کاشت و تولید میوه چیکو

خرید دوره آموزشی

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک

نظرات (4)

میدون_لوگوی کاربر
نام کاربر:ایمان عامریان
یکشنبه 16 دی 1397

برایه پرورش این محصول نیاز به چه نوع آب و هوایی هست؟من در منطقه شمال کشور.استان گلستان.شهرستان گنبد کاووس هستم.در شهر ما گرما هوا در تابستان گاهی تا بالایه 40 درجه میرسه.امکان کشت در منطقه ما هست؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس نگیم
شنبه 22 دی 1397

با سلام. چیکو آب و هوای گرم و مرطوب را ترجیح می دهد با این حال در مناطق خشک نیز رشد می کند. چیکو نسبت به خشکی مقاوم است و می تواند شوری را تحمل کند اما نسبت به قلیایی بودن خاک حساس است. این گیاه در مناطق خشک با 100 میلی متر بارندگی و در نواحی مرطوب با 300 میلی متر بارندگی به خوبی رشد می کند و جهت گلدهی به یک دوره خشکی نیاز دارد. برخلاف بیشتر گیاهان گرمسیری این گونه می تواند درجه حرارت 2- درجه سانتی گراد را تحمل کند. بهترین رشد این گیاه در عرض های جغرافیایی 25-12 درجه از خط استوا و تا 1000 متر بالاتر از سطح دریا امکان پذیر است. اب و هوای ابری و بارانی در هر زمان از سال به این درخت آسیبی نمی رساند. درختان جوان در اثر سرما و یخبندان آسیب می بینند اما درختان بالغ سرمای منهای 2 درجه سانتی گراد را برای مدت کوتاهی تحمل می کنند. دمای مناسب رشد آن 14-11 درجه سانتی گراد است. دمای بالاتر از 41 درجه سانتی گراد باعث ریزش گل ها و شکاف برداشتن میوه ها می شود. باد های تند و خشک سبب خشکیدن گل ها، برگ ها و میوه ها می گردد. نهال های چیکو تا زمان استقرار نیاز به سایه دارند. اما درختان بالغ نیاز به آفتاب کامل دارند.

موفق باشید.

میدون_لوگوی کاربر
نام کاربر:جباری
یکشنبه 16 دی 1397

سلام و درود بر شما در کجا های ایران کشت می شود و نهال دارد یا بذر است نیاز های آب و خاک آن چیست و هزینه نهال و... چقدر است ممنون

avatar
پاسخ دهنده:مهندس نگیم
شنبه 22 دی 1397

سلام همانطور که در دوره کاشت و تولید میوه چیکو اشاره شده است، این درخت آب و هوای گرم و مرطوب را ترجیح می دهد با این حال در مناطق خشک نیز رشد می کند. چیکو نسبت به خشکی مقاوم است و می تواند شوری را تحمل کند اما نسبت به قلیایی بودن خاک حساس است. سیستان و بلوچستان با 57 هکتار سطح زیر کشت یکی از مراکز تولید چیکو است و بیشتر این مساحت در شهرستان سرباز می باشد. چیکو از طریق بذر، خوابانیدن هوایی و زمینی و پیوند تکثیر می شود و می توانید جهت استعلام قیمت به قسمت شبکه همکاران مراجعه نمایید.

موفق باشید.

میدون_لوگوی کاربر
نام کاربر:میثم
جمعه 7 دی 1397

چیکو مناسب چه آب و هوایی است؟ هر بار چقدر میوه می دهد؟

avatar
پاسخ دهنده:مهندس مختاری
چهارشنبه 26 دی 1397

با سلام.

آب و هوای مطلوب درخت چیکو، گرم و مرطوب است ولی از بادهای تند و خشک باید محافظت شود.همچنین نهال های جوان باید در سایه باشند و از آفتاب محافظت شوند. باردهی این درخت از سال سوم شروع شده و در سال یازدهم به 42 تن در هکتار خواهد رسید. هرمزگان یکی از مناطق مناسب برای کاشت چیگو میباشد.

میدون_لوگوی کاربر
نام کاربر:وحيد رضا
دوشنبه 19 آذر 1397

با سلام خدمت شما ،نياز ميوه چيکو نسبت به آب و هوا چطور مي باشد؟ باتشکر

ثبت نظر جدید

logo-samandehi