بازارگاه، گلوگاه نفس گیر تولیدکنندگان نهاده دامی

 


بازارگاه، گلوگاه نفس گیر تولیدکنندگان نهاده دامی

دولت برای تامین نهاده دامی و واردات آن ارز4200 تومانی اختصاص می داد. اما با توجه به حضور دلالان دولتی و توزیع رانت در این حوزه؛ بخش واردات و تولید نهاده دامی با بحران مواجه شد. طبعات این موضوع خودش را در بازار با کمبود مرغ و تخم مرغ نشان داد.

یکی از مشکلات اساسی در تولید دام و طیور، تامین نهاده دامی است که دولت سال هاست برای واردات آن ارز دولتی اختصاص می دهد. ارزی که قرار بود برای مصرف کننده و تولیدکننده شرایط آسان تولید و مصرف را به همراه بیاورد ولی با توجه به حضور دلالان دولتی و توزیع رانت در این حوزه؛ بخش واردات و تولید نهاده دامی با بحران مواجه شده است.

خرید نهاده با ارز آزاد صرف ندارد...

علی خسروی، تولیدکننده نهاده های دامی، با اشاره به اینکه نزدیک به 2 سال از راه اندازی سامانه بازارگاه می گذرد که خود منشا مشکلات بسیاری است، به سامانه میدون گفت: این سامانه از سوی وزارت جهاد کشاورزی طراحی شده تا نهاده های دامی که با ارز دولتی وارد می شوند در این سامانه برای استفاده مرغداران بارگذاری شوند؛ با این حال چرخه کارخانه های تولید نهاده دامی داخلی از این سامانه جدا شد و علی رغم اینکه سال گذشته به عنوان تنخواه نهاده تولید به کارخانه ها داده شد، امسال این نهاده را هم ندادند.

وی با بیان اینکه این تنخواه به کارخانه ها داده شد تا بتوانند وارد سامانه بازارگاه شوند و دام تولید کنند و با قیمت مصوب بفروشند، افزود: حدود 8 ماه پیگیر دادن این نهاده به کارخانه ها بودیم، اما بعد از این مدت وزارت جهاد کشاورزی می گوید که ما ارز دولتی نداریم و این ارز فقط به مرغداران پرداخت می شود.

آموزش پرورش مرغ به روش صنعتی را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

خسروی بیان کرد: اگر ارز دولتی به ما داده نشود و بخواهیم نهاده را با ارز آزاد خریداری کنیم باید ذرت را کیلویی 6300 تومان و سویا را کیلویی 7500 تومان بخریم تا دان تولید کنیم که  بهای تمام شده 8 هزار و 500 تومان خواهد شد کدام مرغداری دان را به این قیمت خواهد خرید؟

این تولیدکننده نهاده های دامی با اشاره به میزان تولید با نهادهای دامی، ادامه داد: با نهاده دولتی به صورت سه شیفت به صورت روزانه می توان 600 تن تولید داشته باشیم، در حال حاضر 700 کارخانه در کشور فعال هستند که اگر به صورت کامل فعالیت کنند باز هم برای تامین نیازهای دامی کشور کمبود کارخانه داریم. با توجه به اینکه تمام نهاده های اولیه ما یعنی ذرت و سویا و... در کشور وارداتی است هیچ راهی برای تولید در کشور وجود ندارد. رقیب ما در کشور خود دولت و وزارت جهاد است که ارز دولتی را به عده خاصی می دهد ولی ما نمی توانیم از آن ارز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه مواد اولیه ما دولتی است چراکه با ارز آزاد نمی توانیم مواد اولیه را وارد کنیم؛ تصریح کرد: به تولیدکننده ارز دولتی داده نمی شود که بخواهد مواد اولیه را وارد کند. به ما می گویند که وارد کنید بعد ارز آن را به شما پرداخت کنیم که این پروسه بیش از چند ماه زمان می برد. در شرایط اقتصادی حاضر امکان چنین چیزی وجود ندارد، اما واقعا برای وزارت جهاد کشاورزی اصلا اهمیتی ندارد.

باهم بخوانیم: عواقب سایه سنگین بی توجهی بر سر صنعت طیور!

خسروی در پاسخ به این پرسش که آیا حذف بازارگاه و ارز ترجیحی در بازار تولید نهاده دامی تاثیر مثبت می گذارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی معتقد است با راه اندازی سامانه بازارگاه جلوی فساد را گرفته است درحالیکه خود بازارگاه علت اصلی فسادهایی است که در حوزه نهاده دامی صورت گرفته است. به عنوان مثال به مرغدار نهاده داده می شود، به هر دلیلی مرغدار یا مرغ را زودتر به کشتار می فرستد یا شامل تلفات می شود که طبیعی است؛ به همین دلیل مازاد نهاده را در بازار به قیمت آزاد می فروشد. در این سامانه عده ای سهمیه را دریافت می کنند اما نهاده را در بازار آزاد توسط دلال به فروش می رسانند تا بتوانند سود خود را چند برابر کنند.

وی اضافه کرد: قبل از راه اندازی سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی، ما هیچ مشکلی نداشتیم و به راحتی می توانستیم نهاده تولید کنیم. مرغدار قبلا درگیر تامین مواد اولیه نبود و دان آماده ای که هم پخته شده بود و هم آلودگی کمتری داشت خریداری می کرد و به راحتی تولید داشت.

خسروی گفت: تمام مشکلات بخش نهاده های دامی یکی سامانه بازارگاه و دیگری ارز دولتی 4 هزار و 200 تومانی است. مرغدار اگر مشکلی نداشته باشد به راحتی می تواند مرغ خود را افزایش دهد. ما در یک دهه گذشته به راحتی به افغانستان و عراق هم صادرات داشتیم، اما متاسفانه اقدامات دولت های گذشته باعث تعطیلی کارخانه ها شدند.

جهاد کشاورزی و صمت پاسخگو باشند!

موانع تولید نهاده دامی و افتادن این بازار دست دلالان باعث شده تا تولید مرغ و دام به شدت به خطر بیافتد که مسئولیت بخش زیادی از این بی انضباطی به عهده وزارت های جهادکشاورزی و صمت است که بدون کار کارشناسی اقداماتی را در جهت نابودی صنایع انجام می دهند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید