واردات پنبه با وجود ظرفیت بالای تولید

 


واردات پنبه با وجود ظرفیت بالای تولید

استفاده از بذور زودرس و همزمان رس، استفاده از ادوات مناسب برداشت و گذاشتن طرح های تشویقی از سوی دولت می تواند کشاورزان را به سمت کشت پنبه تشویق کند که در همین راستا نه تنها واردات این محصول به صفر نزدیک می شود، امکان صادرات را نیز فراهم می کند.

پنبه یکی از مهمترین محصولات کشاورزی مورد استفاده در صنایع مختلف است که هر سال نیز حیطه مصرف آن افزایش می‌یابد. در حال حاضر میزان تولید پنبه نسبت به مصرف داخلی بسیار کمتر است و این یعنی فرصت‌های زیادی برای فعالیت در این حوزه وجود دارد.

زمان مناسب برای کشت پنبه

محمد ابراهیم پیرزاده، کشاورز نمونه پنبه، درباره کشت پنبه به سامانه میدون گفت:" کشت پنبه در منطقه داراب استان فارس از 15 اردیبهشت آغاز و تا 15 خرداد ماه ادامه می‌یابد؛ کشت پنبه با استفاده از دو نوع بذر ایرانی و خارجی صورت می‌گیرد."

وی افزود: "در موضوع کشت پنبه باید چند نکته مهم را در نظر گرفت که شامل‌آماده سازی بستر زمین برای کشت، استفاده از بذر خوب، آبیاری به موقع و استفاده از سموم مناسب است. البته امسال سمومی که برای آفت‌کشی استفاده شد چندان مناسب نبود و باعث شد آفت در برخی از مناطق خسارت‌های سنگینی بر محصول وارد کند."

پیرزاده با اشاره به میزان برداشت محصول در هر سال اضافه کرد: "میزان برداشت به این موضوع بستگی دارد که کشت با چه شرایطی انجام می‌شود. اگر همه شرایط برای کشت مناسب باشد تا هشت تن هم ممکن است که بتوان محصول برداشت کرد، اما وقتی شرایط مناسب نباشد این میزان می‌تواند به دو تا سه تن کاهش پیدا کند."

آموزش کشت پنبه را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید. 

قیمت مناسب پنبه و خالی بودن آن در سبد صادرات

این فعال در عرصه کشت پنبه در توضیح وضعیت بازار و قیمت خرید این محصول پرمصرف بیان کرد:" در حال حاضر پنبه کیلویی 27 تا 28 هزار تومان قیمت دارد، ولی به دلیل رشد کشت محصولات صیفی نظیر یونجه، ذرت و نظایر آن، آفت زیادی به جان مزارع پنبه افتاده است و میزان محصولاتِ امسال را کم کرده است."

وی با بیان اینکه متاسفانه در این حوزه صادرات نداریم؛ گفت: "محصولاتی که هرسال کشت می‌شود را به شرکت‌های بزرگی که پنبه را فرآوری می‌کنند و در منطقه هستند می‌فروشیم."

آیا بازار پنبه اشباع شده است؟

پیرزاده در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیتی برای حضور افراد جدید وجود دارد یا نه؛ تاکید کرد: "بدون شک ظرفیت‌هایی وجود دارد. پنبه محصولی است که هم برای مصرف داخلی و هم برای مصرف خارجی استفاده‌های گوناگونی دارد. ضمن اینکه بیش از اینها در کشور توان تولید آن وجود دارد اما بسیاری از این توان بدون ‌استفاده مانده است و به همین علت نیروهای جدید و تلاشگر می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند؛ ضمن اینکه ما در این بخش با کمبودهای زیادی مواجه هستیم و این به دلیل نبود صادرات پنبه است و اگر تولید افزایش پیدا کند قطعا می‌توان صادرات را هم در آینده متصور بود."

این فعال در عرصه تولید پنبه گفت: " بدون شک هر چقدر نیروی کار و سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه تزریق شود می‌توان سقف تولید را افزایش داد و با تامین نیاز داخل به فکر بازار صادراتی به ویژه در منطقه بود. ضمن اینکه می‌توانیم در بخش تولیدِ بذر که در کشور به آن نیاز داریم هم فعالیت کنیم زیرا، بخشی از بذرهای مورد نیاز را به کشور وارد می‌کنند."

ظرفیت های بالقوه

کشت پنبه هم مانند سایر بخش‌های کشاورزیِ کشور دارای ظرفیت‌های بسیاری است؛ ظرفیت‌هایی که اگر به درستی شناسایی شود می‌توانند محلی برای ایجاد کسب و کاری موفق باشند که هم درآمد ريالی ایجاد می‌کنند و هم با صادرات آن می‌توانیم درآمدهای ارزی کسب کنیم.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید