گرانی را حلقه توزیع دامن می زند

 


گرانی را حلقه توزیع دامن می زند

برخی افزایش قیمت ها را ثمره تورم بالا می دانند و برخی معتقدند که حضور دلالان در افزایش قیمت ها دست دارند و باید در میان واسطه گران دنبال مقصر گشت.

این روزها افزایش افسار گسیخته قیمت ها را به خوبی می توان در همه کالاها دید؛ برخی این افزایش قیمت را ثمره تورم بالا و البته نوسانات ارز می دانند و برخی معتقدند که حضور دلالان و واسطه های توزیع در افزایش قیمت ها دست دارند که این اتفاق سودی نه برای مصرف کننده و نه تولیدکننده دارد و صرفا جیب حلقه های واسط توزیع پر می شود.

به جای چرایی دنبال چگونگی آن هستیم

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، در پاسخ به این پرسش که با توجه به رشد تورم نقطه به نقطه و ماهانه و افزایش قیمت مواد خوراکی آیا بحث کنترل بازار می تواند کمک کننده باشد، به سامانه میدون گفت: خیلی سخت می توان حدس زد یا پیش‌بینی کرد. بنابراین این وضعیت، وضعیتی نیست که ادبیاتی ماندگار شناخته شده باشد یا بگوییم که خیلی از کشورها با آن مواجه هستند، حتی خودمان هم در دورانی چنین وضعیتی را نداشتم که روزمرگی در بحث قیمت ها به خصوص اقلام خوراکی و کالای اساسی باشد، اما علت این اتفاق چیست؟!

بغزیان اضافه کرد: به جای اینکه به دنبال علت بگردیم که علت آن هم مشخص است فقط یکی را متهم می کنیم و اسم آن را قیمت‌گذاری دستوری می گذاریم بعد می گوییم که قیمت‌گذاری دستوری خوب نیست و بعد در یک دور باطل می افتیم!

این اقتصاددان توضیح داد: مشکل ما طمع و حرص است، یعنی الان یک حرصی در تولیدکننده ها و واسطه ها یعنی توزیع افتاده است که اگر سمت تولید می رفت بازهم مشکلی نداشت ولی اینطور نیست؛ مثلا سیمان، فولاد و برنج تولید می شود وقتی به دست ما می‌رسد قیمت آن دو برابر می شود.

در توزیع باید دنبال مقصر گشت، اینها آنهایی هستند که به دلیل دسترسی به منابع عظیم بانکی می توانند یکجا خرید کنند از آن طرف هم امکان نگهداری در سردخانه ها را دارند و از طرف دیگر در بخش توزیع هم قطره چکانی می توانند توزیع کنند. بنابراین در این قسمت باید دنبال مقصر بگردیم.

وی تاکید کرد: نه مغازه داری که آخرین حلقه توزیع محسوب می شود مقصر است نه تولیدکننده که اولین حلقه است. در حوزه توزیع هم شبکه منسجمی تشکیل شده و در حال کار کردن است. اگر بگوییم وزارت صمت یا آنهایی که در کار سیمان هستند، خودرو و لبنیات هستند از این موارد خبر ندارد، خودمان را گول زده ایم.

باهم بخوانیم: به جای خودرو خط تولید وارد کنید!

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید