گذری بر صنعت سفال و سرامیک

 


گذری بر صنعت سفال و سرامیک

کسب و کارهای صنعتی و هنری از جمله ظروف سفالی و سرامیکی همیشه مورد توجه مردم بوده اند؛ اما موضوع مهم در این حوزه، رقابتی بودن قیمت و کیفیت است که باعث می شود اقبال بیشتری نصیب تولیدکننده‌ها شود.

بخش های مختلفی در عرصه صنعت وجود دارد که با هم آمیزی هنر می تواند به کسب و کاری پرسود بدل شود؛ ظروف سفال و سرامیک که زمانی بیشتر جنبه تزیینی داشتند امروز مورد استقبال مصرف کننده‌ها قرار گرفته و این کسب و کار را رونق بخشیده است.

آموزش فرم دهی سرامیک با چرخ سفالگری را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

اقبال بیشتر مردم از ظروف سفال و سرامیک

ماجد عشورین، تولید کننده ظروف سفال و سرامیک، در این باره به سامانه میدون گفت: این حوزه مربوط به صنایع دستی کشور می شود و فعالیت ما در حوزه تولید ظروف سفالی و سرامیکی است. این تولیدها علاوه بر اینکه جنبه دکوری دارند، اما می توانند در زندگی روزمره مردم هم کاربرد داشته باشند. تولیدهای ما به نسبت محصول‌های کارخانه‌ای قیمت به صرفه‌تری دارند و قیمت آن رقابت ‌پذیر است. همچنین تفاوت زیادی با دیگر تولیدها دارد زیرا با دست ساخته و نقاشی می شود.

وی با اشاره به فضای کسب و کار در این حوزه افزود: در این 5 سال تولید ظروف سفالی و سرامیکی بسیار پیشرفت داشته و مردم به مرور نسبت به خرید آن برای استفاده روزانه هم اقدام کرده‌اند. این ظروف هم در ماشین ظرفشویی و هم در ماکروویو قابل استفاده هستند. فروش محصول‌های تولیدی ما نیز به نسبت سال های گذشته رو به افزایش است.

با کلیک در اینجا می توانید سرامیک های دست ساز را تولید کنید. 

روزنه‌های امید در اشتغال بانوان

تولید کننده‌ی ظروف سفال و سرامیک در پاسخ به این سوال که این حوزه چقدر ظرفیت جذب کارآفرین جدید را دارد، اظهار داشت: این کار بسیار برای خانم ها مورد پذیرش واقع شده و با توجه به اینکه مواد اولیه آن قابل دسترس است، مردم در منزل با تهیه کوره‌هایی در فضای 150 تا 200 لیتری می‌توانند نسبت به تولید این ظروف اقدام کنند. استفاده از کوره‌هایی در این حجم تولید انبوهی را ایجاد نمی کنند، اما با توجه به اینکه فروش محدود ماهانه‌ای دارند می‌تواند بخشی از هزینه‌های این خانواده‌ها را تامین کند.

وی افزود: این محصول‌ها با وجود تولید انبوه و صادرات هنوز پیشرفت نداشته و باید بیشتر روی آن کار شود. متاسفانه مواد اولیه این محصول‌ها به نسبت گذشته گران تر شده است. ظروفی که در کارخانه ساخته می شود با توجه به اینکه مواد اولیه آن‌ها از خارج از کشور تامین می شود، قیمتشان چند برابر شده است به عنوان مثال: در 5 سال گذشته کیسه خاک سفالی حدود 63 هزار تومان بود اما امسال به حدود 500 هزار تومان افزایش یافته است. با تمام مشکلات بیان شده هنوز امکان تولید در کشور وجود دارد، زیرا ظروف سفال و سرامیک قیمت رقابتی دارند و هزینه ساختشان در داخل کشور به مراتب ارزان تر است.

عشورین ادامه داد: محصول‌های ما به خارج از کشور هم صادر می شود و مشتریانی از کشور عمان و فرانسه داریم که گالری دارند و این محصول‌ها را در آنجا به فروش می رسانند. خوشبختانه با وجود کرونا ما همچنان فروش خوبی داشتیم. البته باید توجه کرد که،  تولید میناکاری و خاتم‌کاری به نسبت محصول‌های سفالی افزایش چند برابری بیشتری داشته است.

آموزش صفر تا صد میناکاری را می توانید از طریق کلیک در این قسمت، دریافت نمایدد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید