دوره آموزش متنی تولید کود آلی و ورمی کمپوست
مدرس:معصومه احمدی

490500 تومان
خرید دوره

دوره آموزش متنی تولید کود آلی و ورمی کمپوست

4 از 5
12 نفر امتیاز داده اند
آنچه در اين دوره خواهيد آموخت
 • آشنایی با شرایط اقلیمی و ارتباطی محل کسب و کار
 • شناخت تجهیزات، مواد اولیه و میزان نیروی انسانی مورد نیاز
 • نحوه محاسبه دوره بازگشت و نقطه سر به سر کسب و کار مورد نظر
 • شرایط بازار فروش محصول تولیدی
 • مساحت مورد نیاز برای شروع کسب و کار با ظرفیت مشخص
 • مجوزهای مورد نیاز و نحوه دریافت آن‌ها از سازمان‌های مختلف
 • آشنایی با تمامی مراحل تولید محصول
 • شناخت ریسک‌های کسب وکار
اين دوره شامل ...
 • شناخت کلیات کسب و کار مورد نظر
 • جداول ضروریات مورد نیاز جهت شروع کسب و کار
 • محل‌های مناسب جهت شروع کسب و کار
 • جداول تخمین مالی شروع کسب و کار
 • جداول تخمین فروش و نرخ سوددهی کسب و کار
 • آمار صادرات و واردات محصول تولیدی
 • بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و واردکنندگان محصول مورد نظر در جهان
توضيحات

تهیه کمپوست از فاضلاب شهری و لجن فاضلاب­ها و ورمی کمپوست از فضولات حیوانی بهترین و مفیدترین راه برای مصرف مجدد و دفع بهداشتی و فاقد مولدین امراض و آفات گیاهی، بذر علف­های هرز و خاک بوده و به سرعت در خاک می­ پوسد. این کودها از تخریب ساختمان خاک جلوگیری کرده، به سرعت در خاک تجزیه می­ شوند و حجم استفاده از کود را برای مزرعه کاهش داده و موجب صرفه جویی در هزینه می­ شود. در نهرها و جوی­ها انباشته نمی­ شود و هزینه لایروبی را کاهش می­ دهد و مهمترین مزیت آن عدم انباشت در غده­ها و میوه­ها شده و کیفیت و مرغوبیت محصول را به طرز چشمگیری افزایش می ­دهد و محصول حاصله تمام شاخص­های جهانی را دارا می ­باشد.

میزان سرمایه مورد نیاز برای این ­کار حدودا 26 میلیون تومان می ­باشد که حدودا 16 میلیون تومان آن سرمایه ثابت و هزینه ماشین­ آلات و تجهیزات می باشد و مابقی هزینه سرمایه در گردش محسوب می ­شود. از این مبلغ بانک کشاورزی مبلغ 10 تا 100 میلیون تومان را در صورت ارائه مدارک معتبر تسهیلات ارائه خواهد داد. میزان سود خالص سالیانه برای این حرفه بطور تقریبی بالغ بر 11 میلیون تومان در سال اول و با کسر هزینه ماشین آلات و تجهیزات از در آمد سالیانه به ازاء تولید 1000 تن کود آلی شامل کودهای حیوانی و مرغی، کمپوست و ورمی­کمپوست محاسبه شد.

دوره آموزشی حاضر به تمامی جنبه های مورد نیاز برای تولید کود آلی پرداخته است و به دلیل ارتباط گسترده میدون با کارآفرینان کشور، در تدوین آن از تخصص و نظرات تولیدکنندگان بزرگ در کشور بهره گرفته شده است. مدرسه میدون و کلینیک مشاوره نیز آماده ارائه کلاس‌های حضوری و مشاوران متخصص در این حوزه هستند.

توجه: دوره آموزشی تولید کود آلی، دوره ای مجازی (غیر حضوری) و مبتنی بر متن است.

آشنایی با سرفصل ها

در این گام موارد زیر آوره شده است:

آشنایی کلی  

کرم خاکی (Earthworm)

تاریخچه ،انواع و اقسام ، محل پروش

مزیت های تولید این محصول

جذابیت­های مالی طرح

فواید وخواص محصول

در این گام مکان  تولید کودالی را از چهار جهت بررسی می کنیم:

1. آب 

2. هوا، دما و مسائل جوی

3. زمین و مکان (خاک)

4. حمل و نقل و ارتباطات

در این گام موارد زیر را بررسی می کنیم:

ظرفیت تولیدی

ساختمان و سازه(بستر کار)

تجهیزات و ماشین آلات و ابزارات

فن آوری

مواد اولیه و مصرفی برای این طرح

سوخت ها و انرژی های مورد نیاز

نیروی انسانی

ملاحظات حقوقی و قانونی

​جدول ملزومات

در این گام موارد زیر را بررسی می کنیم:

جدول هزینه های ثابت

جدول هزینه های جاری

جدول درآمدها

پیش بینی جریان نقدی

سرمایه لازم

در این مرحله موارد زیر را بررسی می کنیم:

 بازار هدف کجاست؟

اندازه بازار هدف حدودا چقدر است؟

میزان مصرف کنونی در بازار هدف چقدر است؟

میزان مصرف (تقاضا) در بازار هدف در زمان بهره برداری چقدر است؟ 

وضعیت کنونی رقابت(رقبا) در بازار هدف محصول ما چگونه است؟ 

تحلیلی از بازار های محلی

فرهنگ مصرف کالا

در این قسمت مراحل زیر را گام به گام شرح می دهیم:

 پیش تولید

مرحله اول (کاشت)

مرحله دوم (داشت)

کودهای دامی

کمپوست

تهیه ورمی­ کمپوست

مقدار آب مصرفی

مرحله سوم (برداشت)

مرحله چهارم ( فروش و بازاریابی)

در این گام ریسک هایی که ممکن است در زمینه های زیر با آن ها مواجه شوید را معرفی می کنیم:

ملزومات

عملیات 

مالی

بازار

در این گام پیشنهاداتی برای موفقیت بیشتر در این حرفه آورده ایم.

دراین قسمت، برای آشنایی بیشتر، مصاحبه با افراد موفق آورده شده است.

در این گام اطلاعاتی درباره اهمیت تولید کودآلی بر مباحث زیست محیطی ارائه می گردد.

مدرس دوره

معصومه احمدی

کارشناسی ارشد مکانیزاسیون کشاورزی
خانم معصومه احمدی بیش از 10 سال سابقه موفق در زمینه بازیافت و تولید ورمی کمپوست دارند.
ارزیابی دوره
4 از 5
12 نفر امتیاز داده اند
80
90
81
85
83
عضویت/ورود سریع جهت خرید دوره
پرسش و پاسخ
پاسخ به این پرسش
مرتضی

سلام، آیا این دروه‌ی آموزشی، آموزش کود کمپوست رو یاد میده؟ یا چیزهای دیگه رو ؟

وحید سوادی جهانگیری

سلام

در این طرح، نحوه تولید کودآلی بیان می شود. ملزومات و شرایط تولید کودآلی ذکر شده است. بازار و نحوه فروش آن به شما معرفی می گردد و سرمایه اولیه و میزان سود خالص در پلن مالی بیان می شود. همچنین در این طرح ریسک‌های این تولیدات به همراه راه‌های مقابله با آن‌ها آورده شده است. کودهای آلی متنوع بوده و از مهمترین آن ها مي توان به کودهای حیوانی، کمپوست، ورمی کمپوست و مواد هومیکی اشاره نمود.


پاسخ به این پرسش
علیرضا

سلام ببخشید من در روستایی زندگی میکنم که میزان تولید کود حیوانی زیاد است دستگاه های مورد نیاز برای شروع این کار چیست لطفا من را راهنمایی کنید

وحید سوادی جهانگیری

سلام

تجهیزات مورد نیاز درصورت جمع آوری دستی کودهای دامی یک دستگاه تراکتور و یک بیل که پشت  تراکتور بسته می­ شود به منظور جمع آوری کودهای دامی از روی سطح گاوداری یا دامداری­ها و انباشتن آن­ها در یک قسمت، شن کش­ هایی که به منظور جمع ­آوری کاه و کلش و بقایای گیاهی از سطح مزرعه پشت تراکتور سوار می­ شوند ، دو یا سه عدد فرقون، بیل به منظور جمع آوری کودها، کامیونت به منظور انتقال کود از واحد دام به انبار نگهداری(الزامی به خرید نیست )، و در صورت استفاده از روش­های مکانیزه یک دستگاه اسکریپر یا ماشین کودروب است که خود قادر به جمع آوری کود از سطح دامداری بوده و دارای مخازنی به منظور ذخیره کود بوده و نیازی به بیل، فرقون، کارگر و کامیونت نیست. 


پاسخ به این پرسش
حسین فقیه

سلام،مشتری برا ورمی کمپوست هست.ایا تو ایران کسی مایل به استفاده هست

وحید سوادی جهانگیری

سلام

بازار هدف ما مناطقی هستند که کشاورزی رواج داشته و یا گلخانه ­هایی وجود داشته باشند و تنها متقاضیان این محصولات کشاورزان داخلی محسوب می­شوند. اما متاسفانه هنوز حرف اول را فروشندگان محصولات و کودهای شیمیایی می­زنند که این مهم مستلزم افزایش آگاهی و اطلاع رسانی به افراد محلی در مورد مزایای کودهای آلی می­باشد. و امروزه کشاورزان تمایل بیشتری به مصرف کودهای شیمیایی دارند تهیه آن­ها راحت­تر بوده و همچنین اطلاعات کامل در مورد کودهای شیمیایی، نحوه و زمان مصرف آن­ها برروی بسته­ها درج شده در نتیجه تمایل مصرف کننده به مصرف کودهای شیمیایی بیشتر می­باشد.


پاسخ به این پرسش
علي

سلام ميخواستم ببينم تو تهران منطقه شهرري تو يه قسمت از زمين كشاورزي امكان اين كار وجود داره؟ كنار زمين كشاوري تصفيه خانه اب و فاضلاب هست

وحید سوادی جهانگیری

سلام

کود­های آلی در حقیقت از محل­های نگهداری دام(گوسفند و بز)، مرغداری­ها و گاوداری­ها جمع­ آوری می­شوند. در نتیجه زمین یا خاک برای این طرح مطرح نیست تنها درصورتی که فرد تمایل به تهیه کمپوست یا ورمی­ کمپوست داشته باشد. زمین مورد نظر باید مکانی کاملا خارج شهر و تا حدامکان دور از مناطق مسکونی و جاده­ها و در فضایی کاملاً باز و بدون هیچ گونه سقف باشد چرا که کمپوست در پروسه تولید سموم خطرناکی چون گاز متان آزاد خواهدکرد. بافت خاک باید کاملاً سفت و عاری از سنگ­ریزه باشد که در روند پوسیدگی و در زمان جمع­آوری کمپوست تولید شده میزان ناخالصی به حداقل برسد.


پاسخ به این پرسش
Zahra

سلام و خسته نباشید تو خونه میشه تولید کرد و با هزینه کم شروع کرد

وحید سوادی جهانگیری

سلام

برای این منظور ساختمان یا سازه خاصی لازم نیست و تنها سازه مورد نیاز انبار یا سوله­ ای خارج از شهر و محل سکونت و در محیطی کاملاً خشک و خنک و دور از مزرعه، چشمه، رودخانه است.

به علت بویی که از کود ها در فضا پراکنده می شود در محیط خانه مناسب نیست .

ظرفیت تولیدی نیز باید به مقداری باشد که هزینه های خود را جبران کرده و به سود دهی برسد ولی در محیط خانه با تولید کم نمی شود به سود دهی رسید.


نظرات

با سلام اعداد و ارقام در توضیحات باهم نمیخونه ( میزان سرمایه مورد نیاز برای این ­کار حدودا 26 میلیون تومان می­باشد) اما (کف سرمایه 270,000,000 تومان)

مهندس درختی

با سلام. این طرح به صورت دوره ای و برای تولید کود آلی غنی شده و ورمی کمپوست طراحی شده است و بسته به اینکه شما کدام قسمت و کدام ابزارآلات را انتخاب کرده باشید، هزینه ها متفاوت است اما در حجم مورد نظر در درون طرح به مبلغ 270 میلیون تومان در زمان تدوین طرح نیاز داشتید. خاطر نشان می گردد بیشتر هزینه ی اشاره شده در این دوره برای تجهیزات و مواد اولیه در نظر گرفته شده است.


با سلام بنده تولید کننده کود الی از فضولات مرغی هستم و در حال حاضر واحدم فعالیت دارد ولی متاسفانه در ضمینه بازاریابی و فروش مشکل دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

مهندس نگیم

سلام

با مراجعه به قسمت مشاوره سایت میدون، درخواست مشاوره خود را ثبت کنید. همچنین میتوانید در قسمت نیازمندی های سایت میدون نیازمندی خود را ثبت کرده و بازار یابی کنید.

موفق باشید.


با سلام سرکار خانم عبدالهی بنده هم کار تحقیقاتی در مورد کاهش مصرف اب کشاورزی و غیره در زمینه کشاورزی داشته ام خوشحالم میشم با شما و یا تیم شما در این صنعت همکاری لازم رو داشته باشم تماس از ساعت 14الی20 شب با تشکر ترابی