نان کلزاکاران در روغن

 


نان کلزاکاران در روغن

دانه‌های روغنی به عنوان محصولات استراتژیک از سوی دولت مورد حمایت قرار می گیرد. کلزا به دلیل اهمیت در تولید و وابسته بودن صنایع غذایی به این نوع دانه روغنی سبب شده تا کشاورزان به سمت این محصول کشیده شوند.

کلزا یکی از گیاهان روغنی است که توانایی سازگاری زیادی با اقلیم‌های مختلف دارد. کشت این محصول در ایران رونق داشته و با توجه به خرید تضمینی از سوی دولت، کشاورزان طالب کشت این محصول هستند. با توجه به آب و هوای چندگانه در ایران در فصول مختلف، کشت این محصول در طول سال امکان پذیر است.

بهترین زمان کشت کلزا

احمد کیهانی‌فر، کشاورز نمونه محصول کلزا، که در حال حاضر بازنشسته است درباره کشت این محصول به سامانه میدون گفت: "محصول کلزا عملکرد بسیار خوبی در کشت دارد بدین معنا که با آب و هوای معتدل سازگار شده و به طور معمول محصول بسیار خوبی نیز می‌دهد."

آموزش کشت کلزا را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

وی با اشاره به اینکه محصول کلزا بازار بسیار خوبی دارد، ادامه داد: "بهترین زمان کشت کلزا از 15 شهریور که هوا نه خیلی گرم و نه سرد است، در واقع هوای مطلوب این محصول می باشد. با توجه به مصارف کلزا که دانه های روغنی هستند بازار تقاضای زیادی برای آن نشان می‌دهد و در سال‌هایی که کشت را انجام می‌دادم سالانه حداقل 3 تا 3.5 تن محصول می‌فروختم."

کیهانی‌فر با توجه به سابقه‌ای که در این زمینه دارد به افرادی که قصد ورود به این حوزه را دارند، توصیه کرد: "کلزا محصولی است که باید در عرصه بسیار بزرگی کشت شود؛ به عبارت دیگر کشت این محصول برای افرادی که زمین‌های کوچکی دارند و خرد محسوب می‌شوند توجیه اقتصادی ندارد. این محصول نباید در زمینی کمتر از 10 تا 15 هکتار کاشته شود تا بهره اقتصادی از آن امکان پذیر باشد."

برداشت کلزا

این کشاورز نمونه محصول کلزا تصریح کرد: "یکی از موضوعات مهم دیگر برداشت این محصول است چراکه این محصول با کمباین به خوبی برداشت نمی‌شود و ریزش آن زیاد است. افرادی که عرصه کمتری برای کشت دارند، نمی‌توانند رسیدگی خوبی به محصول داشته باشند ضمن اینکه در برداشت آن هم مشکل خواهند داشت."  

وی تاکید کرد: "توصیه من به کشاورزانی که قصد ورود به این حوزه را دارند این است که با زمینی به مساحت کمتر از 10 هکتار وارد این حوزه نشوند. در ضمن نباید در تاریخ کشت محصول تعلل ایجاد شود؛ تاریخ کشت نباید به اول یا اواسط مهر موکول شود چراکه سرما فرصت رشد را کمتر می‌کند."

کیهانی‌فر درباره اینکه کلزا همچنان از بازار خوبی برخوردار است، گفت: "در حال حاضر بازار کلزا رونق دارد و قیمت آن هم خوب است، اما کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند باید به نکاتی که اشاره شد توجه داشته باشند تا بتوانند موفق عمل کنند."

استقبال از کشت کلزا

به حدی است که همیشه مورد مصرف هستند و هر روز بر تعداد مصرف‌کنندگان روغن‌های گیاهی بویژه کلزا اضافه می‌شود، از این رو به نظر می‌رسد که این حوزه همچنان دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید