پرورش ماهی در قفس (قزل آلا)

خرید دوره آموزشی

پست های مرتبط

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (10)

avatar
سوال کننده:محسن

سلام. خسته نباشید.یه سوال داشتم خدمدتون من یه حوض کشاورزی دارم آیا میشه درون حوض کشاورزی ماهی پرورش داد البته بدون قفس فقط برای شروع کار و کسب تجربه.من دربوشهر هستم آیا باید ماهی خاصی رو پرورش داد و چه نوع ماهی رو می توان برای حوض پرورش داد .ومن سرمایه ام حدود ۵ تومان هست . با این شرایط به نظر شما و این اوضاع اقتصادی میشه دست به همچین کاری زد. با تشکر از شما...avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

بله. جهت توضیحات بیشتر می توان گفت: این استخرها به‌ منظور ذخیره آب برای فعالیت‌های كشاورزی در كنار چاه‌های آب احداث می‌شوند كه با تمهیداتی، برای پرورش ماهی قابل‌ استفاده هستند. در این استخرها، آب قبل از ورود به زمین‌های كشاورزی، جهت پرورش ماهی استفاده می‌شود، به همین دلیل به آنها استخرهای دومنظوره گفته می‌شود. در این استخرها ماهیان گرمابی که از غذای دستی تغذیه می کنند مانند کپور معولی و آمور برای پرورش استفاده می شود و از ماهیان سردابی، ماهی قزل آلای رنگین کمان در این استخرها پرورش داده می شود. به زودی دوره ی پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره در سایت نمایه می شود. 


avatar
سوال کننده:علیرضا اکبری

سلام خواستم بدونم قفس های ماهی داخل کشور تولید میشه ؟کجا؟ و قیمت هر قفس چنده ؟خیلی ممنونم از شماavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

بله در داخل کشور نیز تولید می شوند، به طور مثال قفس های مربعی پلی اتیلن شناور با ابعاد 4*4 با عمق دو متر، جهت پرورش ماهی در قفس در پشت سد و آبگیر در داخل کشوربه صورت پیش ساخته موجود است  که قیمت هر 4 عدد قفس حدودا 37 میلیون است و برخی نیز با توجه به عمق محل پرورش و خصوصیات آب،  قفس ها را به صورت دستی درست می کنند. 


avatar
سوال کننده:وحید ابراهیمی

با سلام، حداقل هزینه برای انجام پرورش ماهی در قفس چقدر می باشد تا بعد از اطمینان از توانایی انجام کار و کسب تجربه، ظرفیت های بالاتر در دستور کار قرار گیرد؟ مثلا می شود کار را با ظرفیت 10 الی 15 تن شروع کرد و در صورت توانایی انجام، کار را گسترش داد. با شکرavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

حداقل هزینه ای که جهت پرورش ماهی در قفس نیاز است، به عوامل مختلفی بستگی دارد به طور مثال به نوع  قفس انتخابی و نوع ماهی که می خواهید پرورش دهید (که قیمت خوراک و ماهی در ماهیان مختلف متفاوت است) و  ظرفیت تولیدی. مجوزهایی که جهت پرورش ماهی در قفس که محل استقرار آنها دریا است در قالب مجوزهای200، 100، 300، 500 و 1000 تن می باشد ولی در مقیاس های کوچک تر مانند پشت سد، دریاچه ها و آبگیرها ظرفیت ها پائین تر در نظر گرفته می شود به طور مثال در این دوره ظرفیت 50 تن لحاظ شده است. در خصوص اینکه می شود با 10 الی 15 تن شروع کرد و بعد کشترش داد توصیه می شود که به جهاد کشاورزی شهرستان خود مراجعه کنید و نظر آنها را جویا شوید. 


avatar
سوال کننده:علی

سلام ما تولید مشکل نداریم ولی نمی دانیم چگونه با قیمت مناسب به فروش برسانیمavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در ابتدا باید گفت که شناسایی بازارهای هدف لازم و ضروری است به طوری که مشتری اصلی برای فروش ماهی، بازارهای مرکزی در شهر است. واسطه گران نیز از مشتریان بزرگ ماهی بوده و به‌ صورت عمده ماهی را از تولیدکننده خریداری می‌کنند. از راه های پیشنهادی دیگر جهت فروش محصول تولیدی: می توانید قبل از برداشت (مثلا 10 روز قبل از برداشت)، آگهی خود را در قسمت شبکه ی همکاران در سایت میدون ثبت کنید، در خواست خود را در قسمت نیازمندی های سایت میدون نیز می توانید ثبت کنید و یا می توانید با بخش  بازرگانی سایت میدون تماس بگیرید و درخواست خود را بیان کنید. در خصوص قیمت می توان گفت زمانی که عرضه محصول کم باشد، قیمت بالا می رود به طور مثال می توان وقتی ماهی وزن پائین تری (مثلا 100 الی 350 گرم) دارد، به طور مستقیم به رستوران های محلی با قیمت خوبی بفروشید. 


avatar
سوال کننده:مهدی

با سلام برای ماهی قزل در استخری که آب دائم در حال آمد و رفت هست به دستگاه‌های هواده نیازه؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در صورتی که قزل آلای رنگین کمان  در محیط  باز پرورش داده شده است، اگر تراکم ماهی پائین است همان باد باعث به جریان در آوردن آب می شود و از این طریق اکسیژن محلول در آب افزایش می یابد و نیازی به هواده نیست. 


avatar
سوال کننده:مهران

آیا طرح پرورش ماهی رو میشه با سرمایه 50 میلیونی در مقیاس کوچکتر انجام دادavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

بله. در صورتی که تناژ تولیدی را پائین آورید (به طور مثال 10 تن یا 15 تن) به طبع تجهیزات و مواد اولیه نیز پائین می آیند لذا با 50 میلیون هم میتوان کار پرورش ماهی  (درصورت برقرا بودن شرایط جهت رشد) را نیز راه اندازی کرد. 


avatar
سوال کننده:علی

باسلام : من یه زمین 4 هکتاری میخوام بخرم و چاه اب هم داره و انواع درختان میخواهم بکارم و در کنار این کار استخر برای پرورش ماهی میخوام بزنم . خواستم ببینم مشکلی نداره زمین هم در اطراف ساوه میباشد و سرمایه زیادی هم ندارم و از اب استخر برای ابیاری درختان هم استفاده کنم تا دیگه کود هم لازم نباشه بخرم .زمین هم بخرم 100 میلیون سرمایه دارم . ممنون راهنمایی کنید .avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

بله می توانید اقدام به این کار کنید. استخرهایی که  به‌ منظور ذخیره آب برای فعالیت‌های كشاورزی در كنار چاه‌های آب احداث می‌شوند  با تمهیداتی، برای پرورش ماهی قابل‌ استفاده هستند. در این استخرها، آب قبل از ورود به زمین‌های كشاورزی، جهت پرورش ماهی استفاده می‌شود، به همین دلیل به آنها استخرهای دومنظوره گفته می‌شود. در این استخرها معمولا  گونه هایی که غذای دستی مصرف می کنند پرورش می یابند. اگر دمای آب چاه برای پرورش ماهیان گرمابی مناسب است می توانید اقدام به پرورش کپور معمولی، آمور و فیل ماهی کنید و یا اگر برای قزل آلای رنگین کمان مناسب است این ماهی را پرورش دهید.


avatar
سوال کننده:سید محسن میرحسینی

سلام این طرح فقط در پشت سدها وابگیرهاست یا در دریا هم میشود؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

در این طرح پلن مالی و عملیاتی  متناسب با پشت سد و درصورت امکان با آبگیرها نوشته شده است. ولی می توان اطلاعات مختصری در زمینه ی دریا نیز کسب کرد. 


avatar
سوال کننده:امیر

سلام آیا میشه این قفس ها رو در ابعاد کوچک تر در سد خاکی با عمق ۵متر ایجاد کرد ؟avatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام 

حداقل عمق آب محل استقرار قفس 3  برابر ارتفاع قفس می باشد تا مواد زائد جمع شده در زير قفس شسته شوند. همچنين براي جلوگيري از افزايش هزينه هاي مهار قفس، بهتر است حداكثر عمق آب 20 متر باشد. بنابراین حداقل عمق آب باید سه برابر ارتفاع قفس و حداکثر عمق آب 20 متر باشد. جهت کسب اطلاعات کامل تر دوره ی  قفس را مطالعه بفرمائید. 


avatar
سوال کننده:حسین کاظمی

با 20 میلیون تومان چی کار کنم در مشهد که وقت و سرمایه کمی بخواهد و سریع هم سود دهی و بازگشت داشته باشدavatar
پاسخ دهنده:فریده حاجی وند

با سلام

لطفا در خواست خود را در قسمت مشاوره ثبت کنید.  


    راهنمای ارسال پرسش و پاسخ از متخصصین تیم میدون
  • برای ارسال سوال مشخصات خود را به درستی وارد نمایید تا پس از پاسخ کارشناس، به شما اطلاع رسانی صورت گیرد.
  • سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده و از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. همچنین در همین صفحه نیز سوالات شما با پاسخ نمایش داده خواهند شد.
  • شما می توانید همچنین سوالات خود را از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، پیامک به شماره 10000070700700 و یا ارسال به شناسه [email protected] در نرم افزار سروش برای ما ارسال نمایید.
  • در صورت هر گونه مشکل می توانید از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، ایمیل به آدرس [email protected] و یا ارسال به شناسه [email protected] در نرم افزار سروش ارتباط برقرا کنید.


logo-samandehi