره نیز آماده ارائه کلاس‌های حضوری و مشاوران متخصص در این حوزه هستند.

توجه: دوره آموزشی کشت و تولید گوجه فرنگی، دوره ای مجازی (غیر حضوری) و مبتنی بر متن است.

آشنایی با سرفصل ها

در این گام موارد زیر آوره شده است:

آشنایی کلی

تاریخچه ،انواع و اقسام ، محل کشت و پروش

مزیت های اقتصادی تولید گوجه فرنگی

جذابیت های مالی طرح

فواید وخواص گوجه فرنگی

شناخت روند کلی کشت، پروشی یا تولید محصول و میزان ثمر دهی گوجه فرنگی

در این گام مکان کشت و تولید گوجه فرنگی را از چهار جهت بررسی می کنیم:

1. آب 

2. هوا، دما و مسائل جوی

3. زمین و مکان (خاک)

4. حمل و نقل و ارتباطات

در این گام موارد زیر را بررسی می کنیم:

ظرفیت تولیدی

ساختمان و سازه(بستر کار)

تجهیزات و ماشین آلات و ابزارات

فن آوری

مواد اولیه و مواد مصرفی

مسائل تغذیه ای و مربوط به رشد

مسائل بهداشتی و درمانی

سوخت ها و انرژی های مورد نیاز

نیروی انسانی

ملاحظات حقوقی و قانونی

جدول ملزومات

در این گام موارد زیر را بررسی می کنیم:

جدول هزینه های ثابت

جدول هزینه های جاری

جدول درآمدها

پیش بینی جریان نقدی

سرمایه لازم

چگونه می توان به این سرمایه دست یافت؟

در این مرحله موارد زیر را بررسی می کنیم:

بازار هدف کجاست؟

اندازه بازار هدف حدودا چقدر است؟

میزان مصرف کنونی در بازار هدف چقدر است؟

میزان مصرف (تقاضا) در بازار هدف در زمان بهره برداری چقدر است؟

وضعیت کنونی رقابت(رقبا) در بازار هدف محصول ما چگونه است؟

فرهنگ مصرف محصول

در این قسمت مراحل زیر را گام به گام شرح می دهیم:

 پیش تولید

تولید نشاء

کاشت در زمین به صورت تراکم بالا

مرحله اول (کاشت)

مرحله دوم (داشت)

علف های هرز

آفات

 بیماری ها

مرحله سوم (برداشت)

مرحله چهارم ( فروش و بازاریابی)

در این گام ریسک هایی که ممکن است در زمینه های زیر با آن ها مواجه شوید را معرفی می کنیم:

1. ملزومات

2. عملیات تولید

3. مالی

4. بازار

در این گام پیشنهاداتی برای موفقیت بیشتر در این حرفه آورده ایم.

دراین قسمت، برای آشنایی بیشتر، مصاحبه با افراد موفق آورده شده است.

در این گام اطلاعاتی درباره اهمیت کشت و تولید گوجه فرنگی بر مباحث زیست محیطی ارائه می گردد.

مدرس دوره

میثاق غلامی

کارشناسی
آقای میثاق غلامی 12 سال سابقه فعالیت در حوزه کشاورزی و به ویژه کشت گوجه‌ فرنگی دارند.
ارزیابی دوره
3 از 5
15 نفر امتیاز داده اند
89
88
87
88
87
عضویت/ورود سریع جهت خرید دوره
پرسش و پاسخ
پاسخ به این پرسش
محمدرضا

با سلام میخاستم بدونم در هر هکتار زمین کشاورزی چند تن گوجه برداشت میشود؟

رخساره بداغی

سلام و وقت بخیر

این نکته در کشت گوجه فرنگی قابل اهمیت است که شما از چه نوع گوجه فرنگی برای کشت استفاده می کنید. اما به طور متوسط میزان 20 هزار بوته در  هرهکتار تراکم مناسب برای کاشت گوجه فرنگی می باشد. که از این میزان کاشت به طور میانگین حدود 24-25 تن قابل برداشت است.

 


پاسخ به این پرسش
حسن اس

سلام وقت بخیر من ساکن روستایی توزنجانم.حدود180 مترفضای مسقف دارم کاه گلی ساخته شده ولی بازسازی کردیم والان قابل استفاده است ونوردهی هم خب بصورت همون نورگیردایره ای سقفی هستش ب زبان محلی پاجا. بهرحال من میخام ازاين فضااستفاده کنم برای کسب درآمد،ازکارشناسان محترم تقاضا دارم یک روش تولیدمحصولی بگن که بااین شرایط بشه، مثلا نظرتون درموردتولیدات گلدانی چیه وچطورمیشه راش انداخت؟ چطوری میشه ب روش های غیرطبیعی نوردهی روتامین کردویا هرایده ونظردیگ درمورد راه اندازی یک کسب وکاردرامدزا ممنون

وحید حسین زاده

سلام. فضای مذکور بیشتر برای پرورش قارچ مناسب است، چون به نوردهی نیازی ندارد.


پاسخ به این پرسش
امیررضا پرویزی

سلام گوجه دارم سبز نرسیده ولی روی آن لکه ای قهوه‌ای متمایل به زرد است کمک کنید کل محصول داره خراب می کنه بعد از بارون اینطوری شده

وحید سوادی جهانگیری

سلام

هریک از محصولات کشاورزی دارای آفات و بیماری های بسیاری می باشند که در صورت عدم پیشگیری و مبارزه با آن خسارت هایی را ایجاد خواهدنمود.

کارآفرینان با تجربه این حوزه در بخش کلینیک مشاوره می توانند راهنمایی های لازم را به شما داشته باشند.


پاسخ به این پرسش
امید

با سلام و خسته نباشید مشاوره ای از شما میخواستم ما یک زمین بایر ( چهار دیواری ) در اطراف اصفهان (محدوده خمینی شهر) داریم حدود 5000 متر کم اب می باشد ولی به وسیله ماشین میتوان ابرسانی کرد ، میتوانم سرمایه ای حدود 20 تا 30 میلیون اولیه تهیه کنم آیا میتوان با این مشخصات کاری را به بنده پیشنهاد دهید که شروع به کار کنم رشته خودم کارشناسی ارشد مکانیک هستم ولی در زمینه های تولیدی علاقه ی زیادی به شروع کار دارم با تشکر

وحید سوادی جهانگیری

سلام

پیشنهاد می کنیم با مشاوران ما دربخش کلینیک مشاوره ارتباط حاصل نمایید تا راهنمایی های لازم را با توجه به امکانات مذکور به شما داشته باشند.


پاسخ به این پرسش
Ar

سلام ، من قصد دارم کار سمپاشی منازل و باغها رو شروع کنم . ولی نمیدونم از کجا؟ مجوز این کار رو از کجا باید بگیرم و آیا نیاز به مدرک خاصی داره؟

وحید سوادی جهانگیری

سلام

درحال حاضر، اين مجوز توسط معاونت بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي صادر مي‌شود. در حال حاضر، وزارت بهداشت فقط به چهار رشته حشره‌شناسي و مبارزه با حشرات ناقل، بهداشت محيط، بهداشت حرفه‌اي و گياه‌شناسي مجوز تاسيس شرکت سمپاشی مي‌دهند و بازرسان بهداشت بعد از برگزاري يک آزمون، بازديد از وسايل و محل و تاييد سم‌ مورد استفاده براي مسوول فني شرکت مجوز فعاليت دو ساله صادر مي‌کنند و پس از دو سال دوباره بايد تجديد شود.


پاسخ به این پرسش
حسن

سلام مادر حدفاصل استان مرکزی و اصفهان (سمت کاشان)یک زمینی داریم حدودا ۲۰ هکتار ۱)میخواستم ببینم آیا مکان ما جای خوبی برای کشت گوجه هست؟ ۲)سرمایه اولیه ای که باید داشته باشیم چقدر باید باشه ۳)از کجا میتونیم دانه گوجه رو بصورت عمده خریداری بکنیم؟

وحید سوادی جهانگیری

سلام

چون گوجه فرنگی جزء سبزی‌های فصل گرم می‌باشد، لذا به سرما حساس است. گوجه فرنگی سرمای صفر درجه را تحمل نمی‌کند و در دمای کمی پایین‌تر از صفر درجه سانتی‌گراد، بوته‌های آن یخ می‌زنند. گوجه فرنگی هوای گرم و رطوبت بالا را دوست دارد؛ ولی باید توجه داشت چنانچه دمای خیلی زیاد با رطوبت بسیار بالا توأم باشد، شرایط مناسبی را برای بیماری‌های برگی فراهم می‌سازد. بادهای گرم و خشک باعث ریزش گل‌های آن می‌شود. بنابراین، در مناطقی که چنین بادهایی وجود دارد، باید مزرعه گوجه فرنگی به وسیله نهرهای پر از آب و یا درختان از این گونه بادها محافظت شود.درهرهکتاربرای شروع این طرح نیاز به سرمایه 3 تا پنج میلیون تومانی به صورت نقدی می باشد. با این میزان سرمایه توانایی راه اندازی طرح امکانپذیر بوده و سایر هزینه ها را می توان در جریان طرح تزریق نمود.فروشکاه های عرضه کننده تجهیزات و ادوات کشاورزی محل تهیه بذر گوجه فرنگی می باشد. گاها نهالستان ها نیز اقدام به تولید نشا برای فروش می نمایند.


پاسخ به این پرسش
فرهاد حصاری

با درود بنده قصد احداث یک استخر و عایق بندی با نوار ژئو ممبران رو دارم که حدود 100 میلیون هزینه برام بر میداره و تصمیم دارم که یک الی دو هکتار گوجه فرنگی بکارم با این سود آوری پایین که فقط ماهی 3 میلیون تومان برام داشته باشه تقریبا دیدم باید منصرف بشم شما ازین مبلغ سود آوری تون مطمن هستین

وحید حسین زاده

سلام. در حالت متوسط، برای یک هکتار حدود 26 میلیون تومان سود خالص در هر سال مورد انتظار است. برخی کشاورزان میزان تولید بالایی در هکتار دارند و سود بیشتری نیز به دست می آورند. از طرفی میزان سود دهی بستگی به قیمت محصول نیز دارد.


نظرات

سلام میخوام در اطراف شهر بیجار ، کردستان گوجه بکارم در مساحت ۳۰۰۰ متر لطفا راهنماییم کنید

مهندس حسین زاده

با سلام. در دوره آموزشی کشت گوجه فرنگی، نحوه  کشت و تولید گوجه فرنگی، ملزومات و شرایط  کشت، بازار و نحوه فروش آن ، سرمایه اولیه و میزان سود خالص ، ریسک‌های موجود در این کسب و کار و راه‌های مقابله با آن‌ها و .... آورده شده است. ضمن مطالعه این دوره توصیه میشود در قسمت مشاوره سایت میدون درخواست خود را ثبت کنید.


سلام ۲هکتار زمین تو منطقه زرینه اوباتو داریم خیلی سرد هست چه نوع بذری واسه گوجه بگذاریم

مهندس حسین زاده

سلام. گوجه فرنگی جزء سبزی‌های فصل گرم می‌باشد، لذا به سرما حساس است. این گیاه سرمای صفر درجه را تحمل نمی‌کند و در دمای کمی پایین‌تر از صفر درجه سانتی‌گراد، بوته‌های آن یخ می‌زنند. ولی به هرحال  شما میتوانید از ارقام زودرس استفاده کنید. دو رقم زیر برای شما پیشنهاد میشود ولی باید توجه داشت که بهترین دما برای رشد و نمو گوجه فرنگی بین ۱۹ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد رشد آن متوقف و میوه آن تشکیل نمی‌گردد. در کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد گل‌ها تلقیح نمی‌شوند؛ بنابراین میوه به وجود نخواهد آمد.

بذر گوجه فرنگی Big Beef : دوران رشد آن بین ۷۵ تا ۸۰ روز می‌باشد و برای کشت در مناطق سردسیر گزینه مناسبی می‌باشد. .
بذر گوجه فرگی Early Girl :  دوران رشد این بذر ۸۰ روز است. بذر گوجه فرنگی Early Girl یک بذر عالی برای برداشت زودرس در مناطق سردسیر است

قسمت آمایش سرزمینی سامانه میدون گیاهان قابل کشت در مناطق مختلف کشور را نشان میدهد که مراجعه به این قسمت اطلاعات مفیدی به شما ارائه خواهد کرد.


ایا کشت گوجه امسال سود دارد ؟

مهندس حسین زاده

با سلام. مطمئنا سود خواهد داشت ولی میزان سود کاملا وابسته به کشش بازار خواهد بود. معمولا در محصولات کشاورزی میزان عرضه به بازار تعیین کننده قیمت است که پیش بینی آن کار دشواری است و اطلاع دقیقی از میزان سطح زیر کشت آن قبل از شروع کاشت در سراسر کشور در دست نیست و کشاورزان در سال های مختلف تصمیمات متفاوتی برای کشت نوع محصول زراعی در زمین خود میکنند و آمار سطح زیر کشت در بهترین حالت بعد از برداشت محصول مشخص میشود.


سلام وخسته نباشید.مهندس دو هکتار زمین دارم در بیله سوار مغان میخام گوجه فرنگی کشت کنم بنظر شما برای هر هکتار چقدر هزینه لازمه .تشکر میکنم اگه راهنمایی بکنین

مهندس حسین زاده

با سلام. باتوجه به سیستم آبیاری و شرایط خاص منطقه متفاوت است ولی  معمولا با سیستم آبیاری نوارتیپ حدود 15 میلیون تومان برای هر هکتار هزینه مورد نیاز است.


سلام .در30 هزار متر زمین احداث گل خانه برای کشت گوجه ایا تبدلش به رب به مصرفه تره یا خام فروشی گوجه ؟ چقدر سرمایه می خواد برای این کار

مهندس درختی

با سلام. هر متر احداث گلخانه حداقل 150000 تومان هزینه بردار می باشد و با توجه به اینکه تولید محصول جهت تازه خوری و خارج فصل در گلخانه از اهداف اصلی آن می باشد پس پشنهاد می شود در این مسیر گام بردارید.


سلام ۳۰۰متر زمین دارم میخوام در شهر کهک ک اطراف قم میباشد کاشت گوجه رو شروع کنم ممنون میشم نظرتون و بدونم

مهندس درختی

با سلام. اگر هدف شما این هست که از این متراژ کسب درامد نمایید بنده پیشنهاد نمی دهم اما می توانید از 300 متر شروع کنید و بعد از اینکه کار رو یاد گرفتید به فکر گسترش آن باشید. طبق استاندارد گلخانه کمتر از 3000 متر صرفه اقتصادی ندارد.


برای کشت گوجه فرنگی در رشت هزینه های ثابت و متغیرو برای احداث گلخانه باید از کجا تهیه کنم؟ لطفا کمکم کنید

میخوام گوجه بکارم ارومیه مشورت میخوام

مهندس نگیم

سلام. برای کاشت گوجه فرنگی در ارومیه باید به بحث شوری خاک و آب دقت نمود و EC آب  آبیاری برای گوجه فرنگی بایذ  زیر 4000 میکروموس بر سانتی متر باشد. جهت راهنمایی بیشتر  به قسمت مشاوره سایت میدون مراجعه کنید.

موفق باشید.