تدوین طرح تولید نئوپان از ضایعات نخل

 


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم از تدارک طرح تولید نئوپان از ضایعات درخت خرما و احداث گلخانه هیدروپونیک در واحد متبوعش خبر داد.

حمید سرحدی با تشریح طرح‌های دانش‌بنیان واحد متبوعش اظهار کرد: «یکی از طرح‌های دانش بنیان واحد بم تولید نئوپان از سرشاخه درخت خرما است؛ سرشاخه درخت خرما ضایعات محسوب می‌شود که محیط زیست را آلوده می‌کند و باید به هر نحوی از بین برود.
وی افزود: «طرحی داریم که این سرشاخه را به نئوپان تبدیل کنیم. این طرح 42 هزار مترمکعب ظرفیت تولید دارد و از آنجایی که کل ضایعات سرشاخه درخت خرما در کشور 1.8 میلیون تن است، می‌توان 40 طرح تبدیل ضایعات به نئوپان را راه‌اندازی کرد.
سرحدی افزود: «با توجه به اینکه در شمال کشور درخت را قطع می‌‌کنند تا نئوپان تولید کنند، این طرح می‌‌تواند از تخریب جنگل‌ها و مراتع جلوگیری کند؛ اکنون 38 میلیارد تومان اعتبار از سوی کارگروه اشتغال استانداری استان برای این طرح تصویب و طرح به بانک کشاورزی رستم‌آباد معرفی شده است.»
به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم در صورت اخذ مجوز از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، راه‌اندازی و تولید محصول نهایی یک سال به طول می‌انجامد.
این مسئول گفت: «یکی دیگر از طرح‌های دانش بنیان واحد بم احداث گلخانه هیدروپونیک در زمینی به مساحت یک هکتار است که علاوه بر کاربرد تحقیقاتی برای رشته کشاورزی، باعث درآمدزایی و کاهش وابستگی به شهریه می‌شود و امیدواریم ابتدای مهر سال آینده به بهره‌برداری برسد.
وی در تشریح جزئیات این طرح بیان کرد: «گلخانه هیدروپونیک نوعی از گلخانه است که گیاه در خاک کشت نمی‌شود؛ به طور مثال شاخه‌ای از درخت نارگیل را پودر می‌کنند و گیاه را در بستری از این پودر می‌کارند و کود، آب و مواد مغذی به ریشه‌ها پمپ می‌شود؛ در این طرح میزان مصرف آب در یک هکتار 25 مترمکعب است و صرفه‌جویی در مصرف آب، تولید بیشتر و درآمدزایی از مزایای آن می باشد.
عضو هیأت علمی واحد بم ادامه داد: «طرح دیگر ما برای درآمدزایی ایجاد ارزش افزوده از خرما است که بر این اساس می‌خواهیم کلوچه خرما، شکلات خرما و .. که اکثراً محصولات پروبیوتیک محسوب می‌شوند را تولید کنیم؛ تا شش ماه آینده مرحله تحقیقاتی طرح‌های ما به پایان می‌رسد و تجاری‌سازی آن آغاز می‌شود.

 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi