افزایش کارایی بذرهای گیاهی با فناوری کوتینگ

 


محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی موفق شدند کارایی انواع بذور گیاهان دارویی، زینتی، زراعی و سبزیجات را با استفاده از تکنیک‌های کوتینگ افزایش دهند.

به گزارش «میدون»،  بذر یکی از نهاده‌های بسیار مهمی است که نقش برجسته و تعیین‌کننده‌ای در افزایش محصول در واحد سطح را به عهده دارد و درصورت رعایت اصول ناظر بر تولید بذر می‌تواند افزایش محصول را تا میزان ۱۰۰ درصد تضمین کند.

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی موفق شد نام ایران را وارد لیست کشورهای دارای فناوری کوتینگ بذر کند. این تکنیک تنها در اختیار ۴ کشور بود که ایران نیز توانست به این فناوری مدرن دست یابد.

حامد زمانی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: تولیدکنندگان بذر سبزیجات یا گیاهان دارویی بذرشان را به ما می‌دهند و ما آن را پلت و یا روکش می‌کنیم و به آنها برمی‌گردانیم. ریزدانه‌هایی چون گیاهان زینتی، کدو، خیار و غیره را کوتینگ می‌کنیم. یعنی با استفاده از تکنیک کوتینگ، قطر بذر را که حدود ۰/۲ میلی‌متر است، به دو میلی متر افزایش می‌دهیم. این افزایش قطر و وزن کمک می‌کند بذر به راحتی توسط دستگاه‌های کارنده در مزرعه یا سینی‌های نشاء کاشته شود.

وی افزود: کوتینگ، حجم بذر را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. کاربرد دیگر این روش آن است که می‌توان عناصر غذایی میکرو و ماکرو، هورمون‌های رشد و مواد محافظت‌کننده و تقویت‌کننده رشد در برابر استرس‌های محیطی را به بذرها اضافه کرد تا بذرها به هنگام جوانه‌زنی در خاک در مقابل میکروارگانیسم‌های مضر و شرایط میکروبی و عوامل خسارت‌زای خاکزی محافظت شوند.

این فعال دانش‌بنیانی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از بذرها ریز هستند و یا شکل هندسی نامنظمی دارند. به همین دلیل کاشت آنها توسط دستگاه‌های کارنده امکان‌پذیر نیست. در مورد گیاهان دارویی که بعضی از بذرها ریز هستند، کشاورزان با روش‌های سنتی اقدام به کاشت می‌کنند که این روش هزینه کاشت، تنک کردن و کارگری بیشتری را می‌طلبد.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، کوتینگ بذور پیشرفت بزرگی در آماده‌سازی و مناسب‌سازی بذر برای موقعیت‌های مختلف محسوب می‌شود. کوتینگ بذر در جوانه‌زنی و رشد نهال‌های بذری نیز موثر است.

وی همچنین عنوان کرد: مهم‌ترین نقش کوتینگ در جوانه‌زنی متورم شدن پوشش بذر در زمان آبگیری و اندوخته بالای آب درون آن است. پوشش اطراف بذر با جذب آب باعث تضمین جوانه‌زنی بذر می‌شود.

زمانی درباره تعداد شاغلان در این شرکت دانش‌بنیان، گفت: در حال حاضر دو نفر در شرکت ما مشغول به فعالیت هستند و از معاونت علمی تقاضا داریم برای توسعه این فناوری به شرکت ما کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سال آینده بر اساس مذاکراتی که با کشور آذربایجان داریم، محصول تولیدی خود را به این کشور صادر خواهیم کرد. این کار ارزآوری قابل توجهی برای کشور خواهد داشت.

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

احسان

دوشنبه 5 فروردین 1398

سلام، عرض ادب و احترام لطفا نام و مکان شرکت رو ذکر کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi