یخ بندان انرژی در زمستان تکراری!

 


یخ بندان انرژی در زمستان تکراری!

از تابستان به هر زحمتی بود عبور کردیم، اما حالا نوبت فصل سرما است. در فصل سرما کشور با کاهش تولید و کمبود گاز مواجه می شود و تا جایی که می تواند گاز مصرفی واحدهای صنعتی را قطع می کند تا بخش خانگی کمتر دچار مشکل شود.

یکی از معضلات جدی چندین سال اخیر کشور کمبودهایی است که در زمینه تامین انرژی بوجود آمده است؛ کمبودهایی که ناشی از عدم اجرای طرح های توسعه ای به خصوص در یک دهه اخیر کشور است و نتیجه این غفلت این شده که در تابستان و زمستان مردم و صنایع و مشاغل با مشکلات جدی ای در زمینه تامین انرژی مورد نیازشان مواجه شوند.

تابستان امسال یکی از گرمترین تابستان های سال های اخیر بود به گونه ای که مصرف برق در روزهایی به بیش از 65 هزار مگاوات رسید. مصرفی که به نوعی رکوردی جدید در مصرف برق کشور محسوب می شود. این رشد مصرف فشار زیادی را به شبکه برق کشور وارد کرد و مسئولان ناچار به برنامه خاموشی شدند.

خاموشی های مکرر و طولانی باعث بروز خسارت های کلانی در بخش های مختلف شد؛ از وسایل برقی مردم گرفته تا معطل ماندن کسب و کارها و از دست رفتن خطوط تولید و لنگ ماندن صنعت و از همه مهمتر به خطر افتادن جان بیماران بستری در بیمارستان ها و... از جمله خسارت های ناشی قطعی های برق بودند.

در همه سال هایی که مسئولان مردم را مقصر افزایش مصرف برق دانستند کسی به این موضوع اشاره نکرد که چرا برنامه های توسعه تولید برق در کشور اجرا نشد؟ چرا قوانین مربوط به توسعه شبکه تولید برق تجدیدپذیر جایی در برنامه ریزی مسئولان نداشت؟ کسی نگفت که چرا قوانین مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در تولید کالاها و ساختمان اجرا نشد؟

مردم مصرف کننده کالاهایی هستند که به هر شکل در این کشور استاندار دریافت می کنند. کالاهایی که در همین کشور و بدون توجه به بهینه سازی مصرف انرژی تولید می شوند، از بخاری گرفته تا یخچال و حتی خودروها که بالاترین تراز مصرف انرژی آنها F است!

زمستان سخت در راه است

از تابستان به هر زحمتی بود عبور کردیم، با گرما و نبود برق و خسارت های فراوان گذشتیم، اما حالا نوبت فصل سرما است. سال گذشته فصل سرما در ایران سرد و آلوده گذشت. هر سال در فصل سرما می بینیم که کشور با کاهش تولید و کمبود گاز مواجه می شود و تا جایی که می تواند گاز مصرفی واحدهای صنعتی را قطع می کند تا بخش خانگی کمتر دچار مشکل شود. اقدامی که بیشتر از اینکه راه حل باشد یک راه فرار است.

نگرانی در زمستان کمبود گاز برای نیروگاه های حرارتی و کاهش تولید برق و در نهایت بازهم خاموشی است. خاموشی ای که میلیاردها تومان خسارت را به مردم و صنعت تحمیل می کند. از این گذشته اتفاق سال گذشته صرفا کمبود گاز نبود. سوزاندن مازوت به جای گاز در نیروگاه ها هوای کلان شهرها را به حد سمی رساند و ده ها نفر هم جانشان را از دست دادند.

اجرایی نشدن برنامه های توسعه تولید انرژی در کشور از سوی مدیران منجر به آسیب بیشتر همه بخش ها می شود. تامین انرژی یکی از پایه های اساسی توسعه و پیشرفت است. امروز نگرانی مهم و به حق در کشور همین کمبود است که قطعا اگر امروز برای آن فکری نشود در زمستان همان اتفاقاتی را شاهد خواهیم بود که سال گذشته شاهد بودیم.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید