احداث باغ های پسته ؛ طلای سبز باغبانان


پسته ، سلطانی خنده رو ، از اصلی ترین و گرانترین انواع آجیل و خشکبار با ارزش غذایی بسیار بالا ، که به عنوان گیاه دارویی هم مطرح شده است.


به گزارش «میدون»، میزان تولید پسته در ایران سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن است که ۱۰ درصد از این محصول مصرف داخلی و ۹۰ درصد دیگر آن نیز صادر می شود. 

به همت و تلاش «میدون، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی»، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود. یکی از این کسب و کارها با سودآوری بالا، احداث باغ های پسته است.

 پسته یکی از مغزها با بیشترین میزان بالای آهن و فیبر و همچنین سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و اسیدهای چرب ضروری می باشد. خواص دارویی پسته در تقویت معده و مغز، آرام کردن اعصاب و باز کردن مجاری کبد است اما مهمترین خاصیت دارویی پسته ، خون سازی برای افراد کم خون به علت آهن زیاد می باشد.

از پوست سبز پسته برای رنگرزی ، تولید آنتی‌اکسیدان ،جویدن آن برای التیام زخم های داخل دهان و استحکام لثه استفاده می شود.

ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در تولید و صادرات پسته ،که همواره بر سر کسب رتبه اول تولید پسته در جهان با هم رقابت می کنند.پسته ایران و آمریکا از یک نژاد اند اما طبق گفته بسیاری از توزیع کنندگان اروپایی پستهٔ ایرانی طعم بهتری دارد.

شهرستان رفسنجان ،شهرستان سیرجان، شهرستان انار …در استان کرمان،  شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین  و شهرستان دامغان از استان سمنان ... مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند.

درخت پسته در مناطق نیمه بیابانی رشد میکند و با زمین مرطوب سازگاری ندارد . بهترین خاک برای کاشت درخت پسته ، خاک رسی یا شنی است. این درخت در برابر سرمای شدید زمستان و گرمای زیاد تابستان مقاوم است .

کیفیت آب مصرفی برای آبیاری درخت پسته به گونه ای است که در کاشت سایر محصولات کشاورزی با آن آب غیر ممکن یا غیر اقتصادی است.

اولین گام برای احداث باغهای پسته ، شناخت کامل از شرایط آب و هوایی منطقه و خاک زمین کشت می باشد. در غیر اینصورت سرمایه گذاری ، با ریسک پذیری همراه خواهد بود.  میدون در دروره های آموزشی بصورت کامل و از ابتدای احداث باغهای پسته تا بسته بندی و فروش پسته را  برای شما شرح داده است.

افراد موفق و متخصصی چون حجت هاشمی نسب،علی اسماعیل پور و امید ناصری نژاد... که در مشاوره کسب و کار احداث باغ های پسته  فعال اند، می توانند شما را در این کسب و کار راهنمایی کنند.

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi