سایه سنگین بی توجهی بر سر صنعت طیور

 


سایه سنگین بی توجهی بر سر صنعت طیور

در شرایط حاضر با وضعیت نهاده، قیمت گذاری دستوری، بازار و... صنعت دام و طیور در چرخه نامناسبی گیر افتاده است که باعث شده این صنعت با مشکلات جدی مواجه شود.

صنعت دام و طیور در چرخه نامناسبی از صدور مجوز تا دریافت نهاده دامی گیر افتاده است که باعث شده این صنعت با مشکلات جدی مواجه شود. مشکلاتی که به کاهش تولید، دلسردی تولیدکننده و رونق حضور دلالان منجر شده است.

قیمت دولتی پایین تر از هزینه تمام شده...

سجاد باغبان، تولیدکننده و پرورش دهنده ماکیان، درباره مشکلات تولید طیور در ایران به ویژه در سال های اخیر به سامانه میدون گفت: 70 درصد مشکل هزینه تامین خوراک است. از طرفی ثبات نبودن قیمت و نامرغوب بودن خوراک خود معضلاتی دیگر برای تولید طیور محسوب می شوند. 10 سالی است که در این صنعت فعالیت دارم و در این مدت تحت هر شرایطی که بوده فعالیت خود را ادامه دادیم.

او با اشاره به سوءاستفاده از مجوزهای صادر شده در برخی از موارد، ادامه داد: برخی از افراد با سوءاستفاده از مجوزهای تولید، نه تنها جوجه ریزی نمی کنند بلکه وارد بازار دلالی نهاده دامی شده و با استفاده از ارز 4200 تومانی نهاده وارد و در بازار آزاد می فروشند، در مقابل تولیدکنندگان نه تنها نمی توانند نهاده وارد کنند بلکه توانایی تامین نهاده برای ادامه تولید را نیز ندارند!

باغبان با تاکید بر اینکه در کنار این مشکل، صدور مجوز پرورش نظیر بوقلمون، بلدرچین و... را هم داریم، اضافه کرد: مجوزها به دو بخش مجوز مشاغل خانگی و صنعتی تقسیم شده است که در بخش خانگی مجوز پرورش تنها 70 عدد بوقلمون را می دهند که اصلا به صرفه نیست و کارایی هم ندارد. از آن طرف هم مجوز صنعتی هم دردسرهای خودش را دارد. در این بخش برای تامین شرایط احراز مجوز باید برای شروع کار حداقل چهار تا پنج میلیارد تومان سرمایه اولیه داشت که این هم برای تولیدکنندگان تازه وارد و جوان غیرممکن است. وجود قوانین دست و پا گیر باعث شده تا تولیدکنندگان و کسانی که قصد ورود به این صنعت را دارند با مشکلات پیچیده ای مواجه کرده است.

باهم بخوانیم: بوقلمون؛ پرنده ای باهوش اما بدون گوش!!

این تولیدکننده طیور در پاسخ به این پرسش که قیمت گذاری دستوری در این صنعت چه تبعاتی داشته است، تصریح کرد: متاسفانه دولت در هر حوزه ای وارد می شود باعث بروز مشکلات می شود؛ دولت به تولیدکننده می گوید که باید با قیمت مصوب بوقلمون یا مرغ سایر تولیدات خود را بفروشد درحالیکه قیمت تعیین شده پایین تر از هزینه تمام شده تولید است. هرچند در بخش شترمرغ و بلدرچین این قیمت گذاری وجود ندارد و دست تولیدکننده در عرضه با قیمت مناسب باز است اما در اینجا هم مشکل نهاده را داریم.

وی توضیح داد: در هر استان کارخانه هایی برای تولید عرضه دام وجود دارد، اما مشکلی که در این بخش با آن مواجه هستیم این است که کارخانه دار کمتر از یک تن به تولیدکننده نهاده نمی دهد و به همین دلیل تولیدکننده باید از بازار آزاد میزان نیاز ماهانه خود را که معمولا زیر 500 کیلوگرم است تهیه کند. در اینجا هم دلالان با اضافه کردن مواد غیربهداشتی و به عبارتی زائد باعث از بین رفتن دام می شود. در این میان نیاز است کارگاه هایی برای تولید دام وجود داشته باشد تا به داد تولیدکننده خرد برسد.

باغبان درباره حضور خود در مسابقه میدون نیز اظهار داشت: پرورش میلورم یا سایر حشرات در دنیا برای استفاده در خوراک دام مدت ها است که مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی به دلیل نداشتن امکانات و تجهیزات و تکنولوژی مدرن 30 تا 40 درصد محصولات کشاورزی هر سال دورریز می شود و ما پرورش میلورم را آغاز کرده ایم و می توانیم با استفاده از همین حشرات و ضایعات کشاورزی در صورت حمایت مالی نهاده دامی را با تناژ بالا تولید و با یک وعده دان آماده، وعده های غذایی دام را تامین کنیم.

نحوه پرورش شتر مرغ مولد را در این قسمت می توانید دریافت کنید. 

این تولیدکننده طیور اضافه کرد: این خوراک می تواند هم مکمل خوبی برای دام و طیور باشد هم ضایعات کشاورزی فرآوری شده و از آلودگی های زیست محیطی جلوگیری شود و هم ارز کمتری برای تامین نهاده از کشور بیرون می رود.

نظارت؛ نه دخالت!

بخش تولید دام و طیور در چرخه باطلی از قوانین، دلالان، قیمت گذاری دستوری و ده ها مشکل دیگر افتاده و این روند در حال فرسوده کردن تولیدکنندگان است. ریشه همه مشکلات دخالت های نابجا به جای نظارت بر روند تولید از سوی دولت است که دست مسئولان بخش های مختلف را به امضاهای طلایی مسلح کرده تا منافع عده ای خاص را فراهم کنند. تولید نیازمند توجه جدی و برداشتن موانعی است که به واسطه قوانین غیرضروری سد راه شده است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید