موانع سخت رشد اشتغال و کسب و کارها

 


موانع سخت رشد اشتغال و کسب و کارها

قوانین زیاد، دست و پا گیر، متناقض و همچنین ضوابط خلق الساعه و در بعضی موارد هماهنگ نبودن با شرایط روز باعث شده تا قوانینی که قرار بود به عنوان تسهیل گر در حوزه اشتغال زایی عمل کند خود عاملی برای اشتغال زدایی است.

راه اندازی کسب و کارها در ایران با مشکلات زیادی همراه است به ویژه اینکه هر روز هم شاهد وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی در کشور هستیم و این وضعیت شرایط ادامه کار برای همه کسب و کارها مخصوصا آنهایی که نوپا هستند را سخت تر می کند.

قوانین در دست و پای کسب و کارها

یلدا راهدار، نايب رييس سازمان ملی كارآفرينی، در باره اینکه آیا کسب و کارها می توانند از بورس برای تامین سرمایه استفاده کنند، به سامانه میدون گفت: بیش از 90 درصد کسب و کارها خرد و متوسط هستند و تامین سرمایه از بورس برای این کسب و کارها امکان پذیر نیست.

وی افزود: بورس جای شرکت های بزرگ است، حتی اگر این کسب و کارها بخواهند از طرق مختلف تامین سرمایه کنند اولا شرایط پذیرش خیلی سخت و طولانی است و دوم اینکه این کسب و کارها توانایی برآورده کردن موارد لازم برای ورود به بورس را ندارند. از طرفی با توجه به اینکه شرایط بانک ها هر روز سخت تر می شود، این شرکت ها از دریافت تسهیلات منصرف می شوند مگر افرادی که ارتباطات خاص دارند و می توانند از برخی تبصره ها استفاده کنند تا تامین مالی شوند.

باهم بخوانیم: تعادل با بازگشت سرمایه ها به بورس.

نايب رييس سازمان ملی كارآفرينی ادامه داد: بسیاری از کسب و کارها به خصوص خرد و متوسط، نوپاها و استارتاپ ها که شکست می خورند و نمی توانند ادامه دهند به این دلیل است که توان تامین سرمایه را ندارند.

راهدار با اشاره به نبود نقش موثر سازمان های دولتی و بانک ها در حمایت از کسب و کارها، بیان کرد: علی رغم شعارهایی که داده می شود، در نهایت آنچه اتفاق می افتد حمایت از کسب و کار نیست چراکه فضای کسب و کار ملتهب است و دلیل اصلی آن هم وجود قوانین و مقررات بسیار زیاد و دست و پا گیر و متناقض و همچنین ضوابط خلق الساعه است. بعضی از قوانین به هیچ عنوان با شرایط روز هماهنگ نیستند و متعلق به 40 تا 50 سال گذشته است.

وی اضافه کرد: با این حال قانون جدیدی در مجلس مصوب نمی شود تا بتواند بسیاری از قوانین قدیمی را بروز یا تغییراتی در آنها ایجاد کند. برای اصلاح قانونی مانند قانون تجارت هم آنقدر زمان صرف می شود که از دستور کار خارج می شود. به عنوان مثال در دنیا چیزی به اسم بلاکچین می آید و کل کسب و کارهای دنیا را تغییر می دهد، اما ما هنوز در همان وضعیت قبلی هستیم. حتی در پیش نویس طرح بلاکچین آنقدر دستگاه های متعدد را درگیر تصمیم گیری کرده اند که در نهایت اگر این قانون هم تصویب شود فردی که می خواهد کسب و کار خود را در این فضا راه اندازی کند ترجیح می دهد که غیر قانونی و نامحسوس کار خود را انجام دهد تا درگیر این همه دستگاه متولی نشود. دلیل اینکه بسیاری از کسب و کارها زیرزمینی و مخفی می شوند به خاطر قوانین غیرتسهیل کننده است.

باهم بخوانیم:  امضاهای طلایی مانع رشد کسب و کارها!

وی ادامه داد: از طرفی هر چقدر هم که دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها حرکت های بدیعی برای تسهیل فضای کسب و کار انجام بدهند، مهمترین مساله ای که هر سه ماه در پایش فضای کسب و کار در کشور خودش را نشان می دهد و در کل کشور رتبه اول دارد، تامین مالی است و تامین مالی هم به بانک ها بر می گردد. وضعیت بانک ها هم در کشور مشخص است.

بانکداری یا بنگاه داری؟!

تامین مالی کسب و کارها از اقداماتی است که باعث می شود تا نقدینگی سرگردان در جامعه و همچنین نقدینگی حبس شده در بانک ها در بخش مولد هزینه شود تا این بخش ها بتوانند رشد سریعتری را داشته و در جهت رشد اقتصادی حرکت کنند ولی در حال حاضر با توجه به اینکه بانک ها به بنگاه داری علاقه بیشتری نشان می دهند این اتفاق دور از ذهن است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید