مشاغل خانگی نیاز خانواده زندانیان

 


ایجاد کسب و کار خانگی برای خانواده زندانیان جهت گذران امور و معیشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افراد خیر می توانند با راه اندازی کسب و کار و مشاغل خانگی پر درآمد به تامین مخارج مالی خانواده ها در بستری آبرومندانه کمک کنند.

خانواده زندانیان نیازهای متنوعی دارند و می‌توان آنها را در سه سطح طبقه‌بندی کرد،‌ از آنهایی که فقط نیاز به مایحتاج روزانه دارند تا آنهایی که هم نیاز به تامین معاش دارند و هم سرپناه، تا کسانی که بیش از همه چیز به حمایت‌های معنوی نیاز دارند. اما در مجموع می‌توان گفت مهم‌ترین نیاز این خانواده‌ها ایجاد اشتغال است، آن هم با اولویت مشاغل خانگی پردرآمد. بنابراین اگر خیران برای ایجاد کسب و کارهای خانگی این خانواده‌ها کمک و خانواده‌های نیازمند در نبود سرپرست خانوار بتوانند به شکلی آبرومندانه معاش خود را تامین کنند، مهم‌ترین دغدغه‌شان برطرف شده است.

انجمن های حمایتی در این حوزه چه کرده اند؟
البته انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان تا جایی که توان و امکاناتشان اجازه دهد به این خانواده‌ها کمک می‌کنند، اما چون انجمن‌ها بودجه دولتی ندارند و تشکیلاتی مردمی هستند و بر کمک‌های خیران استوارند، قادر به رفع همه نیازهای این خانواده‌ها نیستند . به عنوان مثال، انجمن حمایت از خانواده زندانیان مرکز به خانواده‌های نیازمندی که اجاره مسکن‌شان عقب افتاده، کمک‌های مالی می‌کند یا از آنهایی که به درمان‌های فوری نیاز دارند، حمایت می‌کند. همچنین این انجمن از نیمه دوم امسال حدود 600 نفر از فرزندان خانواده‌های تحت پوشش انجمن را زیرپوشش حمایت تحصیلی قرار داده به طوری که این افراد از مقطع ابتدایی تا دانشگاه کمک‌هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند. همچنین بنا داریم بزودی با برپایی جشنی، محصلان ممتاز را تشویق کنیم که هدف از این اقدام، پیشگیری از مفاسد اخلاقی و اجتماعی در جامعه هدف است .

با این حال قاطعانه بر این باورم که برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید کارهای جدی و اساسی توسط همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوط انجام شود و پیشگیری به عنوان زیرساختی اولویت‌دار، مقدم بر درمان قرار گیرد. پیشگیری سبب می‌شود تا ابراز ارتکاب جرم کم شود، یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از وقوع جرم نیز ایجاد اشتغال و رونق تولید و کسب و کار در جامعه است. بدیهی است اگر چنین نشود و افراد جامعه بیکار بمانند، درصدی از آنها که ظرفیت وجودی‌شان اندک است دچار مشکل شده، راهی زندان‌ها می‌شوند و خانواده‌های آنها در حوزه کار انجمن‌های حمایتی قرار می‌گیرند. البته تاکید می شود در دو حوزه پیشگیری از آسیب‌ها و درمان آسیب‌های اجتماعی باید همه آحاد جامعه مشارکت داشته باشند و این مشارکت به مثابه وظیفه‌ای همگانی و برگرفته از آموزه‌های دینی و ملی ما باید در جامعه تشویق و نهادینه شود.

قطعا راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم و با جذب مشارکت مالی خیرین می تواند گام بزرگی در حل مشکلات معیشتی خانواده زندانیان باشد.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi