تولید بذر، فرصتی برای رشد صادرات

 


تولید بذر، فرصتی برای رشد صادرات

یکی از مهمترین نیازمندی‌های کشت محصولات کشاورزی تولید بذر است که امروزه بسیاری از کشاورزان برای تامین آن به دلیل کمبودی که در برخی از محصولات وجود دارد به ناچار از واردات استفاده می‌کنند که این کار هزینه تولید را افزایش می‌دهد.

تولیدکنندگان زیادی هستند که توانایی تولید بذر را در ایران دارند و این کار با مدیریت بازار به فعالیتی سودده تبدیل شده است.

مرحله‌‌ی مهم در کشت

عباس حسنلو، تولیدکننده بذور لوبیا و گندم، درباره کیفیت بذور به سامانه میدون گفت: "کشت طبقات بذری پرورشی یکی از مراحل مهم برای کشت محصولات کشاورزی است. هر چقدر بذرهای کشت شده با کیفیت بالاتری تولید شود، می‌تواند در افزایش محصولات نهایی موثر باشد."

نحوه کاشت لوبیا را می توانید با کلیک در این قسمت ملاحظه نمایید. 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته چیزی حدود 40 تن محصول برداشت کردیم؛ توضیح داد: "در حال حاضر بیشتر تولید بذر در قالب قراردادهای شرکتی صورت می‌گیرد؛ یعنی این محصولات را با قیمت 10 درصد بالاتر از قیمت بازار به دلیل ارزش بذری که دارد به این شرکت تحویل می‌دهیم."

این کشاورز زنجانی با بیان اینکه در کنار بذر لوبیا، بذر گندم را هم تولید می‌کنیم، افزود: "افراد زیادی در بخش تولید بذر لوبیا و گندم فعالیت دارند و به همین منظور نیز میزان تولیدات بسیار زیاد است و علاوه بر این بیش از نیاز شهرستان ما تولید صورت می‌گیرد که مابقی بعد از فرآوری و بسته‌بندی به شهرستان‌های دیگر ارسال می‌شود."

اگر به دنبال دریافت نحوه بسته بندی صحیح محصولات کشاورزی هستید در این قسمت کلیک کنید. 

قیمت بذر و مشکلات آن

این تولید کننده بذر لوبیا و گندم درباره قیمت این بذرها گفت:"قیمت بذر لوبیا برای سال زراعی جدید نزدیک عید اعلام می‌شود ولی قیمت بذر گندم حدود هشت هزار تومان برای هر کیلو می باشد."

وی با اشاره به اینکه این بخش از کشاورزی ظرفیت چندانی به سبب قیمت بالای محصولات بذری در کشور برای حضور افراد جدید را ندارد؛ توضیح داد: "به دلیل افزایش قیمت‌ها بسیاری از کشاورزان بخشی از محصولات تولیدی خود را برای کشت مجدد استفاده می‌کنند. بذر گندم قبل از فرآوری پنج هزار تومان و بعد از فرآوری هشت هزار تومان قیمت می‌گیرد. یعنی رشد 30 تا 40 درصدی  قیمت بذر گندم در فاصله سه تا چهار ماه معقولانه نیست."

کلیک نمایید و روش صحیح و پرسود کاشت گندم را در این قسمت دریافت نمایید.

حسنلو با تاکید بر اینکه رشد قیمت و تمایل نداشتن کشاورزان به خرید بذر باعث شده تا فعالیت در این حوزه با سوددهی کافی همراه نباشد؛ افزود: به هر حال رشد قیمت به افزایش هزینه تولید منجر می‌شود و در نهایت هم کشاورز باید محصولات خود را با قیمت بالاتری بفروشد و همه چرخه دچار آسیب می‌شوند.

اقدامات مهم و ضروری

تولید بذر یکی از اقدامات مهم در کشت محصولات کشاورزی است و استفاده از تکنولوژی های بسته بندی و بازاریابی برای صادرات بدون شک می‌تواند به افزایش درآمدها و رشد این حوزه و همچنین کاهش نگرانی‌ها از تولید مازاد را برطرف کند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید