تولید گوساله پایه پروار؛ محصولی به صرفه در دامداری

 


تولید گوساله پایه پروار؛ محصولی به صرفه در دامداری

پرواربندی گوساله به لحاظ تولید گوشت قرمز از جایگاه بالایی در بسیاری از کشورها ازجمله ایران برخوردار است. چراکه یک گوساله پرواری می‌تواند به‌طور میانگین 1000 گرم و یا چه‌بسا بیشتر افزایش وزن روزانه داشته باشد.

تامین گوشت قرمز مورد نیاز بازار، اتفاقی است که این روزها با مشکلات بیشماری از تامین علوفه گرفته تا شیوه تعیین قیمت مواجه است، با این حال تولیدکننده‌ها همچنان در این حوزه فعال هستند و همچنان هم محیطی مناسب برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

نژاد سمینتال تک منظوره یا دو منظوره؟

وحید رضایی، پرورش دهنده گوساله، با اشاره به نحوه ورود خود به این حرفه گفت: "گاوداری ما در مرحله اول پرورای بود و ما دام پایه پروار را از شهرهای شمالی خریداری می‌کردیم و زیر نظر مهندس تغذیه و دامپزشک با جیره‌ای بسیار مدرن، گوساله را پرورش می‌دادیم، اما طی 5 سال گذشته گوساله پایه پروار را با تغییر روش و با حفظ دام بومی، تولید کردیم و در حال حاضر اولین و تنها دارنده‌ی پروانه کسب و کار گوساله پایه پروار در کل کشور هستیم. ما بخشی از دامداری «سنگین داشتی» محسوب می‌شویم که از دام بومی کشور واقع در مازندران گوساله پایه پروار را پرورش می‌دهیم، این دام، پایه مناسبی برای اصلاح نژاد و تولید دام های جدید با اسپرم و گاوهای نر سمینتال است."

مستند آموزشی پرورش گاو سمینتال را می توانید با کلیک بر  این قسمت ملاحظه نمایید.

وی افزود: " گاو سمینتال، نژاد دو منظوره است یعنی علاوه بر اینکه شیر آن از پروتئین و چربی بسیار خوبی برخوردار است، گوساله نر این گاو نیز  مناسب پروار می باشد. این نژاد به گونه‌ای است که ماده گاوهای آن را هم می‌توان پروار کرد. این گاو با داشتن تراکم استخوان پایین نسبت به گوشت با داشتن تغذیه اقتصادی‌تر از لحاظ ظاهر و فیزیک بسیار گوشتی و عضلانی می‌شوند و برای پروار خیلی مناسب هستند."

رضایی اضافه کرد: "دام پایه مازندران، جزو دام های پایه‌ای محسوب می‌شود که بیشترین مولد را به نسل های بعدی انتقال می‌دهند. در حال حاضر به نسل سوم هم رسیده‌ایم یعنی ماده گاوهایی داریم که 75 تا 78 درصد خون سمینتال دارند و گوساله را تولید می‌کنند. بعد از تلفیق و آمیخته‌گری، ماده گوساله ای که تولید می‌شود را نگهداری می‌کنیم که هم به گله اضافه شود و هم گله را جوان نگه داریم. گوساله های نر هم گوساله های پایه پرواریی می‌شوند که سال‌ها پیش آن‌ها را خریداری می‌کردیم. این گوساله ها بعد از گرفتن از شیر به بازار عرضه می‌شوند."

کلیک نمایید و دوره آموزشی پرورش گاو شیری رااز این قسمت دریافت نمایید.

روشی متفاوت در پرورش گوساله

این پرورش دهنده گوساله گفت: "ماده گاوهای بومی شیر محدودی، حدود 10 تا 12 کیلو شیر، دارند و این میزان برای استفاده خود گوساله است یا در جنگل این گاوها دوشیده می‌شوند و گوساله شیری دریافت نمی‌کند، اما ما گوساله را زیر دام آزاد می‌گذاریم تا از شیر مادر تغذیه کند و این به رشد گوساله بسیار کمک می‌کند."

وی افزود: "این کار باعث می‌شود تا گوساله کنار مادر هم آرامش بهتری داشته باشد و هم به دلیل تخلیه سینه مادر عمر و تعداد زایمان آن بیشتر شود و برای بارداری‌های بعدی آماده شود. ما تولید گوساله پایه پروار را انجام می‌دهیم و در نسل‌های بعدی گوساله ماده هم برای تولید شیر استفاده می‌شود."

هزینه سنگین دام های سنگین

پرورش دام های سنگین به دلیل مصرف زیاد خوراک و اوضاع نابسامان خوراک دام در کشور، در ظاهر به صرفه نیست اما با توجه به میزان گوشت و شیر تولیدی برای تامین امنیت غذایی امری ضروری است. مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باید برای حفظ ادامه پرورش دام گام‌های بهتری بردارند تا این بخش از تولید هم با مشکل مواجه نشود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید