صف آرایی نظام بانکی در مقابل تولید

 


صف آرایی نظام بانکی در مقابل تولید

رونق گرفتن کسب و کارها و انتقال نقدینگی از بازارهای مالی و سرمایه ای به چرخه تولید بخشی از وظایف بانک ها است که با منابع مالی خود رشد و توسعه کسب و کارها را فراهم کنند اما سخت و طولانی بودن دریافت تسهیلات بسیاری را بر این داشته تا عطا را به لقای آن ببخشند.

یکی از وظایف نظام بانکی این است که منابع مالی مورد نیاز برای رشد و توسعه کسب و کارها را در اختیار آنها قرار دهد تا با این کار هم بخش مولد با سرعت بیشتری حرکت کند و هم نقدینگی سرگردان در کشور به جای بازارهای مالی و سرمایه ای که به رشد آشفتگی دامن می زنند، مسیری منطقی پیدا کنند. با این حال نظام بانکی به قدر درباره دادن وام به کسب و کارها محتاط است و مراحل طولانی دارد که بسیاری از آنها از دایره دریافت وام خارج می شوند.

تامین مالی در صدر موانع کسب و کار

یلدار راهدار، نايب رييس سازمان ملی كارآفرينی، در این باره به سامانه میدون گفت: مراحل اعظای تسهیلات به کسب و کارها بسیار پیچیده و دشوار است. ممکن است تعدادی از کسب و کارها که ریسک پذیری بالاتری دارند از بانک ها وام بگیرند، اما نمی دانند که بازپرداخت سود این وام ها خود زمینه ای برای شکست کسب و کار است.

باهم بخوانیم: امضاهای طلایی مانع رشد کسب و کارها!

وی ادامه داد: در پایش های صورت گرفته از وضعیت کسب و کارها تامین مالی در صدر موانع کسب و کار است و جالب اینجاست که هیچ کسی هم فکری برای آن نمی کند؛ یعنی هر سه ماه یکبار این گزارش منتشر می شود و همه مسئولان هم می دانند که این موضوع در صدر است ولی اتفاقی نمی افتد و آخر هم می گویند که زورمان به بانک ها نمی رسد.

راهدار در واکنش به اینکه تضامین بانک خود مانعی برای دریافت تسهیلات هستند، از طرفی بخش خصوصی نیز با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، رقبتی برای سرمایه گذاری در کسب و کارها به ویژه خرد و متوسط ندارند؛ افزود: چرا در این کشور همیشه بحث اشتغال مطرح است و همیشه نگران اشتغال هستیم. اشتغال وابسته به سرمایه گذاری است. سال هاست که در وزارت کار، کارگروه اشتغال وجود دارد. این کارگروه با حضور در شورای برنامه ریزی استان تعیین می کند که دستگاه های مختلف موظف به تامین اشتغال هستند. دولت که اشتغال ایجاد نمی کند بلکه این بخش خصوصی است که اشتغال ایجاد می کند. دولت باید زمینه سرمایه گذاری را فراهم کند بر همین اساس شغل ایجاد می شود.

باهم بخوانیم: موانع سخت رشد اشتغال و کسب و کارها کدامند؟

نايب رييس سازمان ملی كارآفرينی تاکید کرد: فضا در کشور برای سرمایه گذار ی فراهم نیست. وقتی در این کشور هیچ قانونی به نفع سرمایه گذار خارجی نیست و وقتی مالک هیچ چیزی نمی شود و همیشه تهدیدهای عجیب و غریب برای سرمایه اش وجود دارد و التهابات سیاسی می تواند روی سرمایه گذاری یک سرمایه گذار خارجی تاثیر بگذارد.

وی اظهار کرد: زمانی کسب و کارهای داخلی می توانستند با بانک ارتباطی برقرار کنند و وام دریافت کنند، اما امروز شرایط سخت شده و همین موضوع باعث شده که کارآفرین ها نتوانند به طور واقعی رشد کنند و این است که فضای کسب و کار کشور ما مریض می شود.

ایستادن روی پای خود

موانع زیادی برای توسعه کسب و کار در ایران وجود دارد، از رانت و فساد و قوانین دست و پاگیر گرفته تا بلاتکلیفی و بروکراسی پیچیده اداری، همه و همه موانعی برای رشد اقتصاد کشور هستند. سال ها بی توجهی به قوانین در حوزه اقتصادی باعث شده تا کسب و کارها در این کشور در یک چرخه باطل گیر بیافتند که جز ایستادن روی پای خودشان و آزمون و خطا آنها را نجات نمی دهد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید