سود طبیعی از صنعت آب‌معدنی

 


سود طبیعی از صنعت آب‌معدنی

ایران به عنوان کشوری خشک و نیمه خشک سال ها است که وارد بازار تولید و بسته بندی آب معدنی شده ولی آنطور که فعالان این عرصه می‌گویند صدور مجوز راه بسیار سختی دارد.

تولید آب معدنی یا آب بسته بندی در همه کشورها به ویژه در کشورهایی که منابع آب شیرین پایینی دارند، رونق زیادی دارد.

کاغذ بازی بلای جان تولید

محمد امیری، فعال در حوزه کسب و کار آب معدنی، درباره مشکلاتی که برای احداث کارخانه با آن برخورد داشته است به سامانه میدون گفت: سال ۹۰ برای احداث کارخانه آب معدنی اقدام کردم که در آن سال ها با یک و نیم میلیارد تومان می‌توانستم کل سازه و تمام تشکیلات مورد نیاز را تأمین کنم. سیستم کاغذ بازی اداریِ فرسایشی، مدت زمان رسیدن به احداث کارخانه را طولانی‌تر کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه یکی از مشکلات در عرصه‌ی گرفتنِ مجوز احداث کارخانه این است که شما باید به ۲۳ تا ۲۵ اداره مراجعه کنید که ارتباطی هم به کار اقتصادی ندارند به عنوان مثال: سازمان پدافند غیرعامل چه ارتباطی به بخش تولید دارد، که باید در صدور مجوز از آن نامه گرفت! همه استعلاماتی که برای صدور مجوز نیاز است زمان بر بوده و مدت ها طول می‌کشد که می‌توان گفت به طور خلاصه افراد در زد و بندهای اداری گیر می‌افتند و رفته‌رفته این موضوع باعث می‌شود تا افرادی که قرار است در حوزه اقتصادی فعالیت کنند از این کار دست بکشند.

آموزش تولید آب معدنی را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

خروج سرمایه از کشور

امیری توضیح داد: طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده‌ها و صدور نامه های اداری باعث انقضای برخی از آن‌ها و تکرار پروسه برای گرفتن نامه های جدید می‌شود و این دور باطل مجدد ادامه می‌یابد. متاسفانه سرمایه‌گذاری در ایران و راه اندازی کارخانه بسیار کار سختی است و به همین دلیل بسیاری از سرمایه داران از ایران خارج می‌شوند. جالبتر اینکه در سایر کشورها فرصت‌های بیشتر و بهتری برای کارکردن وجود  دارند، حتی در آن کشورها امکانات را خود دولت‌ها برای فعالیت سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

این فعال در حوزه کسب و کار آب معدنی درباره نیازمندی‌ها و ملزومات حضور در عرصه تولید آب معدنی گفت: ما کشوری خشک و نیمه خشک محسوب می‌شویم، به همین دلیل بحث بی‌آبی موضوع جدیدی برای کشور ما نیست و همیشه کم آبی در کشور وجود داشته و وجود قنات‌ها نشان از همین موضوع دارد. در گذشته مدیریت منابع آبی همیشه صورت می‌گرفته ولی متاسفانه در 40 سال گذشته تصمیم گیری‌های خوبی در حوزه آب صورت نگرفت و آب‌ سفره‌های زیرزمینی بدون مجوز و یا بدون مطالعه برداشت شده است.

امیری اضافه کرد: در حال حاضر فرونشست‌هایی در دشت‌های مختلف ایران ایجاد شده که به اندازه زمین فوتبال است که نشانی از همین خشک شدن و اضافه برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی است که باید برای نسل‌های آینده به ارث گذاشته شوند در حالی که با روند پیش رو، ما نمی توانیم میراث خوبی برای آیندگان به جا بگذاریم.

با کلیک در این قسمت کسب و کار خود را حرفه ای شروع کنید.

مدیریت نامناسب در حوزه آبی کشور

وی توضیح داد: در دنیا منابع آبی را به هر شکلی مدیریت می‌کنند درحالیکه اینجا این اتفاق نمی‌افتد، حتی در کشورهایی که پر آب هستند با جمع‌آوری آب باران از پشت بام ها آن‌ها را به مصرف می رسانند. متاسفانه در کشورمان مدیریت خوبی در حوزه آبی نداشته‌ایم و بدون شک در آینده، با چالش‌های بسیار جدی مواجه خواهیم شد.

این فعال در عرصه آب معدنی اضافه کرد: متاسفانه در خیلی از شهرها آب‌هایی که مصرف می‌شوند از کیفیت خوبی برخوردار نیستند به این معنا که سختی آب بسیار بالاست و حتی قابل شرب هم نیست ولی به دلیل نبود آب سالم تر مردم مجبور به استفاده از آن هستند.

وی گفت: باید با توجه به بحران هایی که در کشور در حوزه آب داریم باید نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته باشیم به نظر من به عنوان یک فعال محیط زیست و فعال در حوزه کسب و کار آب معدنی غفلت بزرگی در این حوزه وجود دارد.

سرمایه لازم برای ورود به صنعت آب‌معدنی

امیری درباره میزان سرمایه مورد نیاز برای ورود به حوزه آب معدنی هم توضیح داد: در حال حاضر با وضعیت اقتصادی موجود حداقل ۶ تا ۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ورود به این حوزه نیاز است ضمن اینکه باید طرح های توسعه ای در بخش مختلف هم مورد توجه قرار بگیرد.

مدیریت منابع آبی

با توجه به بحران آب و تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد، می‌توان نتیجه گرفت وجود کارخانجات آب معدنی به منظور بهره برداری بهتر از آب می تواند فرصتی برای کاهش فشار بحران آب و حتی مدیریت بهتر منابع آبی باشد البته اگر کاغذ بازی اداری اجازه بدهد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید