گلخانه داری؛ فرصتی برای صادرات

 


گلخانه داری؛ فرصتی برای صادرات

حضور در مسابقه میدون فرصت های زیادی را برای ارتباط با خریداران محصولات گلخانه ای فراهم کرد. از طرفی این برنامه باعث ترغیب بسیاری از افرادی شد که در این باره اطلاعات چندانی نداشته یا برای انجام کار نیاز به یک ترغیب داشتند.

عفت تقی زاده، تولید کننده فلفل دلمه ای و برنده قسمت 75 مسابقه میدون درباره تاثیر حضور خود در این مسابقه به خبرنگار ما گفت:

بعد از حضورم در این برنامه تماس های بسیاری از سراسر ایران برای راهنمایی درباره راه اندازی و اداره گلخانه داشتم. جدای از این مردم روستاهای اطراف محل زندگی ام که نسبت به من و کارم آشنایی پیدا کرده بودند مراجعه و توانستیم حداقل 10 گلخانه جدید را راه اندازی کنیم.

اشتیاق مردم برای ایجاد گلخانه بیشتر شد!

یکی از موضوعات مهمی که به همت برنامه میدون در حال انجام است تامین وام برای ایجاد صنایع بسته بندی است. در حال حاضر برای بسته بندی باید به شهرهای اطراف رفت که هزینه بیشتری را به تولید تحمیل می کند. بیش از سه سال است که کار گلخانه داری را انجام می دهم و این کار باعث شده تا اشتیاق مردم شهرستان سمیرم برای ایجاد گلخانه بیشتر شود و فقط در این شهرستان 20 تا 30 مورد احداث گلخانه در دست بررسی است. این اتفاق باعث می شود تا از کشت های غرق آبی که به هدر رفت منابع آبی منجر می شد، کاسته شود و با رشد کشت صنعتی ضمن جلوگیری از هدر رفت آب درآمد مردم افزایش یابد.

آموزش احداث گلخانه را می توانید با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

در واقع گلخانه داری به رشد کشت صنعتی و فاصله گرفتن از کشت سنتی غرق آبی منجر شده و همه به سمت بهینه سازی مصرف آب در کشت رفته اند و این اتفاق بسیاری خوبی است و خوشبختانه بعد از برنامه میدون استقبال از فعالیت گلخانه داری در این شهرستان به شدت افزایش یافت. هرچند که پیش از این مسئولان خیلی از فعالیت های گلخانه داری استقبال نمی کردند و دید خیلی مثبتی نسبت به موفقیت این کار وجود نداشت، ولی امروز شرایط و دیدگاه ها عوض شده و هر روز تعداد بیشتری از مردم به این حرفه علاقه نشان می دهند و وارد این کار می شوند.

بازگشت 50 درصدی سرمایه در سال اول

باید به این نکته دقت داشت که گلخانه داری فارغ از مشکلات، درآمد بسیاری خوبی دارد، به عنوان مثال اگر از هر زمین هزار متری فضای باز 10میلیون تومان محصول برداشت می شود، در گلخانه با همین مقیاس می توان حداقل پنج و حداکثر 10 برابر این میزان محصول برداشت کرد و درآمد داشت که حداکثر 50 درصد آن هزینه و 50 درصد سود خالص کشاورز است. علی رغم اینکه گفته می شود بازگشت سرمایه سالی 30 درصد است ولی اگر گلخانه با برنامه اداره شود 50 درصد سرمایه سال اول بازمی گردد. هر چند که موانع احداث گلخانه باعث ایجاد فاصله تا شروع کار می شود؛ اما سود نهایی ای که برای کشاورز حاصل می شود می تواند تمام این مشکلات را جبران کند.

توقع از مسئولان...

توقع ما از مسئولان این است که با برداشتن موانع به سرعت گرفتن این صنعت کمک کنند چراکه ارزش افزوده بسیاری خوبی در این حوزه وجود دارد. از طرفی راه اندازی گلخانه اشتغالزایی مناسبی هم دارد یعنی علاوه نیروهایی که به صورت ثابت مشغول به کار می شوند عده ای هم به صورت فصلی در زمان برداشت محصول می توانند مشغول کار شوند که قطعا با رشد تعداد گلخانه ها حتی کارگران فصلی برداشت محصول هم می توانند به صورت دائمی مشغول شوند.

در کنار همه این محاسن بحث صادرات این محصولات گلخانه ای مهم است؛ کشورهای زیادی از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و روسیه مشتری اصلی محصولاتی نظیر فلفل دلمه سبز و رنگی ایران هستند ضمن اینکه این محصول قیمت مناسبی هم دارد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید