اقتصاد محصور؛ نفس صادرات می برد

 


اقتصاد محصور؛ نفس صادرات می برد

برخی از محصولات ایران نظیر فرش، پسته، زعفران، خاویار و... از مهمترین محصولات غیرنفتی ای بود که در سبد صادراتی آن قرار داشت؛اما در حال حاضر از کالاهای کشاورزی فقط پسته جزو ده قلم اول کالای صادراتی محسوب می شود.

صادرات کالا به سایر کشورها یکی از راه های کسب درآمد ارزی است؛ در اقتصاد های غیردولتی این موضوع با حضور صنایع در قالب شرکت های بزرگ با برندی جهانی انجام می شود یا تولیدکننده های بزرگ با بازاریابی های گسترده بازارهای صادراتی خود را شناسایی و برای رسیدن به آن اقدام می کنند که در هر دوصورت کشور می تواند با رشد اقتصادی فزاینده ای همراه باشد.

تجارت خراجی یکی از راه های توسعه فعالیت های اقتصادی است و همه کشورها سعی بر این دارند تا با افزایش تولید و کیفیت محصولات و همچنین تولید محصولات انحصاری بازارهای بیشتری را به دست بیاورند و برای اینکار از هیچ اقدامی هم دریغ نمی کنند. ایران هم به عنوان یکی از کشورهای دارای فرصت های صادراتی در سال های دورتر صادرات بسیار زیاد و البته انحصاری به جهان داشت.

برخی از محصولات ایران نظیر فرش، پسته، زعفران، خاویار و... از مهمترین محصولات غیرنفتی ای بود که در سبد صادراتی آن قرار داشت؛ با این حال با کم کاری مسئولان در بخش های اقتصادی و همچنین تحریم هایی که به دلیل عملکرد آنها در سیاست خارجی اقتصاد ایران را محاصره کرد در حال حاضر از کالاهای کشاورزی فقط پسته جزو ده قلم اول کالای صادراتی محسوب می شود و کشورهای رقیب با استفاده از این فرصت جایگاه خود را در این بازارها تثبیت کردند.

پرورش پسته را با کلیک در این قسمت آموزش ببینید. 

حتی در مورد صادرات نفت، ایران وضعیت بسیار خوبی داشت به شکلی که مجموع درآمد نفتی در ۸ سال دولت‌های نهم و دهم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار بود که این درآمد در دولت های یازده و دوازدهم به 364 میلیارد و 498 میلیون دلار رسیده است! نزول صادرات نفت در سایه تحریم های آمریکا شدت گرفت و اینک در دولت رئیسی ابهامات زیادی برای تحقق هدفگذاری صادرات 2.5 میلیون بشکه نفت وجود دارد.

از آنجایی که اقتصاد ایران طی 50 سال گذشته به نفت وابسته بوده و این وابستگی همچنان هم ادامه دارد هر تغییری در وضعیت صادرات نفتی می تواند در شاخص های کل اقتصاد ایران اثرگذار باشد. بر اساس داده های رسمی بانک مرکزی بر پایه قیمت های ثابت سال 1395 با احتساب نفت؛ اقتصاد ایران با رشد 6.2 درصد رشد را نشان می دهد.

یکی از دلایل مهم ثبت چنین رشدی افزایش فروش نفت از طرق مختلف از جمله دور زدن تحریم ها است که اثرش را در رشد کلی شاخص های مهم گذاشته است با این حال در بخش های تولید ناخالص ملی این اعداد چندان قابل اتکا نیست چراکه همچنان بنگاه های تولیدی به دلیل آسیب های وارده از کرونا و همچنین نرخ ارز و گران شدن تهیه مواد اولیه و افزایش هزینه تولید نتوانسته اند به قبل از این شرایط برگردند.

دیپلماسی اقتصادی؛ اصلی فراموش شده

یکی از فعالیت هایی که برای دستیابی به بازارهای کشورهای دیگر باید صورت بگیرد دیپلماسی اقتصادی است که سال ها به دلایل مختلفی مغفول مانده است؛ تحریم و تخریب جایگاه و چهره ایران و محصولات ایرانی در برابر سایر کشورها از سوی رقبای ایران و همچنین کم کاری تولیدکنندگان در تولید کالای باکیفیت و دارای مزیت صادراتی باعث شده تا امروز سهم ایران در صادرات غیرنفتی در مقابل کشورهای رقیب از جمله ترکیه، روسیه و چین و امارات به شدت کاهش بیابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: بر اساس آمار گمرک صادرات کشور طی ۵ ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۶۳ درصد و به لحاظ وزنی ۲۰ درصد افزایش داشته است. هرچند که آمارهای منتشر شده از سوی گمرک از رشد صادرات غیرنفتی هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزش خبر داده ولی بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند ظرفیت های ایران برای صادرات بسیار بیش از این ارقام است ولی چون بازارهای صادراتی در دوران تحریم و کم کاری مسئولان اقتصادی و مشکلات تولید از دست رفته ظرفیت های ایران چندان به کار گرفته نمی شود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید