کام تلخ چغندرکاران از مافیای واردات شکر

 


کام تلخ چغندرکاران از مافیای واردات شکر

چغندرقند از آن گیاهانی است که کشت آن رابطه مستقیم با عرضه و قیمت شکر دارد حال گفته می شود امسال میزان کشت به 20 درصد سال های قبل رسیده و دلیل آن خشکسالی عنوان می شود که این یعنی فرصت برای مافیای واردات شکر!

نیشکر و چغندرقند محصولاتی استراتژیک برای تولید قند و شکر در کشور هستند و در دهه‌های متمادی کشت این محصولات در کشور رواج داشته است، اما در سال‌های اخیر خشکسالی و نبود توجه کافیِ دولت به این بخش باعث بروز مشکلاتی در عرصه تولید شده است.

مشکلات کشاورزان خوزستانی

ابوذر دیناروند، تولیدکننده چغندرقند، در مورد کشت نیشکر و چغندرقند به سامانه میدون گفت: "امسال در استان خوزستان به دلیل کم آبی در زیر شبکه سد در بسیاری از کشاورزان نتوانستند کشت داشته باشند. متاسفانه در حال حاضر، اجازه کشت چغندر که بهترین کشت از لحاظ درآمدزایی است را به ما نمی‌دهند. ما امسال فقط توانستیم در مکان‌هایی که چاه دارد، کشت این محصول را داشته باشیم. کشت چغندر پاییزه به نسبت سال‌های گذشته وضعیت خوبی ندارد."

وی افزود: "کشت چغندرقند در پاییز برای کشاورزان و حتی کشور بسیار حائز اهمیت است؛ اما امسال در این خصوص عقب افتادگی داریم و عده زیادی از مردم نگران معیشت خود هستند. با توجه به مدیریت نامناسب بسیاری از مسئولان و بی‌آبی، در استان خوزستان کشت نداریم و نمی‌دانیم که باید چگونه مشکلات موجود در این حوزه را حل کنیم. خوزستان حدود 20 تا 22 هزار هکتار هر ساله کشت چغندر داشته که امسال تنها 20 درصد آن زیر کشت رفته است."

نحوه کاشت چغندر قند را می توانید با کلیک در این قسمت آموزش ببینید. 

مافیای شکر در کشور و کارشکنی‌ها

این کشاورز نمونه اهل خوزستان بیان کرد: "کِشتِ چغندرقندِ پاییزه فقط مخصوص خوزستان است و با توجه به اینکه سد دز آب ندارد و مسئولان اعلام کردند که کشاورزان نمی‌توانند کِشتی داشته باشند به همین دلیل نتوانستیم کشت چغندر قند را مانند سال‌های گذشته انجام دهیم و این موضوع منجر به واردات شکر می‌شود چراکه مافیای شکر تمایل به واردات این محصول دارد. برخی از مسئولان به دنبال این هستند که مردم کشت نداشته باشند تا به راحتی بتوانند شکر را به کشور وارد کنند. متاسفانه به دلیل واردات شکر عده زیادی از مردم نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و بیکار می‌شوند."

شکر، محصولی استراتژیک

وی با تاکید بر اینکه شکر محصولی استراتژیک است، گفت: "محصول استراتژیک هیچ زمانی صادر نمی‌شود. ما در تولید چغندر و شکر که محصول نهایی چغندر است به همراه نیشکر حدود 500 هزار تن کسری برای تامین مایحتاج داخلی داریم. به همین دلیل سالانه حدود 400 تا 500 هزار تن واردات شکر داریم تا بتوانیم مصرف کشور را تامین کنیم. محصول چغندرقند به کارخانجات کل کشور عرضه می‌شود که تامین کننده بازارهای داخلی هستند."

دیناروند در پاسخ به این سوال که شرایط اقتصادی کشور روی این محصول هم تاثیر دارد یا خیر، تصریح کرد: "تورم به طور 100 درصدی روی این محصول اثر گذاشته است. تورم در کشور لحظه‌ای است و روی تمام محصولات تاثیر منفی دارد. اگر مسئولان می‌خواهند که کشور در حوزه شکر به خودکفایی برسد کشاورزان باید به سمت کشت پاییزه روی آورند چراکه این محصول به آب کمتری نیاز دارد."

آموزش تولید شکر پنیر و نبات را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

توان خوکفایی شکر هست، اما...

کم‌آبی، وجود مافیای واردات شکر، بی‌توجهی دولت و رانت موجود در این بازار، کشت چغندرقند و نیشکر را به کاری طاقت‌فرسا تبدیل کرده است؛ اما کشاورزان با پافشاری در این حوزه به کشت ادامه داده‌اند و با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا می‌توانند حداقل سطح زیرکشت را با مدیریت بیشتری انجام دهند و اگر دولت نیز با آن‌ها همراه شود بدون شک در این بخش خودکفایی واقعی همانند سال‌های گذشته امکان پذیر خواهد بود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید