قارچ محصولی صادراتی با ارزش افزوده بالا

 


قارچ محصولی صادراتی با ارزش افزوده بالا

حداقل فضا و سرمایه برای شروع تولید، زودبازده، فراهم بودن شرایط صادرات از مزایای پرورش قارچ محسوب می شود اما باید در نظر داشت که هر کسب و کاری مشکلات مخصوص به خود را دارد و با آموزش صحیح می توان ریسک تولید را کاهش داد.

قارچ؛ ماده غذایی‌ محبوبی در جهان به شمار می‌رود و هر روز مصرف آن افزایش می‌یابد. ایران نیز یکی از کشورهایی است که سال‌ها در حوزه پرورش و تولید قارچ فعال بوده و در این زمینه بسیار پیش رفته است و حتی در بین کشورهای منطقه و جهان سرآمد تولید محسوب می‌شود.

شغل دومی که به شغل اصلی تبدیل شد!

هدیه اعتمادی‌فر، تولیدکننده و صادرکننده قارچ، درباره ورودش به صنعت پرورش قارچ به سامانه میدون گفت: "من در رشته فیزیک تحصیل و با یک سالن کوچک، کار پرورش قارچ را به عنوان شغل دوم آغاز کردم ولی بعدها به شغل اولم تبدیل شد. در حال حاضر هم شغل اصلی‌ام صادرات قارچ به کشورهای عربی از جمله کویت، امارات، عراق، قطر، بحرین، سوریه و... است و امروز به نام تجاری قابل توجهی در حوزه صادرات قارچ بدل شده‌ام.

نحوه تولید ورمی کمپوست را می توانید به صورت تصویری با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

وی تصریح کرد: "در حال حاضر، ماهانه بیش از 100 تن کمپوست و تجهیزات و قارچ به این کشورها صادر می‌کنم و در کنار این موضوع، بخش آموزشی در داخل و خارج کشور هم داریم. ویژگی بخش آموزشِ خارجی به این است که در کنار فروشِ محصولات، تجهیزات نیز به آن‌‍‌ها می‌فروشیم یا مهندسانمان را برای کمک به آن‌ها می‌فرستیم. ضمن اینکه از کاه و کود گرفته تا دستگاه و تجهیزات بزرگ را برای آن‌ها می‌فرستیم.

ایران جایگزین نیوزیلند برای صادرات به امارات

اعتمادی‌فر افزود: "بسیاری از این کشورها نمی‌دانستند که ایران در زمینه قارچ پیشرفته است. به عنوان مثال امارات کمپوست را از نیوزلند وارد می‌کرد که یک ماه در مسیر بود تا به دستشان برسد؛ در حال حاضر از ما می‌گیرند که در مدت یک هفته به دستشان می‌رسد."

این تولیدکننده و صادرکننده قارچ در پاسخ به این سوال که آیا تحریم روی کار صادرات شما تاثیری داشته یا نه، توضیح داد: "تاثیر خاصی نداشته، اما چون هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده، تولید قارچ نیز گران‌تر شده است. با این حال مصرف قارچ کمتر نشده است و به طور حدودی همان سود قبلی به دست می‌آید."

کلیک نمایید و آموزش پرورش قارچ را به صورت تصویری ملاحظه نمایید. 

حضور در بازار با حجم تولید کم اما روند صعودی رمز موفقیت

وی در توصیه به افرادی که مایل به ورود به این حوزه هستند؛ گفت: "نکته‌ای که به آن همیشه تاکید دارم این است که باید از کم شروع کنند؛ مثلا با یک تن یا 10 میلیون تومان شروع کنند. بعد از اینکه کار را یاد گرفتند وارد بخش بزرگتر شوند."

اعتمادی فر درباره ظرفیت‌های بازار قارچ گفت: "این سوال خیلی‌ها است که آیا این بازار ظرفیت حضور نیروهای جدید را دارد یا نه؟! باید بگویم که این بازار به هیچ عنوان اشباع نشده و روزبه روز کارخانه‌ها و صادرات قارچ و کمپوست بیشتر می‌شود و ایران در پروش قارچ در رتبه ششم یا هفتم ایستاده است. به طوری که کشورهای هدف به قدری نیاز دارند که به راحتی می‌توان صادرات داشت."

این تولیدکننده و صادرکننده قارچ افزود: "بدون شک وقتی تولیدکننده‌های کوچک و بزرگ وارد این بازار شوند امکان صادرات بیشتر می‌شود ضمن اینکه همه امکانات مورد نیاز از جمله کاه، کود و... در کشور وجود دارد که حتی می‌توان با آن‌ها گندم را پرورش داد و از کاه آن برای تولید قارچ استفاده کرد."

وی معتقد است: "تولید قارچ کاری است که می‌توان از کم شروع کرد و جای پیشرفت بسیاری دارد؛ ضمن اینکه بخش‌های مختلفی از جمله ویزیتوری، کمپوست و تولید یا فروش وسایل جانبی و... وجود دارد و می‌توان کارهای مختلفی را انجام داد. به شخصه در حال حاضر برای 20 نفر با حقوق مناسب اشتغال زایی داشتیم."

برای دیدن فیلم آموزشی پرورش قارچ گانودرما در یان قسمت کلیک نمایید. 

اول آموزش، سپس تولید و صادرات

پرورش قارچ یکی از کارهایی است که با تولید بالا امکان صادرات زیادی برای آن فراهم است و به دلیل وجود امکان صادرات و توسعه باعث علاقه‌مندی بسیاری از کارآفرینان نیز هست؛ در این میان آموزش نقش بسیار مهمی دارد تا افراد بتوانند به درستی در مسیر تولید قرار بگیرند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید