عقب ماندگی ایران از بازار ماهیان خاویاری

 


عقب ماندگی ایران از بازار ماهیان خاویاری

خاویار اگرچه به عنوان محصول لوکس در بازار داخل جایگاهی ندارد اما سالیان درازی به عنوان یک محصول صادراتی که خواهان زیادی نیز داشت به حساب می آمد اما با حضور کشورهای دیگر در این عرصه، گویا این زمین نیز در رقابت با کشورهای دیگر در حال واگذاریست که نیاز به توجه بیشتر دارد.

پرورش ماهیان خاویاری یکی از فعالیت های پرسود در جهان است و ایران یکی از کشورهای پیش رو در این زمینه بوده است؛ اما در چند سال اخیر کشورهای زیادی وارد این عرصه شده و با افزایش سرمایه‌‌‌گذاری برای خود جایگاهی به دست آورده‌اند و کم‌کاری در کشور باعث عقب ماندگی در این حوزه شده است.

تفاوت شیوه پرورش خاویار نسبت به سایر آبزیان

امیرحسین اسماعیلی، مدرس و پرورش دهنده ماهیان خاویاری، درباره زیستگاه ماهی خاویار به میدون گفت: "ماهی خاویاری اصالتا متعلق به ایران و روسیه و محل پرورش آن هم دریای خزر است و به تخمک آن هم خاویار گفته می‌شود. در حال حاضر ۴۴ کشور تولیدکننده و 99 کشور واردکننده محصول خاویار هستند. به عبارت دیگر تولیدی که زمانی با پنج گونه در خزر بین ایران و روسیه انجام می‌شد الان به این شکل درآمده است."

آموزش پرورش خاویار توسط آقای امیر حسین اسماعیلی را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید. 

وی ادامه داد: "تفاوت پرورش ماهیان خاویاری با توسعه سایر آبزیان این است که توسعه آبزیان بیشتر در مناطق جنوب شرق آسیا و کشورهایی نظیر فیلیپین و ویتنام صورت می‌گرفت که از نظر اقتصادی پایین‌تر بودند. امروز در حوزه پرورش ماهیان خاویاری چین در رتبه اول، ایتالیا در رتبه دوم، فرانسه رتبه سوم و آمریکا رتبه چهارم را به خود اختصاص می‌دهند."

اسماعیلی افزود: "چون خاستگاه گونه خاصی که خاویار با کیفیت تولید می کند منحصر به ایران است، پرورش ماهیان خاویاری در اولویت صنعتِ کشور ما قرار دارد؛ هرچند کاری که الان انجام می‌شود به طور کامل علمی نیست و جای توسعه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری زیادی دارد."

گونه اصلی خاویار در ایران

مدرس و پرورش دهنده ماهیان خاویاری با بیان اینکه در حال حاضر گونه اصلی در ایران فیل ماهی است، گفت: "در دنیا گونه اصلی با ۳۶ درصد تولید متعلق به ماهی خاویاری سیبری و بعد از آن هیبرید کالوگوشیرینکی و بعد چالباش است. فیل ماهی کمتر از دو درصد را در تجارت جهانی دارد ولی الان در ایران گونه اول است."

کلیک کنید و آموزش تصویری پرورش ماهیان خاویاری را در این قسمت ببینید.  

ظرفیت خالی ایران در پروش گونه قره برون

وی با بیان اینکه ۹ تا ۱۱ سال طول می‌کشد تا فیل ماهی به سن بلوغ برسد، تصریح کرد: "با این حال گونه‌ی قالبِ پرورشی در ایران فیل ماهی است. در کنار این ماهیِ خاویاری، قره برون که متعلق به ایران بوده و جای آن در بازار جهانی خالی است و در دمای آبهای ایران هم به خوبی رشد می‌کند به میزان خیلی کم پرورش داده می‌شود. ماهی چالباش و سیبری هم همین وضعیت را دارند."

اسماعیلی توضیح داد: "با این حال همانطور که گفتم فیل ماهی به دلیل اینکه خوش رشدتر بوده و بیشتر تمرکز هم بر پرورش گوشت است گونه قالب در پرورشِ خاویار را در اختیار دارد، اما همچنان جای کار زیادی دارد."

نحوه پرورش ماهیان خاویاری گوشتی را می توانید در این قسمت آموزش ببینید.

روند نزولی صادرات خاویار در سال گذشته

مدرس و پرورش دهنده ماهیان خاویاری تاکید کرد: "متاسفانه در سال گذشته نتوانستیم خاویار صادر کنیم یا اگر صادر کردیم به ترکیه فرستاده و در آنجا بسته بندی مجدد شد و به سایر کشورها فرستاده شد. شیوه پرورش ماهی خاویاری در کشور خیلی علمی نیست و در حال حاضر در رقابت با سایر کشورها عقب‌تر هستیم چراکه آن‌ها خیلی حرفه‌ای وارد این حوزه شده‌اند."

رشد سرمایه گذاری، راهکار سهم خواهی از بازار جهانی

با توجه به ظرفیت ایران در پرورش و تولید ماهیان خاویاری و بازار مستعد آن به نظر می‌رسد رشدِ سرمایه‌گذاری می‌تواند به بهبودِ وضعیت تولید و گرفتن سهمِ بیشتری از بازارهای جهانی کمک کند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید