پرورش ماهیان گرم آبی

خرید دوره آموزشی

پست های مرتبط

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (39)

avatar
سوال کننده:انسان دژه

سِلام یه زمین دارم ۶۵۰ متر میخواستم پرورش گرمابی به صورت متراکم کار کنم اطلاعاتی در رابطه با متراکم ندارم و قصد دارم کل استخرو بتنی بزنم تو هر متر چندتا ماهی بریزم و غذای زنده بدم بهتره یا اکسترودavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

در سیستم پرورش متراکم یا همان سیستم مداربسته از استخر بتنی و پیش ساخته استفاده می گردد. پرورش با استفاده از غذای دستی (اکسترود یا همان پلت) به روش  تک گونه ای (فقط کپور معمولی)  انجام می شود. در هر استخر با مساحت حداقل 60 متر مربع و حداکثر 120 متر مربع و عمق حدود 1.5 متر باشد، می توان 1.5 الی 2 تن ماهی برداشت کرد. 


avatar
سوال کننده:سعید

سلام پرورش ماهی در استخر های پیش ساخته بهتر است یا استخر های خاکی ؟؟ و از لحاظ قیمت کدوم بصرفه تر می باشد؟؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

در صورتیکه، پرورش  چهار گونه ی کپور ماهیان (کپور نقره ای، کپور علف خوار یا آمور، کپور معمولی و کپور سرگنده) به صورت نیمه متراکم باشد، پرورش این چهار ماهی در  استخرهای خاکی بهتر است، به دلیل اینکه نیاز است از طریق کودهی تولیدات طبیعی استخر بالا رود (چون 55 درصد به کشت کپور نقره ای اختصاص می یابد)، ولی اگر پرورش در استخرهای پیش ساخته صورت گیرد، به دلیل اینکه نمی توان تولید طبیعی  را ایجاد کرد، باید غذادهی به صورت کامل، دستی انجام گیرد بنابراین  پرورش به صورت متراکم است که معمولا در این رورش،  کپور معمولی و آمورپرورش می یابند، و لی پیشنهاد می گردد به دلیل اینکه آمور در محیط های متراکم به راحتی به بیمارهای قارچی در گیر می شود، کپور معمولی برای پرورش به صورت متراکم انتخاب شود و جهت کسب اطلاعات کامل تر دوره ی ماهیان گرمابی موجود در سایت میدون را مطالعه بفرما ئید. 


avatar
سوال کننده:مهدی

سلام و وقت بخیر بنده 500منر زمین دارم در مازندران بابل است صرفه اقتصادی داره برای پرورش ماهی ؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

پرورش ماهی به منبع آبی و نوع رورش پرورش بستگی دارد، به طور مثال در پرورش ماهی به صورت متراکم، میزان زمین مورد استفاده بسیار کم است که با همین 500 متر زمین هم می توان پرورش ماهی را راه اندازی کرد. در خصوص اقتصادی بودن پرورش ماهی بستگی به بازار فروش دارد، در حال حاضر صادرات کپور معمولی به عراق صورت می گیرد و پرورش این ماهی صرفه خوبی دارد و لی تضمینی وجود ندارد که این روند ادامه دارد یا نه. پیشنهاد می گردد که به اداره ی شیلات شهرستان مربوطه مراجه کنید و از آنجا هم پیگیر شوید. 


avatar
سوال کننده:مجتبي ريسي

سلام وقت بخير من داراي زمين كشاورزي به مساحت ٥هكتار ولي چاه اب و برق نيز ندارم ولي در نزديكي زمين چاه اب و برق موجود هست. زمين در شهرستان عنبراباد استان كرمان مي باشد. من ميخواهم استخر جهت جمع اوري آب بزنم و ازچاه نزديك سهميه اب خريداري كرده و همچنين باقي مانده زمين كشاورزي و درخت كاري كنم . سوال:ميتوانم پرورش ماهي زده و از اب موجود كشاورزي و درخت كاري نيز انجام داد؟ از چه نوع استخر استفاده بشود؟ ايا ميتوانم از طريق پرورش ماهي تسهيلات گرفت؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

بله میتوانید این کار را نجام دهید. لازم به ذکر است، استخرهایی که به منظور ذخیره آب برای فعالیت های كشاورزی در كنار چاه های آب احداث می شوند، با تمهیداتی می توان ماهی را در این استخرها پرورش داد که به استخرهای دو منظوره (در این استخرها، آب قبل از ورود به زمین های كشاورزی برای پرورش ماهی استفاده می شود) معروف هستند، معمولا در این استخرها  ماهیانی که غذای دستی استفاده می کنند پرورش داده می شوند و با توجه به فصلی بودن فعالیت های كشاورزی این روش با محدودیت زمان دسترسی به آب مواجه بوده و حداكثر دوره پرورش آن 5 الی 6 ماه در سال است. ماهیان گرمابی  که میتوانید پرورش دهید شامل: کپور معمولی، آمور و فیل ماهی (با وزن بالا کار کنید مثلا 1 کیلوگرم را به سه الی 4 کیلو گرم برسانید) هستند. و بهتر است که استخر از نوع بتونی باشد.  


avatar
سوال کننده:محسن خ

سلام وقت بخیر بنده یک استخر 9هکتاری دارم که کف با عایق های ژعو ممبران درست شده پلی اتیلن وعمیق آن در زمستان 10متر ودر پاییز به 2متر میرسه ولی منطقه ما سرد سیر هست سمیرم آیا توجیح اقتصادی دارد وآیا مشتری برای ماهی پرورشی کپور هست وچه گونه کپور رو پیشنهاد می کنیدavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

ابتدا باید گفته شود بهترین دمای آب برای رشد این 4 گونه ماهیان گرمابی (کپور نقره ای، کپور علف خوار یا آمور، کپور سرگنده و کپور معمولی) 23 الی 29 درجه ی سانتی گراد است. با توجه به اینکه کف استخر ژئو ممبران است و نمی توان آن را بارور کرد و از تولیدات طبیعی استخر استفاده کرد، بنابر این نمی توان کپور سرگنده و نقره ای را پرورش داد لذا باید اقدام به پرورش دو گونه ی کپور معمولی و آمور کنید که می توان با استفاده از غذای دستی آنها را پرورش داد. ولی چون  آمور به صرفه نیست می توانید به تنهایی کپور معمولی را درصورتی که دمای مناسب جهت رشد برقرار باشد پرورش دهید علاوه بر این پیشنهاد می گردد درصورتی که دما آن به قزل آلا (دمای بهینه ی رشد 12 الی 18 درجه س سانتی گراد است) می خورد اقدام به پرورش این ماهی در این استخر کنید. 


avatar
سوال کننده:داود بهاروندی

سلام بنده یک استخر سیمانی دارم که کفش هم عایق شدست . توی این استخر چه نوع ماهی میتونم پرورش بدم و شرایطش چطوره ؟؟ با تشکر از برنامه خوبتونavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

انتخاب نوع ماهی بستگی به ویژگی های کیفی آب دارد، که مهم ترین آن ها دما است.  درصورتی که دمای آب بین 23 الی 30 درجه ی سانتی گراد می باشد، می توان با توجه به نوع استخر (بتونی) گونه های ماهیان گرمابی مانند:  کپور معمولی، آمور، تیلاپیا (در صورتی که به استان شما مجوز پرورش تیلاپیا داده اند)  و ماهیان خاویاری (مانند فیل ماهی) را می توان پرورش داد .  ولی درصورتی که دمای آب بین 12 الی 18 درجه سانتی گراد است می توان  قزل آلا  را پرورش داد.  شرایط پرورشی  این ماهیان در دوره های آموزشی ذکر شده است. 


avatar
سوال کننده:حسین

باعرض سلام وخسته نباشید در استان یزد امکان پرورش چه نوع ماهی در استخر وجود داردavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

با توجه به اینکه به استان یزد مجوز پرورش تیلاپیا داده شده است می توانید  این ماهی  را پرورش دهید و علاوه بر این، سایر ماهیان گرمابی مانند فیل ماهی و  کپور ماهیان قابل پرورش در این استان می باشند. 


avatar
سوال کننده:علی شهریاری

سلام پرورش ماهی میش با آب دریا امکان دارد.دراستخر آبهای خلیج فارس. تشکر شهریاریavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎي ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪه ﺟﻬﺖ ﭘﺮورش در ﻗﻔﺲ در جنوب کشور شامل ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎي: صافی ماهیان، شانک، هامور، خامه ماهیان، سرخو، حلوا سفید، شوریده (میش ماهی) و سوکلا ماهیان می باشند. 


avatar
سوال کننده:رضا آرونی کاشی

با سلام من در استان گیلان حدود 1500 متر زمین شالیزار به اضمام یک حلقه چاه نیمه عمیق دارم که میخوام توی این زمین پرورش ماهی گرم آبی راه اندازی کنم میخواستم بدونم که از کجا باید شروع کنم ممنون میشم راهنمایی کنینavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

استان گیلان یکی از مناسب ترین مکان ها جهت پرورش ماهیان گرمابی  می باشد.  درابتدا  برای شروع این کار بهتر است که با افراد بومی که در زمینه ی پرورش ماهیان گرمابی فعالیت دارند  مشورت کنید و همچنین برای کامل کردن اطلاعات در این زمینه می توانید دوره ی آموزشی ماهیان گرمابی موجود در سایت را مطالعه بفرمائید. 


avatar
سوال کننده:moatafa

سلام پرورش بچه ماهی و پرورش به صورت متراکم هم تو دوره اموزشیتون هست؟؟؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در بخش مقدماتی این دوره اطلاعاتی جهت پرورش ماهیان گرمابی به صورت متراکم ذکر شده است ولی پلن عملیاتی و مالی این دوره مربوط به پرورش ماهیان گرمابی به صورت نیمه متراکم است. و همچنین در پلن بازار این دوره نیز می توانید اطلاعاتی کسب کنید. 


avatar
سوال کننده:فرشاد

با سلام و خسته نباشید آیا در این آموزش به پرورش ماهی در قفس پرداخته شده ؟ آیا پرورش ماهی در قفس نیاز به زمین در ساحل هست؟ سرمایه حداقلی برای شروع چه قدر است؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در دوره ی پرورش ماهیان گرمابی، قفس به صورت خیلی جزئی به عنوان یکی مزارع پرورش ماهی معرفی شده است ولی جهت کسب اطلاعات در این زمینه توصیه می شود، دوره ی پرورش ماهی در قفس که در سایت موجود است را مطالعه بفرمائید. 


avatar
سوال کننده:حسین

با عرض سلام و وقت بخیر... اینجانب در اصفهان جهت ذخیره آب کشاورزی ۱ استخر احداث کرده ام و قصد پرورش ماهی را هم در آن دارم.... اول اینکه آیا امکان پرورش ماهی در این استخر وجود دارد؟ چه نوع ماهی ای در این استخر میتوان پرورش داد ؟ جهت تهیه بچه ماهی با قیمت مناسب سراغ چه کسی بروم ؟ با تشکر از راهنمایی شماavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

با سلام. امکان پرورش وجود دارد. شما می توانید ماهیان گرمابی را در برنامه پرورشی خود قرار دهید. جهت تهیه بچه ماهی به پرورش دهندگان بچه ماهی مراجعه کنید.


avatar
سوال کننده:حسین

با عرض سلام و وقت بخیر اینجانب ۱زمین کشاورزی در اصفهان دارم که ۱ استخر بزرگ به عمق ۷ متر برای ذخیره آب احداث کرده ام،ایا امکان پرورش ماهی در آن وجود دارد؟ بهتر است چه نوع ماهی در آن پرورش دهم ؟ جهت تهیه بچه ماهی از کجا باید اقدام کنم ؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

با سلام. باتوجه به شرایط آب و هوایی اصفهان، پرورش ماهیان گرمابی توصیه می شود. جهت تهیه بچه ماهی از قسمت نیازمندی های سایت میدون استفاده کنید.


avatar
سوال کننده:منصوریان

سلام، حداقل زمین مورد نیاز طرح چقدر هستش و اینکه ما چقدر می تونیم برداشت داشته باشیم؟ لطفا ارقام واقعی را ارائه بفرمایید. در منابع مختلف فکر می کنم یکم زیاد در نظر می گیرند میزان برداشت را !!avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در این دوره  پرورش ماهی به صورت نیمه متراکم فرض شده است که به دو هکتار زمین جهت ساخت استخرها (استخرهای یک هکتاری)  و چهار هزار متر جهت اسقرار سایرتأسیسات یعنی در کل به دو هکتارو چهار هزار متر زمین نیاز است. میزان تولید 6 تن در دو هکتار می باشد که در صورت مدیریت بهتر می توان بیش تر از این هم برداشت کرد.


avatar
سوال کننده:مسعود

سلام میزان تغذیه این ماهی ها چقدره؟؟؟ غذاشون رو باید از کجا تامین کردavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در پرورش کپور ماهیان، کپور نقره ای و سرگنده از تولیدات طبیعی  (که با کود دهی و آهک پاشی تولیدات طبیعی استخر ایجاد می گردند) استخر تغذیه می کنند.  آمور و  کپور معمولی به صورت دستی غدا دهی می شوند، غذای آمور از علوفه های کاشته شده در اطراف استخر تامین می شود و غذای کپورمعمولی را میتوان از شرکت هایی (مانند 21 بیضاء و فرادانه ی شهرکرد) که اقدام به ساخت خوراک برای این ماهی کرده اند، تهیه کرد.  جهت تکمیل اطلاعات در این زمینه توصیه می شود، دوره ی آموزشی مربوط به ماهیان گرمابی را مطالعه بفرمائید. 


avatar
سوال کننده:اکبر

سلام ظرفیت بازار خرید و فروش ماهیان گرم در ایران چطوره؟؟؟؟ آیا صرفه داره؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

در حال حاضر با توجه به صادراتی که از ماهیان گرمابی صورت می گیرد بازار فروش خوبی دارند ولی بازار است قابل پیش بینی نیست که آیا این روند همیشه ادامه دارد یا نه. 


avatar
سوال کننده:علی شهریاری

سلام پرورش ماهی درآب دریا هم شامل این طرح میشه؟ ازبندرعبای . تشکر. شهریاریavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

خیر. پرورش ماهی در دریا یا خلیج مربوط به پرورش ماهی در قفس است که برای شمال کشور تدوین و در سایت موجود است و برای جنوب کشور نیز در حال تدوین می باشد.


avatar
سوال کننده:محمد

سلام آیا طرح برورش ماهی در قفس در دریاچه بشت سدها قابل اجرا است؟ و مجوزهای لازم رو نهادهای دست اندر کار میدن؟ و آیا شخصی تا به حال اینکار رو در کشور انجام داده یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید تشکرavatar
پاسخ دهنده:خانم مهندس حاجی وند

با سلام 

بله، قابل اجرا است اما  تمام درياچه ها ومخازن آبي براي پرورش ماهي در قفس مناسب نيستند. بسياري از طرح ها به دليل انتخاب نامناسب محل با شكست مواجه گرديده است. لذا قبل از اقدام بايد از مناسب بودن محل و برآورد نيازهاي بيولوژيكي ماهي در محل مطمئن شد. محل بايد از لحاظ عمق آب، اقليم منطقه، حفاظت و نوع بستر مورد بررسي قرار گيرد. حداقل عمق آب محل استقرار قفس 3 برابر عمق كيسه توري باشد تا مواد زائد جمع شده در زير قفس شسته شوند. مثلاً اگر عمق كيسه تور 3 متر باشد، حداقل عمق آب محل نصب قفس نبايد كمتر از 9 متر باشد. همچنين براي جلوگيري از افزايش هزينه هاي مهار قفس، بهتر است حداكثر عمق آب 20 متر باشد. در صورتیکه تصمیم به اقدام این کار دارید توصیه می شود دوره آموزشی پرورش ماهی در قفس که به زودی در سایت میدون نمایه می شود را مطالعه کنید. 


avatar
سوال کننده:علی موسوی

با سلام من حدود 1200 متر زمین در مازندران دارم آیا میتوانم با این مقدار زمین شروع کنم و چقدر سرمایه اولیه برای این مقدار زمین میخوام. با تشکرavatar
پاسخ دهنده:خانم مهندس حاجی وند

با سلام

بله، با این مقدار هم می شود شروع کرد ولی در کل اندازه استخر بستگي به شيب زمين، جنس خاك و هدف از احداث آن دارد.  بهترين اندازه براي استخرهاي پرورش ماهيان گرم آبي 5 الی 10 هکتار است. و عمق استخر نیز باید کم باشد تا استخر در تابستان به راحتی گرم شود و ماهیان در آن رشد کنند. برای اطلاع از سرمایه ها ثابت و جاری مورد نیاز برای کسب و کار توصیه می شود دوره آموزشی را مطالعه نمایید.


avatar
سوال کننده:محسن

برای پرورش ماهی گبی کمی توضیح دهیدavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

برای کسب اطلاعات کامل توصیه می شود دوره آموزشی ماهیان گرمابی در سایت میدون را مطالعه کنید. 


avatar
سوال کننده:غلامرضا مومنی نژاد

سلام وقت بخیر احتراما بنده حدود 3 هزار متر زمین در استان گیلان دارم که اقدام به کشت نهال میوه نموده ام و در اینده برنامه برای ایجاد گل خانه بین ردیف ها دارم و یک مکان هم برای احداث استخرحدودا 200متر مربع برای جمع اوری اب سطحی و پرورش توام ماهی و اردک و ابیاری درختان و گلخانه در نظر گرفته ام در ضمن زمین در سطحی مسطح و با شیب خیلی کم بودهو در جوار شالیزارها می باشد که با حفر استخراز اب پر می شود لطفا راهنمایی نماید این ایده بنده مناسب سرمایه گذاری هست یا نه باتشکرavatar
پاسخ دهنده:خانم مهندس حاجی وند

با سلام 

در قسمت نیازمندی های سامانه میدون درخواست خود را ثبت کنید.


avatar
سوال کننده:محمد

به نام خدا با سلام و احترام بنده زمینی در حدود 3000 مترمربع در محدوده آستانه اشرفیه دارم. میخواهم استخر پرورش ماهی گرمابی بزنم. با شیلات منطقه و اداره برق صبحت کردم و مشکلی وجود ندارد. اما در اداره آب برای مجوز حفر چاه نیمه عمیق یا عمیق دچار مشکل شدم. اینطور که متوجه شدم مجوز حفر چاه رو به سختی میدن. چه باید بکنم؟ در ضمن برای طرح اشاره شده تامین مالی هم کردم و فقط در این بخش با معضل مواجه شدم. در صورت رفع این مشکل، کار حفر چاه و همزمان ساخت استخر را شروع خواهم کرد. با تشکر فراوان.avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام. با توجه به بحران های خشک سالی، اخیر مجوز حفر چاه را به سختی صادر می شود. بهتر است روشهای جایگزین را بررسی کنید.


avatar
سوال کننده:عباس

شروع پرورش ماهیان گرمابی دقیقا تو چه ماه و فصلی انجام میشهavatar
پاسخ دهنده:خانم مهندس حاجی وند

با سلام 

با توجه به اینکه ماهی یک موجود خونسرد است و تغییر دمای آب سبب تغییر دمای بدن آن نیز میشود، بنابراین دمای اب یکی از مهم ترین عامل های تأثیر گذار بر ماهی است. دمای آب پرورش کپور نباید از 30 درجه بیش تر شود. مناسب ترین دما 25 درجه سانتی گراد است. این دما در اقلیم های متفاوت در کشور در فصل های متفاوتی از سال است. ولی در کل علاوه بر دما، عوامل زیادی بر پرورش ماهی دخیل است.


avatar
سوال کننده:سجاد زبرجدی

سلام خسته نباشین من میخواستم از بسیج سازندگی وام بگیرم گفتن که باید گواهی مهارت پرورش ماهی داشته باشی گوای مهارت رو باید از کجا بگیرمavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در خصوص گواهی مهارت پرورش ماهی بهتر است از اداره  شیلات منطقه خود اقدام کنید. 


avatar
سوال کننده:معین عظیمی فر

با عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم بهترین زمان برای شروع پرورش ماهی چه موقع از ساله.من خوزستان هستم و در تابستان آفتاب بسیار داغی داره اگه از الان شروع کنم آفتاب تیز و داغ برای بچه ماهی ها ضرر نداره؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

با توجه به اینکه ماهی موجودی خونسرد است و با تغییر دما محیط دمای بدن آن نیز تغییر می کند، بهترین دما 22 تا 28 درجه سانتی گراد است. در فصلی از سال که این دما برقرار باشد بهترین زمان برای پرورش این ماهی است. در صورتی که شفافیت آب کم باشد و ارتفاع از سطح دریا نیز زیاد باشد ممکن است بچه ماهیان دچار بیماری آب سوختگی شوند. 


avatar
سوال کننده:منصورحاجی آبادی

سلام وعرض ادب خدمت کارشناسان میدون بنده قبلا به مدت ۱۰سال درشغل فروش مصنوعات چوبی شامل مبلمان وسرویس خواب و... بودم ودرحال حاضربدلیل مشکلات کاری شامل گرانی اقلام مصرفی وقیمت تمام شده محصول وکرایه مغازه ازادامه این شغل منصرف شدم به نظرشما باپیشینه گذشته وسرمایه صدمیلیون تومان چه شغلی رامیتوانم ادامه بدهم لطفا مراراهنمایی کنید ممنونم.avatar
پاسخ دهنده:مهندس درختی

با سلام. در قسمت مشاوره کسب و کار سامانه میدون درخواست خود را ثبت کنید.


avatar
سوال کننده:حمیدرضا حشمتی

سلام خسته نباشین من میخواستم ببینم امکان داره چندین نفر از کسایی که مشغول پرورش ماهی کپور هستن رو بهم معرفی کنید؟چون هیچ اطلاعاتی ندارم و میخوام شروع کنم نمیدونم از کجا و چطوری اطلاعات کسب کنم‌.ممنون