کاشت زعفران

خرید دوره آموزشی

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (109)

avatar
سوال کننده:احسان خادم
شنبه 8 دی 1397

با سلام .در کشت گلخانه ای ایروپونیک رو توصیه میکنید یا هیدروپونیک . و سوال بعد با توجه به نوپا بودن این نوع کشت و هجمه هایی که توسط برخی کارشناسان زعفران شکل گرفته آیا اعتمادی به برداشت تا حداقل 5 سال از پیاز تهیه شده به شرط نگهداری در شرایط ایده آل هست یا خیر. کارشناسان میگن این کشت عملی هست اما میزان راندمان برداشتی که وعده داده میشه امکان نداره . لطفا یه توضیح مبسوط عنایت کنید. ضمنا بی صبرانه منتظر اعلام شروع دوره آموزشی هستم.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
یکشنبه 9 دی 1397

با سلام. بنده از نوع هیدروپونیک آن مطلع نیستم اما در ارتباط با ائروپونیک نخست باید توضیحاتی ارائه شود. روشی که الان در کشور مطرح هست نه کاملا ائروپونیک و نه کاملا گلخانه ای و نه کاملا سنتی است بلکه تلفیقی از 3 روش می باشد. چون در مقطعی از کشت(گلدهی) شرایط محیطی در یک فضای بسته(اتاق) کنترل شده می باشد لفظ گلخانه اطلاق می شود و با توجه به اینکه دوباره پیازها جهت رشد رویشی به خاک برگردانده می شوند هر ساله پیازهای جدید تولید خواهد شد. دوره پرورش زعفران گلخانه ای به زودی در سامانه میدون بارگذاری خواهد شد.

avatar
سوال کننده:محمد
جمعه 7 دی 1397

با سلام وخسته نباشید آیا زعفران رادر شهرستان سپیدان استان فارس به صورت دیم هم می توان کشت کرد اگر امکان دارد از چه ماهی باید کشت کنیم ؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
یکشنبه 9 دی 1397

با سلام. زعفران برای تولید اقتصادی نیاز به آبیاری دارد و بدون آن روند رشد رویشی و افزایش وزن پیاز تحت تاثیر قرار می گیرد. کشت دیم آن پیشنهاد نمی شود مگر اینکه با بارش نزولات آسمانی نیاز آبی آن تامین شود.

avatar
سوال کننده:رضا
پنجشنبه 6 دی 1397

سلام وقت بخیر.امکانش هست بعد از برداشت که پیاز باید به خاک برگردونده بشه تو محیط گلخونه اگ فضا کافی باشه و با فاصله کاشته بشه به خاک منتقل کرد؟نور غیر مستقیم جواب گوی نیاز زعفران هست؟اگر توی اون فضا از تجهیزات گرمایشی هم استفاده کنیم میشه یا باید سرد باشه؟حداقا و حداکثر دما چقدره موقعی که توی خاک؟ ی سوالی هم که داشتم اینه که بازار فروش زعفران به چه صورته؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
یکشنبه 9 دی 1397

با سلام. شما می توانید در گلخانه کشت نمایید اما هزینه شما بیشتر شده و مقرون به صرفه نمی باشد. وقتی می شود در فضای آزاد کشت نمود چرا باید هزینه گلخانه هم به هزینه های کشت اضافه کرد؟ برای این کشت حداقل دما بیان نشده است و فصل رشدی از اوایل پاییز شروع شده و تا اردیبهشت ادامه می یابد. با بررسی سابقه کشت می توان بیان نمود در بیشتر نقاط کشور که اقلیم معتدل و رو به سرد می باشد و نیز مناطق کوهستانی، رشد آن مناسب خواهد بود و در مناطق گرمسیر کمی باید احتیاط نمود.

avatar
سوال کننده:رضوان معبودی
چهارشنبه 5 دی 1397

سلام ،میخواستم بدونم که ایا میشه یک خانه ویلایی قدیمی با زیر بنای حدودا 100 متر مربع را قفسه بندی کرد و کشت زعفران بدون آب و خاک را انجام داد یا باید حتما گلخانه ای به روش مدرن احداث کنیم ؟؟ این سوال من به خاطر نور خورشید مورد نیاز برای کشت زعفران به این روش است؟؟؟ در این خانه با این مساحت چقدر پیاز برای کاشت لازم است و چقدر میشه برداشت کرد؟؟؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 8 دی 1397

با سلام. پرورش زعفران در فضای بسته 2 مرحله ای می باشد. در مرحله اول در فضای بسته(بدون نور) رشد زایشی آن انجام می شود سپس بعد از برداشت گل ها، پیاز در زمین کشت می شود. وقتی از گلخانه صحبت می شود همان فضای بسته و شرایط کنترل شده می باشد نه گلخانه های مرسوم. برای 20 متر زیر بنا 1 تن پیاز زعفران نیز می باشد و حدود 1 کیلو می توان برداشت نمود. دوره ای با عنوان زعفران ائروپونیک به زودی در سامانه میدون بارگزاری خواهد شد.

avatar
سوال کننده:مقداد
شنبه 1 دی 1397

با سلام. اولا میخواستم بدونم. در سالن ها ی صنعتی سوله ها هم میتوان کشت کرد

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
پنجشنبه 6 دی 1397

با سلام. این دوره که شما اشاره نمودید کشت سنتی زعفران می باشد. اگر مایل هستید در سوله کشت کنید باید روش کشت ائروپونیک زعفران رو مطالعه نمایید که بزودی در دوره های آموزشی سامانه میدون قرار خواهد گرفت.

avatar
سوال کننده:حامد
جمعه 30 آذر 1397

سلام.توی موشن گرافی راجب سود دهی یه چیزی گفته و توی متن چیز دیگه!!!بعد 8 سال چه سودی داره در 1 هکتار؟یا هر ابعادی؟نیاز به مکان برای خشک کردن و بسته بندی هم هست؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
پنجشنبه 6 دی 1397

با سلام. در یک طرح توجیهی موارد زیادی هست که قیمت های آنها متغییر می باشد و هر فرد ممکن است بر اساس منطقه خود هر کدام از آنها را جایگزین کند تا هزینه کاهش یابد. مثل قیمت زمین، تاسیسات، سیستم آبیاری و نوع نهال و ..... در پلن مالی طرح هزینه تک تک این موارد بیان شده است. اگر مقدار نهال در یک هکتار حداقل 120 اصله در نظر بگیریم در سال هشتم هر نهال حدود 20-25 کیلو گردو خشک شده تولید خواهد کرد.

avatar
سوال کننده:مهدی
پنجشنبه 29 آذر 1397

با سلام و خسته نباشید من یه قطعه زمین دارم در آذربایجان شرقی با ارتفاع 1800 متری با، آیا کشت زعفران در این زمین توجیه پذیر هستش، و اگر بخوام از آبیاری قطره ای استفاده کنم تاثیرش در باردهی گل چقدر موثر هستش؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 5 دی 1397

با سلام. برای یک هکتار زمین معمولا 10 تن بذر پیاز مورد نیاز است که شما در منطقه آذربایجان شرقی می توانید این گیاه را کشت نمایید. آبیاری قطره ای علاوه بر کاهش اتلاف آب، از ایجاد بیماری های قارچی که در حالت غرقابی زیاد است، ممانعت می کند.

avatar
سوال کننده:منوچهر
ﺳﻪشنبه 27 آذر 1397

باعرض ادب واحترام میخواستم بدونم دریک گلخانه صدمتری به روش ایرپونیک 1-قفسه هاروحداکثردرچندطبقه میشه چید؟ 2-درکل چندکیلوپیاززعفران میشه دراین گلخانه کاشت؟ 3-درهنگامی که میبایست پیاززعفران به خاک برگردونیم میشه برای اینکه زمین کمتری استفاده کنیم پیازهارودرگلدان بصورت طبقاتی درخودکلخانه نگهداری کنیم؟ باتشکرازاساتیدمحترم ممنون میشم اگه پاسخ بدید

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
جمعه 30 آذر 1397

با سلام. تعداد قفسات به نوع طراحی خود شما بستگی دارد اما معمولا عرض آنها 1 متر و طول برابر با طول فضای بسته و ارتفاع هر طبقه حدودا 70-100 سانتی متر می باشد. در 100 متر حدودا 10 تن پیاز می توان کشت نمود و بعد برداشت گل، پیازها جهت نوردهی و شروع رشد رویشی بهتر است در فضای آزاد کشت شود.

avatar
سوال کننده:داود
دوشنبه 26 آذر 1397

کلاسهای حضوری دارید ؟ اگه هست تاریخش رو اعلام بفرماید؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
جمعه 30 آذر 1397

با سلام آقا داود عزیز. در حال انجام هماهنگی ها برای برگزاری کارگاه پرورش هواکشت زعفران (کشت در فضای بسته) می باشیم که در سامانه میدون اطلاع رسانی خواهد شد.

avatar
سوال کننده:مهدی
دوشنبه 26 آذر 1397

سلام بنده خواستار کاشت زعفران به روش هواکشت هستم بعداز برداشت به زمین‌زراعی بخواهیم‌برگردانیم(۶تن پیاز)باید چگونه کتشت بافاصله بکاریم یاهمه را با هم در چه فاصله ای از زمین نحوه ابیاری چگونه است؟ باتشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
جمعه 30 آذر 1397

با سلام. برای شروع این دوره شما باید تا اردیبهشت ماه صبر کنید و در این مدت کم کم مقدمات کشت در فضای بسته رو فراهم نمایید ماند قفسه چینی و ضد عفونی محل و ..... . معمولا می توان یک تن پیاز را در 700-800 متر کشت نمود که شرایط کشت مانند کشت زعفران سنتی هست اما فاصله پیاز در این کشت به دلیل اینکه چند ماه دیگر از خاک برداشت خواهد شد، کم است. دوره ای با این عنوان به زودی در سایت قرار خواهد گرفت.

avatar
سوال کننده:حسین
دوشنبه 26 آذر 1397

سلام ایا تو این اموزش اموزش گلخانه از صفر تا صد هم هست

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
جمعه 30 آذر 1397

با سلام. متوجه منظور شما نشدم. دوره انتخابی شما، پرورش انار می باشد که این طرح در فضای آراد اجرا می شود.

avatar
سوال کننده:عامر
شنبه 24 آذر 1397

عرض سلام و خسته نباشید تشکر از مطالب مفیدتون من از ظهرهای جنوبی استان هرمزگان هستم . درجه هوا در تابستان بیشتر از 40 درجه هستش . ولی به دلیل اینکه به روش ائروپونیک کاشت در مهر صورت میگیرد و برداشت در آذر اون موقع در گلخانه که میتوان شرایط مساعد رو ایجاد کرد . بعد از آذر که برمیگرده به خاک تا اواخر تیر . بعد از ان به انبار برده میشود برای آماده سازی و بعد از شهریور به گلخانه برده میشه. و برای گرمی در مدتی که در خاک هست هم گفتن چون در عمق25 سانتی کشت میشود دمای بالا تاثیر گذار نیست . آیا این مطالبی که عرض کردم درست هست و میشه در هرمزگان انجام داد یا نه. پیشاپیش تشکر از شما عزیزان

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 28 آذر 1397

با سلام. در هرمزگان کشت در داخل گلدان با موفقیت صورت گرفته اما مرحله گل دهی نیاز به تاریکی و سرما دارد که مغایر با اقلیم شما هست و برای ایجاد شرایط کنترل شده ممکنه هزینه های تولید افزایش پیدا کند. در این صورت مزیت رقابتی شما از بین می رود و ارائه محصول به بازار سخت خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که به صورت آزمایشی با کمترین هزینه این مورد را انجام دهید اگر نتیجه مطلوب حاصل شد اقدام به سرمایه گذاری نمایید. دوره ای با این عنوان بزودی در سامانه میدون بارگزاری خواهد شد.

avatar
سوال کننده:علیرضا توسلی کجانی
شنبه 24 آذر 1397

با سلام وتشکر فراوان ازشما زمینی. حدود4000متردارم درمنطقه کوهستانی با اب وهوای معتدل خاک این زمین راازمایش دادم. Ecان 4 وبافت ان لومی متوسط واسیدیته نرمال اب انجا اب قناز وشیرین ونزدیک به اب معدنی است لذا. علت شوری بدلیل. عدم کشت وکار وابیاری حدود 40سال این زمین بوده ایامناسب زعفران کاری است؟ایا به ابشویی زمین نیازاست؟ خیلی ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 28 آذر 1397

در مورد تنش شوری نیز به نظر می رسد آستانه تحملی این گیاه حدود ۳ دسی زیمنس بر متر بوده و با افزایش بیشتر شدت تنش، شاخص های رشدی گیاه با کاهش مواجه شود. با این وجود هنوز حساس ترین مرحله رشدی گیاه به تنش های خشکی و شوری به روشنی مشخص نشده است. با توجه به توضیحات مناسب هست آبشویی صورت بگیرد.

avatar
سوال کننده:ت.ش.
جمعه 23 آذر 1397

سلام. در مورد کشت زعفران گلخانه ای به روش هواکشت لطفا راهنماییم کنین. در استان گیلان میتونم اینکارو انجام بدم؟ امکاناتم فعلا کمه یه پارکینگ کوچک دارم و البته از حیاط منزل پدر هم میتونم استفاده کنم. می خوام اگه بشه از کم شروع کنم.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
جمعه 23 آذر 1397

سلام. برای شروع این دوره نیاز به فضای مسقف و زمین زراعی دارید. معمولا بعد از برداشت گل(از 3 تن پیاز) نیاز به به مقدار حدود 2000 متر میباشید.

avatar
سوال کننده:داود
ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397

سلام من میخواستم بدونم ازمایش خاک باید چه خصوصیاتی داشته باشه تا مناسب برای کشت زعفران باشه.و شماره تلفن و یا یک راه تماس با اقای شیخ برا مشاوره در کشت زعفران میخواستم .چون در منطقه ای که من زندگی میکنم هیچ تجربه ای در زمبنه کشت زعفران هیچ کشاورزی نداره.ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
دوشنبه 3 دی 1397

خاک: ترجیحا لومی ، لیمونی رسی و شنی و PH آن 8-7 می باشد.

آب: EC آب آبیاری حداکثر 2 میلی موس برcm

مقدار آب مورد نیاز: بسته به مناطق مختلف 4500-3000 متر مکعب در هکتار

avatar
سوال کننده:سعید صفوی زاده
ﺳﻪشنبه 20 آذر 1397

با سلام و درود کیفیت زعفران در کشت گلخانه ای و سنتی به چه صورت است و کیفیت کدام کشت بالاتر است و چرا؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 24 آذر 1397

با سلام. کیفیت زعفران در حالت گلخانه ای(فضای بسته) بهتر است.

avatar
سوال کننده:عسکری
دوشنبه 19 آذر 1397

با عرض سلام ممنون میشم بفرمایید در صورت گل دهی و رعایت شرایط نرمال کاشت درصد بازگشت سرمایه برای تولید زعفران چقدر است

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 24 آذر 1397

با سلام. در سالهای اول و دوم تولید زعفران کمتر است و به سختی از پس هزینه ها بر می آید اما در سالهای آتی تولیدات افزایش یافته و به طوری که میانگین تولید در واحد 1 هکتار بیشتر از 7-6 کیلو بیان می شود. در صورت بهینه کردن تمام موارد و رعایت اصول کشت حتی به دو برابر میانگین هم خواهد رسید.

avatar
سوال کننده:مهدی
شنبه 17 آذر 1397

با عرض سلام خدمت اساتید با توجه به بحث اینکه بتونیم به خاک برنگردانیم و پروسه سپری کردن طول سالو بصورت گلخانه ای انجام دهیم میتونیم از روش هیدروپونیک ب عنوان برنامه غذایی گیاه در گلخونه ایجاد کرد و در پاییز از ایروپونیک واشه برداشت کلاله استفاده کرد؟در غیر اینصورت همه اینها ب روش هواکشت میشود انجام داد؟ اینکه پیاز نیازی زیادی ب اب ندارد برف و باران امکان دارد پیاز را خراب کند؟ باتشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
دوشنبه 26 آذر 1397

با سلام. تا الان بنده چنین گزارشاتی رو ندیدم و از لحاظ علمی هم می توان گفت صحیح نمی باشد. ریشه گیاه در این صورت ممکن است دچار خفگی شود و در ارتباط با سوال دوم شما چون در مناطق با زمستان سرد زعفران کشت می شود، برف آسیب چندانی به آن وارد نمی کند.

avatar
سوال کننده:مجتبی
چهارشنبه 14 آذر 1397

با سلام طریقه ی صحیح و اصولی خشک کردن زعفران موقع جداسازی باید به چ صورتی انجام بشه ک عطر و رنگ و بوی خوشش از بین نره؟ و آیا میتونم پیاز خوب و با کیفیت و مناسب رو از داخل سایت تهیه کنم؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
یکشنبه 18 آذر 1397

با سلام.یکی از روش های مناسب براي خشك كردن كه كم هزينه بوده و زمان بر نيست اين است كه ۴ پايه فلزي به ارتفاع يك متر بسازيم كه داراي ۳ يا ۴ طبقه با فاصله ۲۰سانتيمتر از هم باشد. طبقه ها از جنس توري حریر(تورهایی که به عنوان پرده از آنها استفاده می شود) می باشد. با قرار دادن ۴ پايه در كنار بخاري و با حرارت مناسب و استفاده از باد پنكه سقفي يا روميزي (دوركم) اقدام به خشک کردن زعفران نماییم. توجه : كلاله هاي زعفران تر را بايد بصورت يكنواخت داخل طبقه ها پهن كنيم و آنها را خیلی زیاد روي هم انباشت نكنيم تا سريع تر خشك شوند. بطور متوسط مقدار انباشت روی هر طبقه حدودا باید اندازه یک بند انگشت باشد. لازم به ذکر است که دونکته بسیار حائز اهمیت است:1- باید شرایط را طوری فراهم کنیم تا زعفران در حداقل زمان ممکن خشک شود تا رنگ اش در اثر دیر خشک شدن سیاه نشود. 2- باید فاصله طبقه های توری از حرارت مستقیم به اندازه ای باشد که زعفران نسوزد. در ارتباط با خرید پیاز به قسمت شبکه همکاران مراجعه نمایید.

avatar
سوال کننده:مهدی
ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397

با عرض سلام خدمت اساتید میخواستم بدونم ت این کشت سالی یکبار ممکنه؟نمیشه ت همین فضا بدون نیاز ب خاک مواد مورد نیاز گیاهو توسط کود و مواد افزودنی به اب تامین کرد که دوباره ب خاک برنگردانیم از همه مهمتر میزان دما رطوبت و نور را چگونه و در چ اندازه تامین کنیم؟؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397

با سلام. با توجه به اینکه برای رشد غده نیاز جذب عناصر از خاک و نور خورشید می باشد برگرداندن به خاک صورت می گیرد اما به عقیده بنده اگر بتوان فرمول غذایی مناسب جهت رشد آنها را به دست آورد می توان بدون برگرداندن به خاک کشت نمود. دوره پرورش ائروپونیک زعفران در حال تدوین می باشد و به زودی با مطالعه آن می توانید با این فرایند آشنا شوید.

avatar
سوال کننده:مجتبی غلامپور
ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397

با سلام می خواستم بدونم اگه پیاز زعفران را خرداد ماه بکارم بهتره یا ماهای پاییزی مثل مهر و آبان؟ در صورتی ک خرداد ماه بکارم شرایط آبیاریش به چ صورت باید باشه و پیاز زعفران و از کجا باید تهیه کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397

با سلام. در این باره پیشنهادات متفاوتی صورت می گیرد. در اصل چون در این زمان(خرداد) پیاز در حالت خواب حقیقی می باشد خارج کردن از خاک به هیچ عنوان به پیاز صدمه وارد نخواهد کرد اما در نزدیکی های پاییز پیاز زعفران در حالت خواب طاهری و جوانه های گل در حال تشکیل می باشد پس هرگونه انتقال پیاز ممکن است به این فرایند صدمه وارد نماید. از جنبه دیگر بعضی از کارشناسان به این عقیده اند که کشت در تابستان به دلیل اینکه ممکنه باعث پخت(گرم شدن) پیاز شود مناسب نیست. حال تصمیم با خود کشاورز می باشد. برای آبیاری صرف نظر از زمان کشت بهتر است در پاییز اقدام شود.

avatar
سوال کننده:علی
یکشنبه 11 آذر 1397

سلام باتوجه به اینکه زعفران سالی یه بار بیشتر گل نمیده ایا درامد از ان میتواند جوابگوی یکسال خرج خانواده باشد

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 13 آذر 1397

با سلام. تولید زعفران در یک هکتار زمین به صورت میانگین حداقل 6 الی 8 کیلو بیان می شود که سود مناسبی از این کشت عاید کشاورز می شود. خاطر نشان می شود در سال اول و دوم محصول آن کم اما از سال سوم افزایش می یابد. به دلیل اینکه زعفران چندساله می باشد کشت آن برای دوستانی که خودشان زمین دارند توصیه می شود.

avatar
سوال کننده:محمد
چهارشنبه 7 آذر 1397

سلام می خواستم بدونم آموزش کشت ایروپونیک زعفران کی آماده می شود؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
پنجشنبه 8 آذر 1397

با سلام. زمان دقیقی نمی توان برای این مورد بیان نمود.

avatar
سوال کننده:علی
چهارشنبه 7 آذر 1397

سلام بعداز کاشت پیاز زعفران چه مدت بعد برداشت میشه بعداز برداشت گل زعفران رو از کشاورز میخرند یا باید پرچم جدا بشه تا بتونیم بفروشیم چگونه خشک میشه کرد . برای کاشت وبرداشت کارگر لازمه برای داشت لازم نیست درسته؟ چند تا کارگر برای این مراحل لازمه ؟ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
پنجشنبه 8 آذر 1397

با سلام.به اختصار: روش خشك كردن زعفران تعيين كننده كيفيّت و ارزش نهايي زعفران مي­ باشد. عطر خاص زعفران در هنگام خشك كردن در اثر هيدروليز شدن تركيبات پيكروكروسين و آزاد كردن سافرانال توليد مي­گردد. بلافاصله پس از جداسازی کلاله زعفران عمليات خشك كردن صورت مي گيرد. 1) روش معمول این است که یک پارچه تمیز و سفید پهن می کنند و زعفران را روی آن بصورت تنک پهن می کنند و دمای اتاق را طوری تنظیم می کنند تا زعفران سریع خشک شود و در اثر دیر خشک شدن سیاه نشود. 2) روش تستینگ (الک و هیتر)   3) روش صنعتی با دستگاهای مناسب

avatar
سوال کننده:مهدی
ﺳﻪشنبه 6 آذر 1397

سلام من درخواست انجام کشت زعفران به روش ایروپونیک هستم در گیلان میخواستم‌بدونم در یک فضای ۱۵۰ متری چند تن پیاز کشت میشه کرد و اینکه بعده برداشت گل دوباره باید پیازها به خاک برگردانده شوند؟و اینکه باید یک فضای گلخانه ای برای برگرداندن پیاز ها به خاک فراهم کرد یا اینک در فضای بیرون انجام دهیم با تشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام در  150 متر حدود 1500 کیلو زعفران کشت می شود و بعد از برداشت گل، پیاز آن در فضای آزاد و زمین 1000 متری کشت می شود و هر دوره این روند تکرار می شود.

avatar
سوال کننده:مجتبی غلامپور
دوشنبه 5 آذر 1397

سلام من در روستایی درکاشان ٢ هکتار زمین دارم اب هم دارم می خواستم ببینم نظر شمادر مورد کاشت زعفرون چ جوریه در صورتی ک ازمایشی هم کاشته ام و گل کرده و خوب شده .

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام. با توجه به توضیحات شما و وضعیت بازار و به دلیل اینکه تجربه تولید محصول را دارید و اقلیم منطقه شما با آن سازگار می باشد کشت محصول با رعایت اصول فنی پیشنهاد می شود.

avatar
سوال کننده:چراغی
یکشنبه 4 آذر 1397

سلام میخواستم بدونم آیا کشت زعفران در نجف آباد هم جواب میده؟ اگر بله، میخوام با یه باغچه کوچیک شروع کنم. میشه این ماه برای کاشت پیاز زعفران قدام کرد؟ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام. بله می توان در نجف آباد زعفران را کشت نمود به طوریکه که بیشتر اراضی منطقه مهردشت به کشت زعفران اختصاص یافته است. به لینک خبر مراجعه نمایید.

avatar
سوال کننده:سعید هدایی
شنبه 3 آذر 1397

آیا در قسمت شمال ایران استان مازندران میتوان کشت گلخانه ای هوا کشت زعفران انجام دهیم لطفا " راهنمایی فرمایید

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام. مناطق کوهستانی بخش یانسر هزارجریب شهرستان بهشهر به دلیل دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و آب و هوایی برای کاشت و نمو زعفران مناسب بوده که در دو تا سه سال اخیر تعدادی از کشاورزان این منطقه اقدام به خرید پیاز زعفران از خراسان کرده و آن را در اراضی خود کشت کردند. اگر بصورت مصنوعی بتوان شرایط رشد را فراهم کرد بله می توان کشت نمود اما شما اول باید براورد هزینه نمایید اگه سودده بود می توانید انجام دهید.

avatar
سوال کننده:حامد
جمعه 2 آذر 1397

با سلام، در آب و هوای اهواز امکان کشت گلخانه ای زعفران است؟بنده سوله ای به متراژ ۱۰۰ متر مربع دارم.در این متراژ چقدر سود در اولین مرحله برداشت حاصل میشود؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام. زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد.

لینک خبر: خانم مرضیه خواجوی متولد ایذه و مادر دو فرزند و در عین حال سرپرست خانواده است و با تمام دغذغه ها و مشکلات روزمره ، عنوان اولین زن یا بهتر بگوییم شیرزن نمونه زعفران کار خوزستانی را به خود اختصاص داده است.

avatar
سوال کننده:aras
پنجشنبه 1 آذر 1397

سلام.علاقه دارم به کاشت زعفران .از خراسان شمالی هستم.میخوام کاشت زعفران بشکل گلخانه‌ای انجام بدم.راهنمایی میخوام در رابطه با نحوه کاشت و سوددهی و بازگشت سرمایه و میزان ریسک.و آیا پیاز زعفران ک ت گلخانه ‌کاشت میشه هر سال باید تهیه بشه؟و فقط یک بار مورد استفادست؟در رابطه با آب و هوای خراسان شمالی نظر شما چیه؟؟؟؟؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 6 آذر 1397

با سلام. دوره ای به این عنوان موجود نمی باشد.

avatar
سوال کننده:آرمین
چهارشنبه 30 آبان 1397

با سلام به یک شرکت متخصص تجهیزات و ملزومات گلخانه ای نیازمندیم.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 6 آذر 1397

با سلام.  به قسمت شبکه همکاران مراجعه نمایید.

avatar
سوال کننده:سعید آسترکی
چهارشنبه 30 آبان 1397

سلام ، زمان شروع کاشت پیاز زعفران دقیقا کی هستش و زمان برداشتش کی هستش و اینکه دوره براشتش به چ صورته ؟ چندماهست ؟ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 6 آذر 1397

با سلام. کاشت زعفران در زمان خواب حقیقی یعنی خرداد تا اواسط مرداد مناسب است.البته بعد آن نیز تا شهریور می توان کشت کرد اما  در این دوره گیاه طاهرا در خواب است(گل در حال شکل گیری می باشد). اگر در هنگام خواب ظاهری اقدام به کشت نمایید ممکن است گل آسیب ببیند. زمان برداشت بسته به محیط متفاوت می باشد. از اواسط مهر ماه تا اوخر آذر(دوره برداشت همین زمان می باشد.)

avatar
سوال کننده:سعید
چهارشنبه 30 آبان 1397

با سلام آیا در زمان خواب گیاه که در زمین کاشته میشود نیاز به آبیاری هست یا نه؟ و اینکه در شرایط ایروپونیک هوای محیط باید چند درجه شرجی باشد؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 6 آذر 1397

با سلام. آب اول  (بار آب) : در مناطق سردسیر در اوایل مهر انجام می شود و عمل سله شکنی پس از این آبیاری انجام می شود و سه هفته بعد گل ها نمودار می شوند. آب دوم  (زاج آب) : معمولاً 40 روز پس از آبیاری اول اتفاق می افتد . از ضروریات این آبیاری این است که قبل از آن می باید در حدود 100 کیلوگرم کود اوره در هکتار برای افزایش رشد رویشی در مزرعه پخش و سپس آبیاری کنیم.آب سوم: در اوایل اسفند آبیاری سوم انجام می شود که عملیات وجین را آسانتر می‌کند. به همین دلیل به آبیاری وجین معروف است. آب چهارم ......     . آب پنجم  (زرد آب) : این آب که قبل از زرد شدن برگ‌های زعفران صورت می گیرد، آخرین آبیاری زعفران به حساب می آید و معمولاً در فروردین ماه صورت می گیرد.

avatar
سوال کننده:سعید آسترکی
دوشنبه 28 آبان 1397

با سلام و عرض خسته نباشید ، میخواستم بدونم در حال حاضر زعفران کیلویی چنده ؟ یک هکتار چند کیلو زعفران میده ؟ سود خالص هر هکتار تقریباً چقدره ؟ آیا خرید تضمینی داره و یا برای فروشش ما به مشکل برنمیخوریم ؟ و در آخر اینکه ما یک باغ درخت گردو داریم ، آیا میشه بین درخت ها هم زعفران کاشت ؟ با سپاس فراوان

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
دوشنبه 28 آبان 1397

با سلام. تناژ محصول زعفران در یک هکتار بر اساس نحوه کشت، داشت و برداشت(سال اول، دوم و.... رفته رفته بیشتر می شود) متفاوت می باشد. به صورت میانگین 6-5 کیلو بیان می شود اما کشاورزانی هستند رکورد برداشت 10 کیلو در هکتار را نیز دارا می باشند. همین طور این گیاه جهت رشد به نور نیاز دارد و در سایه و بخصوص زیر درخت گردو رشد نخواهد کرد.

avatar
سوال کننده:حامد حسینی
دوشنبه 28 آبان 1397

سلام و درود لطفا راهنمایی فرمائید که کشت زعفران سنتی بهتر هست یا کشت هیدروپونیک زعفران و مقایسه آن ها از لحاظ علمی و کیفیت بالای زعفران مثل طعم وبو ی آن و بازدهی آنها ؟ آیا دوره آموزشی زعفران هیدروپونیک داری ؟ یا کجا مراجعه کنیم اطلاعات بگیرم؟ با تشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
دوشنبه 28 آبان 1397

با سلام. دوره کشت ائروپونیک زعفران در حال تدوین می باشد و بزودی در سایت بارگزاری خواهد شد. در ارتباط با کیفیت، چون در حالت گلخانه با  محلول غذایی زعفران تغذیه خواهد شد در صورت کسب فرمول غذایی مناسب مشکلی پیش نخواهد آمد.

avatar
سوال کننده:غفارزرینی
پنجشنبه 24 آبان 1397

باسلام میخاستم بدونم دستگاه تولید زغال فشرده رو از کجا میشه تهیه کرد .وهزینه دستگاه چقدر است .برا آموزش کجا یا به طرقی اقدام کنم باتشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 26 آبان 1397

با سلام. برای این منظور و جهت ارتباط با جناب دژکانی به لینک مراجعه نمایید.

avatar
سوال کننده:مهدی
پنجشنبه 24 آبان 1397

سلام وقتتون بخیر من امسال یک هکتار زعفران کاشتم امسال شروع به گل دادن کرده ولی احساس میکنم کارگران عمقشو کمتر زدن الان میتونم خاکریزی کنم ؟تو استان مرکزی

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 26 آبان 1397

با سلام. بعد از برداشت گل های آن می توانید خاک دهی پای بوته رو انجام دهید.

avatar
سوال کننده:مجید رهنمون
پنجشنبه 24 آبان 1397

با سلام. می خواستم در مورد کشت زعفران به صورت هوازی کمی توضیح دهید. برای راه اندازی این کار میشه وام گرفت. ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 26 آبان 1397

با سلام. همانطور که مطلع هستید زعقران با پیاز تکثیر می شود. اگر پیاز آن را از زمین خارج کنید و در هوای آزاد خنک و سرد قرار دهید با کاهش طول روز شروع به گلدهی می کند. در روش کشت ائروپونیک از همین خصلت گیاه استفاده می شود با این تفاوت که با اسپری محلول غذایی شرایط رشدی گیاه برای سال بعد را فراهم می کنند. معمولا فرمول محلول ها با تمرین و تکرار فرد به دست می آید اما به صورت روتین چند محلول غذایی هست که اطلاعات آنها در اینترنت موجود می باشد و جهت شروع می توان از آنها بهره جست.

avatar
سوال کننده:فواد
چهارشنبه 23 آبان 1397

سلام خستە نباشین ، ببخشین زعفران در آب و هوای کوهستانی قابل کاشت هست؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 26 آبان 1397

با سلام. زعفران گیاهی نیمه گرمسیری است و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای گرم و خشک است به خوبی می روید.  مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد بوده و تا 10- درجه تا 15- درجه و بعضاً تا 20- درجه سانتی گراد را تحمل می کند.  ولی وجود یک پائیز خنک، بدون یخبندان و بدون بارندگی برای گلدهی و برداشت محصول لازم است. بطوری که دمای هوا در هنگام گلدهی  8 تا 16 درجه سانتی گراد و حداکثر 19 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی هوا حدود 40 تا 50 درصد باشد. حداکثر دمای قابل تحمل این گیاه 40 درجه سانتی گراد است و این گیاه در ارتفاع 1300 تا 2300 متر از سطح دریا عملکرد خوبی را نشان می‌دهد.گیاه زعفران بیشترین تطابق را با الگوی بارندگی مناطق مدیترانه ای دارد. مکانهایی که 300ـ 400 میل متر بارندگی دارند و در طول فصل زمستان پوشیده از برف می باشند برأی کشت زعفران مناسب هستند.

avatar
سوال کننده:رضا موسوي
چهارشنبه 23 آبان 1397

سلام زميني بامساحت ٢ هكتار در ورامين دارم ميخوام بدونم امكان كشت زعفران هست يا خير در منطقه ما پسته كاري زياد هست ميخوام بدونم در صورت امكان كشت زعفران،كشت پسته سود اور تر هست يا زعفران ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 26 آبان 1397

با سلام. برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات کاملتری می باشد اما در حالت کلی باید گفت در هر هکتار به صورت میانگین 6-7 کیلو زعفران برداشت می شود(البته تناژ های بالاتری نیز گزارش شده است) و این گیاه نیاز آبی پایین دارد و در تابستان که کمبود آب بیداد می کند این گیاه در خواب می باشد و نیاز به آبیاری ندارد. اما پسته به این صورت نیست و نیاز آبی بالایی دارد. همچنین زعفران از سال اول شروع به گلدهی می کند و بازده هر ساله بیشتر می شود اما در پسته رسیدن به بازده اقتصادی زمان بر می باشد و میانگین تولید در هر هکتار 6-10 تن(تا 19 تن نیز گزارش شده است) می باشد. از لحاظ اقلیم هر دو در منطقه شما می توان کشت شوند. جهت بررسی مبلغ حاصل از فروش محصول نیز می توان قیمت روز را در تناژ تولیدی ضرب کنید. بررسی سود و زیان به صورت مفصل در دوره پرورش پسته و پرورش زعفران بیان شده است.

avatar
سوال کننده:صادقی
دوشنبه 21 آبان 1397

زمین داریم آب نداریم میشه ب وسیله خرید آب و حمل با تنکر زعفران کاشت؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 22 آبان 1397

با سلام. می توانید به روش آبیاری قطره ای اقدام به کشت نمایید اما هزینه های این مورد رو اول براورد کنید سپس اقدام به کشت کنید.حداقل ماهی یک بار آبیاری در نظر بگیرید. خاطر نشان می شود بر اساس نوع بافت خاک و رقم زعفران و .... مقدار نیاز آبی متغییر می باشد.

avatar
سوال کننده:آرمین
دوشنبه 21 آبان 1397

سلام میشه درباره ی کشت ایروپونیک و گلخانه ای زعفران هم راهنمایی کنید؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
ﺳﻪشنبه 22 آبان 1397

با سلام. کشت زعفران به دلیل ماهیت ذاتی آن بدون خاک امکان پذیر می باشد. در حالت عادی اگر پیاز زعفران در هوای آزاد قرار بگیرد به دلیل ذخیره غذایی آن، می تواند رشد و گل دهد نکته مهم اینجاست که بعد این دوره باید شرایط زایش پیاز های دیگر رو برای سال بعد فراهم نمود که به این منظور محلول های غذایی آماده را به ریشه آن طی بازه های زمانی متعدد اسپری می کنند.

avatar
سوال کننده:یزدانی
شنبه 19 آبان 1397

سلام و خسته نباشید من در منطقه سامان استان چهار محال و بختیاری ساکن هستم ، برای شروع کار زمین را در اختیار دارم ولی با توجه به کمبود آب شما کشت زعفران را برای این منطقه مناسبتر میدونید یا میوه فیسالیس . البته سوددهی و امنیت درآمد در طولانی مدت را هم در نظر بگیریم

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 19 آبان 1397

با سلام. گیاه فیسالیس با توجه به بوته ای بودن نیاز آبی زیادی دارد (تقریبا حداکثر هفته ای یک بار). با توجه به محدودیت آبی موجود، در صورت داشتن اقلیم مناسب، کشت زعفران رو پیشنهاد می دهم.

avatar
سوال کننده:امیدملکی
جمعه 18 آبان 1397

سلام خسته نباشید.اگه امکانش هست در مورد فروش یا صادرات زغفران مرا راهنمایی فرمائید.باتشکر

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 19 آبان 1397

با سلام. به قسمت مشاوره سامانه میدون مراجعه و ثبت درخواست نمایید.

avatar
سوال کننده:امیدملکی
چهارشنبه 16 آبان 1397

سلام خسته نباشید ماتویه منطقه از کشور هستیم که برداشت زعفران بالاست.میخواستم جهت راهنمایی واسه صادرات یا فروش بهتر ازتون کمک بگیرم لطفا راهنمائیم کنید.

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 19 آبان 1397

با سلام. در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت کنید.

avatar
سوال کننده:بهروز ترابی
چهارشنبه 25 مهر 1397

با سلام میخواستم بدونم با سرمایه ای حدود چهل میلیون تومان در خوزستان امکان کشت زعفران وجود دارد؟ بنده هیچ گونه دانش و تخصصی در زمینه کشاورزی ندارم از کجا و چجوری باید شروع کرد؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی
شنبه 28 مهر 1397

سلام وقت بخیر.

زعفران گیاهی نیمه گرمسیری است و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای گرم و خشک است به خوبی می روید.  مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد بوده و تا 10- درجه تا 15- درجه و بعضاً تا 20- درجه سانتی گراد را تحمل می کند.  ولی وجود یک پائیز خنک، بدون یخبندان و بدون بارندگی برای گلدهی و برداشت محصول لازم است. بطوری که دمای هوا در هنگام گلدهی  8 تا 16 درجه سانتی گراد و حداکثر 19 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی هوا حدود 40 تا 50 درصد باشد. حداکثر دمای قابل تحمل این گیاه 40 درجه سانتی گراد است و این گیاه در ارتفاع 1300 تا 2300 متر از سطح دریا عملکرد خوبی را نشان می‌دهد.

در صورت اینکه این شرایط در منطقه شما موجود باشذ پیشنهاد می شود دوره مربوط به کشت زعفران را مطالعه سپس اقدام به کشت نمایید.

avatar
سوال کننده:حبیب
یکشنبه 22 مهر 1397

سلام .من یه ملک دارم حدود 4 هکتار که مقداری نهال میوه کاشتم .اما خاکش حالت شوری داره .منطقه دلیجان .میخواستم ببینم اگتو این منطقه میشه کشت کرد یا نه ..هزینه اولیه چقدر میخواد .البته زمین علف و خار زیاد داره .ممنون میشم راهنماییم کنید

avatar
پاسخ دهنده:م درختی
دوشنبه 23 مهر 1397

سلام وقت بخیر.کشت زعفران به شوری حساس هست.بهتر هست صرف نظر نمایید در غیر اینصورت درصد شوری رو بیان کنید ببینم اگه قابل تحمل باشه خدمتتون عرض کنم. اما در کل پیشنهاد می کنم از گیاهان دیگر مقاوم به شوری استفاده کنید.

avatar
سوال کننده:مهدی
چهارشنبه 4 مهر 1397

سلام قصدکشت زعفرانودارم همه شرایط ابو هوایی وخاک همم مهیاست راهنمایی می خوام

avatar
پاسخ دهنده:م درختی
دوشنبه 9 مهر 1397

با سلام. به قسمت دوره های آموزشی در سایت میدون مراجعه و دوره زعفران رو مطالعه نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر به قسمت شبکه همکاران مراجعه نمایید.

avatar
سوال کننده:محمد حسین قیصری
یکشنبه 25 شهریور 1397

با سلام اینجانب سرمایه گذار برای کشت زعفران به روش هیدروپونیک هستم ، نیاز به مشاوره دارم لطفا تماس بگیرید با تشکر

avatar
پاسخ دهنده:م درختی
ﺳﻪشنبه 10 مهر 1397

با سلام .لطفا درخواست خود رو در قسمت مشاوره http://meidoun.ir/home/consultrequest ثبت نمایید.

avatar
سوال کننده:جواد
یکشنبه 18 شهریور 1397

سلام و عرض ادب.برای رشد و تولید بهتر زعفران ۱.از چه کودهایی و در چه زمانی می توان استفاده کرد،علاوه بر کود حیوانی؟ ۲.در سال اول کشت آیا ممنوعیت در مصرف کود خاصی هست؟

avatar
پاسخ دهنده:م درختی
ﺳﻪشنبه 10 مهر 1397

با سلام.برای کود دهی نیاز هست که آزمایش خاک انجام بدهید و بر اساس آن توصیه کودی صورت بگیرد. در سال آول برای تثبیت و رشد ریشه و گل دهی از کودهای فسفر بالا استفاده می کنند که مقدار مصرف بر روی لیبل موجود است

avatar
سوال کننده:مهدی عبدالرحیمی
پنجشنبه 15 شهریور 1397

سلام خسته نباشید میخواستم کشت گلخانه ای زعفران را انجام دهم ایا همچین کشتی تو ایران هست که در این زمینه کمکمون کنهو ممنون

avatar
پاسخ دهنده:م درختی
پنجشنبه 12 مهر 1397

با سلام. پاسخ سوال شما در نهایت بله هست امکان تولید دارد.اما چطور و چگونه؟ به دلیل محدودیت مقدار کلمات نمیشه تمام مراحل رو اینجا توضیح داد.لطفا در سایت میدون درخواست مشاوره نمایید همکاران تماس میگیرن خدمتتون

avatar
سوال کننده:حسین
چهارشنبه 14 شهریور 1397

باعرض سلام و خسته نباشید من دنبال راه اندازی کشت زعفران بصورت هاروپونیک هستم ولی متاسفانه اطلاعات دقیقی از جزئیات این روش ندارم چیزیم به اون صورت در دسترس نیست میخواستم ببینم شما میتونین راهنماییم کنین از کجا میتونم شروع کنم که موفق بشم ممنونتون میشم

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 14 شهریور 1397

با سلام

متاسفانه درحال حاضر تحقیقات و مطالعات ما نیز در این زمینه تکمیل نشده و نمی توانیم در این خصوص به شما مشاوره دهیم.

avatar
سوال کننده:هادی
چهارشنبه 7 شهریور 1397

سلام بنده به اندازه 12 میلیون دارم می خوام هوا کشت کار کنم ولی پدر اعتبار نمی کنه خودتون یا کسی رو سراغ دارید من پیاز رو بخرم بیارم تو گلخانه کسی بیارم. یا یه راکه حلی دیگه. آلن زمان کاشت هست.

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 11 شهریور 1397

با سلام

الآن زمان مناسبی برای کشت زعفران نمی باشد. به نظر بنده بهتر هست که پدر رو رضی کنید تا از یک مقیاس بسیار کوچک مثل یک کرت شروع کنید تا اگر جواب داد کشت را گسترش دهید.

avatar
سوال کننده:فرامرز
شنبه 3 شهریور 1397

سلام. مناهل شیراز هستم یه زمین 3000 متری داریم میخواستم. بببینم میشه با این وسعت کشت زعفران انجام داد . سود اوری داره ؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 4 شهریور 1397

با سلام

از نظر مساحت کار، سودهی معقولی دارد.

avatar
سوال کننده:سید حسین
شنبه 3 شهریور 1397

باسلام بنده ساکن جنوب خوزستانم (ابادان)اینجا هوا گرم و مرطوب هست و زمستان ملایم هست خواستم بدونم کشت زعفران امکتم پذیر هست یا خیر؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 4 شهریور 1397

با سلام

باتوجه به شدت دما، ما شرایط را مساعد نمی دانیم.

avatar
سوال کننده:علی
جمعه 2 شهریور 1397

سلام آیا در زنجان میشود زعفران کاشت واینکه بارندگی پاییز و بهار مناسب است

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
شنبه 3 شهریور 1397

با سلام

در مناطقی که دمای زمستان به کمتر از 15 درجه زیر صفر نرسد، احتمالا این گیاه جواب خواهد داد.

avatar
سوال کننده:مهدی ظفری
جمعه 2 شهریور 1397

با سلام...من ساکن مشهد هستم...و قصد کشت زعفران را دارم در تاریخ ۵برج ۶ آیا بعد کشت باید آبیاری انجام بشه یا صبر کنم تا اول برج ۷ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
شنبه 3 شهریور 1397

با سلام

اولا اصلا در این زمان کشت زعفران توصیه نمی شود. 

بهترین زمان برای آبیاری در زمانی است که در برج هست یک هفته دمای هوا زیر 7 درجه سانتی گراد باشد.

به شما پیشنهاد می کنم که دوره آموزشی کشت زعفران سایت میدون را حتما ببینید. مهندس شیخ در دوره تصویری کاملا این نکات را توضیح داده اند.

avatar
سوال کننده:عبدالرضا ارته
چهارشنبه 31 مرداد 1397

سلام. آیا امکان کشت زعفران در استان همدان وجود داره؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 1 شهریور 1397

با سلام

اگر دمای زمستان درمنطقه شما پایین تر از 15 درجه زیر صفر نمی آید، می توان گفت شرایط شما برای کشت آن مناسب است در غیر این صورت این کشت زعفران برای شما توصیه نمی شود.

avatar
سوال کننده:رضاشکیبا
دوشنبه 29 مرداد 1397

باسلام وادب، من ساکن تبریز هستم، میتونم در منطقه اذربایجان کشت زعفران داشته باشم؟ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
دوشنبه 29 مرداد 1397

با سلام

خیر، این کشت در مناطقی که زمستان های شدید(دمای پایین تر از 15 درجه زیر صفر) دارند توصیه نمی شود.

avatar
سوال کننده:مصطفی
دوشنبه 29 مرداد 1397

با سلام آیا در جنوب استان هرمزگان میشود زعفران کاشت؟ در واقع ما دور از دریا هستیم و فقط در تابستان هوا کمی مرطوب میشود سوال بنده بیشتر از لحاظ دمایی است

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
دوشنبه 29 مرداد 1397

با سلام

خیر، در دماهای بالاتر از 45 درجه سانتی گراد امکان کشت این گیاه نیست.

avatar
سوال کننده:سوری
شنبه 20 مرداد 1397

سلام ببخشید میشه تو نهاوند زعفرون رو روی پشت بوم کاشت؟ حتما لازمه که کارگر بگیرین؟ایا اونقدر سود دهی داره؟ مرسی

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 21 مرداد 1397

با سلام

باتوجه به سرمای زمستان نهاوند، خیر این کشت در اون منطقه توصیه نمی شود.

avatar
سوال کننده:محمد غفاری
جمعه 19 مرداد 1397

سلام ؛من دوره اموزش کشت ذعفران را خریدم ولی یک مشکلی که دارم اینکه فیلم های آقای شیخ راکه در فصل 13 است (مینویسد باعرز پوزش این فلیم قابل پخش نیست)یا هم چین چیزی

avatar
پاسخ دهنده:کارشناس سایت
شنبه 20 مرداد 1397

با سلام

فایل ها بر روی سایت مسئله ای ندارند. 

مرور گری که شما از آن استفاده می کنید چیست؟

avatar
سوال کننده:رحیم کریمی
چهارشنبه 17 مرداد 1397

درود بر شما میشه میزان برداشت در کشت گلخانه ایی و کشت سنتی و کشت علمی آقای شیخ رو برای یک هکتار توضیح بدین . یعنی میزان برداشت در گلخانه و کشت علمی برابر هستن . سپاس

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
شنبه 20 مرداد 1397

با سلام

در خصوص کشت گلخانه ای و به صورت ایروپونیک اطلاعات بنده در حد مطالعه ادعاهایی است که در این زمینه صورت گرفته و نه بیشتر، کشت زعفران در زمین در حدود چهل تا پنجاه میلیون تومان در هکتار هزینه می برد و از عملکرد آن در مواردی سنتی 3 کیلیو، در مدیریت متوسط 7-10 کیلو و در مدیریت خوب بیش از 20 کیلو زعفران در هکتار است. در کشت ایروپونیک بیان شده است که با یک میلیارد هزینه شما می توانید 110 کیلو زعفران برداشت کنید. اگر شما به جای این هزینه در گل خانه، آن را در زمین هزینه کنید می توانید 20 هکتار زمین را زیر کشت زعفران ببرید و تنها با یک مدیریت متوسط همین مقدار عملکرد داشته باشید. شرایطی که هم هزینه های سربار و هم مدیریت پیچیده گل خانه را نخواهد داشت.

avatar
سوال کننده:رضا
یکشنبه 14 مرداد 1397

سلام سال دوم کاشت زعفران در منطقه قم رادارم لطفا برای ابیاری وکوددهی راهنمایی بفرمایید ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 14 مرداد 1397

با سلام

توصیه اول بنده این هست که حتما دوره آموزشی را در این خصوص مطالعه نمایید. مخصوصا صحبت های آقای شیخ که ضمیمه دوره هستند راهنمای عملیاتی خوبی هستند. اگر بعد از مطالعه این دوره سوالی باقی ماند در خدمت شما هستیم.

avatar
سوال کننده:محمد
پنجشنبه 11 مرداد 1397

با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم با توجه به اینکه بنده در منطقه شمال خوزستان امکان کشت زعفران بصورت کشت در خاک (سنتی) رو ندارم به خاطر قیمت اجاره بهای زمین و کمبود آب و ... آیا میتوانم پرورش کشت زعفران گلخانه ای را در مساحت کم( مثلا یک سوله ۵۰۰متری) انجام دهم آیا توجیه اقتصادی دارد؟ میزان موفقیت با توجه به موقعیت آب و هوایی چقدر است؟

avatar
سوال کننده:سعید قدیانی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

سلام برای کاشت زعفران یا زیتون در استان قزوین بخش ابگرم از کجا و چگونه باید شروع کنم

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

با سلام

در خصوصزعفران در مرحله اول توصیه می شود که حتما دوره آموزشی سایت میدون را مطالعه نمایید که اطلاعات بسیار کاملی را به شما خواهد داد. در مسیر اجرایی(تهیه بنه و...) هم ما در کنار شما خواهیم بود. در خصوص  زیتون هم دوره ای بارگذاری شده است که مطالعه آن برای شما خالی از لطف نمی باشد. بعد از مطالعه دوره ها اگر سوالی باقی ماند ما در خدمت شما هستیم.

avatar
سوال کننده:سعید قدیانی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

سلام برای پرورش زعفران گلخانه آیی در تهران از کجا باید شروع کنیم

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

با سلام

اطلاعات ما در خصوص زعفران گلخانه ای فعلا در مرحله ای نرسیده است که بخواهیم توصیه و یا منعی در مورد آن داشته باشیم.

avatar
سوال کننده:نادر
چهارشنبه 10 مرداد 1397

با عرض سلام و ادب زمین کشاورزی در منطقه ی هشتگرد کرج به مساحت 5000 متر مربع (نیم هکتار) و یکساعت آب در هفته (شش روز) دارم، میخواهم ببرم زیر کشت زعفران سوال: 1- مقدار آب کافی است یا خیر؟ 2- مقدار برداشت حدودا چقدر است و آیا مقرون به صرفه است یا خیر؟ 3- آیا نیاز به حصارکشی زمین میباشد؟ ممنون میشم اگر اطلاعات دیگری دارید بنده را در جریان بگذارید. با تشکر و سپاس

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

با سلا

1- بله این زراعت تنها سه بار در سال آب می خواهد آن هم در فصل پاییز و اوایل بهار

2- بسته به نوع مدیریت شما از 3 تا 20 کیلیو در هکتار می تواند باشد

3- خیر، با توجه به کارگری که نیاز است برای برداشت بعید است سرقت در حد گسترده صورت گید، البته این موضوع باز بستگی به شرایط منطقه شما دارد.

تمامی اطلاعات در خصوص کشت و کار زعفران در دوره آموزشی سایت میدون قرار دارد.

avatar
سوال کننده:محمود
چهارشنبه 10 مرداد 1397

سلام و با تشکر سوال من اینه که کشت زعفران در باغ (گردو و بادام) امکان پذیر هست یا نه و آیا برای درخت مشکلی پیش نمیاد؟زمین باغ حدو ۸ هکتار و در چهارمحال بختیاری می باشد . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 10 مرداد 1397

با سلام

برای درخت که مسئله ای به وجود نمی آید، فقط باید آبیاری باغ شما به صورت قطره ای باشد چرا که آب زیاد برای زعفران مطلوب نیست.

avatar
سوال کننده:علی
ﺳﻪشنبه 9 مرداد 1397

سلام.. از هر تن پیاز زعفران مرغوب که وزن هر پیاز بین 15 تا 25 گرم باشه، چه مقدار زعفران دست میاد؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
ﺳﻪشنبه 9 مرداد 1397

با سلام

از هر ده تن پیاز مرغوب، با مدیریت متوسط رو به بالا، از سال سوم به بعد ده کیلو زعفران به دست می آید. 

avatar
سوال کننده:صادق
چهارشنبه 3 مرداد 1397

با سلام خواستم بدونم کشت هیدروپونیک با ایرو پونیک زعفران چه تفاوتی داره؟وکدومش برای محیط کوچک به صرفه تره؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 4 مرداد 1397

با سلام

کشت ایروپونیک یعنی پرورش در هوا، هیدروپونیک یعنی پرورش در آب. کشت ایروپونیک متراکم تر است و در نتیجه محصول بیشتری را خواهد داشت.

avatar
سوال کننده:حمید
چهارشنبه 3 مرداد 1397

سلام , لطفاً درباره کشت زعفران به صورت آیروپونیک توضیح دهید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 4 مرداد 1397

با سلام

سایت میدون در این خصوص هنوز ورود نکرده است و احتمالا بنا به دلایلی همچون بالا بودن هزینه های تولید نسبت به تولید در مزرعه، ورود نخواهد داشت. سیاست ما فعلا مبنی بر کشت مزرعه ای و بهبود مدیریت آن است.

avatar
سوال کننده:صادق
چهارشنبه 3 مرداد 1397

کشت بدون خاک چقدر سرمایه اولیه میخواد؟اقای عباس نیا که این روش رو تو ایران شروع کردند و در برنامه پایش هم ازشون دعوت شده بود گفتند که از متراژخیلی پایین و با سرمایه کم میشه شروع کرد و کیفیت زعفران هم از زعفرانی که درخاک میکارند بیشتره ایا شما این مطالب رو تایید میکنید؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 4 مرداد 1397

با سلام

طبق برآوردهای ما در شرایطی که ایران خاک کافی را دارد، کشت در بسترهای مصنوعی خیلی توجیه پذیر نیست. ایشون گرچه مهمان برنامه پایش بوده اند اما از طرف میون به این برنامه دعوت نشده بودند. ما سعی می کنیم با ایشون ارتباط بگیریم و اطلاعات تکمیلی رو خدمت شما ارائه کنیم.

avatar
سوال کننده:صادق
ﺳﻪشنبه 2 مرداد 1397

سلام خواستم بپرسم کشت بدون خاک زعفران رو پیشنهاد میدین؟چطوره؟به صرفه هست؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 3 مرداد 1397

سلام

خیر، باتوجه به سرمایه اولیه ای که نیاز دارد توصیه نمی کنیم.

avatar
سوال کننده:محمودی
ﺳﻪشنبه 2 مرداد 1397

آیازمینهای بین تهران تا قم میتوان زعفران کاشت؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 3 مرداد 1397

با سلام

احتمالا بلی

فقط باید این نکته را در نظر داشت که زعفران به دمای بالای چهل درجه سانتی گراد حساس است و آسیب می بیند.

avatar
سوال کننده:مهرابی
یکشنبه 31 تیر 1397

با آبیاری قطره ای امکان پذیر هس؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 3 مرداد 1397

با سلام

بلی، اتفاقا بهتر هم نتیجه خواهید گرفت

avatar
سوال کننده:محمد غفاری
شنبه 30 تیر 1397

باسلام به میدونی ها من یک زمین آزمایشی را برای کشت زعفران تست کردم که ایا بااین آب وهوا سازگارهست یانه (حودا100متر )که جواب داد وبه ثمر نشست الان سوالی که دارم این است که اگردرمتراژبالاتر بخوام کشت کنم چه جوری مشتری پیدا کنم (اخه هیچ مشتری برای آن مقدارکم محصول هم پیدا نکردم)اخه برای آن یکی محصول ها دلالان سر زمین میامدن و میخریدن (حتی اگرکم بودهم می خریدندولی این رانه) ممنون میشم راه نمایی کنید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 7 آذر 1397

با سلام

گل زعفرانی که از مزرعه دار خریداری می شود باید نهایتا تا سه روز فرآوری شود(کلاله جداسازی شوند). این مرحله نیاز به تعداد بالایی کارگر متخصص دارد. به خاطر همین موضوع، واسطه های زعفران در هر جایی نیستند. یا دقیق تر بگویم، وجود این واسطه ها و کارگاه ها تنها در جاهایی ممکن است که حجم تولید زعفران به میزان قابل قبولی رسیده باشد. در این سطح کم را شما می توانید خود فرآوری و بازار رسانی کنید. اما اگر همچنان در این مسئله دچار مشکل هستید، می توانید در بخش مشاوره سایت میدون ثبت درخواست نمایید. دوستان ما در بخش مشاوره، راحت تر می توانند شما را راهنمایی کنند.

avatar
سوال کننده:محمودی
چهارشنبه 27 تیر 1397

سلام درکازرون فارس امکان کشت زعفران هست ممنون ازراهنماییتون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 27 تیر 1397

با سلام

کشت زعفران دو شرط اساسی دارد، دما در زمستان کم تر 15 درجه زیر صفر نشود و در تابستان بالای چهل درجه سانتی گراد نرود. در مراحل بعد عدم بارندگی در فصل تابستان و پاییز با سرمای ملایم می باشد. اگر شرایط مذکور وجود داشته باشد کشت آن ممکن خواهد بود.

avatar
سوال کننده:زیبا شیرزادی
چهارشنبه 27 تیر 1397

سلام.در مورد کشت زعفران گلخانه ای از چه کسی و چگونه میتوانم مشاوره کسب کنم.در صورت امکان تلفن تماس در اختیارم قرار دهید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 27 تیر 1397

با سلام

کشت در گلخانه ضمن افزایش هزینه تولید نسبت به کشت در مزرعه موجب کاهش کفیت نیز خواهد شد. در حالت کلی انجام این کار از جانب مشاوران میدون به شما توصیه نمی شود.

avatar
سوال کننده:علیرضا ابراهیمی
یکشنبه 24 تیر 1397

سلام.با توجه به شنیده های بنده تعداد افرادی که بعد از برداشت نیاز داریم تا مخصوصا جداسازی گل و فراوری چقدر باید در هزینه ها دخیل کنیم؟ یعنی مثلا برای بدست اوردن هر یک کیلو زعفران خشک به چند نفر در مرخله برداشت نیاز داریم؟برای محاسبه سرمایه اولیه مد نظرم هست.ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر علیرضا رحیمی_کارشناس کشاورزی
دوشنبه 25 تیر 1397

با سلام

در هر سال حدود دویست و پنجاه نفر روز کارگر نیاز دارید. اما این تعداد برای مراحل داشت و برداشت می باشد. جدا سازی گل: هر کارگر حرفه ای در طول روز حدود پنج کیلوگرم گل را تمیز می کند. حدود هر 74 کیلو گل یک کیلو زعفران تولید می کند. نکته بعدی آن است که شما با مدیریت درست، در روزهای پیک برداشت گل در حدود 300 کیلو گل خواهید داشت. باتوجه به این میزان برداشت و این که گل ها باید در کمتر از سه روز فرآوری شوند، تعداد کارگر زیادی نیاز دارید. باتوجه به این موارد اصولا فرآوری گل را خود مزرعه دار انجام نمی دهد.

avatar
سوال کننده:طباطبایی
ﺳﻪشنبه 12 تیر 1397

سلام. زمینی 5 هکتاری در مامونیه زرندیه دارم. سایت شما را مطالعه کردم. هنوز اقدامی در مورد کاشت و اقدامات آمادگی جهت کاشت انجام ندادم. تردید دارم که زعفران کاری در این زمین انجام بشه. چه کارهایی برای اقدامات اولیه نیاز هست؟ آزمایش خاک ، آب و ..... هر هکتار چقدر هزینه داره؟ بیشتر در مورد اقدامات اولیه برای کاشت سوال دارم. کی شروع کنم بهتره؟ با توجه به مطالعه سایت شما، احتمالا امسال رو از دست دادم. سوال دیگه اینکه ، بعد از رسیدن به محصول، چه باید بکنم؟ به کی مراجعه باید بشه؟ شرکتهایی هستند که از اول تا آخر ماجرا را ساپورت کنند؟ ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 13 تیر 1397

با سلام

اقدامات مربوط به خاک‌ورزی را هرچه زودتر باید شروع کنید. آزمایش خاک و آب هم برای کشت هر محصولی در ابتدا لازم است پس هرچه زودتر نسبت به انجام آن اقدام نمایید. هر هکتار زعفران 40 میلیون تومان هزینه دارد.

در این بازه اگر به سرعت اقدام کنید، در صورت نگذاشتن دوره سرما در منطقه شما وقت هست. یکی از مهمترین محدودیت های کشت زعفران محدودیت بازه دمایی است که نباید کمتر از منفی 20 درجه و یا بیشتر از 40 درجه شود.

avatar
سوال کننده:امیر
شنبه 9 تیر 1397

سلام من درفارس شهرستان جهرم زندگی میکنم ایا اینجا کارگاه فراوری ذعفران میشودراه اندازی کرد وصوداوری ان درچه هدهست وهزینه برای راه اندازی این تولیدی چقدرهزینه میخواهدممنونمیشم منوراهنماای کنید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
دوشنبه 11 تیر 1397

با سلام

طبعا اولین عامل برای راه اندازی کارگاه فرآوری هر محصولی، تولید مواد خام در اون منطقه است. زعفران نیز به سرعت باید مورد فرآوری(جداسازی سرگل) قرار بگیرد و برای همین جابجایی بین استانی آن خیلی مطلوب نیست، آیا در منطقه شما مزارع تولید زعفران وجود دارد؟

avatar
سوال کننده:امیرحسین
شنبه 9 تیر 1397

با سلام و تشکر از راهنماییتون. یه سوالی که ذهن منو خیلی درگیر کرده اینه که با توجه به تبلیغات زیادی که از طرف رسانه ها در مورد کشت زعفران میشه و ترغیب کشاورزان به کشت این گیاه و اینکه اکثرا با توجه به سود کشت این محصول وسوسه میشن آیا این موضوع باعث نمیشه که عرضه آن در سالهای آتی در بازار زیاد بشه و باعث کاهش قیمت آن بشه و اینکه مسائل تحریم در صادرات آن اثر بذاره و با حجم انبوه محصول در بازار مواجه بشیم و دلالان سوء استفاده کنن و محصول کشاورز رو زیر قیمت بخرن و نهایتا امید کشاورز به سود خوب دچار شکست بشه. چون این یک سرمایه گذاری 8 ساله هست. خواهشا کارشناسی و منطقی پاسخ بدین؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
یکشنبه 10 تیر 1397

با سلام

به غیر از افزایش تولید کننده گان داخلی، زعفران ایران با رقبای نوظهور افغانستان و چین نیز مواجه است، برای حفظ بازار جهانی افزایش تولید ایران نه تنها بد نیست که لازم و ضروری می باشد. در این بین باید با افزایش عملکرد و کاهش هزینه ها شرایطی را ایجاد نمود تا ضمن کاهش قیمت سود تولید کننده نه تنها کاهش که افزایش هم پیدا کند.

تا امروز نیز علی رغم تبلیغات تحریم ها به طور موثر باقی بوده اند و تنها مزیت قابل توجه مثلا لغوتحریم ها در برجام فخام فروشی نفت بود که منافع آن برای دولت و وارد کننده ها بود! با تحریم ها و سقوط قیمت ریال، اگر دولت دست خود را که به نفع وارد کننده گان در اقتصاد وارد کرده، خارج نماید و قیمت ارز را واقعی کند، مزیت ایران در صادرات افزایش نیز خواهد یافت.
می بخشید، مجال بحث بیش از این در این فضا نمی گنجد.
موفق و پیروز باشید.

avatar
سوال کننده:محمد
شنبه 9 تیر 1397

باسلام وخسته نباشید به میدونی ها من علاقه ی شدیدی به کشت زعفران دارم ولی سوالی که ذهن من را درگیر خودش کرده این است که آیا میتوان در استان زنجان این محصول را کشت کرد یا نه ممنون از پاسخ گویی شما

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
شنبه 9 تیر 1397

سلام

خیلی ممنون عزیز

نیاز دمایی زعفران به گونه ای است که حداکثر 15 درجه زیر صفر و 40 درجه بالای صفر را تحمل می کند. همچنین بارش های تابستانه برای این محصول مضر است. آیا در منطقه شما این شرایط محیا است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، می توانید 

avatar
سوال کننده:عظیم
پنجشنبه 7 تیر 1397

سلام و احترام در استان قزوین در یکی از روستاهای اطراف تاکستان زمین به اندازه کافی داریم منتهی آبی نیست و عمدتا بصورت دیم گندم نخود یا عدس کاشت میشه آیا میشه تو این زمین ها زعفران کاشت؟ منظورم بصورت دیمه با توجه به اینکه گندم دیم جواب داده

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
شنبه 9 تیر 1397

با سلام

زعفران در سال به 300 میلیمتر آب (بارندگی یا آبیاری) در فصل پاییز و زمستان نیاز دارد. به طبع با کاهش بارندگی، عملکرد آن نیز کاهش می یابد. منطقه شما این میزان بارندگی را دارد؟

avatar
سوال کننده:امیر
پنجشنبه 7 تیر 1397

سلام درموردکاشت گلخانه ای دراستان فارس جهرم مشاوره میخام تابدونم چه گیاهی بهترهست پرورش بدم وصوداوری زیادی دارد ممنون میشم به من کمک کنید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
شنبه 9 تیر 1397

با سلام

در ابتدا، بهترین گیاه برای کشات در هر منطقه ای، گیاهی است که با بوم آن منطقه سازگار باشد و به عبارتی نیاز به کشت گل خانه ای نداشته باشد.
کشت گل خانه ای موجب افزایش هزینه های تولید شما می شود، در کشور چهار اقلیمی مثل ایران رقبای شما که در فضای آزاد کشت کرده اند می توانند شما را در قیمت شکست دهند.

 

avatar
سوال کننده:محمود
پنجشنبه 7 تیر 1397

مدت ۵ سال است که زعفران کاشته ام اما برداشت خیلی کم است پیازها هم بسیار ریز شده آ ند چند مرتبه از کودهای شیمیایی استفاده کرد ه ام آبیاری هم به موقع انجام می شود چه کاری برای برداشت بیشتر باید انجام دهم؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
شنبه 9 تیر 1397

با سلام

آبیاری های شما کی و چگونه هستند؟ چه کودهایی و در چه زمان هایی استفاده کرده اید؟ شوری آب شما چقدر است؟ خاک تان سبک است؟ مزرعه شما در چه منطقه ای است( بازه دمایی منطقه شما) بارندگی تابستانه دارید و... .
حداقل این سوالات را باید پاسخ بدهید

avatar
سوال کننده:نادر
پنجشنبه 7 تیر 1397

در منطقه رودبار جنوب با اب وهوای گرم وخشک چه نوع گیاه دارویی توصیه می شود؟ در حال حاضر ختمی وچای ترش ،حنا،وسمه تولید می شود آیااقای کتر سجادی در خرید یا فراوری وبازریابی این محصولات می تواند به کشاورزان کمک ومشاوره نماید . ممنون از میدون

avatar
پاسخ دهنده:علیرضا رحیمی- کارشناس کشاورزی
شنبه 23 تیر 1397

در سایت میدون بخش "معرفی گیاهان دارویی متناسب با هر اقلیم" قرار داده شده است. در این بخش لیست گیاهان قابل کشت وپرورش با توجه به اقلیم های مختلف کشور ذکر شده، به لیست گیاهان اقلیم گرم و خشک مراجعه نمایید. همچنین "لیست خرید گیاهان دارویی تولید شده در کشور"که توسط کارشناس محترم برنامه پایش آقای دکتر سجادی اعلام شده «به صورت خشک» در حال حاضر خریداری می شود هم در سایت قرار داده شده است. پیشنهاد می شود اگر می خواهید وارد کار تولید گیاهان دارویی شوید ابتدا دوره آموزشی کاشت و پرورش گیاهان دارویی  موجود در سایت میدون را مطالعه بفرمایید و در رابطه با کشت و تولید گیاهان دارویی اطلاعات لازم را کسب کنید و مشورت نمایید و سپس وارد تولید گیاهان دارویی شوید.

avatar
سوال کننده:مازیار
پنجشنبه 7 تیر 1397

من در مورد کاشت زعفران به روش ایروپونیک نیاز به اطلاعات کامل دارم آیا دوره شما جوابگوی نیاز من هست؟

avatar
پاسخ دهنده:علیرضا رحیمی
پنجشنبه 7 تیر 1397

دوره کاشت زعفران، موجود بر سایت مرکز میدون بیشتر متناظر با کشت و کار خاکی این محصول است. این دوره برای کسب اطلاعات در مورد گیاه زعفران، دوره کشت، آشنایی با فیزیولوژی زعفران، وضعیت آب و هوایی و... مناسب است و حاوی اطلاعات تخصصی در مورد کشت زعفران است که مورد نیاز تمامی روش های کشت زعفران است. قطعاً اطلاعات موجود در دوره ی زعفران، دانش مفیدی در مورد کاشت، داشت، برداشت، بازاریابی و بازار رسانی و... محصول زعفران را به علاقمندان ارائه خواهد داد و برخی از مباحث علمی و فنی کشت زعفران در کشت خاکی، هیدرو و ائروپونیک یکسان است و در این دوره ی آموزشی ذکر شده است. دوره کاشت زعفران به روش ائروپونیک نیز در دست تهیه است البته تهیه ی آن در نیمه ی راه قرار دارد و در صورت تکمیل بر روی سایت بارگذاری خواهد شد.

avatar
سوال کننده:رضا یحیی پور
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام یه زمین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ متری تو یکی از روستاهای لاهیجان دارم برای کشاورزی و دامداری تو کوتاه مدت یا مدت چه چیزی پیشنهاد میکنید؟

avatar
پاسخ دهنده:علیرضا رحیمی
پنجشنبه 7 تیر 1397

باسلام

اطلاعات بیشتری درمورد زمین مورد نیاز است تا بتوان در این رابطه مشاوره داد. پیشنهاد ما این است که دوره های آموزشی سایت میدون را ملاحظه بفرمایید و بر اساس علاقه و توانمندی یک یا چند مورد را انتخاب کنید و سپس با توجه به علاقه و توانمندی و امکاناتی که دارید(همان زمین700تا1000متری) درخواست مشاوره بدهید. همچنین با استفاده از آزمون روانشناسی شغلی موجود در سایت میدون می توانید با ویژگی های شخصیتی خود بیشتر آشنا شوید. آنچه هدف و سعی ما در این آزمون روانشناسی است راهنمایی شما برای شروع و پیگیری کاری است که بیشترین تطابق را با ویژگی های شخصیتی و روحی شما دارد.

avatar
سوال کننده:موسووی
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام من درشهرستان سرخس واقع دراستان خراسان هستم وسرمایه زیادی ندارم ولی دوست دارم یه کاری کنم که درامد خوبی داشته باشه،راستش توی فکرتاسیس یه مدرسه طبیعتم که این کشت زعفرانم ایده جالبه،به نظرشما کدومش ریسک کمتری داره؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

با سلام

هرکاری ریسک خود را دارد. چیزی که به شما مهارت کنترل ریسک را می دهد، مهارت و تسلط شما بر روی کار و تجربه شما می باشد. عامل دیگر برای شما در موفقیت ظرفیت‌های شما می باشد. 

به طور کلی زعفران از ریسک کم و درآمد بالایی برخوردار است.

avatar
سوال کننده:محسن
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام بنده ۱۰ هکتار زمین در استان اصفهان شهرستان فریدن شهر افوس دارم که دارای زمستان های سرد و‌تابستان های معمولی است و از آب کافی برای هر نوع کشتی تقریبا برخوردار است و‌خیلی مشکل بی آبی ندارد میخواستم ببینم چطور میتونین کمک کنین که کیفیت خاک و آب و شرایط اقلیمی و آب وهوایی برای کشت زعفران را به صورت دقیق بررسی کنم و همچنین اطلاعات دقیق راجع به سرمایه اولیه برای این مقدار زمین برای خرید پیاز یا بذر و‌کشت اولیه و هزینه های نگهداری و رسیدگی سالیانه در سال های بعد و میزان برداشت در هر سال برای گل و یا پیاز آن چه مقدار از نظر وزنی می باشد و چه مبلغی امروز ارزش دارد و چه میزان هزینه برداشت دارد تا بتوانم میزان سود آن را محاسبه کنم و با دید درست تصمیم گیری نسبت به کشت آن نمایم

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

تقریبا تمامی سوالات شما در دوره آموزشی ما پاسخ داده شده است. پس از مطالعه دوره، اگر سوالی برای شما باقی ماند، در قسمت مشاوره سایت میدون در خدمت شما هستیم.

avatar
سوال کننده:کمال هاشمی
چهارشنبه 6 تیر 1397

باعرض سلام وخسته نباشید، من از شهرستان سروستان مزاحمتون میشم.ما قصد کاشت 3500متر زمین برازعفران داریم، چند تا سوال از خدمتتون داشتم اول اینکه لازم هست که قبل از کاشت پیاز به زمین کودگوسفندی بدیم؟ برای این مقدار زمین چند کیلو کود لازمه؟ چند کیلو زعفران لازم داریم؟ در کل چیکار کنیم که زعفران مرغوبی به عمل بیاد؟اگر امکانش هست یه شماره تماس از کار آفرینی که امشب تو برنامه اومده بودن آقای شیخ برامون بفرستید تا ازشون راهنمایی کامل بگیریم، با تشکر

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

با سلام

برای هر متر مربع از زمین ده کیلوگرم بنه یا پیز زعفران نیاز است. زعفران یک بار کشت می شود و هشت سال از آن برداشت صورت می گیرد پس شما در مرحله قبل از کاشت باید نیاز آن به مواد آلی در طی هشت سال را برطرف کنید. از طرفی کود آلی برای این محصول نقش اصلاح کننده خاک را هم برعهده دارد. بسته به آزمایش خاک زمین شما، تا 35 تن هم نیاز به کود پوسیده دامی می تواند وجود داشته باشد.

در دوره آموزشی ما نکات خوبی مطرح شده است که می تواند شما را در دستیابی به عملکرد خوب تا حد زیادی راهنمایی نماید.

امکان اینکه شماره ایشان را به شما بدهیم وجود ندارد، اما در صورت نیاز به مشاوره دوستان ما در بخش مشاوره سایت میدون در خدمت شما هستند.

avatar
سوال کننده:صابر بدیعی
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام بنده در شهر قم زندگی می‌کنم چطور می‌تونم زعفران را به فروش برسونم؟ بازار این محصول را چطور پیدا کنم؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

با سلام

عمدتا خرید زعفران از مزرعه به صورت گل و توسط واسطه ها صورت می‌گیرد. این واسطه‌ها گل‌های خریداری شده را باید در کم ترین زمان ممکن در کارگاه‌های خود فرآوری کنند( پرچم‌های گل را جدا کنند). این کارگاه‌ها نیازمند رسیدن تولید گل زعفران به یک حجم مطلوب در منطقه هستند. همچنین انتقال گل به کارگاه‌های دیگر به دلیل بعد مسافت و... مشکلاتی را ایجاد می‌کند، پس توصیه این هست که خود شما در جهت ایجاد این کارگاه اقدام نمایید. با تقاضای بالای زعفران ایران نیز بعد از آن ان‌شاالله مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

در صورت نیاز به نکات بیشتر در قسمت مشاوره سایت میدون در خواست خود را ثبت نمایید.

avatar
سوال کننده:محسن رفیع نژاد
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام وقت بخیر. خدا قوت چطور میتونم گواهی ثبت اختراع بگیرم و اختراعم رو انحصاری تولید کنم.

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

در خواست خود را در قسمت مشاوره سایت میدون ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

avatar
سوال کننده:حسین ترابی
چهارشنبه 6 تیر 1397

تراکم کاشت به چه شکل باید باشه که به این میزان قابل توجه برداشت برسیم، بهترین زمان کاشت، کود دهی چه زمان هایی هست؟ بهترین روش مبتره با علف های هرز چیست

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

با سلام
فاصله بین ردیف ها بیست سانتی متر و به طور پیوسته قرار می‌گیرند.
بهترین زمان کاشت بستگی به منطقه دارد که عموما در فصل خرداد و تیر می باشد.

در سه زمان قبل از گل دهی، حین گل دهی و بعد از گل دهی کود شیمیایی داده می شود.
بهترین شیوه مبارزه مکانیکی است.

تمام اطلاعات مورد نیاز شما در دوره آموزشی آورده شده است. به شما توصیه می کنم برای یافتن پاسخ سوالات به این دوره مراجعه نمائید، بعد از مطالعه در صورت باقی ماندن هرگونه سوالی ما در خدمت شما هستیم.

avatar
سوال کننده:ندا بیگ محمدی
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام و خسته نباشید خیلی جالبه چند ماهه تو فکر کاشت زعفرون هستم و جالب اینجاست که تلوزیون روشن میکنم راجب زعفرون میگن پیشنهاد کار به من دادن رفتم دیدم کارشون زعفرونه خلاصه انگار خدا داره مسیر نشون میده. من می خواستم بدونم آیا در آبیک شهری در نزدیکی قزوین هم میشه زعفران کاشت؟پدر من زمین زیاد داره اونجا اجازه این کار را هم به من دادن ولی من متاسفانه اصلا بلد نیستم چکار کنم و نمیدونم زمینش به درد این کار میخوره یا نه ولی علاقه دارم این کارو انجام بدم.میشه تا دیر نشده برای کاشت زعفران منو راهنمایی بفرمایید؟سپاس

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

توصیه بنده به شما خرید دوره آموزشی زعفران است. شما با خرید این دوره اطلاعات اساسی و پایه مورد نیاز را بدست خواهید آورد. اگر بعد از مطالعه دوره سوالی در ذهن شما باقی ماند، همکاران بنده در قسمت مشاوره سایت میدون در خدمت شما هستند.

avatar
سوال کننده:محمود سلطانی
چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام من می خوام در یزد اینکار را انجام بدم میشه انجام داد چه شرایطی باید فراهم کنم اگر خواسته باشه برا ازمایشات و راه اندازی کمکم کنید چقدر میشه هزینه اش ممنون

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

با سلام

بیشینه دمای هوا برای زعفران 40 درجه می باشد. اگر از لحاظ دمایی مسئله ای ندارید، توصیه می شود دوره زعفران را خریداری نمایید. برای مراحل بعد اگر نیاز به کمک داشتید دوستان ما در قسمت مشاوره سایت میدون در خدمت شما هستند. خاک سبک و حداقل سه دوره آبیاری با آب EC 4 از شرایط مطلوب این گیاه می‌باشد.

avatar
سوال کننده:محمد فلاح
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

سلام خدا قوت. دم شما گرم . من کرج هستم . اراضی در حاشیه کرج هست که کاشت پسته در اون جواب داده. خاک قرمز رسی داره. منطقه خشک هست دمای هوا از منفی ۱۰ تا ۴۰ درجه هست. مشکل اون منطقه آب هست. اما در بهار و زمستان برف و باران مقبولی می باره. به نظر شما در این محیط کشت زعفران جواب میده؟؟؟ این که به صورت پایلوت کاشت کنم برای یک سال میتونه آزمون خوبی باشه یا خیر؟ سپاس از این که وقت میزارید .

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

گیاه زعفران به سیصد میلیمتر بارش در طی پاییز و زمستان و عدم بارش در فصل تابستان نیاز دارد. هرچه میزان آب کمتر شود، طبعا عملکرد محصول نیز کاهش می یابد.

برای بررسی این که منطقه شما مناسب می باشد یا خیر، به آمار ده ساله هواشناسی مراجعه کنید.

خیر، برای یک دوره آزمایشی قابل اتکا حداقل باید یک دوره کامل زعفران (شش تا هشت سال) مورد بررسی قرار گیرد، ولی باز این کار (آزمایش یکساله) بهتر از انجام ندادن آن است.

avatar
سوال کننده:رحمان سلیمی
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

با سلام مقدار ۴ هکتار زمین در ارتفاع ۴۵۰ متری از سطح دریا در منطقه رودبار استان گیلان منطقه خشک دارم و حدود ۱۰۰ بوته زعفران دارم ایا امکان همکاری و راهنمایی برای کشت زعفران با مجموعه شما هست

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

زعفران مناسب مناطقی است که در تابستان بارندگی نداشته باشند. اگر این شرایط در زمین شما حکمفرا هست، می توانید با خرید دوره آموزشی زعفران به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست یابید. در صورت نیاز برطرف نشدن سوال یا نیاز به مشاوره های تکمیلی، در قسمت مشاوره سایت میدون ثبت درخواست نمایید.

avatar
سوال کننده:روح اله قره باغی
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

باسلام لطفا اطلاع دهید آیا در خوزستان شهرستان بهبهان می شود کشت زعفران انجام داد؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

مناطقی که دمای بالاتر از 40 درجه سناتی گراد دارند مناسب کشت زعفران نیستند.

avatar
سوال کننده:حسین یاری
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

با سلام و احترام ان شاءالله با توکل بر خداوند خواهان راه اندازی کسب و کار در حوزه تولید زعفران هستم و تقاضای ارتباط مستقیم و تلفنی با مشاور خبره برنامه پایش می باشم. لطفا مساعدت فرمائید. متشکر

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

جزوه آماده شده در میدون به میزان قابل توجهی نیاز شما را برطرف خواهد کرد. همچنین برای درخواست مشاوره های تکمیلی و ارتباط با افراد خبره در قسمت مشاوره میدون ثبت درخواست نمایید.

avatar
سوال کننده:داراب
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

سلام طریقه تهیه پیاز از خودتون به چه صورتی میباشد؟؟؟ ایا شعبه ایی برای خرید دارید؟؟؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

باسلام

در قسمت مشاوره درخواست بدهید، ان شاالله هماکاران بنده شما را راهنمایی خواهند کرد.

avatar
سوال کننده:مصطفی
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

آقای شیخ جنبدواز سایتی یا چیزی داره که بتونیم بهش سر بزنیم از تجربیاتش استفاده کنیم؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
پنجشنبه 7 تیر 1397

باسلام

ایشون در بحث کارشناسی و مشاوره کاشت و داشت و برداشت زعفران به صورت حرفه ای کار می کنند. اگر سوالی دارید بفرمائید، ما در حد توان در خدمت شما هستیم. اگر مورد خاصی هم هست که نیاز به ارتباط با ایشان دارید بفرمائید تا با ایشان هماهنگ کنیم.
ایشون سایت ندارند، ولی ما سعی کردیم در دوره آموزشی خود تجربیات ایشون را تا حدی منطق کنیم.

avatar
سوال کننده:هادی
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

با سلام خسته نباشید آیا با ابیاری بارانی هم میشه زعفران کاشت؟ در یک سال چندبار میشه برداشت کرد؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

زعفران یک بار در سال برداشت می‌شود. البته برداشت در یک بازه دو تا سه هفته ای است. بله از آبیاری بارانی هم می شود استفاده کرد.

avatar
سوال کننده:بهمن
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

برای ازبین بردن علف های هرز زعفران ازچه نوع سمی می توان استفاده کرد؟

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

باسلام

بهتر است از سموم شیمیایی استفاده ننمائید.

avatar
سوال کننده:سمیرا بیات
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

آیا زعفران را میشود در خوزستان کشت کرد با توجه به اینک دما تا ۵۰ درجه هم میرسد

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

خیر 

باتوجه به شدت دما توصیه نمی شود.

avatar
سوال کننده:حسن
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

سلام. متشکرم از شما راجع به کشت زعفران گلخانه ای لطفا راهنمایی کنید

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

در شرایط ایران که کشت باز زعفران امکان پذیر است، کشت گلخانه ای آن کار درستی نیست. در صورت هزینه کرد یکسان می توانید سطح مزرعه ای به مراتب بیشتری داشته باشید و با یک مدیریت آسان تر، به سود خیلی مناسب تری دست بیابید.

avatar
سوال کننده:حسين اسماعيلي
ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

سلام وقت بخير من تو اين سايت ثبت نام كردم ولي وارد نميشه دوباره ميام ثبت نام كنم فرمان اين ايميل قبلا ثبت شده رو ميده راهنمايي بفرماييد

avatar
پاسخ دهنده:دکتر مختاری_کارشناس کشاورزی
چهارشنبه 6 تیر 1397

با سلام

حتما دوستان ما بعد از بررسی با شما ارتباط برقرار می کنند.

    راهنمای ارسال پرسش و پاسخ از متخصصین تیم میدون
  • برای ارسال سوال مشخصات خود را به درستی وارد نمایید تا پس از پاسخ کارشناس، به شما اطلاع رسانی صورت گیرد.
  • سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده و از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. همچنین در همین صفحه نیز سوالات شما با پاسخ نمایش داده خواهند شد.
  • شما می توانید همچنین سوالات خود را از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 66576361-021، پیامک به شماره 10000070700700 و یا ارسال به شناسه [email protected] در نرم افزار سروش برای ما ارسال نمایید.
  • در صورت هر گونه مشکل می توانید از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 66576361-021، ایمیل به آدرس [email protected] و یا ارسال به شناسه [email protected] در نرم افزار سروش ارتباط برقرا کنید.

ثبت پرسش جدید


logo-samandehi