تسهیلات بانکی به نفع چه کسانی است؟

 


تسهیلات بانکی به نفع چه کسانی است؟

نظام بانکی ایران مشکلات زیادی دارد که یکی از اساسی ترین این ایرادات نحوه اعطای تسهیلات است؛ یعنی نظام اعطای تسهیلات سندی و ضامنی بیشتر به نفع کسانی است که تونایی گرو گذاشتن چنین مدارکی را دارند نه مردم عادی.

گرفتن تسهیلات از بانک ها به هر دلیلی و با هر مبلغی باشد فرقی ندارد دارای مراحل طولانی و خسته کننده ای است؛ نظام تسهیلات دهی در نظام بانکداری ایران براساس گرفتن سند و مدارک بسیاری انجام می شود. در بسیاری از موارد تامین آن برای همه متقاضیان امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر بخش بزرگی از مردمی که در بانک ها سپرده گذاری کرده اند به دلیل شرایط سخت تامین تضامین مورد نیاز بانک ها نمی توانند از این تسهیلات بانکی بهره مند شود و در مقابل بخش کوچکی از جامعه که بواسطه تبعیض اجتماعی و اقتصادی در شرایط مناسبی قرار دارند می توانند هر زمانی که اراده می کنند از این تسهیلات به هر مبلغی استفاده کنند.

این اتفاق باعث شده تا به گفته وزیر اقتصاد عملکرد بانک ها باعث افزایش شکاف طبقاتی شود چراکه در این روش بیشترین تسهیلات به سبد ثروتمندان سرازیر می شود و مردمی که واقعا نیاز به استفاده از آن دارند امروز کمترین سودی از سپرده گذاری و تسهیلات بانکی ندارند.

باهم بخوانیم:  صف آرایی نظام بانکی در مقابل تولید!!

نظام غیرعادلانه تسهیلات دهی

علی سعدوندی، متخصص بین المللی بانکداری، سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و تحلیل سیاستگذاری اقتصاد کلان، در گفتگو با سامانه میدون درباره این موضوع گفت: نظام تسهیلات دهی ما به دلیل نرخ واقعی تسهیلات منفی است و کسی که تسهیلات دریافت می کند به ثروت کلان می رسد، یک نظام غیرعادلانه است.

وی ادامه داد: در نظام تسهیلات دهی روی نرخ سود سوبسید لحاظ می شود. باید بانک بین افراد مختلف انتخاب کند در حالیکه متاسفانه به بهترین و سودآورترین پروژه ها تسهیلات تعلق نمی گیرد بلکه به افرادی تعلق می گیرد که دارای قدرت سیاسی یا زد و بند با بانک ها هستند.

سعدوندی اضافه کرد: چنین تسهیلاتی باعث افزایش اختلاف طبقاتی و نابرابری می شود و چون این وضعیت پایدار نیست کسانی که به این ثروت ها دست پیدا می کنند این ثروت را در داخل کشور خرج نمی کنند و به خارج از کشور می برند. یعنی همین نظام تسهیلات دهی ناکارآمد و غیرعادلانه با دادن این تسهیلات از طرفی باعث فشار به بازار ارز می شوند و فرار سرمایه را تشدید می کند.

دوره آموزشی آشنایی با فرآیندهای ثبت نام، اخذ مجوز و تسهیلات مشاغل خانگی را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

این متخصص بین المللی بانکداری، سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و تحلیل سیاستگذاری اقتصاد کلان در توضیح اینکه این نظام قابل اصلاح است؛ گفت: قطعا این سیستم قابل اصلاح است به این شرط که عزم و اراده آن مثلا در وزارت اقتصاد وجود داشته باشد. لازمه این عزم این است که در یکی دو سال نرخ بهره و تورم یکی شود و این یعنی رانت های کلانی که در اختیار افراد خاص قرار می گیرد حذف شود.

رابطه مستقیم بانک با بازدهی اقتصادی!

در این جریان حتی بسیاری از کسب و کارها و بنگاه های تولیدی که در شروع فعالیت قرار دارند و برای حرکت نیاز به تامین سرمایه در گردش دارند و به سراغ بانک ها می روند هم آسیب دیده و بعد از مدت ها دست از کار برداشته و از مسیر فعالیت اقتصادی خارج می شوند یا با سرمایه های خرد و وضعیت سخت به مسیر خود ادامه می دهند که این اتفاق بازدهی را کاهش می دهد.

باهم بخوانیم: چه امضاهای طلایی مانع رشد کسب و کارها شده است؟

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید