تکمیل جورچین کارآفرینی با تلاش و امید

 


آقای رضانژاد چند سال پیش تصادف کردند. شاید این مشکل می توانست هر کسی را از پا درآورد اما، آقای رضانژاد شخص مصممی بود و امید و تلاش خود را از دست نداد، تا جایی که امروزه یکی از کارآفرینان موفق ایران در حوزه گل و گیاهان زینتی هستند.*

عوامل متعددی در کنار هم قرار می گیرند تا در نهایت جورچین کارآفرینی کامل می شود. اما اگر بخواهیم به چند عامل مهم اشاره کنیم می توان به امید و تلاش اشاره کرد که دو تکه مهم در جورچین کارآفرینی محسوب می شوند.

اگر شما دانش، تجربه، امکانات مالی و... را داشته باشید اما، امید نداشته باشید و تلاش نکنید بدون شک نمی توانید موفق شوید. امروز قصد داریم شما را با یکی از کارآفرینان موفق کشورمان از خطه گلستان آشنا کنیم.

کارآفرینی موفق از خطه همیشه سبز گرگان

آقای مهدی رضانژاد از کارآفرینان موفق کشورمان در حوزه گل و گیاه زینتی هستند که در شهر گرگان زندگی می کنند. دارای تحصیلات گیاه پزشکی هستند و 130 مقاله در زمینه گل و گیاهان زینتی تالیف کرده اند. وقتی با ایشان شروع به مصاحبه می کنم می توان شوق، شور و خستگی ناپذیری را در صدایشان احساس کرد. ایشان قبل از این که وارد کار گل و گیاه زینتی شوند در زمینه جوشکاری خط لوله های گاز فعال بودند تا این که به صورت اتفاقی در یکی از روز هایی که با موتور به دانشگاه می رفتند متوجه شدند که گیاهی به نام یوکا بر روی زمین افتاده است. آقای رضانژاد این گیاه را به خانه می برد، از آن نگهداری می کند و زمانی که این گیاه کوچک جوانه می زند اولین جوانه های شروع این کار نیز در آقای رضانژاد شکل می گیرد.

پرفراز و نشیب اما پرثمر

در بین صحبت هایمان، آقای رضانژاد به بخشی از داستان پرفراز و نشیب زندگی خود اشاره می کنند که می توان به این نتیجه رسید امید به فردای بهتر و تلاش در راه رسیدن به هدف می تواند تا چه اندازه به فرد انگیزه دهد.

*آقای رضانژاد چند سال پیش تصادف کردند و به علت این تصادف به کما رفتند. کمای آقای رضانژاد 15 روز در مرداد ماه به طول انجامید و پس از بهوش آمدن ایشان نگران کار و فعالیت خود بودند و دوست داشتند به گلخانه بروند. هر چند خانواده تلاش می کردند تا آقای رضانژاد از وضعیت بحرانی گلخانه مطلع نشود اما، آقای رضانژاد به اصرار به گلخانه می روند و مشاهده می کنند که کارگر ها گلخانه را در گرمترین فصل سال یعنی مرداد ماه  رها کرده اند و در نتیجه گلخانه خشک شده است. ایشان با مشاهده این وضعیت سکته مغزی می کنند و در تکلم خود با مشکل مواجه می شوند با این وجود ناامید نشدند و با کمک خانواده کم کم توانستند بهبود یابند. شاید این مشکل می توانست هر کسی را از پا درآورد اما، آقای رضانژاد شخص مصممی بود و امید و تلاش خود را از دست نداد، تا جایی که امروزه یکی از کارآفرینان موفق ایران در حوزه گل و گیاهان زینتی هستند.*

این کار آنچنان به آقای رضانژاد انگیزه داد که سبب شد اعتیاد به الکل را هم کنار بگذارند. گرچه برای برخی از تولید کننده این مسئله مهم است که بر روی چه گیاهی کار کنند تا برای آن ها اقتصادی تر باشد اما، ایشان معتقد هستند که تمام گونه ها و نژاد های گیاهان زینتی می تواند سود ده باشد هر چند که امروزه به علت آپارتمان نشینی و این که بیشتر مردم کار های متعددی دارند که مجبور هستند در خارج منزل باشند تمایل بیشتر مردم به سمت پرورش کاکتوس ها است. البته به غیر از کاکتوس ها، ارکیده نیز تنوع زیادی دارد که نظر بسیاری از تولید کننده ها را به سمت خود جلب کرده است. ایشان در اوایل خودشان ویزیتوری می کردند و در سال 1392 با انجام همین کار حدود یک تا یک میلیون و دویست تومان روزانه سود کسب کردند. آقا رضا نژاد تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با مشتری هایش کنار بیاید به همین دلیل هم نقدی و هم چکی فعالیت می کنند و این ویژگی از ایشان یک انسان منعطف با شرایط بازار ساخته است.

در کارآفرینی باید هر کاری را از مقیاس کوچک شروع کرد و آقای رضانژاد نیز در ابتدای شروع فعالیت خودشان حتی برای کاشت از ظروف پلاستیکیِ لبنیات تمام شده بستگان خود برای این کار استفاده می کردند. به مرور کار خود را گسترش دادند و سوله را دایر کردند. وامی ده میلیونی گرفتند و پراید وانتی را خریداری کردند. بعلاوه هزینه هایی را نیز بابت کاتالوگ پرداختند. در کنار زدن کاتالوگ شعبه ای در استان مازندران زدند و سپس شعبه دیگری نیز در شهر خود دایر کردند.

ممکن است از خود بپرسید که اگر این شغل آینده نداشت چه؟ یا چگونه می توانم از آینده این شغل مطمئن باشم؟ اما آقای رضانژاد به نکته خوبی اشاره کردند و آن این بود که؛ "بخش کشاورزی آخرین شغلی هست که از بین می رود. همیشه مشتری برای این شغل وجود دارد. اگر مدیریت و برنامه ریزی باشد می توان به نتیجه رسید. "

چه ملزوماتی نیاز است؟

اگر حقیقت امر را بخواهیم اطلاع داشتن از ملزومات بسیار مهم است و آقای رضانژاد به این مورد نیز اشاره می نمایند. از نظر ایشان این کار به ملزومات خاصی نیاز ندارد زیرا فضای گلخانه فضای بسته ای است که می توان شرایط آن را متناسب با گیاهی که کشت می شود تغییر داد البته ممکن است در برخی از بخش های کشور شرایط سخت تر باشد و مجبور باشیم هزینه های بیشتری را بابت همگام سازی فضای گلخانه با شرایط اقلیمی گیاه بپردازیم اما به جرات می توان گفت که انجام این کار با صبر و حوصله امکان پذیر است. البته خوبی این کار در این است که به مجوز خاصی نیاز ندارد مگر این قصد داشته باشید وام دریافت کنید که در آن صورت نیاز است به اداره کشاورزی مراجعه کنید و مجوز دریافت کنند. بعلاوه این کار از مالیات معاف است.

موارد مالی...

بررسی موارد مالی مانند سرمایه، هزینه های ثابت و متغیر، فروش و سود بدون شک در شروع کارآفرینی نیازی ضروری محسوب می شود و به همین علت آقای رضانژاد به این بخش اشاره می کنند؛

"در ارتباط با هزینه های ثابت با یک سوله (بدون در نظر گرفتن مسئله خرید و اجاره) می توان به خاک و بستر اشاره کرد برخی از خاک ها وارداتی است که باید آن ها را خریداری کرد به خصوص برای گیاهان قلمه ای، داشتن گیاه مادر برای قلمه زنی و همچنین خرید بذر ضروری است. این موارد جز هزینه های ثابت است. این مبالغ به 10 میلیون تومان هم نمی رسد. حدود 900 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هزینه کارگر داریم و حدود 200 هزار تومان هم هزینه های جانبی دارد. اوایل به کارگر نیاز نیست. بعد از گسترش کار به طور مثال به یک کارگر برای رسیدگی به سه سوله نیاز است. با توجه به توضیحی که از هزینه ثابت و متغیر دادیم در نهایت به 10 میلیون تومان نیاز است. من در گلخانه های خودم بخشی را گیاه فصلی می کارم تا پس از 4 ماه به نتیجه برسد. من همزمان درختچه های بیرونی نیز می کارم مثل یاس های هلندی. بعلاوه همزمان می شود که گیاهان یک ساله را هم در نظر گرفت. در واقع در چند حوزه کار می کنیم. اگر در چند حوزه کار کنیم می توانیم فروش خوبی داشته باشیم. حدودا ماهی 16 تا 17 میلیون تومان فروش داریم. بازگشت سرمایه در این کار در حدود 4 سال است و می توان گفت بلند مدت است. سود این کار بستگی به فروش دارد. در فروش علم تکثیر شناسی و رفتار شناسی مهم است. "

مشکل ها، ضعف ها و قوت ها

از مشکل های این کار می پرسم و آقای رضانژاد اشاره می کنند که گرچه گل و گیاه زینتی را تمام اقشار جامعه می خرند اما، بازار این محصول مشکل های خاص خود را دارد. به عنوان مثال: بازار گل امام رضا به راحتی در اختیار اتباع افغان قرار دارد و در این شرایط نوسانات بازار هم مشکل های خاص دیگری را برای تولید کنندگان فراهم می کند. به عنوان نمونه با بالا و پایین رفتن نرخ ارز خرید کود، سم، آهن و حتی پلاستیک هم با تغییر های متعددی روبرو خواهد شد.

همان طور که در ابتدا گفتیم؛ کارآفرینی مانند یک جورچین است و یکی از بخش های این جورچین صداقت است. آقای رضا نژاد کارآفرینِ صادقی هستند که به مشتری محتوای کامل و درستی را منتقل می کند به همین علت تاکنون اعتماد مشتریان متعددی را جلب کرده است. خلاقیت نیز بخش دیگری از این جورچین است که آقای رضانژاد در این بخش هم پیشگام هستند. ایشان از جدیدترین روش های بازاریابی استفاده کردند به عنوان؛ مثال زمانی که شبکه اجتماعی تلگرام وارد ایران شد آقای رضا نژاد در فروش در تلگرام از رقبای خود پیشی گرفتند هر چند به گفته ایشان:

  1. باید قدم ها را آهسته برداشت،
  2. بر روی کیفیت کار کرد،
  3. برای مشتری وقت گذاشت،
  4. و تبلیغ دهان به دهان را جدی گرفت.

فروش هنر است

وقتی به پایان مصاحبه با آقای رضانژاد نزدیک می شوم واقعا می توانم به این نتیجه برسم که فروش هنر است و البته هنر سختی است که با بازاریابی می تواند ارتقا یابد اما، از همه مهم تر این است که به قول ایشان برای دوام در بازار باید ماندگار شویم و ماندگاری با صبوری حاصل می شود.

خواسته زیادی نیست

مانند هر کارآفرین دیگری ایشان خواسته زیادی از دولت جز حمایت ندارند. این بخش را می توان طاقت فرساترین بخش کارآفرینی دانست، زمانی که کارآفرینان غیور کشورمان عزت مندانه و با بلند نظری چیزی از دولت نمی خواهند و تنها نیاز آن ها حمایت است و با این وجود این حمایت نیز دریغ می شود امید کارآفرینان کشورمان به مرور به ناامیدی تبدیل می شود. 

این که دولت از کارآفرین حمایت کند. موانع صادرات را بردارد. تسهیلات را به شکل مناسبی به کارآفرین بدهد، باور کنیم خواسته زیادی نیست...

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi