بی تدبیری اشک پیازکاران را درآورد

 


بی تدبیری اشک پیازکاران را درآورد

کشاورزیِ هر کشوری در اولویت سلامت غذایی و تامین امنیت غذایی قرار دارد و بخش عمده‌ای از منابع کشورها برای تقویت این بخش صرف می‌شود.

کشاورزی یکی از پرزحمت‌ترین مشاغل در کشور است، از خشکسالی گرفته تا کم آبی، گرانی و حضور دلالان تا بی‌توجهی دولت، وزارت کشاورزی و عدم اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشاورزی بر این صنعت و کشاورزان تاثیرگذار بوده و باعث تغییر در نتیجه نهایی می‌شود.

مشکلات بخش کشاورزی

داوود صبوری، تولیدکننده پیاز و کشاورز نمونه، درباره مشکلات کشاورزی به سامانه میدون گفت: "متاسفانه مسائل و مشکلات بخش کشاورزی بسیار طولانی و پیچیده شده است. در کشورمان بیش از همه دامداری و بعد از آن زراعت بسیار شغل پرمشقت و با درآمد بسیار کم محسوب می‌شوند که بازدهی اقتصادی ندارند."

وی با بیان اینکه این مشکلات همیشه بوده و هست، ادامه داد: "با این وجود تا به حال شخصی نگفته است امتیازی برای افرادی که تولید دارند و اشتغال ایجاد کرده‌اند قائل شوند تا بتوانیم به کار خودمان ادامه بدهیم یا برای دیگران الگو شویم. متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد افراد کمی حاضر هستند وارد بخش کشاورزی شود."

باهم بخوانیم: سود بالای کشاورزان در کشت گلخانه ای 

الگوی کِشتی که ارائه نمی شود...

صبوری ادامه داد: "یکی از مشکلات موجود این است که علیرغم یک پارچه‌سازی اراضی و افزایش تولید، همچنان حمایتی از حوزه کشاورزی صورت نمی‌گیرد. کار باید توجیه اقتصادی داشته باشد تا هر شخصی انگیزه داشته باشد وارد آن شود؛ اما وقتی که اقتصادی نیست، الگوی کِشتی ارائه نمی‌شود و انگیزه‌های ادامه کار کم می‌شود."

باهم بخوانیم: صنعتی شدن کشاورزی راهکار عملکرد بالا و به‌صرفه‌تر

در‌های بسته‌ی خرید تضمینی برای پیازکاران

این پیازکار با بیان اینکه چرا خرید تضمینی تنها باید بابت گندم یا چغندر باشد، گفت: "تمام محصولات کشاورزی باید شامل خرید تضمینی شوند ولی متاسفانه این مسائل نیست و هر ساله با این مشکلات همراه هستیم. چندین جلسه هم با وزرا و استانداران و هر شخصی که فکرش را بکنید داشته‌ایم، اما خروجی‌ای از این جلسات به دست نیامد."

وی توضیح داد: "کشاورزان با امیدی که دارند به کار ادامه می‌دهند، غافل از اینکه در سال آینده همان اتفاق‌هایی که امسال افتاده است، می‌افتد و باز هم دست کشاورزان خالی می‌ماند."

ضرورت اصلاح ساختاری

صبوری در پاسخ به اینکه آیا در راستای توسعه یا بهبود وضعیت در حوزه کشاورزی، دولت یا نهادهای مرتبط حمایتی دارند، افزود: "یکی از مشکلاتی که در حوزه پرداخت تسهیلات وجود دارد این است که  گفته می‌شود به هر شماره ملی یک تراکتور تعلق می‌گیرد. یعنی شرایط من که ۶ حلقه چاه موتور دارم و باید هر سال حداقل سه دستگاه تراکتور جدید بگیرم تا ناوگان به‌روز داشته باشم، با فردی که ۲۰ هکتار زمین دارد برابر است! کجای این اتفاق عدالت است؟ این مشکلات باید درست شوند."

باهم بخوانیم: نهاده های کشاورزی؛ محصولاتی سودده و ضروری!!!

امنیت غذایی در گرو حال کشاورزان

کشاورزی اگر نباشد بدون شک، سلامت و بهداشت و درمان به خطر خواهند افتاد چرا که امنیت غذاییِ کشور، اجازه ورود تمام مواد غذایی را به صورت واردات نمی‌دهد. حمایت دولت و توجه ویژه به بخش کشاورزی یک ضرورت است و اگر این اتفاق نیافتد همین کشاورزانی هم که باقی مانده‌اند زمین‌هایشان را برای ساخت ویلا می‌فروشند و دیگر زمینی برای کشت نخواهد ماند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید