معیشت حقوق بگیران گروگان منافع کارفرمایان

 


معیشت حقوق بگیران گروگان منافع کارفرمایان

بالا بودن هزینه مبادله و هزینه واسطه گری و شفاف نبودن آمار و اطلاعات در رابطه با راستی آزمایی کارفرمایان مبنی بر اینکه قیمت کالای آنها چقدر است در رشد تورم موثرند و این ربطی به افزایش دستمزدها و رشد تورم ندارد.

رشد بدون توقف نرخ تورم عامل اصلی کم ارزش شدن واحد پول ملی، کاهش پوشش هزینه ای حقوق و دستمزدها در اثر افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم و... است و همین روند باعث شده تا انتظار افزایش حقوق و دستمزدهای کارگری شکل بگیرد. در مقابل گروه هایی تلاش می کنند تا افزایش حقوق و دستمزدها را به رشد تورم و شدت یافتن وضعیت بحرانی گره بزنند.

پنهان سازی توده یخ شناور در اقیانوس!

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار و عضو کمیته دستمزد شورای عالی کار، در این باره که آیا افزایش حقوق می تواند به رشد تورم دامن بزند، به سامانه میدون گفت: واقعیت این است هیجانی که در این باره ایجاد می کنند یک فرافکنی و فرار از مسئولیت و پنهان کردن بخش بزرگ این واقعیت است که اصطلاحا از آن می توان به عنوان پنهان سازی بخش بزرگ توده یخ شناور در اقیانوس یاد کرد.

وی ادامه داد: لوپ تورم و دستمزد در کشورهایی صدق می کند که تورم به سمت صفر میل دارند. ما دو نوع رکود داریم رکود تورمی ناشی از نبود تقاضا و رکود تورمی ناشی از کاهش قدرت خرید که نوع اول در کشورهایی که تورم به سمت صفر دارند شکل پیدا می کند و در این کشورها برای اینکه جهشی برای تقاضا ایجاد کنند تا به تبع آن میل به خرید افزایش یابد و این میل باعث گردش صنعت شود که از رکود خارج شود.

باهم بخوانیم:  موانع سخت رشد اشتغال و کسب و کار ها کدام اند؟

توفیقی با تاکید بر اینکه در کشور ما تورم رکودی ناشی از کاهش قدرت خرید است، افزود: در کشورهایی نظیر ایران عوامل موثر بر تورم زیاد و دستمزد در آن گم است. مهمترین موضوعی که در کشورها در تورم دخالت دارد بی بصیرتی قوه مقننه در تصویب بودجه سالیانه و پایش و کنترل هزینه کرد آن و محل هایی که در تولید ناخالص ملی در هزینه های عمرانی، کشورداری دخالتی ندارند و از بودجه سهم می برند؛ در این قسمت ها است که به بودجه فشار زیادی وارد می شود.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار با بیان اینکه به نظرم در کنار بیماری هلندی که یکی از مباحث اقتصادی در جهان است یک بیماری ایرانی در علم اقتصاد دنیا هم ایجاد شده است؛ افزود: یکی از مباحثی که در وضعیت حاضر موثر است رشد قارچ گونه بانکداری و موسسات مالی در ایران است که در هیچ جای جهان دیده نمی شود چراکه هیچ کشوری به اندازه ایران بانک ندارد و این بانکداری معنایی هم ندارد.

توفیقی ادامه داد: در دنیا دو نوع بانک وجود دارد؛ یعنی یا بانک بازرگانی است یا سرمایه گذاری که در ایران هیچ بانکی این ویژگی ها را ندارد. بلکه زالویی است که در حال بلعیدن کشور است و این بانکداری به هیچ عنوان اسلامی نیست.

وی با بیان اینکه عوامل دیگری نیز در رشد تورم موثر هستند، اظهار کرد: بالا بودن هزینه مبادله و هزینه واسطه گری و شفاف نبودن آمار و اطلاعات در رابطه با راستی آزمایی کارفرمایان مبنی بر اینکه قیمت کالای آنها چقدر است هم در رشد تورم موثرند.

باهم بخوانیم: چگونگی صف آرایی نظام بانکی در مقابل تولید!

این عضو کمیته دستمزد شورای عالی گفت: به عبارت دیگر هیچ بانک اطلاعاتی ای وجود ندارد که هزینه های واقعی تولید یک آدامس تا خودرو را نشان دهد تا بتوان سهم دستمزد را در آن تعیین کرد. وقتی سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا زیر 10 درصد است اصلا صحبت راجع به این موضوع که افزایش دستمزد باعث تورم می شود اشتباه است. وقتی این رقم زیر 10 درصد است حتی اگر 100 درصد هم حقوق و دستمزد افزایش یابد این سهم به 20 درصد می رسد!

باهم بخوانیم: جبران معیشت، بدون افزایش حقوق!

ربط بی ربط حقوق و تورم

به نظر می رسد کارفرمایان یا جریانی که از این بخش حمایت می کند سعی در القای این موضوع دارند که افزایش حقوق و دستمزد را مساوی با رشد تورم نشان دهند تا از هزینه های خود در به خدمت گیری نیروی انسانی سرباز بزنند آن هم در وضعیتی که بخش بزرگی از جامعه کارگری دیگر توان تحمل فشارهای ناشی از تورم 45 درصدی را ندارد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید