سودهی پرورش دام پُر تولید

 


سودهی پرورش دام پُر تولید

در حال حاضر به دلیل پایین بودن قیمت دام، فرصت‌ خوبی برای شروع این کسب و کار وجود دارد؛ چراکه با هزینه‌های کم می توان پرورش دام سبک را شروع کرد و از طرفی به زودی دام با افزایش قیمت مواجه می شود.

پرورش دام سبک یکی از کسب و کارهایی است که در کشور مورد توجه قرار دارد و با توجه به فرصت‌هایی که در این زمینه از جمله بازار داخلی و صادراتی آن وجود دارد می‌تواند به محلی برای کسب و کارهای موفق بدل شود؛ اما این حوزه هم مانند همه حوزه‌ها مشکلات و البته فرصت‌هایی دارد که باید براساس دانش و آگاهی از آن‌ها بهره برد.

بابک لطفی، مشاور و مدرس پرورش دام سبک، در اینباره به سامانه میدون گفت: "در حال حاضر در سیستم‌های متمرکز و بسته و نیمه‌متمرکز فقط پرورش دام‌های پرتولید و پربازده به‌صرفه هستند، یعنی پرورش دام‌هایی که شیرزا و چندقلوزا بوده و ارزش ژنتیکی بالایی داشته و توجیه اقتصادی دارند. پرورش دام‌های بومی صرفا در سیستم های باز و مرتع می تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد."

برای دریافت مشاوره تخصصی با آقای بابک لطفی در این قسمت کلیک کنید. 

فرصت‌های پیش رو...

وی با اشاره به فرصت‌ فعالیت در این حوزه ادامه داد: " در حال حاضر فرصت‌های خوبی برای شروع این کار وجود دارد به این دلیل که قیمت دام به شدت پایین است و اگر کسی بخواهد الان شروع به این کار کند می‌تواند از این فرصت پیش آمده استفاده کند و با هزینه‌های کم پرورش دام سبک خودش را داشته باشد. از طرفی به زودی دام با افزایش قیمت چند برابری روبرو خواهد شد."

لطفی در پاسخ به این پرسش که چه امکاناتی برای افرادی که قصد ورود به این حوزه را دارند نیاز است، توضیح داد: "افرادی که قصد ورود به حوزه پرورش دام را دارند باید فضایی برای مزرعه، آغول و محل نگهداری حیوانات، انبار خوراک و ادوات اولیه، سیستم‌های مداربسته مراقبتی، ابزار آسیاب، علوفه خردکن و ترازو و باسکول تهیه کنند و در حال حاضر می‌توانند با سرمایه‌ای حدود 400 تا 500 میلیون تومان وارد این حوزه شوند."

آموزش پرورش دام سبک (گوسفند) را می توانید از این قسمت دریافت نمایید.

مشاور و مدرس پرورش دام سبک درباره آزاد شدن صادرات دام سبک هم اظهارکرد: "این موضوع در حال بررسی است و در صورتی که نهایی شود می‌تواند فرصتی برای توسعه کسب و کارِ پرورش دهندگان دام سبک باشد. نکته اساسی این است که هر کسب و کاری که تبدیل به سودآوری نشود محکوم به نابودی است."

بالا بودن هزینه‌های تولید اما...

وی اضافه کرد: "بخشی از افزایش هزینه تولید، افزایش قیمت نهاده و بخشی به دلیل نداشتن دانش دامداران است. جایی که دانش وجود داشته باشد خطای سیستمی بسیار کاهش می‌یابد. در حال حاضر ضرایب تولید در مزارع شش دهم و هفت دهم است با اینکه در تولید یک دهم حساب و کتاب وجود دارد؛ حال اینکه این اعداد در فرانسه به 1.3 و 1.4 می‌رسد که نشان می‌دهد اختلاف به شدت معنادار است."

آموزش احداث کارخانه خوراک دام و طیور را با کلیک در این قسمت ملاحظه نمایید.

لطفی با بیان اینکه، زمانیکه تقاضا در بازار افزایش پیدا کند فرصت‌های شغلی بهتری ایجاد خواهد شد، افزود: "با توجه به اینکه به عنوان مشاور و هم مدرس در صنعت دام سبک فعالیت دارم امسال دامداران زیادی را دیدم که مجبور به جمع آوری شدند؛ چراکه تاب آوری روزهای سخت را نداشتند، اما آن‌هایی که دوام می‌آورند بدون شک روزهای خوب را خواهند دید."

مشاور و مدرس پرورش دام سبک با اشاره به اینکه در این صنعت واسطه‌ها بیشترین سود را از پرورش دام سبک می‌برند، ادامه داد: نکته‌ای که وجود دارد ایجاد فرصت‌ها در موقیعت‌هایی نظیر افزایش قیمت دام؛ واسطه‌ها و افرادی که دارای رانت هستند و بیشترین سود را از این فرصت ها می‌برند."

روش سنتی یا مدرن؟

وی با ابزار تاسف از اینکه همچنان بخش عمده ای از پرورش دام سبک در کشور به شیوه سنتی صورت می‌گیرد؛ اضافه کرد: "متاسفانه بیش از 90 درصد پرورش دام کشور به صورت سنتی اداره می‌شود و مشکلی که در این روش وجود دارد استفاده نکردن از روش‌های روز دنیاست. دنیا به سمت دانش‌محوری و تخصص‌گرایی حرکت کرده و ما همچنان اصرار بر این داریم که هر دامی باید در سیستم سنتی و روستایی خودش پرورش یابد و این اشتباه است. مگر در کشورهای توسعه یافته و پیشرو در اصلاح نژاد مانند استرالیا هنوز به شکل سنتی گله در مراتع و بیابان است؟ "

لطفی تصریح کرد: "کشوری مانند هلند چندین برابر کوچکتر از ایران است ولی بخش عمده‌ی لبنیات اروپا را تامین می‌کند. استفاده از علم همیشه به نفع بشر بوده است. تا زمانیکه دانش محور نشویم و از اصول کاری که در دنیا جاری است بهره نبریم نمی‌توانیم منتظر نتیجه بهتر باشیم."

مشاور و مدرس سامانه میدون بر این نکته تصریح کرد که: "پرورش دام سبک در ذات ایرانیان بوده و هست اما امروز استفاده از شیوه‌های علمی است که می‌تواند این پرورش را سرعت بخشد و علاوه بر این حجم تولید را افزایش دهد تا تولید را به صرفه و درآمد دامداران را بیشتر کند."

برای دریافت مشاوره های تخصصی در زمینه کسب و کار خود در اینجا کلیک کنید. 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید