کاشت گل آفتابگردان

خرید دوره آموزشی

زمان را از دست ندهید!

میدون؛ جامع ترین سامانه هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک


پرسش و پاسخ (16)

avatar
سوال کننده:مصطفی جعفری

سلام من ۳ هکتار زمین سمته استانه زنجان دارم ولی اب نداره چاه عمیق هست سمته زمینها ولی کسی اب نمیفروشه اگه هم بفروشه خیلی گرون میگن هر ساعت اب ۳۰ میلیون تومن منم سرمایه ای ندارم که بتونم اب بخرم میشه راهنماییم کنید خواهش میکنم ازتون بیکارم خیلی هم ایندرو اوندر زدم برا کار ولی هر دفعه شکست خوردمavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. پیشنهاد میکنیم با یکی از کشاورزان که در زمین خود چاه دارد، همکاری کنید و بصورت اشتراکی با درصدهای مشخص، با همدیگر کشت را انجام دهید.


avatar
سوال کننده:مهدی موسوی

سلام برای کاشت در یک هکتار زمین به چقدر بذر نیاز داریم؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. حدودا به 20 کیلوگرم بذر نیاز است.


avatar
سوال کننده:حسن خسروی

با سلام و احترام ما زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در مناطق کوهستانی گیلان داریم و میخاستیم برای کاشت آفتابگردان شروع به کار کنیم. میخاستم بدونم برای فروش محصول به کارخانجات روغن گیری چطور میشه بازاریابی کرد یا چطور محصول خودمون رو بتونیم بفروشیم. ممنون میشم اگه راهنمایی جامعی کنید تا در اسرع وقت شروع به کار کنیم و برای آموزش ها و چیزایی که لازم هست مزاحمتون بشیم. باتشکرavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. لطفا از مشاوره تخصصی در این زمینه استفاده بکنید.


avatar
سوال کننده:قرایی

جهت تغذیه مزرعه افتاب گردان از چه کودهایی مانند n p k و غیر میشود استفاده کرد ایا نیازمند اوره هست؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام.
جذب نیتروژن در آفتابگردان به ازای تولید هر ۱۰۰ کیلوگرم دانه در حدود ۴ تا ۶ کیلوگرم می باشد. مقدار مصرف کود نیتروژنه مثل ازت که ۴۶ درصد نیتروژن دارد بسته به تیپ گیاه بین ۵۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار می باشد .
جذب فسفر به ازای هر ۱۰۰ کیلو گرم محصول ۲ تا ۲/۵ کیوگرم برآورد می شود. بسته به میزان فسفر خاک ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیوگرم در هکتار در زمان کاشت یا در پاییز مصرف می شود. فسفر در افزایش درصد روغن تاثیر مثبتی دارد و دانه های تکامل یافته ۷۵ درصد کل فسفر جذب شده را به خود اختصاص می دهند. کمبود فسفر موجب پوکی دانه ها می گردد.
جذب پتاسیم به ازای ۱۰۰ کیلوگرم محصول ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم می باشد. بسته به میزان پتاسیم خاک ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار کود پتاسه در پاییز یا در زمان کاشت مصرف می شود. حداکثر این عنصر در ساقه بوده و ذخیزه آن در مقایسه با فسفر و نیتروژن در دامنه ها کمتر می باشد. اگر بعد از برداشت محصول ساقه ها در خاک دفن شوند خاک از لحاظ پتاس غنی خواهد شد.
 


avatar
سوال کننده:Hyva...

سلام وخسته نباشید. میخواستم بدونم در خراسان رضوی موندگاری این گیاه در طی رشد چقدره؟ و دقیقا چند روز یکبار باید آبیاری شود؟ و میخواهم با یک مهندس مشورتی داشته باشمavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. لطفا یک مشاوره تخصصی در این زمینه ثبت کنید.


avatar
سوال کننده:مهدی

با سلام و خسته نباشید.خواستم بدونم توی 1 سال (مثلا از اسفند تا اسفند سال آینده)امکان چند دوره کشت وجود داره؟(کرمانشاه هستم) دوم اینکه من که کسی رو نمیشناسم چطوری میتونم محصولم رو صادر کنم؟ممنون.avatar
پاسخ دهنده:دکتر مجید فرومدی

سلام

در مناطق گرمسیر می توان آفتابگردان را در پاییز (آبان ماه) کاشت و در بهار برداشت نمود ولی در مناطق معتدل و کوهستانی حتما تاریخ کاشت در بهار خواهد بود. از ارقام زودرس یا متوسط رس می‌توان به عنوان کشت دوم بعد از گندم و جو پاییزه استفاده کرد.

متخصصان حوزه صادرات در بخش کلینیک مشاوره می توانند راهنمایی های لازم را در زمینه صادرات به شما داشته باشند.

 


avatar
سوال کننده:موسی

باسلام،آیا کشت این گیاه در استان فارس شهرستان لامرد جواب میده و نیاز به چقدر آب داره؟avatar
پاسخ دهنده:دکتر امید احمدی

سلام

آفتابگردان در استان فارس کشت می شود ولی در مورد زمین و منطقه مورد نظر به جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه نموده وامکان کشت این گیاه را جویا شوید.


avatar
سوال کننده:علی قلی زاده

با سلام در خراسان جنوبی هم صرفه اقتصادی داره؟ و اینکه بازار فروش کجا داره؟ ممنونavatar
پاسخ دهنده:مهندس جهانگیری

سلام

بله در خراسان جنوبی هم اکنون مزارع  آفتابگردان بسیاری وجود دارد.

بازار هدف آفتاب گردان‌های آجیلی شرکت هایی می باشند که دانه های آفتاب گردان را خریداری و آنها را به صورت تخمه وارد بازار می کنند. بازار هدف آفتاب گردان‌های روغنی  کارخانجات روغن می‌باشد که محصول نهایی (روغن) را جهت مصرف غذایی به بازار عرضه می کنند. ولی از انجایی که اداره جهاد کشاورزی علاوه بر تسهیلات و حمایت‌های بسیار عالی،  بطور مستقیم این محصول را با قیمت تضمینی از کشاورز خریداری می کند، طرف حساب  ما اداره جهاد کشاورزی می باشد.


avatar
سوال کننده:سعيد

لطفا در مورد فروش تخمه براي عراق راهنمايي ميخواستمavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. جهت آشنایی با صادرات به عراق، از مشاوره تخصصی در این زمینه استفاده بکنید.


avatar
سوال کننده:مصطفی پیله فروش

سلام یه سوال داشتم در هر مترمربع چند کیلو میشه تخم آفتابگردان برداشت کردavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. بطور متوسط از هر 7.6 مترمربع یک کیلوگرم محصول به دست می آید.


avatar
سوال کننده:ابوالفضل

با سلام .میخواستم بدونم در مناطق نسبتا مرتفع استان گیلا ن امکان پرورش تو زمین در سطح شیب دار هست؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس شکری

سلام، شیب دار بودن زمین در رشد مشکلی ایجاد نمی کند اما توجه داشته باشید که در مرحله برداشت دچار مشکل نشوید. همچنین آفتابگردان محصول فصول گرم است و معمولا در نواحی مرتفع هوا خنک و سرد است. اطلاعات کامل در مورد کشت و کار این محصول در دوره آموزشی ارایه شده است.


avatar
سوال کننده:مجید قبیله

سلام.یک را ه ارتباطی با کسی که بتونه درارتباط با کشت آفتابگردان راهنماییمون کنه میشه معرفی کنید.avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. در بخش مشاوره سایت میدون برای کارآفرین مورد نظر خود درخواست مشاوره تخصصی ثبت کنید تا همکاران ما پیگیری های لازم را انجام دهند.


avatar
سوال کننده:امیر

بهترین راه تهیه بذر مرغوب و مطمئن چیه و از کجا میشه تهیه کرد؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. جهاد کشاورزی و بذرفروشی های معتبر جهت تامین بذر مناسب می باشند.


avatar
سوال کننده:موسوی

باسلام. آیا این گیاه رو میشه توی خوزستان کاشت؟avatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

سلام. امکان کاشت وجود دارد. ولی با توجه به ظرفیت آب و هوایی منطقه شما ممکن است توجیه اقتصادی ضعیفی داشته باشد.


avatar
سوال کننده:مهدی

سلام اگه ما این کار رو از الان شروع کنیم تا پایان مهر جواب میدهavatar
پاسخ دهنده:مهندس حسین زاده

با سلام. بستگی به منطقه شما دارد.


avatar
سوال کننده:علی اکبر کریمی

با سلام در یک کوهستان بذر آفتابگردان را کاشتم تا الان فقط گیاه رشد خیلی زیادی کرده که بعضا شکسته شده نهال ولی هیچ گل نداده اند نمی دونم دلیل چیست آیا طبیعی هست موضوعavatar
پاسخ دهنده:مهندس شکری

سلام، رشد رویشی زیاد و عدم گلدهی می تواند به دلیل رطوبت زیاد، تراکم کشت بالا، کشت در سایه و فقر خاک از لحاظ عناصر غذایی رخ دهد.


    راهنمای ارسال پرسش و پاسخ از متخصصین تیم میدون
  • برای ارسال سوال مشخصات خود را به درستی وارد نمایید تا پس از پاسخ کارشناس، به شما اطلاع رسانی صورت گیرد.
  • سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده و از طریق ایمیل و پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. همچنین در همین صفحه نیز سوالات شما با پاسخ نمایش داده خواهند شد.
  • شما می توانید همچنین سوالات خود را از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، پیامک به شماره 10000070700700 و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش برای ما ارسال نمایید.
  • در صورت هر گونه مشکل می توانید از طریق بخش تماس با ما ، تلفن 62863000-021، ایمیل به آدرس support@meidoun.ir و یا ارسال به شناسه meidoun_team@ در نرم افزار سروش ارتباط برقرا کنید.


به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi