صرفه در صنعتی شدن کشاورزی

 


صرفه در صنعتی شدن کشاورزی

با ورود بخش صنعتی و مدرن به بخش کشاورزی می‌توان کشت به صرفه‌تری داشت و محصولات بیشتری برداشت کرد و در نتیجه هزینه‌های تولید را کاهش داد.

کشاورزی در ایران یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی محسوب می‌شود و با توجه به اینکه تقاضای محصولات کشاورزی روز به روز در حال افزایش است فرصت‌های بسیاری برای حضور نیروهای جدید به این حوزه فراهم می‌شود.

احداث گلخانه را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

راهکار عملکرد بالا و به‌صرفه‌تر

امیر دهقان، فعال در حوزه کشت محصولات صیفی، درباره‌ی به صرفه شدن فعالیت در این حوزه به سامانه میدون گفت: "یکی از نکات مهم در به صرفه شدن کشت صیفی جات این است که باید میزان تولید محصولات به صورت سنتی و گلخانه ای بالا باشد و محصول باکیفیتی تولید شود که این وضعیت مستلزم داشتن یکسری پیش‌زمینه‌های مهم است."

باهم بخوانیم: گلخانه داری از برآورده سازی نیاز داخل تا صادرات ...

 

وی ادامه داد: "انتخاب زمین مناسب، استفاده از کارگران متعهد و دارای دانش، استفاده از بذر خوب، استفاده از ابزارهای مناسب، مراقبت و نگهداری از محصولات و... می‌تواند به افزایش عملکرد کمک کند. به نظر من از همه اینها مهمتر شاید ارائه محصولات برای فروش در بازار است. در این حوزه نیز توصیه من این است که کسانیکه قصد فعالیت در این حوزه را دارند باید دقت کافی را در فروش محصول داشته باشند."

دقت کافی در صادرات محصولات کشاورزی

دهقان در مورد صادرات محصولات کشاورزی هم اظهار کرد: "در حال حاضر صادرات به کشورهای مختلف از جمله روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت می‌گیرد؛ ولی در این حوزه هم باید دقت داشت چراکه افراد سودجویی هستند که با غفلت تولیدکننده و کشاورز از آن‌ها سو استفاده می‌کنند."

این فعال در حوزه کشت محصولات صیفی با تاکید بر اینکه افراد باید در این بخش با دانش و تجربه کافی وارد شوند، اضافه کرد: اینگونه نیست که تنها داشتن سرمایه دلیلی برای موفقیت در این حوزه باشد. افراد در کنار سرمایه باید تخصص و تجربه هم داشته باشند تا از روز اول با مشکلات مختلف مواجه نشوند و بتوانند به کارشان ادامه بدهند، وگرنه همانطور که گفتم در برخی مواقع خسارت‌هایی به افراد وارد می‌شود که جبران آنها سخت است."

باهم بخوانیم: گلخانه داری؛ فرصتی برای صادرات

 

وی در مورد میزان تولید محصولات صیفی خود توضیح داد: "در سال بیش از هزار تن از انواع محصولات کشاورزیِ تولید می‌کنم و پیشنهادم به کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند این است که قبل از ورود به حوزه تولید محصولات کشاورزی، وارد بازار شوند و فروش محصولات را بیاموزند؛ این کار باعث می‌شود تا با سازوکار بازار به خوبی آشنا شوند و بتوانند فروشنده خوبی برای محصولاتشان در آینده باشند و این حالت از میزان مشکلات آن‌ها در زمان بازاریابی می‌کاهد."

سرمایه؛ تجربه؛ یا هر دو؟!

کشت محصولات صیفی در ایران سالیان سال است که انجام می‌شود و هنوز هم ادامه دارد؛ اما موضوع مهم در این‌باره فاصله گرفتن از کشت سنتی و جایگزینی آن با کشت گلخانه ای برای افزایش میزان تولید محصولات است. از طرفی باید با استفاده از روش‌های جدید بازاریابی، تولیدات این حوزه را به بازار عرضه کرد تا علاوه بر کاهش میزان واسطه‌گری، کشاورزی به یک صنعت تبدیل شود.

باهم بخوانیم: بالاترین سود کشاورزان در کشت گلخانه ای 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید