تسخیر خاورمیانه با بوقلمون

 


تسخیر خاورمیانه با بوقلمون

بوقلمون یکی از محصولات پروتئینی بسیار مفید با عوارض کمتر از سایر اقلام پروتئینی است که به طور معمول مورد اقبال سفره‌های ایرانی قرار می‌گیرد؛ اما چند سالی است که این محصول با بی رحمی بخش مافیای مرغ مواجه شده است.

پرورش بوقلمون یکی از کسب و کارهایی است که در ایران سابقه طولانی دارد، اما به دلایل مشکلات مختلف و موانعی که در این حوزه ایجاد شده است بازار تولید و عرضه بوقلمون با کندی همراه است.

مافیای قدرتمند و بازاری رو به افول در کشور

آقای علیجانی، پرورش دهنده بوقلمون، با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۵۰۰ بوقلمون مولد داریم، در این باره به سامانه میدون گفت: ما امسال وضعیت خوبی نداریم و به همین دلیل هم تعداد گله را کم کردیم. یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد این است که همچنان بوقلمون در بازار مصرف جایگاه خود را پیدا نکرده است. در کنار این بازارِ عراق یکی از بازارهای مهم مصرف بوقلمون ایرانی بود که متاسفانه آن هم بسته شد.

بهترین روش پرورش بوقلمون را در این قسمت می توانید ببینید.

وی ادامه داد: با ادامه وضعیت کاهش تقاضا، بسیاری از واحدهای پرورش دهنده بوقلمون ورشکسته شدند یا اینکه وضعیت مناسبی ندارند، دلیل آن هم این است که روی مصرف بوقلمون تبلیغات زیادی نشده است و در این شرایط با عدم افزایش آگاهی مصرف کنندگان نسبت به مزایای مصرف این محصول، همان سهمی هم که در بازار داشته را از دست داده است و این روزها مصرف کننده‌های کمتری از مزایای این محصول اطلاع دارند و از آن استفاده می کنند.

علیجانی با بیان اینکه مافیای بازار مرغ اجازه توسعه صنعت پرورش بوقلمون را نمی‌دهد، گفت: این مافیا برای اینکه منافع خودش در حوزه مرغ به خطر نیافتد اجازه رشد صنعت پرورش بوقلمون را نمی‌دهد و با کارشکنی و مانع‌تراشی از طریق نفوذ در دستگاه های تصمیم‌گیر پرورش بوقلمون را با خطرهای جدی مواجه کرده است.

صادرات و قدرت ارزآوری با بوقلمون

این پرورش دهنده بوقلمون در مورد صادرات این محصول هم افزود: برای صادرات به کشورهایی غیر از عراق پیگیری‌های زیادی انجام دادیم، اما متاسفانه دولت هیچ حمایتی از این صنعت نکرد؛ در حال حاضر ترکیه غول پرورش بوقلمون در منطقه محسوب می‌شود که تنها بازار ایران یعنی عراق را هم تسخیر کرده است. با عدم حمایت از این صنعت در کشور، نمی‌توان انتظار داشت که بحث تولید داخلی به بازارهای جهانی راه پیدا کند.

وی با بیان اینکه تامین نهاده برای پرورش دهندگان بوقلمون مشکل جدی ایجاد کرده است، توضیح داد: قیمت خوراک بوقلمون خیلی به صرفه نیست و ما در این حوزه با مشکل مواجه هستیم، متاسفانه به پرورش دهندگان بوقلمون، نهادهای دولتی اختصاص پیدا نمی‌کند و صرفاً افرادی خاص به نهادهای دولتی دست پیدا می‌کنند که این اتفاق باعث می‌شود تا هزینه تامین خوراک دام در این بخش به شدت افزایش پیدا کند.

با هم بخوانیم: بوقلمون؛ پرنده ای باهوش اما بدون گوش!!

علیجانی گفت: بابت پرورش بوقلمون برنزی هیچگونه مجوزی صادر نمی‌شود و صرفاً بابت بوقلمون بیوتی مجوز می دهند؛ جوجه و تخم نطفه دار آن هم از خارج کشور تامین می‌شود و این واردات هم در دست افراد خاص است و اجازه نمی‌دهند تولید کننده مستقیم وارد این حوزه شود. به خاطر همین وضعیتی که به وجود دارد هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده و نابرابری در تخصیص نهادهای دولتی و واردات اقلام مورد نیاز توسعه پرورش بوقلمون با مشکل جدی مواجه است.

این پرورش دهنده بوقلمون تاکید کرد: به طور قطع می‌گویم اگر مشکلات در بخش توسعه تولید بوقلمون برطرف شود و دولت به طور جدی از این صنعت حمایت کند به قدری پتانسیل در این حوزه وجود دارد که می‌توانیم بازارهای خاورمیانه را تسخیر کنیم.

با کلیک در این قسمت نحوه پرورش بوقلمون گوشتی را می توانید دریافت نمایید.

پتانسیل بالقوه صنعت بوقلمون

هرچند که بازار داخلی کشش قیمت خرید بوقلمون را ندارد یا کمتر مشتری‌ای تمایل هزینه کردن برای این محصول را دارد، اما بوقلمون یکی از محصولاتی است که در بازارهای خارجی مشتریان زیادی دارد و این فرصتی برای صادرات و ارزآوری محسوب می‌شود و دولت باید نسبت به این فرصت حساس باشد تا بتوان ضمن توسعه بخش تولید، بازارهای بیشتری برای صادرات داشت.

برای شروع پرورش بوقلمون می توانید از کارآفرین ها و افراد خبره مشاوره بگیرید. 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید