شرکت ها دولتی پیشتاز فرار مالیاتی

 


شرکت ها دولتی پیشتاز فرار مالیاتی

مالیات یکی از منابع درآمدی دولت ها محسوب می شود؛ درآمدی که در صورت احصا می تواند بخش عمده ای بودجه کشور را تامین کند، اما این اتفاق نیفتاده است...

ایران جزو کشورهایی است که با فرار مالیاتی گسترده ای مواجه است. فراری که به ارزیابی برخی از کارشناسان اقتصادی بیش از 300 هزار میلیارد تومان است!

اصل درامد به مردم تعلق دارد

عباس عبدی، کارشناس اقتصادی، در این باره به سامانه میدون گفت: تقریبا دو سوم بودجه کشور در اختیار شرکت های شبهه دولتی و دولتی است که عملا قانون را دور می زنند. به عنوان مثال اینکه چرا درآمد شرکت ملی نفت ایران خصوصی تلقی می شود سوالی بی جواب است درحالیکه انفال (اموال عمومی) محسوب می شود. در حقیقت نفت، گاز، منابع انرژی که عمده ترین منابع کشور هستند به اسم خصوصی سازی و شرکت های دولتی عملا دو سوم بودجه کشور را که رقم بزرگی در حدود 1500 هزار هزار میلیارد تومان است در اختیار دارند.

وی ادامه داد: اگر این رقم به عنوان درآمد واقعی به خزانه واریز می شد بسیاری از مشکلات کشور برطرف می شد؛ ولی این کار را صورت نداند. اگر درنظر بگیریم که در کوتاه مدت هم این اقدام شدنی نیست چراکه شرکت ها را نمی توان ساماندهی کرد ولی باید مالیات این رقم را بپردازند.

عبدی با بیان اینکه در تعیین مالیات حقه و ضرایب آن ابهاماتی وجود دارد، اضافه کرد: مسئولان باید به سوال پاسخ بدهند که چرا میزان مالیات این شرکت ها ناچیز است و همین مالیات را هم پرداخت نمی کنند، اگر این شرکت ها به جای دو تا سه درصد مالیاتی در حال حاضر پرداخت می کنند 20 تا 30 درصد مالیات پرداخت می کردند وضعیت به شکل دیگری بود چراکه اصل درآمد به همه مردم ایران تعلق دارد.

این اقتصادان توضیح داد: با این حال گفته شده که مسئولیت این موضوع بنا به دلایلی به شرکت نفت محول شود ولی باید بررسی شود آیا اهدافی که دنبال می کردند محقق شده یا نه که به نظرم این اتفاق نیفتاده است چراکه قرار بود این اتفاق باعث توسعه و گسترش متنوع شود. واقعیت این است که هیچ کدام از اهدافی که از خصوصی سازی ها دنبال می شد بدست نیامد و اصطلاحا ضرر هم کردیم.

وی معتقد است: چون شرکت ها زیر نظر خود دولت فعالیت دارند و نمی توانند از قوانین آن سرباز بزنند؛ با اصلاحاتی که در ضرایب مالیاتی انجام می شود بخش عمده سودی را که پنهان می کردند با شفاف سازی به دولت برگردانند رقمی بالای 500 تا 600 هزار میلیارد تومان دست دولت را خواهد گرفت.

عبدی اضافه کرد: مشکل ما سر موضوعاتی است که تابو شده اند؛ یعنی همیشه بحث سر این است که می گویند نمی شود یا نمی توان مالیات گرفت. وقتی کنترل و مدیریت شرکتی با خود دولت است چطور امکان دارد که آنها از دادن مالیات واقعی سرباز بزنند؟ وقتی درآمد شرکت ها مشخص باشد باید براساس آن مالیات پرداخت کنند و این اتفاقی نیست که از توان دولت و نظام مالیاتی خارج باشد.

هرچه بگندد نمکش می زنند...

فرار مالیاتی شرکت های دولتی خود نشان قانون گریزی دارد که این اتفاق باعث بی اعتمادی مردم و کاهش همکاری می شود. اگر دولت نتواند از شرکت های زیر مجموعه خود مالیات بگیرد نمی تواند به مردم و سایر بنگاه های خصوصی در این باره فشار بیارود و به این ترتیب است که نظام مالیاتی کم اثر می شود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید