خلق پول؛ دلیلی برای رشد تورم در ایران

 


خلق پول؛ دلیلی برای رشد تورم در ایران

به نظر کارشناسان دولت در کنار اقداماتی که برای بهبود وضعیت اقتصادی در بخش‌های مختلف انجام می‌دهد باید از اقدامات مخرب تامین درآمدی در کشور نیز دست بردارد.

شرایط اقتصادی در کشور ما بسیار متغیر است و این شرایط متغیر سبب شده بسیاری از مشکلات در ایران شکل بگیرد.

ابزارهای دولت برای کنترل وضعیت بازار و بودجه

عباس عبدی، اقتصاددان کشورمان، در ارتباط با وضعیت بازار و بودجه به سامانه میدون گفت: "یکی از ابزارهایی که دولت می‌تواند برای کنترل وضعیت بازار و بودجه خود به آن متوسل شود نرخ بهره بانکی است؛ بدین معنا که اگر نرخ بهره بین بانکی را افزایش دهند تا قیمت استقراض از شبکه بانکی افزایش پیدا کند؛ تقاضای پول در شبکه کاهش پیدا خواهد کرد یا بازی با نرخ سودِ سپرده‌های بانکی می‌تواند تقاضای سفته بازی‌ای که در بازار به شدت رشد پیدا کرده  است را تحت تاثیر قرار دهد.

باهم بخوانیم: تسهیلات بانکی به نفع چه کسانی است؟ 

ارتباط بین تقاضای ارز، سود بانکی و نقدینگی

او در ادامه بیان کرد:" اگر تقاضای ارز در بازار کاهش پیدا کند و سود بانکی در کوتاه مدت تغییر کند می‌توان امیدوار بود که نقدینگی هدایت شده‌تر به سمتی که دولت و بخش اقتصادی نیاز دارد، حرکت کند. با این حال به نظر مهمترین بخش مخرب اقتصادی خلق پول است. اینها ابزارهایی هستند که بیشترین اثر مخرب را در بازار داشته‌اند؛ یعنی دولت هر زمانی نیاز به پول داشته به بانک ها اجازه داده از طریق ابزارهایی که دارند یک شبه پول قدرتمند را به بازار اقتصادی کشور تزریق کنند. اگر جلوی تزریق پول گرفته و میزان خلق پول متناسب با ظرفیت تولید شود و براساس افزایش این ظرفیت خلق پول را داشته باشیم در سال های آتی می‌تواند به طور جدی جلوی رشد تورم را بگیرد و به همان نسبت هم نیاز دولت به تامین منابع مالی را کاهش می‌دهد."

تمامی مطالب بیان شده به ما نشان می دهد که همه اقدامات در اقتصاد مانند زنجیر به هم متصل هستند و برای اصلاح هر بخش نیاز به اصلاح و اقدام متقابل در بخش‌های دیگر است و اگر این اقدامات در کنار هم صورت بگیرد می‌توان انتظار داشت که اصطلاحات اقتصادی جواب بدهد.

باهم بخوانیم: راه حل مشکلات اقتصادی چیست؟

تاثیر اوراق مشارکت

ابدی گفت: "در کنار این یکی از ابزارهایی که دولت در زمان فشار درآمدی استفاده می‌کند فروش اوراق مشارکت است که اگر دولت بخواهد همان اوراق مشارکتِ سال‌های گذشته را تسویه کند اعداد بسیار بالایی هستند و بر همین اساس این امکان دیگر ابزار مفید و با فایده‌ای برای دولت در تامین درآمد به شمار نمی‌رود و در مقابل می‌تواند اثرات مخربی نیز بر اقتصاد داشته باشد."

تمرکزی که می تواند تولید ملی را تقویت کند...

دولت نمی‌تواند از طرفی برای اصلاح اقتصادی گام بردارد و از طرفی با اجرای چنین اقداماتی عمق آسیب‌های وارد شده را بیشتر کند و در مقابل انتظار داشته باشد که اقتصاد در سال‌های آتی به بهبودی برسد. ابزارهای پولی تفکر اقتصاد نوکلاسیکی است که چند سالی است روی اقتصاد ایران آزمون شده و وضعیت به جایی رسیده که ظرفیت اقتصادی ایران اجازه استفاده از این ابزارها را نمی‌دهد. دولت در این سال ها با تمرکز بر استفاده از این ابزارها به سمت تقویت تولید ملی و آزادسازی فضای اقتصادی برای ورود مردم نرفت که اگر این اتفاق می‌افتاد امروز نیازی به این اقدامات نبود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید