احداث استخر خاکی نیازمند حداقل یک هکتار زمین

 


کپور برای رسیدن به وزنِ یک کیلوگرم، باید 2 کیلو و نیم خوراک بخورد| هر کیلو از این ماهی در بازار داخلی 6 هزار تومان و در بازار کشورهای خارجی مانند عراق، 20 هزار تومان قیمت دارد.

به گزارش «میدون»، علی ستاری متولد سال 1365 و کارشناس ارشد شیلات است. او یک استخر خاکی 2 هزار متر مربعی تراکم بالا در روستای اطرب شهرستان نکا در شرق استان مازندران دارد که از سال 1392 آن را ایجاد کرده است. در این گفتگو، با او درباره اینکه چگونه این کسب و کار را راه‌‌اندازی کرده و با چه چالش‌‌هایی مواجه بوده است، صحبت می‌‌کنیم. همچنین ستاری اطلاعات علمی و تجربی‌اش را در زمینه پرورش ماهی کپور در اختیارمان می‌گذارد تا کمکی باشد به آنهایی که علاقه‌مند به راه‌اندازی این کسب و کار هستند.

  • شما با چه شرایط و سرمایه­‌ای، کار پرورش ماهی کپور را شروع کردید؟

کار را با سرمایه اولیه‌­ای که با وام اقتصاد مقاومتی به مبلغ 25 میلیون تومان از سازمان بسیج گرفتم، شروع کردم. سال­‌های اول و دوم به صورت تراکم بالا با ظرفیت 4 هزار قطعه در دو هزار متر مربع کار کردم و سال­‌های بعد چون می‌­خواستم ماهی با وزن بالا داشته باشم، تراکم را پایین آوردم.

  • برای شروع کار مشکل یا چالشی نداشتید؟

موانع و مشکلات که یکی دو تا نبوده و نیست. مهم‌­ترین آن خیانت بانک به فعالان اقتصاد مقاومتی است. چون به من وام 15 درصدی دادند اما بازپرداخت آن به گونه‌­ای شده است که حدود 40-45 درصد باز می­‌گردانیم. من 25 میلیون تومان وام گرفتم و نزدیک به 40 میلیون تومان دارم به بانک بر می­‌گردانم. خودتان محاسبه کنید که این وام چند درصد می­‌شود. در حالی که کار ما تولیدی است و باید 8 ماه در سال برای تولید، هزینه کرده و بعد از آن محصول خود را برداشت کنیم. در این 8 ماه دوره تولید، چگونه ماهی 700 هزار تومان قسط بدهیم؟

برای همین اقساط یکی دو ماه با تاخیر پرداخت می­شد اما بانک برای این دیرکرد، مدام به جهاد کشاورزی، سپاه، بسیج و هر ارگانی که فکرشان می­‌رسید نامه می‌­نوشتند و زنگ می­‌زدند و چک­‌های ضامن­‌هایمان را اجرا می­‌گذاشتند. حتی ماه پیش فیشی به مبلغ 46 هزار تومان برایم صادر کردند به عنوان هزینه پیگیری وصول مطالبات!

از طرفی همان اول کار هنگام گرفتن وام گفتند 6 ماه تنفس می­‌خواهید؟ من هم گفتم چه چیزی بهتر از اینکه بعد از 6 ماه، اقساطم را بپردازم اما نگفتند برای این 6 ماه تنفس، به مبلغ قسط اضافه می‌­شود. هنگام پرداخت قسطم، متوجه شدم حدود یک میلیون و 800 هزار تومان باید اضافه‌­تر بپردازم.

  • وضعیت هزینه­‌های این کار چگونه است؟

هزینه خوراک ماهی بیشترین و مهم‌ترین هزینه است. امسال خوراک ماهی کیلویی 3 هزار و 700 تومان شده است. کپور برای رسیدن به وزنِ یک کیلوگرم، باید 2 کیلو و نیم خوراک بخورد. صرف نظر از امسال، در سال­‌های گذشته قیمت خوراک کپور، کیلویی 2هزار و 500 تومان بود. با توجه به اینکه کپور باید دو کیلو و نیم خوراک بخورد تا به وزن یک کیلو برسد، هزینه تغذیه‌­اش کیلویی 6 هزار تومان می­‌شود تا ماهی کپور به وزن یک کیلوگرم برسد. هزینه نگهبانی، آب، برق و... هم به کنار.

در این شرایط ماهی را که برای فروش به میدان می‌بردم، کیلویی 6 هزار تومان می­‌فروختم که حتی هزینه خوراک ماهی‌­ها را هم جبران نمی­‌کرد. یا همین دو سال پیش که ماهی را برای فروش به میدان بردم، کیلویی 5 هزار و 500 تومان فروختم و از میدان آمدم بیرون و دوباره رفتم داخل، ماهی­‌هایم را کیلویی 12 هزار تومان برای عراق بار کردند. منِ پرورش دهنده 8 ماه زحمت کشیدم و یک ریال سود نکردم اما واسطه ها در عرض 20 دقیقه کیلویی 6 هزار تومان سود کرد.

  • با توجه به وجود چنین مشکلاتی، اصلا چه شد که تصمیم گرفتید وارد این کار شوید؟

چون رشته تحصیلی‌­ام شیلات بود، می‌‌خواستم در تخصصم کار کنم. به خصوص اینکه دستگاه‌­های دولتی هم استخدام ندارند بنابراین تصمیم گرفتم خودم اشتغال­‌زایی کنم.

هر کاری مزیت‌‌­های اقتصادی دارد، مزیت­‌های اقتصادی ماهی کپور چیست؟

با این وضعیت هزینه­‌ها، مزیتی نمی‌­ماند و پرورش دهنده حتی از جیب می­‌گذارد. امسال تنها سالی بود که قیمت ماهی کمی نسبت به سال­‌های قبل افزایش یافته اما در عوض هزینه خوراک دو برابر شده است. امسال خوراک به دلیل افزایش قیمت دلار، گران شده است. از سوی دیگر قیمت ماهی به دلیل تلفات زیادی که عراق برای ماهی­‌هایش داشت، افزایش یافته است اما فکر کنم که این وضعیت کاذب باشد و دائمی نیست.

  • کسی که می‌­خواهد این کسب و کار را راه بیندازد برای شروع، نیاز به چه شرایط محیطی و اقلیمی دارد؟

اول اینکه باید آب تازه چاه داشته باشند. برای نمونه در منطقه ما آب تازه در شمال بهشهر نیست و از آب باران فصلی استفاده می­‌کنند اما چون باران‌­های فصلی هم چند سالی است که کم شده، پرورش دهندگان با مشکل مواجه شده­‌اند و حتی امسال برای پرورش استخرهای‌شان را آبگیری نکردند؛ منطقه بندر ترکمن هم همین طور. این مسئله یکی دیگر از دلایل کم شدن و افزایش قیمت ماهی است.

علاوه بر آب تازه، برق و زمین نیاز است. زمین کمتر از یک هکتار برای استخر خاکی به صرفه نیست چون برای یک هکتار هم همان کارگر و نگهبانی نیاز است که برای دو هزار متر. بنابراین به صرفه نیست که استخر کمتر از یک هکتار باشد؛ اما چون استخر من در کنار زمین‌­های کشاورزی‌­ام است و همه وقتم را صرف ماهی نمی­‌کنم، مشکلی ندارم اما کسی که بخواهد استخر احداث کند و فقط کار پرورش ماهی انجام بدهد باید بیشتر از یک هکتار باشد تا برایش صرف کند.

  • تکلیف آنهایی که می­‌خواهند در مقیاس کم استخر پرورش ماهی کپور بزنند، چه می‌­شود؟

در مقیاس کم چون مقدار زمین کمی نیاز است، باید استخر بتنی ایجاد شود اما هزینه استخر بتنی خیلی زیاد می‌­شود. اکنون هزینه احداث یک استخر بتنی به قطر 10 متر که باید 4 تا از آن احداث شود و معروف به استخرهای 10 تنی هستند، حدود 150 میلیون تومان خواهد شد. البته این رقم قبل از بالا رفتن قیمت دلار است و اکنون خیلی بیشتر شده است. استخرهای پیش ساخته گالوانیزه هم که به تازگی وارد بازار شده­‌اند هزینه تولیدشان تا هفته گذشته برای هر استخر 7 میلیون و 500  هزار تومان  بود.

  • سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع این کار چقدر است؟

برای استخر بتنی، کمترین سرمایه مورد نیاز بین 150 تا 200 میلیون تومان است و برای استخرهای خاکی در سطح یک هکتار باید 60 تا 70 میلیون تومان هزینه شود.

  • پیشنهادی برای سودآوری و رونق کار آنهایی که قصد ورود به کار پرورش ماهی کپور دارند، دارید؟

توصیه می‌­کنم با این اوضاع اقتصادی، اگر خودشان سرمایه اولیه ندارند، به این سمت نیایند چون هیچ کار تولیدی صرفه اقتصادی ندارد. جوانی که بیکار است درآمد ماهیانه ندارد و از آنجایی که این کار تولیدی، دیربازده است و نیاز به 8 ماه زمان دارد که به تولید برسد، باید فکر این را بکند که در این مدت چگونه می­‌خواهد خرج خود و ماهی­‌هایش را بدهد و بداند که اگر وام بگیرد، زیر بار قسط می‌­رود. اما اگر سرمایه اولیه را دارد و مجبور به گرفتن وام و قرض نیست، ورود به این کار خوب است.

نوشته شده توسط: ندا علیزاده

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

علی علیان

چهارشنبه 26 شهریور 1399

میشه در مورد ساخت استخر سوال پرسید

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
یکشنبه 6 مهر 1399

سلام

در قسمت کلینیک مشاوره درخواست مشاوره ثبت کنید تا همکارانم باهاتون ارتباط بگیرن و راهنمایی تون کنن

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi