موفقیت کسب و کارهای استارتاپی

 


موفقیت کسب و کارهای استارتاپی

کسب و کارهای استارتاپی به دلیل مدلی که از آن تبعیت می‌کنند خیلی سریع رشد کرده و مقیاس بسیار بزرگی را به خود می‌گیرند و در این حوزه می‌توان پلت‌فرم‌هایی نظیر اسنپ و تپسی و نظایر آن‌ها را نام برد.

استارتاپ های امروز بخشی زیادی از فضای اقتصادی را در دست دارند و هر روز هم بر تعداد و تنوع آن‌ها اضافه می شود؛ ضمن اینکه مردم هم از این نوع کسب و کارها استقبال می‌کنند؛ اما نکته ی مهمی برای رسیدن به موفقیت در این نوع کسب و کارها وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

کسب و کارهای اس ام ای چه نوع کسب و کاری هستند؟

کیارش عباس زاده، فعال در حوزه استارتاپ، در این باره به سامانه میدون گفت: کسب و کارهای اس ام ای، کسب و کارهای کوچک و متوسطی هستند که در بسیاری از کشورها بخش زیادی از تولید ناخالص را برعهده دارند و از طرف دیگر بنگاه‌های زودبازده‌ای هم وجود دارند که بخش زیادی از اشتغال را این نوع از کسب و کارها شکل می دهند، و به همین دلیل اهمیت زیادی در اقتصاد دارند.

برای مشاوره کسب و کاری با آقای کیارش عباس زاده در این قسمت کلیک نمایید. 

وی اضافه کرد: در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ‌ها به طور کلی حتی اگر بخواهیم SME ها را در نظر بگیریم، مهمترین موضوعی که در شروع کار موجب بروز مشکل می‌شود نبود یا کمبود دانش و سواد حوزه کسب و کار است. یعنی کسانی که می خواهند در این حوزه فعالیت خود را شروع کنند به اندازه کافی در این مورد تحصیلات کافی ندارند. (تحصیلات به معنای یادگیری سواد و الفبای این حوزه است.)

ایده مناسب و نامناسب

این فعال در حوزه استارتاپی اضافه کرد: استارتاپ ‌ها بتوانند تشخیص بدهند که چه ایده هایی برای کسب و کار مناسب و چه ایده هایی مناسب نیست. خیلی‌ها تصور می‌کنند که ایده ای که تاکنون اجرایی نشده لزوما مناسب است و باعث موفقیت آن‌ها می شود یا ایده ای که بقیه از آن به ثروت رسیده اند را اگر اجرا کنند مساوی موفق شدن آن‌ها است. این‌ها خطاهای رایجی است که در جاهای مختلف نظیر پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، مراکز رشد، شتاب دهنده ها و حتی مسابقه میدون با آن مواجه بودم و بخشی از آن‌ها را در قالب کتاب آماده کرده و منتشر خواهیم کرد. بنابراین مرحله اول این است که بتوانند ایده‌هایشان را با سوادی که در این حوزه دارند ارزیابی کنند.

آموزش چگونگی شروع استارتاپ حرفه ای با میدون 

وی توضیح داد: مرحله بعد، انتخاب شریک مناسب است، در این حوزه هم ضعف‌های بسیاری وجود دارد و آدم ها در بیشتر مواقع نمی دانند چه کسی برای شراکت مناسب است، خیلی‌ها اولین گزینه ای که برای شراکت انتخاب می کنند همسر، خواهر، برادر و دوستان نزدیک است، که از لحاظ آماری بدترین گزینه هستند چون ممکن است هم رابطه خانوادگی و دوستانه و هم کسب و کار، تحت تاثیر قرار بگیرد. این‌که بدانند باید دنبال چه تیپ شخصیتی، چه خصوصیات و تخصص هایی بگردند و از لحاظ ارزش‌ها، اخلاقیات و فرهنگ کاری و دورنما چه شباهت و تفاوت هایی باید داشته باشند، بسیار مهم است.

انواع شراکت

عباس زاده تاکید کرد: در شراکت هسته اصلی که همان دورنما، ارزش ها و فرهنگ و تخصص کاری است باید شبیه باشد و این یکی از نکاتی است که اغلب به آن توجه نمی‌کنند. بعد از شراکت موضوع این است که چگونه تقسیم سهام صورت بگیرد. قبلا تقسیم سهام به این شکل صورت می‌گرفت که می گفتند من و شما و یک نفر دیگر می خواهیم کار بکنیم و نفری ۳۳ درصد سهم می‌گرفتند. زمانی‌که پول حاصل می‌شد افراد تصور متفاوتی از سهم خود و دیگران داشتند و چون سهام در شرکت ثبت شده بود دیگر نمی‌شد تغییری ایجاد کرد. این روش تقسیم سهام سنتی یا ثابت بود.

این فعال حوزه استارتاپی افزود: چیزی که امروز به آدم‌ها کمک می‌کند تا کسب و کار خود را به خوبی راه بیاندازند و تقسیم سهام عادلانه داشته باشند؛ تقسیم سهام داینامیک است که در بازار کمک زیادی به مجموعه‌ها می کند.

کلیک نمایید و آموزش تصویری کارآفرینی را دریافت نمایید. 

وی گفت: بعد از تقسیم سهام؛ روشی که برای ادامه نیاز دارند تیم‌سازی و جذب نیروهای جدید است؛ این بخش هم یکی از چالش‌های مهم است؛ بر اساس آمارهای موجود، کسب و کارها به چند دلیل عمده شکست می خورند یکی از بخش‌های خیلی مهم نداشتن تیم خوب است؛ تیمی که قرار است زمان مناسب را تشخیص بدهد که چه زمانی موقع راه اندازی کسب و کار یا ایده است؛ تیمی که قرار است محصول را طراحی کند، تیمی که قرار است بفروشد و تیمی که قرار است برای جذب سرمایه اقدام کند و الی آخر.

اثرگذاری بیشتر با...

استارتاپ ها یکی از تخصصی ترین هسته های فعال را دارند و تیم ‌های موجود در استارتاپ‌ها با هماهنگی بیشتر می توانند به رشد سریعتر استارتاپ کمک کنند؛ رشد سریع به معنای افزایش درآمد و همچنین تاثیرگذاری بیشتری استارتاپ در حوزه فعالیتشان است.

باهم بخوانیم: 12 گام موثر برای شروع  استارتاپ در حوزه آموزش مجازی 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید