احداث باغ پسته

خرید دوره آموزشی

پست های مرتبط

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (15)

avatar
سوال کننده:سعید

سلام وقت بخیر جواد اباد ورامین قصد راه اندازی باغ پسته تا چند ماه اینده رو دارم.. اگر نهال دو ساله بگیرم مشکلی پیش نمیاد.؟ نظرتون در مورد نهال دو ساله پیوند خورده چی هست؟ اگر امکان داره یه مرکز معتبر جهت توزیع نهال سن دار بهم معرفی کنید..avatar
پاسخ دهنده:دکتر امید احمدی

سلام

همکاران ما در بخش بازرگانی سامانه میدون می توانند راهنمایی های لازم را جهت خرید نهال به شما ارائه دهند.


avatar
سوال کننده:هلی

با سلام، میخوام بدونم در منطقه شهریار امکان کاشت پسته وجود داره؟ و ضمناً در مساحت 3 هکتار سرمایه بدون احتساب زمین چقدره و دوره بازگشت به چه صورت است؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس مرتضی درختی

سلام

در سال 1397 حدودا 8600 تن پسته در کل استان تهران برداشت شده است. راجع به شهرستان شهریار می توانید به جهادکشاورزی شهرستان مراجعه نمایید. دوره تدوین شده در سامانه میدن برای مقیاس یک هکتار نوشته شده است که سرمایه مورد نیاز 88 میلیون تومان و دوره بازگشت سرمایه 11 سال برای آن محاسبه شده است.


avatar
سوال کننده:اکبر جمشیدیان

سلام آیا درمناطق شمال دزفول خوزستان می توان پسته کشت نمودavatar
پاسخ دهنده:مهندس وحید حسین زاده

سلام

استان خوزستان درسالهای 96،95و97 در ردیف تولیدکنندگان پسته کشور قرارنداشته است.پسته به‌صورت کلی آب‌وهوای خشک با رطوبت بسیار کم (اقلیم کویری نه‌چندان داغ و سوزان) همراه با زمستان سرد و معتدل را ترجیح می‌دهد. در آب‌وهوای مرطوب معمولاً درخت پسته محصول نمی‌دهد اما رشد خواهد کرد.


avatar
سوال کننده:هومن فرشی

میخواستم بدون احداث پسته در آذربایجان شرقی شهرستان جلفا جواب میده؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر مجید فرومدی

سلام

دراستان آذربایجان شرقی درسال 1397 حدود 184 تن پسته تولید شده است.درمورد کشت پسته درمنطقه ی خود می توانید به جهادکشاورزی مراجعه نمایید.


avatar
سوال کننده:شعبان افشار

سلام ۵هکتار زمین در قزوین دارم میخواهم پسته بکارم نهال پسته ۲ساله پیوند خورده میتوانم بکارم از کجا میشه تهیه کرد ضمنا۱۶ساعت لوله ۲۰ در هفته آب دارم و ۲سال است که در زمین صیفی جات و بلال کشت کردم پیشاپیش از پاسخ دادن و راهنمایی شما متشکرمavatar
پاسخ دهنده:مهندس جهانگیری

سلام

دراستان قزوین هم اکنون پسته کشت می شود. درسال 1396 به میزان 3500 تن پسته در این استان تولید شده است.برخی کشاورزان ترجیح می‌دهند، نهال‌ها را خودشان با کشت بذر پرورش دهند. اما این روش بسیار زمان‌بر می‌باشد و همچنین از کیفیت نهال‌ها نمی‌توان اطمینان کافی حاصل کرد. بنابراین بهتر است برای احداث یک باغ مدرن و مطمئن، نهال‌ها از مراکز تخصصی که نهال‌هایی کشت بافتی یا اصلاح‌شده داری شناسنامه تولید می‌کنند، خریداری شوند.میزان آب موردنیاز یک درخت پسته به‌طور میانگین (بسته به نوع منطقه) حدود 5 مترمکعب در طول یک‌فصل رشد (یک سال) است.زمین محل احداث باغ  لازم است قبل از کشت توسط متخصصان آب‌وخاک بررسی شود.


avatar
سوال کننده:علیرضارحیمی

سلام میخواستم بدونم دراستان فارس میشه پسته کاشت کرد؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر مجید فرومدی

سلام

دراستان فارس در سال 1396 7میلیون وپانصد هزار تن پسته تولید شده است.


avatar
سوال کننده:محمد

سلام آیا کاشت پسته درچهارباغ کرج امکان پذیرهست؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر امید احمدی

سلام

استان البرز در ردیف تولید کنندگان پسته در کشور قرار ندارد.پسته به‌صورت کلی آب‌وهوای خشک با رطوبت بسیار کم (اقلیم کویری نه‌چندان داغ و سوزان) همراه با زمستان سرد و معتدل را ترجیح می‌دهد. در آب‌وهوای مرطوب معمولاً درخت پسته محصول نمی‌دهد اما رشد خواهد کرد.


avatar
سوال کننده:محمدرضا نجفی

آیا مناطق استان لرستان ک زمستان سرد و تابستان گرم دارد جواب میدهد؟؟؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام

در استان لرستان کشت می شود اما نسبت به مناطق دیگرکشورسطح زیر کشت بسیارکمتری دارد.پسته به‌صورت کلی آب‌وهوای خشک با رطوبت بسیار کم (اقلیم کویری نه‌چندان داغ و سوزان) همراه با زمستان سرد و معتدل را ترجیح می‌دهد. در آب‌وهوای مرطوب معمولاً درخت پسته محصول نمی‌دهد اما رشد خواهد کرد.پسته در زمستان تا دمای منفی 20 و در تابستان تا 42 درجه سانتی‌گراد را به‌راحتی تحمل می‌کند و محصول خوبی می‌دهد، البته میزان مقاومت این گیاه در برابر ناملایمات طبیعی بیشتر از این می‌باشد، ضمن اینکه این میزان تحمل به سن و نوع درخت هم بستگی دارد.


avatar
سوال کننده:امیر

سلام متراژ 1000 متر در ورامین توجیه اقتصادی دارد؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر منصوریان

سلام. در مساحت مذکور و با توجه به زمان طولانی برای باردهی اقتصادی، توجیه پذیر نمی باشد.


avatar
سوال کننده:A

سلام آیا میتوان پسته تازه را از میدان میوه و تره بار خرید و در خانه پوست برونی آنرا جدا کرد و به قیمت مناسب فروخت لطفا راهنمایی فرماییدavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. امکان این کار وجود دارد ولی باید ثبت برند و بسته بندی مناسب داشته باشید.


avatar
سوال کننده:میلاد

سلام نهال پسته 4 ساله برای کاشتن مناسب هست؟ پسته به صورت دیمی جواب میده؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر منصوریان

سلام. نهال پسته باید دوساله باشد (حداکثر). کشت دیم بستگی به میزان بارندگی و کیفیت آب منطقه دارد. ولی برای باردهی اقتصادی باید بصورت آبی باشد.


avatar
سوال کننده:میلاد

سلام پسته رقم بادامی بدون پیوند زدن اصلا بار میده؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر منصوریان

سلام. بستگی به منطقه دارد ولی نوع پیوندی بهتر است.


avatar
سوال کننده:سیامک

سلام . درخت پسته بدون پیوند زدن از سال چندوم بار میدهد و چه رقمی برای استان کرمانشاه مناسب استavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. باردهی اقتصادی از سال دهم بوده و رقم مناسب بستگی به نوع خاک زمین شما دارد. اگر خاک شما شور باشد باید رقم مقاوم به شوری انتخاب شود.


avatar
سوال کننده:احمد

سوال....؟؟؟؟ سلام آیا کاشت پسته در مناطق سرد و خشک استان مرکزی که گاهی در زمستان تا منفی 20 درجه هوا سرد میشه و همچنین دارای سرمای در رس بهاره هست امکان کاشت هست یا نهال مقاوم به سرما وجود داره..!!!؟؟؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. در زمستان برخی ارقام قادر به تحمل چنین دمایی هستند ولی میزان باردهی بسیار پایین خواهد بود. سرمای دیررس در حد 20- درجه قابل تحمل نخواهد بود.


avatar
سوال کننده:محمد رضا صادقی

با سلام می خواستم ببینم بازدهی این کار چقدر هست؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. از سال ششم به بعد باردهی  پسته آغاز شده و در سال سیزدهم به حداکثر باردهی خود میرسد. بازدهی بسیار بالایی دارد.


    راهنمای ارسال پرسش و پاسخ از متخصصین تیم میدون
  • برای ارسال سوال مشخصات خود را به درستی وارد نمایید تا پس از پاسخ کارشناس، به شما اطلاع رسانی صورت گیرد.
  • سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده و از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. همچنین در همین صفحه نیز سوالات شما با پاسخ نمایش داده خواهند شد.
  • شما می توانید همچنین سوالات خود را از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، پیامک به شماره 10000070700700 و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش برای ما ارسال نمایید.
  • در صورت هر گونه مشکل می توانید از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، ایمیل به آدرس support@meidoun.ir و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش ارتباط برقرا کنید.


logo-samandehi