سنگ قوانین داخلی روی دست صادرکنندگان

 


سنگ قوانین داخلی روی دست صادرکنندگان

ما اگرچه در بسیاری از محصولات از جمله محصولات کشاورزی جزو تولیدکنندگان برتر جهان محسوب می شویم اما همین محصولات همچون انار، عناب، زرشک، زعفران و... جایی در صادرات کالاهای غیرنفتی ندارند و این ربطی به تحریم ها ندارد.

صادرات یکی از مهمترین راه های‌ درآمدی کشور است که در چند سال اخیر به دلیل تحریم‌ها دچار مشکلات متعددی شده است، اما مهمتر از مشکلات خارجی موانعی است که قوانین دست و پاگیر داخلی برای آن ایجاد کرده است. وزارت صمت در مصوبه‌ای که به تازگی صادر کرده سعی بر کاهش این موانع داشته تا شاید بتواند در توسعه تجارت خارجی ایران موثر واقع شود.

مصوبه جدید وزارت صمت

عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، به سامانه میدون در ارتباط با صادرات گفت: "براساس مصوبه جدید وزارت صمت سقف واردات صادرکننده‌هایی که بخواهند مواداولیه برای خود وارد کنند، برداشته شده است. این اقدام شاید مفید باشد، اما قرار نیست با هر مصوبه‌ای کل موضوعات حل شود. بحث این است که همه این عوامل باید در کنار هم کمک کنند تا صادرات ما شکل بگیرد و روز به روز بیشتر از گذشته شود."

تاثیر مثبت تحریم بر صادرات

آرگون با اشاره به موضوع صادرات گفت: "در بحث صادرات، محدودیت‌ها در حوزه تحریم می‌تواند یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها باشد. تحریم در بحث اینکه شما بتوانید به مشتریان متنوعی که دارید کالا بفروشید و علاوه بر آن در بحث نقل و انتقال پول و هم در بحث حمل و نقل و موارد دیگر تاثیرگذار است. تحریم‌ها خود یکی از موانع اصلی صادرات است به این دلیل که محدودیت ایجاد می‌کند و دایره مشتریان نیز محدودتر می‌شود."

باهم بخوانیم: دارایی ارزی ایران در گاوصندوق تحریم ...

وی ادامه داد: "دولت باید تلاش جدی‌ای برای رفع تحریم‌ها داشته باشد. در بحث بعدی نیز باید حمایت‌هایی از صادرات صورت بگیرد. اگر این اتفاق بیافتد بازگشت ارز، حمایت‌های تامین مالی، دیپلماسی فعال و کمک‌های متعدد می‌تواند منجر به شکل‌گیری صادرات شود. توسعه صادرات می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود یا وابستگی را به آن کاهش دهد و یک درآمد پایدار برای کشور ایجاد کند."

صادرات زمینه‌ساز اشتغال و سرمایه‌گذاری

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بیان کرد: "صادرات می‌تواند به دنبال خود اشتغال و سرمایه‌گذاری را بیاورد، اما نمی‌توان به صادرات نگاه غیرسیستماتیک داشت چراکه همگی مجموعه‌ای از عوامل هماهنگ با یکدیگر هستند و نمی‌توان امیدوار بود که با یک بخشنامه همه موضوعات حل شود. در حل مشکلات صادراتی، مشاوره صادراتی و دیپلماسی فعالِ رایزن های فرهنگی تاثیرگذارند. به میزان حمایتی که انجام می‌شود می‌توان انتظار افزایش صادرات غیرنفتی را هم داشت و باید گفت مجموعه‌ای از عوامل می‌توانند در کنار یکدیگر در خصوص توسعه صادرات کمک کننده باشند."

باهم بخوانیم: اقتصاد محصور؛ نفس صادرات می برد...

آرگون اضافه کرد: "توسعه حمل و نقل، تشدید بازاریابی، کاهش بهای تمام شده و افزایش کیفیت همگی می‌توانند در توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی تاثیرگذار باشند. با صدور یک دستورالعمل و بخشنامه این مشکل به طور کامل حل نمی‌شود هرچند که در حوزه‌هایی اثرگذار باشد. چراکه این موضوع نیازمند حمایت‌های جدی، بلندمدت و پیش‌بینی پذیری و ثبات‌بخشی شرایط اقتصادی است."

وی گفت: "اقتصاد ایران در حال کوچک شدن است و به نسبت 5 سال گذشته شرایط اقتصادی سخت‌تر شده و صادرات کاهش پیدا کرده است. باید به کمک صادرات کسب و کار را بهتر کرده و شرایط را به شیوه‌ای تهیه و فراهم کنیم که پول‌ها از بخش واسطه‌ای به بخش مولد سوق پیدا کند و صادرات تشویق شود تا شاهد توسعه و رشد صادرات باشیم."

فرصت صادراتی کالاهای غیرتحریمی

دیپلماسی فعال اقتصادی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که سفرای ایران در سایر کشورها نسبت به آن کم توجه بوده‌اند؛ هرچند که تحریم سد بزرگی برای توسعه روابط است، اما همه کالاها مشمول تحریم نیستند و ایران می‌تواند از این فرصت برای توسعه صادرات بهره ببرد.

باهم بخوانیم: شاه کلید ورود به حوزه صادرات در چیست؟

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید