سود کشاورزان در کشت گلخانه ای

 


سود کشاورزان در کشت گلخانه ای

تولیدات گلخانه ای می تواند جای کشاورزی سنتی را در بسیاری از محصولات بگیرد و بر همین اساس رشد تولید و در کنار آن صادرات بیشتر را در پی می دارد.

گلخانه داری یکی از راه‌های توسعهِ پرورش محصولات کشاورزی به شمار می‌رود و در کشورهایی نظیر ایران که در شرایط کمبود آب و تغییرات اقلیمی همچون طولانی شدن دوران خشکسالی قرار دارد می‌تواند بسیار مفید باشد. با این حال گلخانه داری اگر چه در ایران با مشکلات داخلی و خارجی زیادی همراه است اما سود بالایی را نیز برای تولیدکننده به همراه دارد.

آموزش صفر تا صد احداث گلخانه را می توانید از این قسمت دریافت نمایید.

پیمان مولوی، دبیر کل انجمن اقتصاد دانان ایران، درباره اوضاع اقتصادی کشاورزان به سامانه میدون گفت: ”در اقتصاد ایران تولیدکننده محصولات کشاورزی ناگزیر حرکت به سمت گلخانه است. شرایط جغرافیایی، کمبود آب و بحران خشکسالی همه باعث شده تا کشاورزی به سمتی حرکت کند که بازدهی بیشتری داشته باشد و بر کسی پوشیده نیست که گلخانه ها بویژه گلخانه‌های هیدروپونیک خیلی تحت کنترل‌تر هستند زیرا، با آب کمتر و دردسر کمتر کار می‌کنند."

وی ادامه داد: "با این حال این بخشی از موضوع است، بخش دیگر بهره‌وری است و نکته مهمتر این است که گلخانه‌ای که تنها برای تامین نیاز بازار داخلی فعالیت کند امکان موفقیت آن خیلی دوام نمی‌آورد. به عبارت دیگر گلخانه سطح زیرکشت بالایی را نیاز دارد، به گونه‌ای که گلخانه‌داری با کشت زیر یک هکتار اقتصادی نیست."

مولوی افزود: "برای داشتن چنین گلخانه‌ای نیاز به زمین است که قیمت آن به شدت افزایش پیدا کرده و از آن طرف گلخانه‌ها نیازمند دریافت وام هستند. بنابراین افرادی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند و از بانک کشاورزی وام بگیرند باید بیزینس پلنی قوی برای بازار داخل و بازار صادراتی داشته باشند."

باهم خوانیم: برای احداث گلخانه باید چه مجوزهایی بگیریم؟

دبیر کل انجمن اقتصاد دانان ایران تاکید کرد: "واقعیت امر این است که تنها ایرانی ها نیستند که به بازار صادراتی فکر می‌کنند؛ روسیه، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها هم هستند که در این زمینه برنامه‌هایی را دارند. البته در این بخش مشکل مضاعف داریم که بخشی از آن مربوط به تحریم‌ها و موانع پرداخت و دریافت پول است."

وی که مشاور اقتصادی شرکت سرمایه گذاری کشاورزی ایران نیز هست، اضافه کرد: "به دلیل نیروی کاری که در ایران وجود دارد و شرایط مرزی‌ای که ایران دارد گلخانه‌هایی در شمال غرب منطقه آذربایجان، کرمان و اصفهان هستند که براساس نوع محصول می‌توانند بازار صادراتی پیدا کنند ولی واقعیت این است که بحث تحریم‌ها و حمل و نقل، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و بازارهای صادراتی ما را محدود می‌کند که اگر این هزینه ها نباشد؛ این بخش رونق بسیار خوبی خواهد گرفت."

باهم بخوانیم:  آیا احداث گلخانه می تواند فرصتی برای صادرات باشد؟

مولوی افزود: "کسی که قصد ورود به این بازار را دارد در اقتصاد پر تلاطم و تورم ایران باید به چند موضوع توجه کند: گلخانه داری حاشیه سود متوسطی دارد، اما باید بداند که افزایش قیمت زمین و استراکچر را به بحث سودآوری کارش ارتباط ندهد که خطای فاحشی است و برخی به دلیل اقتصاد تورمی ایران درگیر آن می‌شوند. موضوع دیگر اینکه با تورمی که در اقتصاد و زمین های کشاورزی و گلخانه ها وجود دارد خیلی از کسب و کارهای گلخانه ای نسبت به سرمایه ای که ثبت می کنند توجیح ندارند. یعنی به قدری سطح زیر کشت وسیع و از طرفی قیمت زمین بالا است که درآمد با سطح زیرکشت تناسبی ندارد."

جایگزین مناسب کشاورزی سنتی

گلخانه داری در همه جای دنیا به شدت در حال افزایش است چراکه بسیاری از کشورها با کمبود منابع آبی و زمین مواجه هستند. ضمن اینکه با توجه به موضوع بهره وری و امکان کنترل بیشتر؛ افزایش تولید محصول هم مورد توجه قرار دارد. به نظر می‌رسد اگر سد تحریم از مقابل تولید ایران برداشته شود این کسب و کار بتواند جای کشاورزی سنتی را در بسیاری از محصولات بگیرد و با رشد محصول بازار صادراتی بیشتری داشته باشد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید