دارایی ارزی ایران در گاوصندوق تحریم

 


دارایی ارزی ایران در گاوصندوق تحریم

بخشی از ارزهای صادارتی کشور به دلیل تحریم ها بلوکه شده است. برخی راه آزادسازی این ارزها را رفتن به پای میز مذاکره دانسته و برخی دیگر درس گرفتن از تجربه دولت قبل را لازم می دانند و تمرکز بر توان داخلی را، راه نجات اقتصادی می دانند.

بخشی از منابع ارزی ایران که شامل ارزهای صادارتی است در کشورهایی نظیر کره جنوبی، عراق، ژاپن و... به دلیل تحریم های آمریکا بلوکه شده است. برخی برآوردها از سوی کارشناسان می گوید که میزان این مبالغ بلوکه شده به بیش از 30 میلیارد دلار می رسد که اگر به ایران داده شود؛ بسیاری از مشکلات اقتصادی و بودجه ای کشور برطرف خواهد شد.

باهم بخوانیم: زندگی و معشیت مردم درگیر چه عواملی است؟ 

ارز موثر از فرسایشی شدن مذاکرات

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان، با اشاره به اینکه برخی از کشورهایی که پول های ایران را بلوکه کرده اند تصمیم به ارسال آن به صورت کالا دارند؛ به سامانه میدون گفت: شرایط کشور ما پیچیده شده است و هنوز بحث مذاکرات مبهم و اخبار مثبت و منفی متفاوتی پی در پی مخابره می شود. یک سناریوی بدبینانه این است که مذاکرات وارد بعد فرسایشی شود. طبیعتا هر چقدر مذاکرات طولانی شود کشورهای دارنده منابع ارزی ایران هم در مقابل آزادسازی منابع ارزی ایران مقاومت خواهند کرد.

وی ادامه داد: اگر منابع ارزی ما یا معادل آن کالاهای راهبردی به ایران وارد شود می تواند تا حدودی تسکین دهنده وضعیت ارزی کشور باشد. الان وضعیت منابع ارزی در کشور رضایت بخش نیست.

شقاقی شهری تصریح کرد: در کشور و درباره وضعیت ارزی کشور با دو دست اخبار مثبت و منفی روبرو هستیم که در بازار ارز تاثیرگذار هستند. روند افزایشی قیمت نفت و به تبع آن افزایش ارزش صادرات غیرنفتی شامل مشتقات نفتی، آزادسازی منابع ارزی به صورت دلاری یا معادل آن کالایی و آغاز و به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته ای اخبار مثبت محسوب می شوند.

باهم بخوانیم:  بازارسرمایه، چشم به راه مذاکرات!

این اقتصاددان با اشاره به اخبار منفی و نگران کنند که می توانند در وضیت ارز و نرخ آن در آینده اثرگذار باشند، اضافه کرد: تورم بالای 45 درصد که در حالت خوشبینانه تا پایان سال به 40 درصد می رسد می تواند در بازار ارز اثرگذاری داشته باشد. موضوع دیگر ورود مذاکرات برجامی به فاز فرسایشی و نرسیدن به جمع بندی است. از طرفی سال آینده انتخابات مجلس و سنا و سال بعد از آن هم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع می شود؛ فرسایشی شدن مذاکرات می تواند تکانه های منفی را در بازار ارز ایران داشته باشد. کسری بودجه کشور در نیمه دوم سال خودش را بیشتر نشان خواهد داد و این کسری بر تورم و به تناسب آن بر قیمت ارز فشار وارد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اگر آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ما به نتیجه برسد می تواند مسکن کوتاه مدتی برای بازار ارز باشد، ادامه داد: همه این اتفاقات به چگونگی ادامه مذاکرات بستگی دارد؛ اگر روند مذاکرات مثبت باشد کشورهای دارنده منابع ارزی ایران برای همکاری موافقت خواهند کرد.

تحریم در غرب، پول بلوکه در شرق

اگرچه به نظر برخی کارشناسان مذاکرات برجامی و احیای آن کلید اصلی باز شدن قفل مشکلات اقتصادی ایران و همچنین آزادسازی ارزهای بلوکه شده ایران است اما عده ای از اقتصاددانان با شاهد قرار دادن 8 سال دولت روحانی، مذاکرات را بی نتیجه دانسته و معتقدند کشورهای غربی نیت خیری از این توافقات نداشته و به دنبال زیاده خواهی های خود هستند و راه حل بهبودی اقتصاد را در متکی بودن به توان داخلی و رونق گرفتن صنعت  کشور می دانند. البته پول های بلوکه شده در کشورهایی که ادعای دوستی با ما دارند و مراودات تجاری و مناسبتی زیادی نیز بین این کشورها با ایران صورت می گیرد خود جای تعجب است که به نظر اقتدار بیشتر مسئولان امر در تعاملات سیاسی را می طلبد.

باهم بخوانیم: آیا پیمان شانگ های راهی برای رهایی از بن بست اقتصادی است؟ 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید