سنجد؛ درختی با بیش از 25 نوع محصول

 


سنجد؛ درختی با بیش از 25 نوع محصول

ایران دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای راه اندازی کسب و کارهای متنوعی است که می‌تواند سودآوری زیادی را برای کارآفرینان داشته باشد که کاشت درخت سنجد و استفاده از محصولات آن یکی از این فرصت های ناب است.

سنجد؛ از محصولات پرخواص و اصیل ایرانی و یکی از میوه‌های بسیار مفید با کاربردی بسیار بالا است؛ اما سودآور شدن این فعالیت نیازمند تامین صنایع تبدیلی در کنار زمین‌های کشت سنجد است تا بتوان بهره‌وری را به حداکثر رساند.

ویژگی‌های درخت سنجد

وحیدرضا شادفر، پژوهشگر عرصه منابع طبیعی و فعال در حوزه کشت سنجد، درباره فضای کسب و کار این محصول در کشور به سامانه میدون گفت: "از دیدگاه‌های مختلفی می‌توان به طرح توسعه سنجدکاری در کشور پرداخت که بحث منابع طبیعی و احداث بادشکن با دیدگاه‌های مختلف یک موضوع و بحث میوه و درآمدزایی آن موضوع دیگری است. درختان سنجد نیاز کمی به آب دارند و به همین دلیل نیازی به آبیاری تکمیلی، کوددهی و سم‌پاشی فراوان، نسبت به کشت‌های مشابه نخواهد داشت؛ زیرا نیازی به تیمار ندارد. خشکسالی و سرمازدگی دو معضل بسیار بزرگ برای کشور است که دولت سالانه وام‌های زیادی برای جبران این دو معضل به کشاورزان پرداخت می‌کند. درخت سنجد بعد از سرمای ابتدای بهار و در اوایل خرداد شکوفه می‌دهد و به همین دلیل مشکل سرمازدگی ندارد."

کاشت دیم سنجد

وی با اشاره به اینکه درخت سنجد بسیار مقاوم و در زمین‌های شور هم قابل کشت است، افزود: "این درخت 9.45 میلی موس روی خاک تحمل دارد و در شرایط شوری خاک هم محصول بسیار خوبی می‌دهد. امکان اینکه درخت سنجد به صورت دیم کاشته شود در کشور وجود دارد و خوشبختانه با 220 میلیمتر بارندگی در منطقه، این کار را انجام دادیم و مقاومت سنجد در شرایط دیم محرز شد. کاشت این درخت پیش شرط های اساسی دارد که باید به آن توجه شود."

زمان مناسب برای کشت

این پژوهشگر عرصه منابع طبیعی با بیان اینکه درخت سنجد باید آذرماه کاشته شود، تصریح کرد: "متاسفانه عده‌ای معتقدند که نهال باید در فصل درختکاری که اسفند است، کاشته شود. درحالیکه با تغییر فصل، نهالی که هنوز به محیط عادت نکرده نمی‌تواند فرصتی برای گسترش ریشه پیدا کند. از طرفی 99 درصد آبیاری‌ها غرقآبی است و با توجه به اینکه ریشه رشد پیدا نکرده و در سطح خاک باقی مانده، دچار خفگی شده و تنش در ریشه‌ها هم باعث خشک شدن نهال می‌شود. اگر درخت سنجد در زمان درست کاشته شود در هر شرایطی محصول اقتصادی می‌دهد.

برای اطلاعات دریافت بیشتر در زمنیه کاشت سنجد در این قسمت کلیک نمایید.

محصولات جانبی سنجد

شادفر با اشاره به بازار داخلی و خارجی این محصول اظهار کرد: "هنوز بازار داخل اشباع نشده و جا برای کارهای بسیار زیاد دارد. از برگ سنجد چهار محصول، از سرشاخه‌های تازه این درخت محصولات صنعتی و ذغال، از ریشه درختان سنجد صابون و از گل سنجد اسانس تولید می‌کنیم که بسیار بازارپسند و قابل صادرات و ارزآور است و عطر گل درخت سنجد در کشورهای عربی بسیار خواهان دارد. با فرآوری‌هایی که از درخت سنجد انجام شده نزدیک به 25 مورد محصول را به صورت پایلوت تولید کردیم. اگر دولت حمایت کند و زمین بزرگی را در اختیار ما قرار دهد که امکان احداث کارخانه در کنار زمین باشد می‌توانیم محصولات زیادی را تولید کنیم."

آموزش تصویری تولید زغال فشرده را می توانید در این قسمت آموزش ببینید. 

وی عنوان کرد: " 25 محصول فرآوری شده را از درخت سنجد داریم که شامل میوه، برگ، چوب، سرشاخه، ریشه و غیره است. 13 مورد دارویی هم وجود دارد که از اعضای مختلف درخت تولید شده است. درخت سنجد بسیار اقتصادی است که اگر دولت حمایت کند می‌توانیم در هر شرایطی آن را توسعه دهیم."

چند باغ سنجد در کشور داریم؟

اما همانطور که بارها گفته شده آموزش و کسب دانش در هر زمینه‌ای رکن اساسی و اصلی فعالیت اقتصادی است. درخت سنجد با این همه محصول جانبی که امکان ارزآوری را می تواند برای کشور داشته باشد اما هنوز به عنوان دفع آفت گیاه اصلی یا بادشکن در بعضی از مناطق کشت می شود که نیاز به توجه بیشتر دارد.

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

جمعه 26 آذر 1400

سلام بسیار عالی است میخوام بیشتر در این زمینه بدونم

avatar
پاسخ دهنده:منصوریان
دوشنبه 29 آذر 1400

سلام.

به بخش دوره های آموزشی سایت میدون مراجعه بفرمایید.

ثبت نظر جدید