پرورش دهنده الاغی که ۳ ساله به ۱۴۰ راس رسید

 


شیر الاغ در زمینه درمانی به ویژه برای کودکان خیلی مفید است. به همین دلیل جلیل حسینی با همکاری مهندس مسروری‌فر از ۳ سال پیش اقدام به راه‌اندازی کسب و کار پرورش الاغ کرده‌اند.

به گزارش «میدون»،‌ «سید جلیل حسینی» جوان موفقی است که به همراه مهندس «مسروری‌فر» از ۳ سال پیش اقدام به راه‌اندازی کسب و کار پرورش الاغ در شهرستان «اشکذر» بخش «خضرآباد»  استان «یزد» کرده است. او که فوق دیپلم ساخت و تولید، ماشین‌ابزار دارد در حوزه پرورش الاغ مشغول است و مهندس مسروری‌فر هم مسئولیت امور اجرایی را بر عهده دارد. در گفتگوی پیش رو با او درباره کم و کیف این کار صحبت می‌کنیم.

  • چه شد که تصمیم گرفتید به سمت کسب و کار پرورش الاغ بروید؟

مهندس مسروری‌فر طرح راه‌اندازی این کسب و کار را داد و با همکاری هم زیر نظر یکی از پزشکان استان یزد آن را شروع کردیم. کار خوبی محسوب می‌شود زیرا شیر الاغ در زمینه درمانی به ویژه برای کودکان خیلی مفید است.

  • چند راس الاغ دارید؟

ابتدا با ۱۰ راس الاغ شروع کردیم و اکنون در مجموع ۱۴۰ راس الاغ شامل کره، بدوش، غیربدوش و آبستن داریم.

  • این ۱۴۰ راس الاغ در ماه به چه میزان آب و علوفه نیاز دارند و هزینه آن چقدر می‌شود؟

بستگی به وضعیت الاغ‌ها دارد. من اکنون الاغ شیری را بیشتر تیمار می‌کنم چون از آن شیر می‌گیرم و همین‌طور کره‌اش را جدا کرده‌ام. اما به الاغ آبستن بهتر غذا می‌دهم تا بتواند به خوبی زایمان کند. الاغی هم که می‌خواهد آبستن شود، چون ۳۶۶ روز کار دارد، مقداری هزینه خوراکش را پایین می‌آورم. در واقع هر کدام جیره مخصوص به خود را دارند. اما در مجموع به طور میانگین در ماه حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه می‌کنم.

  • به چه مقدار سرمایه اولیه برای شروع این کار نیاز است؟

ما با ۱۰ راس شروع کردیم و هر الاغی را بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌خریدیم اما اکنون بازار متفاوت و قیمت‌ها ناهنجار شده است. به گونه‌ای که اکنون دست زیاد شده و طرف الاغ را ۵۰۰ هزار تومان می‌خرد و می‌خواهد یک میلیون و ۵۰۰ تومان بفروشد. بنابراین امروز را اصلا نمی‌توان با آن زمان مقایسه کرد. من الان الاغ را راسی ۸۰۰ هزار تومان خریده‌ام اما دوستم راسی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریده است و ثبات قیمتی درستی وجود ندارد.

دست زیاد شده است و عده‌ای می‌روند از عشایر الاغ را راسی ۳۰۰ هزار تومان می‌خرند و میلیونی می‌فروشند زیرا الاغ‌ها دست عشایر است و آنها هم از قیمت‌های بازار خبر ندارند.

  • چند نفر مستقیم و غیر مسقتیم در کسب و کار شما استخدام شده‌اند؟

از مرحله تولید تا رسیدن محصول به دست مشتری، ۵ نفر ثابت مشغول به کار هستند؛‌ ۲ نفر مستقیم در دامداری کار می‌کنند، یک نفر راننده برای حمل شیر است و دو نفر هم مسئول فروش هستند.

  • مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلاتی که در این کسب و کار با آن مواجه هستید، چیست؟

در گذشته این کار سختی‌های زیادی داشت که با برگزاری همایشی در ۱۸ اردیبهشت در کرج،‌ برخی از این مشکلات موجود برطرف شد. در گذشته به هیچ‌وجه کار پرورش الاغ را به عنوان کسب و کار قبول نداشتند و مجوز کار نمی‌دادند و مرکز بهداشت به عنوان یک شغل آن را تایید نمی‌کرد. در حوزه حمل و نقل هم مشکل داشتیم اما اکنون برای انجام این کار مجوز می‌دهند و مرکز بهداشت هم به آن تاییدیه می‌دهد.

گذشته از اینها، پرورش الاغ در استان یزد، ناهنجاری و چالش‌های زیادی دارد. باید ریز تا درشت آذوغه‌ای که به دام داده می‌شود را از بیرون خریداری کرد زیرا منطقه اشکذر و خضرآباد کویری بوده و دچار خشکسالی است. حتی آب مصرفی دام را هم باید به صورت تانکری بخرم که برای خرید هر تانکر آب باید ۳۵۰ تا 400 هزار تومان بپردازم. برای خرید یونجه هم کیلویی ۲۴۰۰ تومان می‌پردازم. در واقع زیاد بودن این هزینه‌ها، کار را برایمان در استان یزد مشکل کرده است. به ویژه اینکه دوره بارداری این 366 روز است و در این یک سال کارایی آن کم می‌شود.

برخلاف استان یزد که برای تهیه مواد اولیه خوراک و آب دام مشکل داریم، در آذربایجان غربی و شرقی این مشکلات را ندارند و خیلی کارشان راحت است چون دشت دارند اما ما این امکان را نداریم و همه چیز را باید در چهاردیواری انجام بدهیم.

نوشته شده توسط: ندا علیزاده

پست های مرتبط

نظرات (6)

avatar

علییاری

جمعه 24 مرداد 1399

با سلام هر کجا الاغ ماده به تعداد خریداری کنیم جایی رو سراغ دارید

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
یکشنبه 13 مهر 1399

سلام دوست عزیز

در قسمت نیازمندی ها جست و جو کنید.

avatar

فاطمه شمشاد

چهارشنبه 14 خرداد 1399

با سلام و عرض ادب اگر ۱۰۰ راس الاع بخواهیم پرورش دهیم چقدر زمین میخواد واینکه هزینه تجهیرات چقدر میشه.؟

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 19 خرداد 1399

سلام. در قسمت کلینیک مشاوره درخواست مشاوره ثبت کنید.

avatar

سیدی

جمعه 19 بهمن 1397

چقدر درآمد دارید که ماهیانه ۱۵ ملیون هزینه داره شرمنده پرسیدم

avatar

محمود

ﺳﻪشنبه 2 بهمن 1397

من دنبال اینم که اشتغال در روستا رونق بگیره با این صورت پرورش الاغ ان چنان سود دهی داره که چند نفر مشغول به کار بشن برای ۲۰ راس شیری در ماه تقریبا چقد برات میمونه که انگیزه کافی داشته باشی ممنون

avatar

مهدی باقرزاده

شنبه 8 دی 1397

با سلام وخدا قوت. احتراما اینجانب حاضر به شراکت با حضرتعالی میباشن وتمامی امکانات لازم را از لحاظ علوفه ومکان در 15 کیلومتری شهرکرد دارم.در صورت تمایل در خدمت هستم .خداوند برکت عنایت فرماید

avatar

صادق قربانی

پنجشنبه 6 دی 1397

سلام شیر الاغ را به کجا و با چه قیمتی میفروشند

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi