کاشت گیاه دارویی زیره سبز

خرید دوره آموزشی

پست های مرتبط

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (8)

avatar
سوال کننده:علی

چه نوع آب و هوایی نیاز داره؟ روش کاشت و برداشتش چه جوریه؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام.  زیره سبز گیاهی مدیترانه ای است، لذا در طول رویش به حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد.حداقل دمای رشد زیره 9 درجه سانتی گراد و حداکثر آن 26 درجه سانتی گراد می باشد. حداقل دمای سبز شدن گیاهچه 5-2 درجه سانتی گراد می باشد. زیره سبز را به علت ضعیف و ظریف بودن گیاهچه باید در خاک های لومی- شنی کشت نمود. 

 عمل برداشت زیره معمولاً با دست انجام می گیرد. گیاهان را با دست از ریشه بیرون کشیده یا با داس برداشت می کنند. سپس آنها را باید خشک نمود. پس از بوجاری باید بذرها را از سایر اندام ها جدا و با استفاده از جریان هوا آنها را تمیز و بسته بندی کرد.

 


avatar
سوال کننده:علی شریعتی

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استادان گرامی تو شهر مشهد یا قوچان از نظر زیستی و خاک مناسب هستش برای کشت ممنون میشم از راهنماییتون؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. بله. خراسان رضوی رتبه نخست در تولید زیره كشور را دارد و حدود 11 هزار 500 هكتاراز زمین های زراعی این استان به كشت زیره اختصاص دارد.


avatar
سوال کننده:سعید

با عرض سلام و خسته نباشید ، به نظر شما گیاه زیره به صورت دیم هم کاشت میشه؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. در برخی مناطق کشور امکان کاشت دیم آن وجود دارد، ولی عملکرد آن کمتر از حالت آبی خواهد بود.


avatar
سوال کننده:اصغر زنگنه

سلام،بااحترام برای کاشت یک ونیم هکتار زیره سبز اگر محبت فرمایید بفرمایید مراحل کار قبل کاشت روی زمینی که قرار هست زیره کاشت شودوبعد کاشت،داشت و برداشت محصول مناسب از نظر کمی و کیفی بهتر،ضمناای سی آب حدود ۸,۸۵ وپی اچ آب ۷۵ آب قنات چگونگی آبیاری درصورت بارندگی کم واگربلطف خدا بارندگی کافی باشد ،کلا تعداد آبیاری و زمان آبیاری و استفاده از چه نوع کود،زمان و مقدار کود،چون کاشت اصلی منطقه ما پسته هست البته زمین مورد نظر چیزی کاشته نشده ولی سالهای قبل گندم یاجو فقط کاشت شده البته نه بصورت علمی و استاندارد وتنها کودی که استفاده شده فقط کودازت و متاسفانه بشکل اوره لطفاً راهنمایی بفرمایید،باتشکرودرودavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. متاسفانه نمی توان کل مراحل کاشت تا برداشت را در قالب پاسخ به پرسش و بطور دقیق بیان کرد. پیشنهاد میکنیم ابتدا کل دوره کاشت زیره سبز را مطالعه کرده و از مشاوره تخصصی در این زمینه استفاده بفرمایید.


avatar
سوال کننده:علی غیاثی

با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان محترم با توجه به اینکه آقای دکتر امامی پور در شهرستان راور فعالیت داشته اند آیا به نظر ایشان کشت زیره مناسب این منطقه هست یا نه؟؟ چون من از جهادکشاورزی که سوال کردم منطقه رو مناسب ندونستند میخوام نظر ایشون رو بدونم ممنون و سپاسگزارمavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. پیشنهاد میکنیم از ایشان در این زمینه مشاوره تخصصی دریافت کنید.


avatar
سوال کننده:حسین

با سلام چرا نگفتین در چه استانها و با چه آبو هوایی میشه کشت کرد؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. شهرستان ابهر واقع در استان زنجان، مرکز زراعت این نوع گیاه دارویی می باشد.


avatar
سوال کننده:محمدجابر

با سلام زمان کاشت زیره در چه ماهی است؟ اگر من در مازندران بخواهم بکارم چه زمانی باید بکارم؟ و اینکه زیره تا چه دمایی از سرما رو تحمل می کنه؟ با تشکر از سایت خوب میدون و کارشناس محترمavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

ضمن عرض  سلام خدمت شما دوست عزیر،

کاشت این گیاه در زمان مناسب نقش موثری در افزایش عملکرد دارد. در بعضی از کشورها زیره سیاه را معمولاً اوایل تابستان و یا حتی اواخر تابستان (مرداد – شهریور) کشت می کنند ولی اوایل بهار (یا اواخر اسفند) زمان مناسب تری برای کاشت زیره سیاه است.

زیره یک گیاه خشکی پسند بوده و حداقل دمای رشد آن 9 درجه سانتی گراد، حداکثر آن 26 درجه سانتی گراد و حداقل دمای سبز شدن گیاهچه 5-2 درجه سانتی گراد می باشد.


avatar
سوال کننده:مهدی

سلام میخواستم بدونم اگر خاک منطقه ای شور باشه مثل شهر سمنان برای کاشت زیره مشکلی پیش نمیاد ؟ و شنی و رسی بودن خاک هم مهمه ؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. در کل شوری خاک باعث کاهش محصول گیاه می شود و هر چقدر شوری بیشتر باشد، متناسب با آن عملکرد کاهش خواهد یافت.

خاکهای با بافت متوسط و خاکهای لوم شنی، خاکهای مناسبی برای تولید زیره سبز هستند. کشت در خاکهای سبک شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی مناسب نیست چون این خاکها شرایط را برای ابتلای گیاهان به بیماریهای قارچی آماده می کنند.


    راهنمای ارسال پرسش و پاسخ از متخصصین تیم میدون
  • برای ارسال سوال مشخصات خود را به درستی وارد نمایید تا پس از پاسخ کارشناس، به شما اطلاع رسانی صورت گیرد.
  • سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده و از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. همچنین در همین صفحه نیز سوالات شما با پاسخ نمایش داده خواهند شد.
  • شما می توانید همچنین سوالات خود را از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، پیامک به شماره 10000070700700 و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش برای ما ارسال نمایید.
  • در صورت هر گونه مشکل می توانید از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، ایمیل به آدرس support@meidoun.ir و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش ارتباط برقرا کنید.


logo-samandehi