>

هرمزگان

استان هرمزگان حدود ۶۸هزار کیلومتر مربع (کمابیش اندازه کشور گرجستان) مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می‌باشد. هرمزگان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. کرانه های این استان در شرق بر دریای عمان و در غرب بر خلیج فارس قرار دارند. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از غرب و شمال غربی با استان های فارس و بوشهر از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر دربرگرفته است.

بندرعباس به عنوان مرکز استان، امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران می باشد که مرکز مهم فعالیتهای اقتصادی و تجاری است. هرمزگان در سال 1395 دارای 13 شهرستان بوده است. مهاجرت گسترده نیروی کار متخصص (عموماً مردان) از خارج از استان به شهر بندرعباس نتیجۀ توسعۀ مبتنی بر مشاغل بندری و صنایع بزرگ در استان بوده است. شهرهای کوچکتر استان نیز به دلیل ضعف اقتصادی روستاها، توسعه نیافتن صنعت و خدمات با مشکلات متعددی در حوزة اشتغال مواجهه می باشند. مجموع این عوامل موجب بیکاری فزایندهای در میان جمعیت فعال استان و علی الخصوص جوانان شده است.

تأسیسات مهم دریایی و زیربنایی کشور همچون بندر شهید رجایی، پالایشگاه نفت بندرعباس، کارخانه آلومینیوم المهدی، کارخانه آلومینیوم هرمزگان، کشتی‌سازی خلیج فارس، فولاد و سیمان هرمزگان در این استان وجود دارند. 

مزیت های منطقه

مزیت های استان هرمزگان  با در نظرگرفتن شرایط و اوضاع اقلیمی و جغرافیایی در 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات به شرح زیر می باشد:

 • صنعت و معدن:

 1. مزیت نسبی استان در منابع عظیم نفت و گاز، معادن کرومیت، خاک سرخ، سنگ گچ و آهک، نمک، گوگرد و آهن.
  امکان ایجاد واحد های تبدیلی و فرآوری مانند ایجاد کارخانه های تولیدی گچ و مصالح ساختمانی جهت صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس.

 2. مزیت نسبی در توسعه صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی و احداث پالایشگاه های تازه.
  امکان ایجاد واحدهای تبدیلی و فرآوری مانند تولید رنگ، شوینده، دوده صنعتی و ... فراهم می باشد.

 3. مزیت در توسعه محصولات مرتبط با شیلات و آبزی پروری نظیر کنسرو ساردین و تن و ...
  با توجه به مزیت این منطقه در دسترسی به خلیج فارس، فعالیت های مرتبط با پرورش آبزیان بسیار رونق دارد که می توان از این بستر استفاده و صنایع مرتبط با آبزیان را ایجاد و توسعه داد.

 4. مزیت نسبی در صنعت قایق سازی، لنج سازی، کشتی سازی.
  ایجاد صنایع مرتبط با قایق سازی و دریانوردی می تواند زمینه های نوینی را برای کشور محیا نماید و با ایجاد بازار های جدید، امکان توسعه این صنعت را نیز به همراه داشته باشد.

 5. مزیت نسبی درایجاد و توسعه صنایع تبدیلی، بسته بندی محصول خرما و مرکبات به ویژه لیموترش، کارخانجات روغن نباتی به لحاظ نزدیکی به دریا وتسهیل ارزان تدارک مواداولیه، صنایع تبدیلی، بسته بندی و فریزاسیون محصولات شیلاتی وکنسروماهی و تن ماهی، کارخانجات تهیه موادخوراکی تغذیه آبزیان پرورشی نظیر میگو، شاه میگو، ماهیان زینتی سایر استان های کشور.

 6. مزیت نسبی و داشتن پتانسیل استفاده از انرژی نوپای امواج دریایی.
  امروزه بسیاری به دنبال سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدید پذیر هستند. با توجه به برخورداری از امواج دریا و نور مستمر خورشید زمینه های فعالیتی در رابطه با انرژی های نو فراهم می باشد.

 • کشاورزی:
 1. مزیت نسبی در تولید محصولات باغی نظیر: خرما، پرتقال، لیمو ترش، نارنگی، لیمو شیرین و سایر مرکبات.
  با توجه به آب و هوای گرم و مرطوب این استان، امکان تولید محصولات مناسب این اقلیم ممکن می باشد.

 2. مزیت نسبی در تولید محصولات زراعی از جمله ذرت دانه ای، توتون و تنباکو.
  آب و هوای استوایی این استان امکان کشت این محصولات را از مزیت های منحصر به فرد چند استان حاشیه خلیج فارس ساخته است.

 3. مزیت نسبی در دامداری، دامپروری، پرورش دام سبک و نوعی بز بومی به نام بز تالی.
  با ایجاد واحد های دامداری، دامپروری، پرورش گوسفند و بز پیشنهادی می توان کمک بزرگی در زمینه خودکفایی صنعت گوشت کشور نمود.

 4. مزیت نسبی در اقتصاد دریا و سواحل که مرزهای آبی کشور را تشکیل می دهد از جنبه های شیلات وآبزی پروری (صید، صیادی انواع ماهی، میگو و پرورش آنها) با توجه به وجود نوار ساحلی در خلیج فارس. (امکان پرورش آبزیان با استفاده از وجود خلیج فارس در مجاورت این استان مانند پرورش ماهیان در قفس فراهم می باشد.)

 5. مزیت در توسعه و کشت گلخانه ای.
  امروزه کشاورزی در مناطق گوناگون آب و هوایی به صورت صنعتی و علمی در حال گسترش است تا بتوان گونه های بهتر را در شرایطی مطلوب تر پرورش داد. فضای گلخانه فضایی است مناسب برای تولید طیف وسیعی از محصولات کشاورزی در محیطی قابل کنترل و برنامه ریزی.

 • خدمات:

 1. مزیت نسبی در تجارت و بازرگانی دریایی و وجود دو قطب تجاری کیش و قشم در استان.
  امکان ارائه خدمات رفاهی، اقامتی و ... به بازرگانان و فعالین حوزه  تجارت و مرتبطین آن مانند صنعت حمل و نقل فراهم می باشد.

 2. وجود پتانسیل و مزیت نسبی در ارائه خدمات گمرکی و مرز آبی.
  بسیاری از افراد جهت انجام مراحل صادرات و واردات احتیاج به مشاوری دارند که با این فرآیند ها آشنا باشد. افراد بومی این استان می توانند با به دست آوردن تخصص در این رابطه، به ارائه خدمات مشاوره ای در حوزه صنعت بپردازند.

 3. مزیت نسبی در فعالیت های مرتبط با گردشگری با وجود جاذبه های طبیعی، تفریحی و اقلیم مناسب فصل زمستان.
  در زمستان آب و هوای بسیار گرم استان، معتدل شده و باعث می شود بسیاری از گردشگران شهرها و جزایر این استان را برای مسافرت انتخاب نمایند. می توان فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری را در این بازه زمانی توسعه داد.

 4. مزیت نسبی در تجارت بین المللی و مبادلات کالا با وجود مناطق آزاد قشم، کیش و مناطق ویژه اقتصادی خلیج فارس و شهیدرجائی در بندرعباس و منطقه آزاد شهرستان پارسیان.
  مناطق آزاد دارای ویژگی های قانونی هستند که با هدف تسهیل امکان فعالیت های تجاری ایجاد شده اند.

 5. مزیت نسبی در عرضه سوخت به کشتی های تجاری و نفتکش ها.

اولویت سرمایه گذاری صنعتی در بخش صنایع کوچک تبدیلی در استان 

 1. قطعه بندی، بسته بندی و انجماد گوشت قرمز و مرغ

 2. کشتارگاه صنعتی دام (در شمال استان)

 3. فرآورده های جدید شیلات

 4. درجه بندی و بسته بندی و فرآوری انواع سبزیجات، صیفی جات و محصولات گلخانه ای

 5. احداث سردخانه کنترل اتمسفریک C.A و زیر صفر

 6. احداث سردخانه مخصوص محصولات كشاورزی

 7. فرآوری و بسته بندی خرما

 8. فرآوری آلوئه ورا و پودر آلوئه ورا

 9. در خصوص کود زیستی (بیولوژیک) استعلام و هماهنگی با دفتر امور صنایع کشاورزی ضروری می باشد.

 10. در خصوص کود های آلی (بجز ورمی کمپوست) بر اساس نیاز استان و با در نظر گرفتن واحدهای در دست احداث و میزان مواد اولیه در استان جزء اولویت ها است.

 11. طرح های صنایع تبدیلی در مناطق ویژه اقتصادی با تاکید بر صادرات (در صورت فعال بودن منطقه ویژه کیش و قشم)

 12. طرح های صنایع تبدیلی در شهرستان هایی که بیش از 60% پیشرفت فیزیکی دارند.

 13. توسعه و تکمیل زنجیره های تولید صنعت طیور با هماهنگی کارگروه زنجیره مذکور


نیازمندی های موجود در هرمزگان

مشاهده تمامی نیازمندی ها